Kiedy jechać do Bari, pogoda?

, , Tagi , , , , , , ,

Bari to miasto portowe na południu Włoch z widokiem na Morze Adriatyckie będąc jednocześnie stolicą regionu Apulia. Przyciąga miłośników pięknych białych plaż, bogatej historii oraz dobrego jedzenia. Ale kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Bari?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat w Bari

Bari leżące na południu Włoszech w regionie Apulia na wybrzeżu Morza Adriatyckiego odznacza się klimatem śródziemnomorskim z gorącym i suchym latem oraz łagodną, chociaż deszczową zimą. Najlepszy czas na wyjazd do tej stolicy regionu to okres od wczesnego maja do końca października. To właśnie wówczas panuje najlepsza pogoda z niewielką ilością opadów, dużą dawką słońca i przyjemnymi temperaturami. To również miesiące, w których Morze Adriatyckie jest najcieplejsze u wybrzeża i pozwala na komfortowe pływanie. Najwyższa średnia temperatura w Bari wynosi 29°C w lipcu. Najniższa to ok 12°C w styczniu.

Lato w Bari

Lata są tutaj gorące, wilgotne i suche. Od czerwca do sierpnia deszcz pada bardzo rzadko, a temperatury nie są zazwyczaj nadmiernie wysokie. Zdarzają się jednak krótkotrwałe fale upałów pochodzących znad kontynentu afrykańskiego. Wtedy temperatura sięga nawet 40°C.

Okres letni obfituje w różnego rodzaju festiwale i koncerty, które łączą świetną muzykę ze sztuką, naturą i historią regionu. Temperatury o tej porze roku wahają się jednak najczęściej pomiędzy 17,1°C a 26,5°C w czerwcu i od 19,4°C do 28,9°C w lipcu i sierpniu.

A może zima?

Zimy w Bari są stosunkowo długie, mroźne i wietrzne, chociaż nie brak im pięknego słońca. Pomimo łagodnego klimatu, ze względu na bliskość Półwyspu Bałkańskiego od grudnia do marca występują okresy chłodne. Wówczas temperatura zbliża się do zera. W takich przypadkach zdarzają się nawet opady śniegu. Zwykle jednak pada jedynie kilka centymetrów białego puchu, chociaż w historii Bari znane są przypadki o wiele cięższej zimy. W grudniu temperatura osiąga od 6,8°C do 13,9°C, w styczniu od 5,4°C do 12,3°C a w lutym od 5,8°C do 13,1°C.             

Bari-zima-luksusowe-hotele-Włochy
licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Wiosna i jesień

Wiosna i jesień w to bardzo dobry pomysł na podróż, szczególnie że jest to najtańszy okres w roku. Nadal przyjemne temperatury i niewielkie opady sprzyjają wycieczkom, zwiedzaniu i kosztowaniu lokalnych specjałów. To najlepszy kompromis między klimatem a oszczędnością. Jednak gdy priorytetem jest możliwość plażowania i cieszenia się słońcem najlepiej wybrać wrzesień gdy temperatura powietrza i wody jest optymalna.

Wiosną dni są najczęściej przyjemnie ciepłe z o wiele chłodniejszymi nocami. Mimo to pogoda jest już przyjemna, a od maja woda w morzu znacznie się ociepla i pozwala na pierwsze kąpiele. Średnia temperatura w Bari w marcu utrzymuje się w przedziale od 7,1°C do 15°C, w kwietniu od 9,5°C do 18,1°C a w maju od 13,3°C do 22,3°C.

Jesienią na miłośników sztuki i teatru czekają wspaniałe spektakle i koncerty w teatrze Petruzzelli a wydarzeniem, którego z pewnością nie można przegapić jest Fiera del Levante, czyli główny włoski targ odbywający się we wrześniu, kiedy to trwa międzynarodowa impreza z wystawami, kongresami i wydarzeniami kulturalnymi. Temperatura jesienią mieści się w przedziale od 16,6°C we wrześniu, 13,1°C do 21,3°C w październiku i od 9,6°C do 17,4°C w listopadzie. Jest to jednocześnie najbardziej deszczowa pora roku w Bari.

Temperatura wody Morza Adriatyckiego u wybrzeża Bari

Temperatura wody w Bari w momencie gdzie nadaje się do stosunkowo przyjemnej kąpieli, wynosi 18,3°C w maju, 23,7°C we wrześniu i 20,3°C w październiku. Najlepszym jednak momentem na kąpiel są miesiące letnie jak czerwiec ze średnią temperaturą wody 22,2°C, lipiec 25°C oraz sierpień 25,8°C.

Najlepsze hotele w Apuli i Bari

Poprzedni

Friuli Wenecja Julijska – największe atrakcje w okolicy

Bari, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Następny

Dodaj komentarz