Kiedy jechać do Bari, pogoda?

, Tagi , , , , , , ,

Bari to miasto portowe na południu Włoch z widokiem na Morze Adriatyckie będąc jednocześnie stolicą regionu Apulia. Przyciąga miłośników pięknych białych plaż, bogatej historii oraz dobrego jedzenia. Ale kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Bari?

Klimat w Bari

Bari leżące na południu Włoszech w regionie Apulia na wybrzeżu Morza Adriatyckiego odznacza się klimatem śródziemnomorskim z gorącym i suchym latem oraz łagodną, chociaż deszczową zimą. Najlepszy czas na wyjazd do tej stolicy regionu to okres od wczesnego maja do końca października. To właśnie wówczas panuje najlepsza pogoda z niewielką ilością opadów, dużą dawką słońca i przyjemnymi temperaturami. To również miesiące, w których Morze Adriatyckie jest najcieplejsze u wybrzeża i pozwala na komfortowe pływanie. Najwyższa średnia temperatura w Bari wynosi 29°C w lipcu. Najniższa to ok 12°C w styczniu.

Lato w Bari

Lata są tutaj gorące, wilgotne i suche. Od czerwca do sierpnia deszcz pada bardzo rzadko, a temperatury nie są zazwyczaj nadmiernie wysokie. Zdarzają się jednak krótkotrwałe fale upałów pochodzących znad kontynentu afrykańskiego. Wtedy temperatura sięga nawet 40°C.

Okres letni obfituje w różnego rodzaju festiwale i koncerty, które łączą świetną muzykę ze sztuką, naturą i historią regionu. Temperatury o tej porze roku wahają się jednak najczęściej pomiędzy 17,1°C a 26,5°C w czerwcu i od 19,4°C do 28,9°C w lipcu i sierpniu.

A może zima?

Zimy w Bari są stosunkowo długie, mroźne i wietrzne, chociaż nie brak im pięknego słońca. Pomimo łagodnego klimatu, ze względu na bliskość Półwyspu Bałkańskiego od grudnia do marca występują okresy chłodne. Wówczas temperatura zbliża się do zera. W takich przypadkach zdarzają się nawet opady śniegu. Zwykle jednak pada jedynie kilka centymetrów białego puchu, chociaż w historii Bari znane są przypadki o wiele cięższej zimy. W grudniu temperatura osiąga od 6,8°C do 13,9°C, w styczniu od 5,4°C do 12,3°C a w lutym od 5,8°C do 13,1°C.             

Bari-zima-luksusowe-hotele-Włochy
licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Wiosna i jesień

Wiosna i jesień w to bardzo dobry pomysł na podróż, szczególnie że jest to najtańszy okres w roku. Nadal przyjemne temperatury i niewielkie opady sprzyjają wycieczkom, zwiedzaniu i kosztowaniu lokalnych specjałów. To najlepszy kompromis między klimatem a oszczędnością. Jednak gdy priorytetem jest możliwość plażowania i cieszenia się słońcem najlepiej wybrać wrzesień gdy temperatura powietrza i wody jest optymalna.

Wiosną dni są najczęściej przyjemnie ciepłe z o wiele chłodniejszymi nocami. Mimo to pogoda jest już przyjemna, a od maja woda w morzu znacznie się ociepla i pozwala na pierwsze kąpiele. Średnia temperatura w Bari w marcu utrzymuje się w przedziale od 7,1°C do 15°C, w kwietniu od 9,5°C do 18,1°C a w maju od 13,3°C do 22,3°C.

Jesienią na miłośników sztuki i teatru czekają wspaniałe spektakle i koncerty w teatrze Petruzzelli a wydarzeniem, którego z pewnością nie można przegapić jest Fiera del Levante, czyli główny włoski targ odbywający się we wrześniu, kiedy to trwa międzynarodowa impreza z wystawami, kongresami i wydarzeniami kulturalnymi. Temperatura jesienią mieści się w przedziale od 16,6°C we wrześniu, 13,1°C do 21,3°C w październiku i od 9,6°C do 17,4°C w listopadzie. Jest to jednocześnie najbardziej deszczowa pora roku w Bari.

Temperatura wody Morza Adriatyckiego u wybrzeża Bari

Temperatura wody w Bari w momencie gdzie nadaje się do stosunkowo przyjemnej kąpieli, wynosi 18,3°C w maju, 23,7°C we wrześniu i 20,3°C w październiku. Najlepszym jednak momentem na kąpiel są miesiące letnie jak czerwiec ze średnią temperaturą wody 22,2°C, lipiec 25°C oraz sierpień 25,8°C.

Poprzedni

Friuli Wenecja Julijska – największe atrakcje w okolicy

Bari, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Następny

Dodaj komentarz