Kiedy najlepiej jechać do Bergamo?

Tagi , , , ,

Bergamo jest jednym z najsłynniejszych miast Lombardii, położonym tuż u stóp Alp Bergamskich. Miasto, które zamieszkuje na co dzień ponad 120 tysięcy osób, jest popularnym, zimowym kierunkiem na narty, aczkolwiek w sezonie letnim również nie brakuje tam turystów. Bergamo słynie z licznych zabytków, świetnych stoków i perfekcyjnie rozwiniętej bazy gastronomicznej. Jeśli również planujesz tam swój wyjazd, wówczas dowiedz się, kiedy najlepiej jechać do Bergamo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Bergamo w ciągu roku

Miasto Bergamo położone jest w strefie klimatu oceanicznego. W praktyce oznacza to, że zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą spodziewać się wyjątkowo intensywnych opadów deszczu praktycznie przez cały rok. Oczywiście występuje również bardzo duża ilość dni słonecznych, a w niektórych, letnich miesiącach, temperatury mogą przekraczać nawet 28 stopni Celsjusza.

Wiosna w Bergamo

Jest to jeden z cieplejszych okresów w roku. Temperatury w marcu utrzymują się na poziomie około 11-12 stopni Celsjusza, jednak z każdym, kolejnym miesiącem stopniowo one wzrastają. Mniej więcej w połowie czerwca możesz spodziewać się tam nawet 23 stopni Celsjusza. Warto jednak podkreślić, że od marca do czerwca stopniowo zwiększa się także ilość opadów i dni deszczowych, jakie nawiedzają miasto.

Roof top view on medieval city Bergamo, the place where located second Milano airport. Bergamo is popular touristic destination in Italy, Europe. - Image
Widok z dachu na średniowieczne miasto Bergamo, licencja: shutterstock/By dafiglavi

Lato w Bergamo

Lato w Bergamo rozpoczyna się od drugiej połowy czerwca i trwa do początku września. Lata w mieście są dość upalne, a temperatura – średnia – w lipcu i sierpniu sięga nawet 28 stopni Celsjusza. Niestety, lato to również jedna z najbardziej deszczowych pór roku, a średnia ilość opadów utrzymuje się na poziomie nawet 93 mililitrów. W połączeniu z dość wysoką temperaturą, powietrze jest wyjątkowo wilgotne i parne, co może przysporzyć Ci nieco problemów, szczególnie jeśli nie jesteś do takiego klimatu przyzwyczajony.

Jesień w Bergamo

Jesień w Bergamo to okres od września do początku listopada. Jak łatwo możesz się domyślić, temperatury od września (22 stopnie Celsjusza) powoli spadają, by w listopadzie osiągnąć graniczną wartość około 11 stopni Celsjusza. Paradoksalnie, w Bergamo także ustają ulewne deszcze, a powietrze traci swoją pierwotną wilgotność. W początkowych miesiącach jesienią można spodziewać się wielu słonecznych dni i stosunkowo wysokich temperatur, które sprzyjają poznawaniu miasta.

Zima w Bergamo

Zima w mieście nie jest tak sroga, jak w Polsce. Temperatury osiągają najniższe wartości w grudniu i styczniu, gdzie oscylują w okolicach 5-6 stopni Celsjusza. Znacznie zmniejsza się ilość słonecznych dni, podobnie jak i ilość opadów. W całym sezonie zimowym nie ma również wielu dni, w których możesz spodziewać się opadów śniegu. Statystycznie pada on przez około 14 dni w ciągu trzech, zimowych miesięcy.

Jaki jest najlepszy okres na zwiedzanie Bergamo?

Jeśli wybierasz się o miasta po to, by poznać jego historię i zabytki, wówczas rozważ wiosenny wyjazd. Temperatury są co prawda nieco niższe, aczkolwiek nie będziesz musiał przejmować się silnymi i obfitymi opadami deszczu. Jednym z lepszych okresów na zwiedzanie miasta jest także jesień. Choć będziesz musiał zabrać nieco cieplejsze ubrania, to ponownie nie będziesz martwił się intensywnymi opadami, a w tym sezonie miasto ma swój wyjątkowy klimat. W przypadku kiedy priorytetem są wysokie temperatury, wówczas skorzystaj z możliwości letniego wyjazdu. Zabierz jednak ze sobą solidny parasol.

Bergamo upper town aerial panoramic view. Bergamo is a city in the alpine Lombardy region of northern Italy.
widok Bergamo., licencja: shutterstock/By saiko3p

Czytaj także:

Domki letniskowe nad Jeziorem Como

Co warto zobaczyć nad jeziorem Como?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Rowerem przez Toskanię, gotowe trasy, atrakcje na trasach

Costa del Cilento – dziewicza plaża i naturalne piękno

Następny

Dodaj komentarz