Klasztor św. Klary w Neapolu (Monastero di Santa Chiara) – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Neapol – jedno z największych, tętniących życiem miast w Słonecznej Italii. Czeka tam na Ciebie wiele atrakcji, zabytków i przepiękna architektura, której nie będziesz mógł zapomnieć przez dłuższy czas. Zwróć jednak szczególną uwagę na obiekty sakralne, a dosłownie na Klasztor świętej Klary w Neapolu. Co musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klasztor św. Klary w Neapolu – historia, ciekawostki

Klasztor św. Klary w Neapolu to tak naprawdę cały kompleks religijny, którego powstanie datuje się na wiek XIV. Wyróżnia się on głównie monumentalną, zabytkową bazyliką ze zdobionymi krużgankami oraz muzeum. Bazylika jest najważniejszym obiektem całego kompleksu. Powstała ona w latach 1310-1328. Była ona ówcześnie miejscem pochówku królów Księstwa Neapolu. W XVIII wieku podjęto decyzje o jej przebudowie, dzięki czemu bazylika stała się najlepszym przykładem na architekturę baroku.

Od tego momentu cały kompleks, jakim jest Klasztor św. Klary, stał się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego. Niestety, w okresie wojennym został on zbombardowany, a spowodowany nalotem pożar zniszczył doszczętnie znaczną część budynku. Niemniej jednak po raz kolejny została podjęta próba odbudowy bazyliki. Jednocześnie zdecydowano na całkowite odejście od stylu barokowego i zdecydowano się zrekonstruować budowlę w pierwotnym stylu – gotyckim. 

Klasztor św. Klary – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Klasztor św. Klary to kompleks religijny, który znajduje się dosłownie w samym sercu Neapolu – dokładniej w dzielnicy Porto. Możesz się tam dostać zarówno spacerem, samochodem, taksówką jak i komunikacją miejską. W przypadku, kiedy do Klasztoru św. Klary udasz się piechotą, kieruj się na północ od nabrzeża portowego. W przypadku kiedy zdecydujesz się na skorzystanie z komunikacji miejskiej, wówczas kieruj się na przystanek Sant’ Anna dei Lombardi. Znajduje się on jedynie 300 metrów od klasztoru. 

Klasztor świętej Klary w Neapolu – zwiedzanie

Zwiedzanie Klasztoru św. Klary najlepiej zacząć od ogrodów i krużganków. To właśnie tam znajdziesz przepiękne ścieżki spacerowe oraz kolorowe mozaiki. Ogród w Klasztorze św. Klary jest także wspaniały miejscem do wypoczynku, relaksu, a także oderwania się od zatłoczonego miasta. Zauważ, że aleje dzielą ogród na cztery, równe i symetryczne części. Pomiędzy poszczególnymi filarami znajdziesz także ławeczki wypoczynkowe. Są one ozdobione kolorowymi kafelkami, które przedstawiają sceny z życia mieszkańców wsi i obszarów podmiejskich. 

Po zwiedzeniu ogrodu udaj się do muzeum i stanowiska archeologicznego. Będziesz mógł się tam zapoznać z różnymi etapami neapolitańskiej historii. Muzeum zgromadziło wiele, ciekawych eksponatów ze starożytnego okresu. W stanowisku archeologicznym będziesz mógł zaś podziwiać ruiny rzymskich term, które zostały odkryte całkowicie przypadkowo. Na samym końcu udaj się do bazyliki i podziwiać bogato zdobiony ołtarz, który świetnie komponuje się z surowymi ścianami i fasadą, która charakterystyczna była dla stylu gotyckiego w architekturze.

Zobacz także wpis o zwiedzaniu Galleria Borbonica w Neapolu!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Lotnisko Marco Polo w Wenecji – jak dojechać do centrum?

Terme di Saturnia – atrakcje, co wiedzieć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz