Kopuła Bazyliki św Piotra: wejść, bilety, ceny, porady

Tagi , , , , , , ,

Bazylika św. Piotra w Watykanie – „Basilica di San Pietro” została zbudowana w latach 1506-1626, na miejscu dawnego kościoła pochodzącego z czasów cesarza Konstantyna Wielkiego – ok. 324 r. Budowa Bazyliki Świętego Piotra trwała bardzo długo, dlatego też pracowało nad nią kilku projektantów, w tym Bramante, Raffaello Santi, Antonio del Sangallo, Michał Anioł oraz Carlo Maderno. Wiele dekoracji znajdujących się w Bazylice jest dziełem Gian Lorenzo Berniniego. Jednak jednym z najbardziej imponujących elementów tej świątyni jest przepiękna kopuła Bazyliki św Piotra – wł. Cupola di San Pietro. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem kopuły? Kto ją zbudował? Ile kosztują bilety wstępu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika św. Piotra w Watykanie

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych informacji o zwiedzaniu kopuły Bazyliki św. Piotra, warto zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami znajdującymi się wewnątrz świątyni.

Co warto zobaczyć w Bazylice św. Piotra?

 • Jedną z głównych atrakcji Bazyliki Świętego Piotra jest rzeźba „La Pietà”. Co ciekawe, dzieło to jest jedynym dziełem podpisanym przez Michała Anioła. Rzeźba powstała w 1499 roku i obecnie znajduje się w pierwszej bocznej kaplicy, po prawej stronie. Rzeźba przedstawia Maryję trzymającą ciało Jezusa.
 • Warto zatrzymać się także przy gigantycznym baldachimie z brązu, autorstwa Berniniego z 1633 r. Baldachim ten znajduje się w miejscu, w którym prawdopodobnie pochowano św. Piotra.
 • Kolejną atrakcją jest brązowy posąg św. Piotra. Jego stopa została starta w wyniku całowania jej przez pielgrzymów. Posąg ten stoi u podstawy jednej z czterech dużych kolumn podtrzymujących kopułę.
 • „Cathedra di San Pietro” z 1655 roku to drewniany tron, który zgodnie z tradycją należał do św. Piotra, gdy był biskupem Rzymu i pierwszym papieżem.
 • Grobowiec Aleksandra VII Chigi (lewa nawa) również został zaprojektowany przez Berniniego. Ta pozłacana figura z klepsydrą symbolizuje upływający czas i śmierć, która przychodzi po wszystkich.
 • Warto również odwiedzić krypty z 148 grobowcami (katakumbami) papieży.
 • Pod Watykanem znajdują się także wykopaliska starej nekropolii. Każdego dnia tylko wybrana grupa około 250 osób może odwiedzić te wykopaliska („scavi”) rzymskiego miejsca pochówku, z grobem apostoła Piotra – Świętego Piotra. Z pewnością jest to miejsce nieodpowiednie dla osób z klaustrofobią.
 • Największą atrakcją jest jednak zwiedzanie kopuły Bazyliki św. Piotra.
Interior of Saint Peter's dome (Basilica di San Pietro) Vatican Town, Rome, Italy.
Wnętrze kopuły Świętego Piotra (Basilica di San Pietro) Watykan, Rzym, Włochy., licencja: shutterstock/By mirec

Zwiedzanie kopuły Bazyliki św. Piotra – zarys historyczny, ciekawostki

Kopuła Bazyliki św. Piotra jest symbolem Kościoła Rzymskiego i „latarnią morską”, która ma na celu przyciągać tysiące pielgrzymów i odwiedzających to miejsce turystów. Cupola di San Pietro – bo tak brzmi jej włoska nazwa, powstała podczas pontyfikatu Pawła III, jednak prace przy jej budowie zostały przerwane po śmierci Michała Anioła, w szczytowym momencie prac. 15 lat później, za panowania Sykstusa V, Giacomo della Porta i Domenico Fontana otrzymali polecenie kontynuowania prac, na które przeznaczono wiele środków. Po śmierci Michała Anioła w 1564 roku jego uczeń Giacomo Della Porta przejął kierownictwo prac, kończąc kopułę w 1590 roku. W rezultacie, po 22 miesiącach intensywnych prac, kopuła została ukończona. Uczczono to wydarzenie uroczystą mszą i fajerwerkami.

Kopuła ma średnicę 42 metry. Wysokość całej konstrukcji wynosi 136 metry, co powoduje, że jest to najwyższa kopuła na świecie. Dodatkowo waży ona ponad 14 000 ton! Inną ciekawostką jest fakt, że Michał Anioł Buonarotti, który został głównym architektem kopuły w 1547 roku miał już 72 lata.

Close up of the cupola of famous Basilica Papale di San Pietro. The dome of St. Peter's, an Italian Renaissance church in Vatican City, within the city of Rome, is the tallest dome in the world. Italy
Zbliżenie na kopułę słynnej Bazyliki Papale di San Pietro. Kopuła Bazyliki św. Piotra, włoskiego renesansowego kościoła w Watykanie, w obrębie Rzymu, jest najwyższą kopułą na świecie. Włochy, licencja: shutterstock/By LifeCollectionPhotography

Zwiedzanie kopuły św. Piotra jest możliwe codziennie od 07:30 do 18:00 w okresie od kwietnia do września oraz od 07:30 do 17:00 w okresie od października do marca.

Gdzie znajduje się kopuła Bazyliki św. Piotra?

Kopuła Bazyliki św. Piotra znajduje się na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Po wejściu do Bazyliki, po prawej stronie znajdują się Porta Santa – Drzwi Świętych”. Obok nich znajduje się wejście na kopułę. Wewnątrz znajdziesz także znaki „Cupola”. Podążaj za tym znakiem, aż dotrzesz do kasy biletowej wraz z windą, która wjeżdża na kopułę.

Masz do wyboru dwie opcje:

1. Wejście po schodach – 551 stopni
2. Wjechać windą i resztę drogi pokonać pieszo – 320 stopni.

Decyzja należy do Ciebie. Wiele osób uważa, że niewielka różnica w cenie jest warta uniknięcia początkowego męczącego odcinka. Jednak najgorszy, ostatni fragment i tak musisz pokonać bez windy, więc polecamy spokojne wejście. Zresztą winda jest oblegana, więc musisz poświęcić sporo czasu w kolejce czekając na nią.

Jeśli wjedziesz windą, dotrzesz do wewnętrznego balkonu, który w rzeczywistości jest podstawą kopuły. Tutaj można się spokojnie zatrzymać i popatrzeć na wielką kopułę, piękne mozaiki lub piękne perspektywy wnętrza Bazyliki z góry.

Z tego poziomu na taras prowadzą spiralne, wąskie schody. Nie polecamy wchodzić na taras osobom z klaustrofobią. Z tarasu można zobaczyć Plac Świętego Piotra i najbliższą okolicę Watykanu.

Taras widokowy na kopule Bazyliki św. Piotra

Po dotarciu na szczyt kopuły wisienką na torcie jest spektakularny widok 360º na Plac Świętego Piotra, Ogrody Watykańskie i Rzym. Na tarasie znajdują się toalety, fontanna, sklep z pamiątkami oraz kawiarnia.

Gdzie kupić bilety do wejścia na kopułę Bazyliki św. Piotra?

Jedynie 551 stopni schodów dzieli Cię od możliwości podziwiania wspaniałego widoku na Rzym i Watykan. Po przejściu przez ochronę, po prawej stronie Bazyliki znajduje się okienko z biletami. Tutaj można kupić bilety na kopułę. Możesz wybrać przejście wszystkich schodów pieszo za 8 € lub pokonać część drogi windą za 10 €.

Ile kosztują bilety na kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie?

Wejście do Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, ale wejście na kopułę kosztuje 8 €, jeśli idziesz schodami lub 10 €, jeśli jedziesz windą. Płatność wyłącznie gotówką w kasie, wewnątrz Bazyliki.

Godziny otwarcia kopuły Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Godziny otwarcia Bazyliki Świętego Piotra:

 • Od kwietnia do września 7:00 – 19:00
 • Od października do marca 7:00 – 18:30

Ze względu na papieskie audiencje w środy, Bazylika jest zwykle otwierana około godziny 13:00. Bazyliki nie można zwiedzać 1 i 6 stycznia, podczas Wielkanocy i innych specjalnych uroczystości.

Rome - Bernini s baldachin and cupola in basilica di San Pietro - st. Peter s basilica
Rzym – baldachim i kopuła Berniniego w bazylice di San Pietro – św. Bazylika św Piotra, licencja: shutterstock/By sedmak


Godziny otwarcia kopuły -„La Cupola”:

 • Od kwietnia do września 7:30-18:00
 • Od października do marca 7:30-17:00

Planując zwiedzanie Bazyliki, musisz pamiętać o odpowiednim ubraniu zakrywającym ramiona i kolana.

Czytaj także:

Bazylika św Piotra w Watykanie – zwiedzanie, godziny, bilety

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Museo San Domenico Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Wycieczka łodzią po wybrzeżu Elby

Następny

Dodaj komentarz