Korytarz Vasariego we Florencji: tajny tunel Medyceuszy

Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , ,

Florencja jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miast w całych Włoszech. Pełna niesamowitych atrakcji, dzieł sztuki, przepięknej architektury i nie tylko. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii i kultury. Stolica Toskanii zdecydowanie jest jedyna w swoim rodzaju. Niezwykle ciekawym zabytkiem, który warto zobaczyć podczas urlopu we Florencji, jest Korytarz Vasariego. Jaka jest historia tego korytarza i jakie funkcje pełni? Co warto o nim wiedzieć?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Korytarza Vasariego i jego znaczenie dla Medyceuszy

Korytarz Vasariego to podwyższone, zamknięte przejście, łączące Palazzo Vecchio i Palazzo Pitti. Jego początki sięgają drugiej połowy XVI wieku. Wtedy właśnie książę Cosimo I Medyceusz ożenił się z Joanną z Austrii i polecił zbudowanie przejścia pomiędzy swoją rezydencją a pałacem rządowym. Było to spowodowane strachem przed przebywaniem w miejscach publicznych; książę zastąpił Republikę Florencką, a społeczeństwo wciąż w pełni nie popierało ani księcia, ani nowego systemu rządów. Projekt korytarza został wykonany przez Giorgio Vasariego.

Budowa przejścia zajęła pięć miesięcy. Nie obyła się ona jednak bez pewnych zmian w architekturze Florencji. Należało przenieść targ mięsny należący do Ponte Vecchio, aby jego zapach nie przedostał się do środka korytarza. W jego miejscu pojawiły się sklepy złotnicze. Na ostatnim odcinku korytarz musiał przejść dookoła Wieży Mannellego, gdyż rodzina Mannellich nie zgodziła się na ani na przeniesienie, ani zniszczenie obiektu. Korytarz Vasariego nie był dla Medyceuszy jedynie przejściem pomiędzy domem a miejscem pracy. Pełnił on również inne funkcje. Tuż za Ponte Vecchio, w miejscu, w którym korytarz przechodzi nad loggią kościoła Santa Felicita, był balkon z widokiem na wnętrze świątyni, dzięki któremu ród księcia mógł uczestniczyć w nabożeństwie bez mieszania się z ludnością Florencji.

Tajemnice i funkcje tajnego tunelu

Nie da się ukryć, że Korytarz Vasariego to wyjątkowe miejsce. Niegdyś korytarz ten można było zwiedzać jedynie podczas prywatnych wycieczek, a do niedawna był całkowicie zamknięty z powodu prac konserwatorskich. Został jednak ponownie otwarty w grudniu 2024 roku. Dzisiaj jest to głównie zabytek, jeden ze znaków charakterystycznych Florencji. Niegdyś pełnił on określone funkcje. Korytarz był prywatnym przejściem dla rodziny Medyceuszy.

Początkowo był on dostępny jedynie dla nich i kilku zaufanych osób. Mogli się oni swobodnie poruszać, bez konieczności obcowania ze zwykłymi ludźmi. Służył im on również jako osobiste miejsce do modlitwy. Nie były to jedyne funkcje korytarza. Stanowił on również symbol potęgi Medyceuszy. Cosimo uwielbiał otaczać się luksusem i pięknymi rzeczami, dlatego też korytarz otoczony był sklepami złotniczymi. W oknach zaś stali strażnicy, którzy stale pilnowali, aby wokół obiektu nie dochodziło do żadnych zamieszek.

Zwiedzanie Korytarza Vasariego – co warto wiedzieć 

Ten fascynujący obiekt zdecydowanie pomoże nam zapoznać się z Florencją, a także panoramą i historią tego pięknego miasta. Pełna długość korytarza wynosi około kilometra. Trasa rozpoczyna się przy południowej części Palazzo Vecchio, w którym dzisiaj mieści się siedziba gminy miasta oraz kompleks muzealny. Następnie korytarz łączy się z muzeum sztuki, Galerią Uffizi, przecina Lungarno degli Archibusieri i podąża północnym brzegiem rzeki Arno, aż do przecięcia wody przy Ponte Vecchio. Dalej korytarz biegnie wokół wieży Mannelllego, wije się nad domami w dzielnicy Oltrarno i łączy się z Palazzo Pitti.

Korytarz Vasariego jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Zakłada się, że wizyta w tym obiekcie zwykle zajmuje około 45 minut. Nawet najbardziej doświadczonym turystom miejsce to przypadnie do gustu. Stojąc przy jednym z okien korytarza i podziwiając wspaniałe widoki, trudno jest nie zakochać się w przepięknej Florencji. W środku znajdziemy również liczne obrazy. Nawiązują one do Paktu Rodzinnego, który został podpisany w XVIII wieku przez ostatniego bezpośredniego dziedzica księstwa. Zbiór obrazów to niezbywalna własność miasta, która z biegiem lat stale się poszerzała, gdyż każdy znany malarz chciał, aby jego dzieła zdobiły ściany korytarza.

Korytarz Vasariego jako świadek historii Florencji

Korytarz Vasariego to nie tylko wyjątkowa atrakcja, symbol potęgi niegdysiejszych władców czy część pięknej architektury Florencji. To także świadek historii miasta. Z obiektem tym wiążą się liczne przebudowy, które były konieczne dla jego powstania. Korytarz jest znakomitym przykładem architektury renesansu we Florencji, dzięki swojej elegancji, bogatym zdobieniom i klasycznym elementom podkreślającym monumentalizm obiektu. Wraz z biegiem czasu korytarz został poddany odrestaurowaniu, jednak nie wpłynęło to znacząco na jego wygląd.

W 1945 roku reżyser Roberto Rossellini, jeden z czołowych przedstawicieli włoskiego neorealizmu nakręcił tutaj kilka scen swojego filmu „Paisà”. W maju 1993 roku w wyniku eksplozji na Via dei Georgofili zginęło kilka osób, a wiele obrazów w korytarzu uległo uszkodzeniu lub całkowitej destrukcji. Niektóre z nich zostały przekomponowane i umieszczone na swoich starych miejscach, aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie.

Autor: Wiktoria Jasik

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Genua: Sanktuarium Madonna della Guardia – zwiedzanie

Dodaj komentarz