Kościół Matki Bożej Zwycięskiej – zwiedzanie, godziny otwarcia

Tagi , , , , , ,

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej to niezwykle istotna budowla w Rzymie. Budowa karmelitańskiego kościoła rozpoczęła się w 1608 roku pod kierownictwem Carlo Maderno. W 1624 roku dołączył do niego Giovanni Battista Soria, który zaprojektował fasadę. Budowę kościoła ukończono w 1626 roku. Początkowo bracia sami finansowali prace budowlane, ale podczas kopania fundamentów odkryto piękny posąg śpiącego hermafrodyty. Kardynał Scipione Borghese, niezwykle bogaty i zapalony kolekcjoner antyków, zawarł umowę z braćmi, na mocy której otrzymał posąg w zamian za opłacenie budowy kościoła. W ten sposób Hermafrodyta Borghese trafiła do Galleria Borghese. Co warto wiedzieć przed wizytą w Santa Maria della Vittoria? Kiedy zaplanować zwiedzanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej – Santa Maria della Vittoria – krótka historia

Obecny kościół znajduje się na miejscu bardzo małej, starożytnej kaplicy poświęconej św. Pawłowi. W tamtych czasach okolica była całkowicie bezludna, do tego stopnia, że rzymska szlachta polowała tu i strzelała do ptaków, zwłaszcza w opuszczonych i zarośniętych ruinach pobliskich łaźni Dioklecjana (obecnie kościół Santa Maria degli Angeli). Co więcej obszar zabudowany zaczynał się dopiero na zachód od wzgórza Kwirynał.

Santa Maria della Vittoria in Rome, Italy
Santa Maria della Vittoria w Rzymie, Włochy, licencja: shutterstock/By boggy

Kościół zbudowali Bracia Karmelici Bosy, którzy zakupili kościół i przyległe grunty w 1607 roku za kilkaset monet. Początkowo planowano, że nowy klasztor będzie nowicjatem zakonu lub seminarium misyjnym. Co więcej, Bracia sami finansowali prace, ale podczas oczyszczania fundamentów odkryli wspaniały pogański posąg, który obecnie nazywany jest Hermafrodytą Borghese. Ponadto kardynał Scipione Borghese zawarł z nimi umowę, na mocy której otrzymał posąg w zamian za opłacenie prac. Budowę zakończono po niespełna dwóch dekadach w 1626 r.

W 1873 r. klasztor skonfiskował rząd włoski i znajduje się w nim siedziba krajowych badań geograficznych. W 1927 r. bracia powrócili do zajmowania niewielkiej części swojego dawnego klasztoru za chórem kościelnym i nadal są odpowiedzialni za kościół. Nigdy nie był on parafialny i obecnie należy do parafii San Camillo de Lellis. W latach 90-tych XX wieku przeprowadzono szeroko zakrojone prace renowacyjne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła.

Gdzie znajduje się kościół Matki Bożej Zwycięskiej?

Santa Maria della Vittoria to XVII-wieczny barokowy kościół położony przy Via XX Settembre 17, na północny zachód od stacji metra Repubblica, w Rione Sallustiano.

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, zwiedzanie, godziny otwarcia

Santa Maria della Vittoria – Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie nie jest to duży kościół. Jego plan opiera się na krzyżu łacińskim, z krótką nawą, centralną kopułą, transeptami oraz absydą. Za absydą znajduje się chór zakonny, który nie jest dostępny dla zwiedzających. Znajduje się tam również krypta.

Budynek znajduje się w narożniku i jest on otoczony budynkami z dwóch pozostałych stron. Chór jest niewidoczny z ulicy. Strona zwrócona w stronę Largo Santa Susanna jest jedynie otynkowanym murem bez żadnych dodatków architektonicznych. Nie ma tu kampanili, a jedynie znajduje się prosta dzwonnica z łukami na dwa dzwony.

Fasada kościoła Maria della Vittoria w Rzymie

Fasada jest dziełem Giovanniego Battisty Soria, który zaprojektował ją w 1626 roku i wychwalał swojego patrona, kardynała Scipione Borghese. Był pod wpływem fasady Maderno na Santa Susanna, po lewej stronie, po drugiej stronie ulicy od tego kościoła, i warto porównać te dwa elementy.

Santa Maria della Vittoria Church facade, Rome, Italy
Fasada kościoła Santa Maria della Vittoria, Rzym, Italy, licencja: shutterstock/By marcovarro

Zwiedzanie kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej

W wyniku sławy rzeźby św. Teresy Berniniego kościółTeresy Berniniego, kościół jest obecnie popularnym miejscem turystycznym i znajduje się na trasach wielu wycieczek i pielgrzymek. Jeśli chcesz w spokoju i ciszy zwiedzić kościół musisz zaplanować wizytę rano.

Kościół jest otwarty codziennie, w następujących godzinach:

  • Poniedziałek – sobota: 7:00, 8:00 i 18:30
  • Niedziela i Święta: 10:30, 12:00 i 18:30


Warto wiedzieć, że podczas Mszy Świętych w świątyni mogą przebywać wyłącznie wierni uczestniczący we mszy. Nie ma wówczas możliwości zwiedzania.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Szpitale we Florencji – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Katakumby w Neapolu: Tajemnicze miejsce pełne historii i kultury

Następny

Dodaj komentarz