Kościół San Lorenzo Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Kościół San Lorenzo Maggiore, w pobliżu via San Gregorio Armeno jest jednym z najbardziej interesujących świątyń w Neapolu. Kompleks San Lorenzo Maggiore, w którego skład wchodzi bazylika prezentuje ewolucję życia cywilnego i politycznego w Neapolu. Dodatkowo jego centralna lokalizacja w Neapolu ułatwia jego zwiedzanie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół San Lorenzo Maggiore – podróż w czasie 

Pierwszy kościół znajdujący się w tym miejscu oddano do użytku w VI wieku, jednak obecną bazylikę zbudowano pod koniec 1200 roku na polecenie Andegawenów. Na przestrzeni wieków przeszła wiele renowacji, w szczególności w XVIII-wiecznej konstrukcji fasady, ale nadal jest uważana za jeden z najwspanialszych średniowiecznych budynków w mieście.

Poniżej kościoła znajdują się pozostałości starożytnego dwupiętrowego grecko-rzymskiego rynku, oryginalnego macellum miasta. Obszar ten pierwotnie pełnił funkcję centrum starożytnego greckiego życia w Neapolu, a następnie został opuszczony z powodu osunięcia się ziemi.  W 1270 roku teren podarowano Zakonowi Franciszkanów, aby mogli oni zbudować tu nowy kościół. 

Dzięki dokumentom wiemy teraz, że San Lorenzo Maggiore nie był tylko kolejnym kościołem, ale bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym w Neapolu.  Tutaj król Alfons Aragoński przeprowadził ceremonię inwestytury swojego syna Ferdynanda.  Rodzina Andegawenów ma tu swoje monumentalne grobowce, takie jak na przykład: grobowiec Katarzyny Austriackiej – pierwszej żony Karola, który wykonano w latach 1323-1325. 

Z czasem styl gotycki zastąpiono stylem barokowym, natomiast trzęsienia ziemi przyczyniły się do zmiany wyglądu kościoła. Nadal widoczny jest oryginalny starożytny grecki chodnik, wspaniała kaplica rodziny Cacace oraz kaplica poświęcona świętemu Antoniemu z Padwy.  Dodatkowo można także podziwiać różne modyfikacje stylów architektonicznych zmienianych w ciągu wieków.

Gdzie znajduje się kościół San Lorenzo Maggiore?

Kościół i cały kompleks San Lorenzo Maggiore znajduje się przy Piazza S.Gaetano, 316. Najbliższa stacja metra to Linea 1 – DANTE.

San Lorenzo Maggiore w Neapolu zwiedzanie

Kościół ten oprócz wyjątkowej architektury oferuje także wgląd w historię Neapolu i okolicy. Pod kościołem znajdują się pozostałości miasta z czasów panowania Rzymian. Możesz tu odwiedzić podziemne wykopaliska, schodząc po schodach w dół. Na dole znajdziesz między innymi rzymską drogę ze sklepami, domami itp. Kompleks San Lorenzo Maggiore, oprócz kościoła tworzą także: klasztor, dziedziniec oraz muzeum, które opisuje historię kościoła.

Bilety można nabyć wyłącznie w oficjalnych kasach biletowych przy wejściu do kompleksu zabytkowego San Lorenzo lub online. Warto wiedzieć, że zwiedzanie wyłącznie kościoła jest bezpłatne, natomiast za zwiedzanie innych części oraz muzeum trzeba zapłacić. Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim

Cennik biletów wstępu do kompleksu San Lorenzo Maggiore

9,00 € – osoba dorosła
7,00 € – nauczyciele, studenci, osoby powyżej 65 roku życia
6,00 € – młodzież poniżej18 lat (bezpłatnie zwiedzają dzieci poniżej 6 lat)

Kompleks San Lorenzo Maggiore w Neapolu, co warto zobaczyć?

Bazylika San Lorenzo Maggiore – jedna z najstarszych w Neapolu

Na terenie starożytnego macellum wzniesiono wczesnochrześcijańską bazylikę, którą później zastąpiono XIV-wiecznym gotyckim kościołem San Lorenzo Maggiore. Dzwonnicę dobudowano w 1487 roku. Obok niej gromadzili się mieszkańcy podczas głównych wydarzeń. Pomiędzy dzwonnicą a kościołem znajduje się XV-wieczna brama, ozdobiona herbami neapolitańskich sedili (dzielnic), zapewniająca obecnie dostęp do klasztoru i monumentalnego kompleksu San Lorenzo Maggiore.

Sala Kapituły

Sala kapituły ma 7,50 metra wysokości, 16,30 metra szerokości oraz 12,8 metra długości. Posiada ona gotycką architekturę, z sześcioma sklepieniami wspartymi na dwóch starożytnych granitowych kolumnach. Na ścianach znajdują się liczne malowidła, których autorem był Luigi Rodriguez.

Muzeum 

Muzeum przede wszystkim prezentuje historię wczesnochrześcijańskiej bazyliki pochodzącej z VI wieku, na której kolejne pokolenia budowały miejsca duchowości i kultu. Można tu podziwiać freski, zabytkowe stoły, rzeźby, mozaiki oraz obrazy, które są wyraźnie związane z tradycją chrześcijańską. Muzeum daje możliwość także poznania historii Neapolu, od czasów grecko-rzymskich do XVIII wieku.

Sprawdź także wpis o zwiedzaniu Galleria Borbonica w Neapolu!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Galeria Borghese w Rzymie: zwiedzanie, bilety, historia

Palazzo Vecchio (Pałac Stary) we Florencji

Następny

Dodaj komentarz