Kościół San Satiro w Mediolanie – zwiedzanie, gdzie się znajduje?

Tagi , , , , , ,

Mediolan to jedna z największych metropolii we Włoszech. Miasto to uznawane jest za stolicę mody i designu. Ponadto przyciąga turystów i wielbicieli mody jak prawdziwy magnes. Dodatkowo Mediolan słynie także ze swoich wyjątkowych zabytków. Jednym z ważniejszych obiektów wydaje się być kościół San Satiro. Poznajmy najważniejsze informacje na jego temat.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół San Satiro w Mediolanie – historia, ciekawostki

Kościół San Satiro w Mediolanie tak naprawdę nazywa się Chiesa di Santa Maria presso San Satiro. Został on wybudowany z uwzględnieniem stylu renesansowego w architekturze. Został on wzniesiony na miejscu pierwszej, prymitywnej świątyni, która znajdowała się dokładnie w tym miejscu w roku 879. Obecny kościół San Satiro, który możesz zwiedzić podczas wizyty w Mediolanie, został wybudowany w latach 1472 – 1482. Jego budowę zleciła sama księżna Bona di Savoia oraz książę Gianna Gelazzo Sforza. Niektóre źródła podają jednak, że za projekt samego kościoła odpowiada Donato Bramante. Mimo wszystko jego udział w budowie i projekcie całego kościoła – zgodnie z później przedstawionymi dokumentami – był dość znikomy.

Church of Santa Maria Presso San Satiro. Milan. Italy. Architectural fragment. Architects Donato Bramante and Giovanni Antonio Amadeo.
Kościół Santa Maria Presso San Satiro. Mediolan. Włochy. Fragment architektoniczny. Architekci Donato Bramante i Giovanni Antonio Amadeo , licencja: shutterstock/By Oleg Proskurin

Znacznie większe zasługi przypisuje się włoskiemu architektowi Giovanniemu Antonio Amadeo, który prawdopodobnie odpowiadał za projekt fenomenalnej fasady. Ponadto kościół ten jest budowlą jednonawową, która zwieńczona jest dość pokaźną kopułą. Ciekawym elementem architektonicznym kościoła jest także przylegająca do niego dzwonnica. W przeciwieństwie do stylu architektonicznego głównego budynku została ona wzniesiona w stylu romańskim, a także była ona wielokrotnie przebudowywana. W XV wieku do kościoła San Satiro w Mediolanie zdecydowano się dobudować chrzcielnicę.

Gdzie znajduje się kościół San Satiro w Mediolanie?

Kościół San Satiro w Mediolanie z pewnością jest jedną ze skromniejszych budowli sakralnych w mieście. Gdzie się on znajduje? Otóż budowlę sakralną znajdziesz w centralnej części Mediolanu, czyli w zabytkowej dzielnicy – Zona 1 Centrale Storico. Kościół ten znajduje się dokładnie przy ulicy Via Falcomo, na przeciwko Duomo di Milano. Możesz się tam dostać w wyjątkowo prosty sposób. Jeśli chcesz, zdecyduj sie na spacer zabytkowymi uliczkami miasta. Jeśli jednak chcesz dostać się tam znacznie szybciej, wówczas skorzystaj z komunikacji miejskiej. Dojedziesz tam liniami M1 oraz M3, które zatrzymują się na przystanku Duomo.

Particular Basilica of Santa Maria at San Satiro in Milan
Santa Maria at San Satiro w Mediolanie, licencja: shutterstock/By lapissable

Godziny otwarcia kościoła

Jeśli chcesz zwiedzić kościół San Satiro w Mediolanie od środka, wówczas musisz pamiętać, że jest on otwarty w konkretnych godzinach. Zazwyczaj masz do wyboru dwa przedziały czasowe, w których możesz wejść do środka kościoła. Od poniedziałku do piątku budowla jest otwarta dla turystów od godziny 7:30 do godziny 12:00, a następnie otwierana jest ona ponownie o godzinie 15:00 do godziny 18:30. Z kolei w soboty możesz zwiedzić kościół jedynie w godzinach od 15:30 do godziny 18:00. W niedzielę zaś możesz wejść do jego wnętrza od godziny 9:30 do godziny 12:00, a następnie od godziny 15:30 do godziny 19:00.

Milan. church of Santa Maria of San Satiro. Dome
Mediolan. kościół Santa Maria de San Satiro. Kopuła, licencja: shutterstock/By

Czy warto zwiedzić kościół San Satiro w Mediolanie?

Kościół ten z pewnością przez długi czas pozostawał w cieniu Duomo di Milano. Jednak sama budowla reprezentuje fenomenalne połączenie stylu renesansowego i romańskiego w architekturze. Dodatkowo jego wnętrze jest wypełnione licznymi mozaikami i malowidłami, więc z pewnością Cię ono pozytywnie zaskoczy. Obecnie kościół ten zdobywa sobie coraz to większą popularność wśród turystów, co powinno być dla Ciebie wystarczającą zachętą do jego odwiedzenia. Z pewnością zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej budowla ta urzeknie Cię swoim niewymownym urokiem. Choć jest to skromny kościół, to jednak warto, żebyś go bliżej poznał.

Czytaj także:

Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie – zwiedzanie

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) – najważniejsze informacje o obiekcie

Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio)

Następny

Dodaj komentarz