Kościół San Zaccaria w Wenecji – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Wenecja – miasto połączone siecią kanałów, które przyciąga tłumy turystów. W mieście możesz spotkać niezliczoną ilość zabytków i inspirujących miejsc. Jednym z nich jest słynny Kościół San Zaccaria. Warto przyjrzeć mu się z bliska.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół San Zaccaria w Wenecji?

Kościół San Zaccaria, a właściwie Chiesa di San Zaccaria znajduje się w Wenecji, w dzielnicy Castello. Budynek sakralny znajduje się naprzeciwko Palazzo Ducale, blisko morskiego wybrzeża. Możesz dostać się tam zarówno spacerem, taksówką, jak i komunikacją miejską. Skorzystaj z autobusów wodnych. Najbliższy przystanek to S.Marco – San Zaccaria „D”. Znajduje się on jedynie 160 metrów od słynnego kościoła.

View of Church of San Zaccaria, named for father of St. John the Baptist - St. Zacharias (San Zaccaria). Current St. Zacharias Church was built between years 1444 and 1515. Venice, Italy.
Widok na San Zaccaria, nazwany na cześć ojca św. Jana Chrzciciela – św. Zachariasza (San Zaccaria). licencja: shutterstock/By Kiev.Victor

Kościół San Zaccaria w Wenecji – historia i ciekawostki

Kościół San Zaccaria w Wenecji jest kościołem rzymskokatolickim, który obecnie pełni bardziej funkcję muzeum. Pierwotna budowla sakralna została ufundowana jeszcze w IX wieku przez Dożów. Już wtedy cały budynek poświęcono świętemu Zachariaszowi. To właśnie jego relikwie zostały wysłane od Wenecji przez jednego z bizantyjskich cesarzy. Tuż obok słynnego kościoła znajduje się także klasztor Benedyktynek. Zgodnie ze źródłami, był on jedynym tego rodzaju klasztorem w Wenecji. Pierwotny kościół San Zaccaria uległ całkowitemu zniszczeniu w 1105 roku. Prawdopodobną przyczyną był pożar, a życie miało w tym momencie stracić ponad 100 zakonnic. Po pożarze przystąpiono do odbudowy kościoła. Niemniej jednak jego pierwotny styl architektoniczny został zastąpiony założeniami romańskimi.

San Zaccaria Church Facade; Venice; Italy in Black and White Sepia Tone
Fasada kościoła San Zaccaria; Wenecja; Włochy, licencja: shutterstock/By Kevin George

Kolejna przebudowa miała miejsce w roku 1440, kiedy to kościół zyskał dodatkowe kapliczki w stylu gotyckim. Jednak 18 lat później podjęto decyzje o wybudowaniu w tym miejscu całkiem nowego obiektu sakralnego. Miała być to trzynawowa świątynia nawiązująca tylko do stylu gotyckiego. Niestety, po śmierci architekta przez kilka lat budowla była niedokończona. Ponownej przebudowy podjął się Mauro Codussi, który zaprojektował budynek w stylu renesansowym. Finalnie, udało się konsekrować bazylikę. Miało to miejsce w roku 1543.

Kościół San Zaccaria w Wenecji – zwiedzanie

Zwiedzanie kościoła San Zaccaria w Wenecji rozpocznij od jego zewnętrznej strony. Architektura budynku jest najlepszym dowodem na nagłe i dynamiczne zmiany wprowadzane przez różnorodnych projektantów. Przyjrzyj się fasadzie kościoła, gdzie powinieneś dostrzec późnogotyckie i wczesnorenesansowe wpływy. Fasada kościoła składa się z pięciu kondygnacji. Górna część reprezentuje styl renesansowy, zaś dolna jest przykładem architektury gotyku. Po wejściu do budynku zwróć uwagę na renesansową kolumnadę, która zwieńczona jest fantazyjnymi detalami. Następnie przyjrzyj się obejściu ołtarza, w którym zlokalizowane zostały mniejsze kapliczki. Istotnym fragmentem architektury Kościoła San Zaccaria w Wenecji jest także kopuła nad prezbiterium. W okolicy prezbiterium dostrzeżesz również niewielkie kraty. Były one przeznaczone dla zakonnic z dawnego klasztoru. Tylko w ten sposób mogły one uczestniczyć w nabożeństwach. Niektóre z krat dodatkowo przesłonięte są pokaźnymi obrazami.

Gothic Renaissance facade of Chiesa di San Zaccaria (Church of San Zaccaria), Campo San Zaccaria, Castello, Venice, Italy.
Gotycka renesansowa fasada Chiesa di San Zaccaria (Kościół San Zaccaria), Campo San Zaccaria, Castello, Wenecja, Włochy., licencja: shutterstock/By Cezary Wojtkowski

Kościół San Zaccaria w Wenecji – ceny biletów i godziny otwarcia

By zwiedzić słynny Kościół San Zaccaria w Wenecji, nie potrzebujesz biletu wstępu. Do bazyliki możesz wejść za darmo i spędzić w niej tyle czasu, ile dokładnie potrzebujesz. W kościele tym – obecnie – nie odbywają się prawie żadne nabożeństwa i pełni on bardziej rolę atrakcji turystycznej. Godziny otwarcia Kościoła San Zaccaria w Wenecji są stałe i nie zmieniają się w zależności od konkretnego sezonu. Do bazyliki możesz wejść codziennie – od poniedziałku do niedzieli – w godzinach od 10:00 do godziny 18:00. Jeśli planujesz wizytę z grupą zorganizowaną, wówczas na stronie głównej bazyliki znajdziesz numer telefonu. Możesz zadzwonić i potwierdzić przybycie, a także dopytać o więcej szczegółów związanych z możliwościami zwiedzania.

Czytaj także:

Kościół Santa Maria del Giglio w Wenecji – zwiedzanie

Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Czy w Wenecji śmierdzi – jaka jest prawda? obalamy mity

Lido di Venezia – zwiedzanie bogatej Wenecji

Następny

Dodaj komentarz