Wenecja jest miastem, które słynie nie tylko z sieci kanałów, ale także z fenomenalnej architektury. Znajdziesz tam wiele obiektów sakralnych, które stały się prawdziwą wizytówką miasta. Jednym z najpiękniejszych budynków wydaje się Kościół Santa Maria del Giglio. Wobec tego, w gdzie dokładnie się on znajduje i co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdźmy!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Kościół Santa Maria del Giglio?
Kościół Santa Maria del Giglio to jeden z popularniejszych obiektów sakralnych, jaki znajduje się w Wenecji. Zlokalizowany jest on dokładnie w dzielnicy San Marco naprzeciwko Teatro La Fenice. Do kościoła możesz dostać się w prosty sposób. Zdecyduj się na spacer klimatycznymi uliczkami Wenecji lub skorzystaj z taksówki. Ciekawym rozwiązaniem może być także komunikacja miejska. W Wenecji role tradycyjnych busów i tramwajów przejmują autobusy wodne. Powinieneś wysiąść na przystanku S. Maria del Giglio. Jest on oddalony jedynie 130 metrów od słynnego kościoła.
Kościół Santa Maria del Giglio – historia i ciekawostki
Obiekt ten jest kościołem rzymskokatolickim. Pierwotna budowla została ufundowana – najprawdopodobniej – przez rodzinę Jubanico. Niestety, obiekt ten został całkowicie zniszczony podczas pożaru. W roku 976 podjęto się jego odbudowy, próbując utrzymać pierwotne założenia architektoniczne. Kolejna przebudowa bazyliki odbyła się w roku 1105, jednak nie zakończyła się ona spektakularnym sukcesem. W związku z tym zdecydowano o wzniesieniu całkowicie nowej budowli. Budowę zakończono w latach 1680 – 1683. Właśnie wtedy pojawiła się unikalna fasada, a także boczne ołtarze. Niestety, historia kościoła znacznie się skomplikowała w momencie, kiedy wydany został napoleoński dekret Królestwa Włoch.
Jego następstwem była kasata obiektów sakralnych, a także zmiany w weneckich parafiach. Kościół Santa Maria del Giglio powoli popadał w ruinę. Jednak w roku 1833 ponownie podjęto decyzję o jego ratowaniu. Dokonano gruntownego remontu całego budynku i zadbano o to, by odzwierciedlał pierwotne założenia architektoniczne. Jednak w roku 1967 kościół ten został całkowicie opuszczony. Obecnie stanowi on główną atrakcję turystyczną i świetny przykład kunsztu architektów.
Kościół Santa Maria del Giglio – zwiedzanie
Zwiedzanie Kościoła rozpocznij od przyjrzenia się jego fasadzie. Składa się ona z dwóch kolumnad – jedna reprezentuje porządek joński, a druga koryncki. Co więcej, w dolnej kondygnacji powinieneś dostrzec posagi braci Antonia Barbara. Po wejściu do wnętrza kościoła zwróć uwagę na trzy ołtarze, a także ogromne organy umieszczone nad jednym z nich. Co więcej, na ścianach i nad ołtarzami znajduje się cała kolekcja obrazów najznakomitszych malarzy weneckich. W jednej z części kościoła znajduje się także niedokończona kampanila. Została ona całkowicie rozebrana w 1774 roku, a następnie rozpoczęła się jej odbudowa. Prace jednak przerwano w momencie, kiedy budowla osiągnęła wysokość 8 metrów. Obecnie w niedokończone kampanili zorganizowano niewielki sklepik z pamiątkami.
Ceny biletów i godziny otwarcia
Jeśli chcesz odwiedzić wspomniany Kościół będziesz potrzebował biletu wstępu. Możesz kupić go zarówno w kasie biletowej, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Jego koszt wynosi około 15 – 20 złotych. Kościół Santa Maria del Giglio jest otwarty przez sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty. W niedziele kościół jest niedostępny dla zwiedzających. W ciągu dnia następują dwa otwarcia, podczas których turyści mogą zwiedzić wnętrze tej niesamowitej bazyliki. Możesz udać się tam w godzinach od 10:30 do godziny 13:30. Następnie kościół jest ponownie otwierany w godzinach od 14:30 do godziny 17:30. Możesz także zdecydować się na wycieczki zorganizowane z przewodnikiem, które oprócz zwiedzania kościoła pozwolą Ci odwiedzić także inne miejsca. Takie wycieczki możesz rezerwować za pośrednictwem autoryzowanych stron internetowych.
Czytaj także:
Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?
Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie
Autor: Daria Gajewska