Kościół Santa Maria del Giglio w Wenecji – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Wenecja jest miastem, które słynie nie tylko z sieci kanałów, ale także z fenomenalnej architektury. Znajdziesz tam wiele obiektów sakralnych, które stały się prawdziwą wizytówką miasta. Jednym z najpiękniejszych budynków wydaje się Kościół Santa Maria del Giglio. Wobec tego, w gdzie dokładnie się on znajduje i co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół Santa Maria del Giglio?

Kościół Santa Maria del Giglio to jeden z popularniejszych obiektów sakralnych, jaki znajduje się w Wenecji. Zlokalizowany jest on dokładnie w dzielnicy San Marco naprzeciwko Teatro La Fenice. Do kościoła możesz dostać się w prosty sposób. Zdecyduj się na spacer klimatycznymi uliczkami Wenecji lub skorzystaj z taksówki. Ciekawym rozwiązaniem może być także komunikacja miejska. W Wenecji role tradycyjnych busów i tramwajów przejmują autobusy wodne. Powinieneś wysiąść na przystanku S. Maria del Giglio. Jest on oddalony jedynie 130 metrów od słynnego kościoła.

Famous church of Santa Maria del Giglio on the Grand Canal in Venice with twilight blue sky and street ambient yellow light, Italy, Europe.
Słynny kościół Santa Maria del Giglio na Canal Grande w Wenecji z błękitnym niebem o zmierzchu i żółtym światłem ulicznym, Włochy, Europa., licencja: shutterstock/By Littleaom

Kościół Santa Maria del Giglio – historia i ciekawostki

Obiekt ten jest kościołem rzymskokatolickim. Pierwotna budowla została ufundowana – najprawdopodobniej – przez rodzinę Jubanico. Niestety, obiekt ten został całkowicie zniszczony podczas pożaru. W roku 976 podjęto się jego odbudowy, próbując utrzymać pierwotne założenia architektoniczne. Kolejna przebudowa bazyliki odbyła się w roku 1105, jednak nie zakończyła się ona spektakularnym sukcesem. W związku z tym zdecydowano o wzniesieniu całkowicie nowej budowli. Budowę zakończono w latach 1680 – 1683. Właśnie wtedy pojawiła się unikalna fasada, a także boczne ołtarze. Niestety, historia kościoła znacznie się skomplikowała w momencie, kiedy wydany został napoleoński dekret Królestwa Włoch.

San Marco square illuminated in the early morning, nobody in Italy
Plac San Marco oświetlony wczesnym rankiem, nikt we Włoszech, licencja: shutterstock/By andersphoto

Jego następstwem była kasata obiektów sakralnych, a także zmiany w weneckich parafiach. Kościół Santa Maria del Giglio powoli popadał w ruinę. Jednak w roku 1833 ponownie podjęto decyzję o jego ratowaniu. Dokonano gruntownego remontu całego budynku i zadbano o to, by odzwierciedlał pierwotne założenia architektoniczne. Jednak w roku 1967 kościół ten został całkowicie opuszczony. Obecnie stanowi on główną atrakcję turystyczną i świetny przykład kunsztu architektów.

Kościół Santa Maria del Giglio – zwiedzanie

Zwiedzanie Kościoła rozpocznij od przyjrzenia się jego fasadzie. Składa się ona z dwóch kolumnad – jedna reprezentuje porządek joński, a druga koryncki. Co więcej, w dolnej kondygnacji powinieneś dostrzec posagi braci Antonia Barbara. Po wejściu do wnętrza kościoła zwróć uwagę na trzy ołtarze, a także ogromne organy umieszczone nad jednym z nich. Co więcej, na ścianach i nad ołtarzami znajduje się cała kolekcja obrazów najznakomitszych malarzy weneckich. W jednej z części kościoła znajduje się także niedokończona kampanila. Została ona całkowicie rozebrana w 1774 roku, a następnie rozpoczęła się jej odbudowa. Prace jednak przerwano w momencie, kiedy budowla osiągnęła wysokość 8 metrów. Obecnie w niedokończone kampanili zorganizowano niewielki sklepik z pamiątkami.

Santa Maria del Giglio, baroque church facade in a sunny summer day, blue sky in Italy
Santa Maria del Giglio, barokowa fasada kościoła w słoneczny letni dzień, błękitne niebo we Włoszech, licencja: shutterstock/By andersphoto

Ceny biletów i godziny otwarcia

Jeśli chcesz odwiedzić wspomniany Kościół będziesz potrzebował biletu wstępu. Możesz kupić go zarówno w kasie biletowej, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Jego koszt wynosi około 15 – 20 złotych. Kościół Santa Maria del Giglio jest otwarty przez sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty. W niedziele kościół jest niedostępny dla zwiedzających. W ciągu dnia następują dwa otwarcia, podczas których turyści mogą zwiedzić wnętrze tej niesamowitej bazyliki. Możesz udać się tam w godzinach od 10:30 do godziny 13:30. Następnie kościół jest ponownie otwierany w godzinach od 14:30 do godziny 17:30. Możesz także zdecydować się na wycieczki zorganizowane z przewodnikiem, które oprócz zwiedzania kościoła pozwolą Ci odwiedzić także inne miejsca. Takie wycieczki możesz rezerwować za pośrednictwem autoryzowanych stron internetowych.

Czytaj także:

Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Spacerem po Ghetto Weneckim – zorganizowane wycieczki

Lotnisko Malpensa w Mediolanie – jak dojechać do centrum?

Następny

Dodaj komentarz