Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – zwiedzanie

Tagi , , , ,

Wenecja to miasto, które zasłynęło ze swojej wyjątkowej architektury. Zabytkowe budynki reprezentują odmienne style budownictwa, dzięki temu obszar ten się wyróżnia. Jednocześnie miasto to słynie także z licznych obiektów sakralnych. Jednym z najważniejszych jest Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari. Poznajmy go nieco bliżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari?

Obiekt Santa Maria Gloriosa dei Frari jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Wenecji. Został on zaaranżowany w stylu gotyckim, a do tego znajduje się ona na Calle del Maggazen. To dzielnica Santa Croce i dostać się tam możesz na wiele sposobów. Jedna z opcji to spacer krętymi uliczkami. Możesz też wybrać taksówkę. Jeśli zaś zdecydujesz się na skorzystanie z autobusów wodnych, wówczas wysiądź na przystanku S. Toma’ „A”. Z tego przystanku do Kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari będziesz miał jedynie 240 metrów.

Frari church (Santa Maria Gloriosa dei Frari) in San Polo district of Venice, Italy
Kościół Frari (Santa Maria Gloriosa dei Frari) w dzielnicy San Polo w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By Tupungato

Santa Maria Gloriosa dei Frari – historia i ciekawostki

Bazylika Sant Maria Gloriosa dei Frari często nazywana też „Frari”. To jeden z największych kościołów weneckich, który jest jednocześnie najlepszym przykładem architektury gotyckiej. Jest to wyjątkowo masywny kompleks franciszkański, który został założony – zgodnie ze źródłami – w XIII wieku. Pierwotna budowla była wielokrotnie przebudowywana, a także dobudowywano do niej nowe element. Jednak mimo to udało się zachować gotyckie wyznaczniki. Co ciekawe, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz kościół ten pozbawiony jest dekoracji. Do zachodniej ściany bazyliki przylega także monumentalna dzwonnica, która również zaprojektowana została w gotyckim stylu.

Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – zwiedzanie

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari jest surową bryłą, jednak skrywa w sobie niesamowity urok. Zwróć szczególną uwagę na gotycką balustradę. Co więcej, we wnętrzu kościoła znajdziesz także grobowce Dożów oraz Pomnik Pesara. Powstał on celem upamiętnienia Giovanniego Pesary – jednego z Dożów. Kolejno udaj się w stronę głównego ołtarza, gdzie powinieneś zauważyć obraz „Wniebowzięcie” autorstwa słynnego Tycjana. Tuż obok obrazu znajdziesz także wejście do rodzinnej kaplicy. Obecnie działa jako zakrystia. W kościele znajduje się także grobowiec Tycjana. Co ciekawe, został on wzniesiony prawie trzy wieki po jego śmierci. Z lewej strony ołtarza znajdziesz zaś nagrobek Claudia Monteverdiego. Był on znanym księdzem katolickim, a także włoskim kompozytorem. Sama bazylika jest więc dość interesująca, nawet uwzględniając jej wyjątkowo surowy, gotycki styl.

View of Santa Maria Gloriosa dei Frari Church in Venice, Italy (Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari) on a sunny summer day
Widok kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari w Wenecji, Włochy (Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari) w słoneczny letni dzień, licencja: shutterstock/By

Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – ceny biletów i godziny otwarcia

Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari jest otwarty dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu. Jednak godziny, w jakich możesz tę bazylikę odwiedzić, są dość zróżnicowane. Od poniedziałku do czwartku Kościół Sant Maria Gloriosa dei Frari jest czynny od godziny 9:30 do godziny 19:30. W piątek z kolei bazylika jest otwarta od godziny 9:00 do godziny 18:00. Takie same godziny otwarcia obowiązują również w soboty. Z kolei w niedzielę możesz wybrać się zwiedzanie Kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari od godziny 13:00 do godziny 18:00. Pamiętaj o bilecie wstępu. Najlepszym rozwiązaniem będzie Chorus Pass, czyli wstęp do 15, najlepszych kościołów weneckich. Za taki bilet zapłacisz około 90 – 100 złotych i możesz cieszyć się zwiedzaniem sakralnych budynków w Wenecji bez limitu. Bilet ten możesz kupić za pośrednictwem strony internetowej.

Czytaj także:

Scala Contarini del Bovolo – kręcone schody renesansu, bilety

Zwiedzanie Palazzo Pisani w Wenecji

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zakupy w Mediolanie – najlepsze sklepy, dzielnice, ceny

Wycieczka na wyspę San Giorgio Maggiore w Wenecji

Następny

Dodaj komentarz