Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito w Bergamo – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Bergamo jest jednym z najciekawszych miast, jakie znajdują się w północnej części Włoch. Choć przez wiele turystów jest ono niedoceniane i traktowane jedynie jako miejsce przesiadki w drodze do Mediolanu, to powinieneś zatrzymać się w nim na dłuższą chwilę. Bergamo słynie z licznych zabytków, wśród których szczególnie wyróżniają się obiekty sakralne. Podczas podróży koniecznie odwiedź kościoły: Santi Bartolomeo oraz San Spirito. Co musisz o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia kościoła Santi Bartolomeo 

Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito w Bergamo to jedne z najważniejszych obiektów sakralnych, nie tylko pod względem religijnym, ale także i pod względem architektonicznym. Obie świątynie zostały wzniesione jako kościoły rzymskokatolickie.

San Bartolomeo to bazylika powiązania ściśle z klasztorem Dominikanów. Zgodnie ze źródłami historycznymi, kościół ten został wzniesiony w latach 1613-1642 jako „dopełnienie” już istniejące klasztoru o podobniej nazwie. Zewnętrzny wygląd tego kościoła nawiązuje do stylu renesansowego. Wyraźnie w fasadzie zaznaczają się różnorodne figurki oraz inne zdobienia. Niestety, kościół San Bartolomeo zniszczono, a jego obudowy podjęto się dopiero w 1970 roku. Udało się mimo wszystko zachować pierwotne założenia architektów. We wnętrzu kościoła San Bartolomeo znajdują się różnorodne dzieła sztuki, wykreowane przez lokalnych twórców.

Santi Bartolomeo e Stefano Baroque Style Roman Catholic Church in Bergamo, Lombardy, Italy
Barokowy kościół Santi Bartolomeo e Stefano w Bergamo, Włochy, licencja: shutterstock/By Drug+Naroda

Gdzie znajduje się kościół Santi Bartolomeo w Bergamo?

Oba kościoły tak naprawdę ulokowane są w swoim bezpośrednim sąsiedztwie w Citta Alta, czyli tzw. Mieście Górnym. Jest to jedna z najbardziej zabytkowych i historycznych części Bergamo. Kościół Santi Bartolomeo zlokalizowany jest przy ulicy Largo Bortolo Belotti.

Godziny otwarcia kościoła Santi Bartolomeo w Bergamo

Obiekt ten otwarty jest dla zwiedzających przez cały tydzień. Od poniedziałku do soboty możesz odwiedzić go w godzinach od 7:30 do 19:15. Pamiętaj jednak, że ostatnie wejście jest możliwe na 30 minut przed zamknięciem światyni, czyli o godzinie 18:45. W niedziele zaś kościół czynny jest od godziny 8:00 aż do godziny 21:45, przy czym zasada dotycząca ostatniego wejścia do świątyni jest taka sama, jak w poprzednich dniach.

Opis i historia kościoła San Spirito w Bergamo

Kościół San Spirito w Bergamo, zgodnie ze źródłami, został wzniesiony około 1300 roku. Jak łatwo możesz zauważyć, jest to jeden z najstarszych, świetnie zachowanych obiektów sakralnych w mieście. Wyróżnia się on wyjątkowo surową fasadą oraz jednolitym, kamiennym wyglądem zewnętrznym. Kościół wielokrotnie rekonstruowano i odnawiano, dzięki czemu udało się go uratować przed całkowitym zniszczeniem. Jego wnętrze jest nieco odmienne od fasady i wyróżnia się obecnością wielu kaplic – w latach 1530-1535 dobudowano po pięć kaplic przy każdej ze stron świątyni. Wnętrze kościoła posiada monumentalne organy oraz oryginalny, zachowany drewniany chór.

Gdzie znajduje się kościół i San Spirito w Bergamo?

Kościół San Spirito znajduje się przy ulicy Via Torquato Tasso. Do obu świątyń możesz w prosty sposób dostać się słynną kolejką Funiculare, ale także i komunikacja miejską – autobusem oznaczonym jako numer 1 (błękitna linia). Możliwy jest także dojazd samochodem oraz spacer.

Godziny otwarcia kościoła San Spirito w Bergamo

Kościół ten jest czynny przez siedem dni w tygodniu, tj. od poniedziałku do piątku. Nie ma on ustalonych ścisłych godziny otwarcia. Jednocześnie o godzinie 11:00 i 18:00 odbywają się msze dla wiernych, co za tym idzie, w tym okresie zwiedzanie kościoła nie jest możliwe.

Czytaj także:

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo -zwiedzanie

Città Alta (Górne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Katedra w Bergamo – wszystkie najważniejsze informacje

Città Bassa (Dolne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz