Lato w Val Di Sole – najpiękniejsze miasta do zobaczenia

, Tagi , , , ,

Val di Sole to miejsce, które zna każdy narciarz, z setkami kilometrów tras zjazdowych i doskonałymi warunkami. Zimą tak się składa, że Polaków jest tu więcej niż rodowitych Włochów. Mało kto jednak wie, że lato w Val di Sole jest równie dobre jak zima, a nawet idzie z nią w parze. Latem Dolomity oferują mnóstwo atrakcji: zapierające dech w piersiach alpejskie piękno, alpejskie jeziora i strumienie, szlaki piesze i rowerowe, rafting i schroniska górskie. Latem Dolomity podbijają serca turystów także lokalną kuchnią, lokalnym winem i gościnnością rodzinnych hoteli. Co zwiedzić podczas pobytu w Val di Sole? Jakich produktów skosztować? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Letnie atrakcje w Val di Sole

Jak wiecie, w dolinie jest woda: rzeka Noche została uznana przez National Geographic za jedną z dziesięciu najlepszych rzek raftingowych na świecie. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w spływie kajakowym i raftingu. Rafting to zastrzyk adrenaliny i źródło zabawy. To sport, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a którego możesz spróbować w jednym z wielu ośrodków w dolinie.

Val di Sole jest również gospodarzem Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim, więc miłośnicy tego sportu znajdą tu wiele różnych tras, w tym ścieżkę rowerową Val di Sole wzdłuż rzeki Noce, pomiędzy starymi wiejskimi drogami. Góry Adamello i Brenta są usiane alpejskimi jeziorami i lodowcami, oferując niekończące się możliwości wędrówek i przemierzania szlaków dla każdego, od początkujących, po doświadczonych piechurów.

Malé – urokliwe miasteczko w pobliżu Parku Narodowego

W Male, małym miasteczku na słonecznym płaskowyżu otoczonym górskimi strumieniami Noce i Rabbies, można uprawiać sport i zajęcia kulturalne zarówno latem, jak i zimą. Leżące zaledwie kilka kilometrów od Parku Narodowego Stelvio, Parku Narodowego Adamello-Brenta i gorących źródeł Rabi, Male jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi, par i grup. Całoroczne zakwaterowanie jest idealną bazą wypadową dla miłośników gór, okolicznych miejscowości, alpejskiej przyrody i sportów na świeżym powietrzu. W centrum miasta Male stoi kościół św. Andrzeja, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowane w XVI wieku oraz Muzeum Etnograficzne Cywilizacji Solandri w dawnym Pałacu Gwardii Pretoriańskiej. To ostatnie prezentuje przedmioty codziennego użytku i naczynia ludu Solandri.

Trydent

W mieście znajduje się wiele kościołów, pałaców i pereł architektury gotyckiej i renesansowej. Swoją bogatą kulturę zawdzięcza renomowanemu uniwersytetowi oraz licznym muzeom i zabytkom, które warto zobaczyć. Zwiedzanie powinniśmy rozpocząć się od prostego spaceru po starówce: od katedry na uroczy plac z Fontanną Neptuna, następnie spacer wśród ozdobionych freskami domów, wież i alejek do zamku Buonconsiglio, dawnej rezydencji książąt biskupich, a obecnie muzeum. Obowiązkowym punktem w mieście jest wizyta w słynnym Muzeum Nauki (MUSE) zaprojektowanym przez Renzo Piano – miejscu, które przypadnie do gustu dużym i małym turystom. Koniecznie odwiedź też Muzeum Diecezjalne, Galerię Piedicastello i Muzeum Lotnictwa Gianni Caproni. Wśród imprez letnich na uwagę zasługuje Festiwal Ekonomiczny organizowany na przełomie maja i czerwca, który cieszy się zainteresowaniem publiczności i naukowców z całego świata oraz wielka ekspozycja Feste Vigiliane pod koniec czerwca, ku czci patrona świętego Victora Jill.

Bajecznie kolorowe sady jabłkowe w Caldes

Rolnictwo i turystyka to największe bogactwo Caldes. Miasto słynie z kolorowych sadów jabłoniowych i zabytków, zwłaszcza zamku Caldes zbudowanego w 1200 roku. Miasto oferuje bardzo bogatą ofertę turystyczną i wypoczynkową, z wieloma miejscami noclegowymi położonymi nad brzegiem rzeki Nose, w kurorcie Contre, z boiskami do tenisa, piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, placem festiwalowym, barami i parkami.

Caldes leży w centrum rozległej gminy składającej się z siedmiu osad położonych na wysokości 689 metrów. W San Giacomo warto zobaczyć dzielnice Bozzana, Bordiana, San Giacomo i Samoclevo znajdujące się wokół starożytnych kościołów z gotyckimi i barokowymi ołtarzami. Najprawdopodobniej nazwa wsi nawiązuje do nieistniejącego już dziś źródła, które w 200-letnich dokumentach pergaminowych nosiło nazwę Caldis lub Caldesio.

Lato w Val di Sole – trekking w Parku Narodowym Stelvio

Podczas wakacji koniecznie odwiedź Park Narodowy Stelvio, którego początki sięgają lat 30. XX wieku. Jest to największy rezerwat przyrody o takim statusie w całych Alpach położony na wysokości prawie 4000 metrów! Najwyższym szczytem jest Ortles, ma on dokładnie 3905 m n.p.m. Należy do Alp Retyckich, gdzie przebiegają granice Szwajcarii, Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Park Stelvio to przede wszystkim piękna dolina w kształcie litery U wyrzeźbiona przez lodowce, ze stromymi i łagodnymi grzbietami, gęstymi lasami, zielonymi połaciami traw i pastwisk oraz rwącymi strumieniami. W tym idyllicznym krajobrazie żyją jelenie, sarny, kozice, koziorożce, lisy, gronostaje, świstaki, wiewiórki i wiele innych zwierząt.

Spacer z przewodnikiem

Niemal każde odwiedzane miasto wokół Parku Narodowego Stelvio oferuje spacery z przewodnikiem. Zapewniają oni najlepszy sposób na odkrywanie wyjątkowych środowisk. W parku znajduje się również wiele centrów informacyjnych dla zwiedzających. Bez względu na to, w którą stronę pójdziesz, znajdziesz je w pobliżu. Pokryte śniegiem góry i dziewicza przyroda Parku Narodowego Stelvio są zatem obowiązkowym punktem podróży do północnych Włoch.

Park Adamello – Brenta

Pod względem powierzchni jest to największy obszar chroniony w regionie Trentino. 620 kilometrów kwadratowych oszałamiającego górzystego terenu jest ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzia brunatnego z herbu parku. Rezerwat obejmuje dwa pasma górskie, od których wziął swoją nazwę Masyw Granitowy Adamello i Masyw Dolomitowy Brenta, oba w Alpach Retyckich. Dzieli je dolina Val Rendena, na dnie której płynie rzeka Sarca. Parkowe zagajniki tworzą jodły, buki i okazałe modrzewie, wśród których czasem można spotkać sarny, jelenie, niedźwiedzie, lisy, borsuki, gronostaje. Wysoko w rezerwacie Adamello-Brenta, ponad górami, żyją świstaki, antylopy, koziorożce i orły.

Lato w Val di Sole – alpejskie jeziora

Urok alpejskich jezior, zwłaszcza jesienią, kiedy kolorowe liście odbijają się w dziewiczej wodzie, jest niezaprzeczalny.

Lago Covel

Lago Covel to wspaniałe jezioro polodowcowe z ośnieżonymi górami w tle. To jedno z najpiękniejszych jezior Trentino i jedna z najważniejszych atrakcji w Val di Sol, raju dla miłośników fotografii. Covel to coś więcej niż tylko jezioro. Możesz wybrać się na małą wycieczkę wokół jeziora, gdzie możesz podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne góry. Jeśli idziesz wolno, powrót do punktu wyjścia zajmie około pół godziny. Podczas spokojnego spaceru po Lago Covel miniesz także mały wodospad. Wielu turystów, zwłaszcza rodzin, spędza tam dzień, ciesząc się świeżą przyrodą i otwartymi przestrzeniami. Wokół jeziora znajduje się wiele stołów piknikowych, a także otwarte tereny trawiaste. Więc nie zapomnij spakować koca piknikowego i dobrego jedzenia podczas wizyty. Lago Covel zdecydowanie powinno znajdować się wysoko na Twojej liście rzeczy do zrobienia w Val Di Sole Trentino. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior w okolicy.

Lago Dei Caprioli

Kolejne piękne jezioro jest łatwo dostępne z oddalonego o 6 km miasta Pellizzano. Droga z Pellizzano do jeziora jest nieco stroma i wąska. Lago Dei Caprioli jest zasilane przez kilka małych strumieni i źródeł, które wypływają z Dolomitów Brenta. Sosny, ośnieżone góry i ścieżki przyrodnicze sprawiają, że jest to naprawdę czarujący las. Można podziwiać te góry przez cały dzień i podziwiać odbicia w czystych wodach jezior. Restauracja nad jeziorem jest otwarta tylko w sezonie letnim, więc weź ze sobą piknikowy lunch. Wokół jeziora znajduje się wiele stołów piknikowych, a także otwarte tereny trawiaste. Mówi się, że to małe jezioro jest jednym z najlepszych miejsc do wędkowania muchowego w północnych Włoszech. Latem regularnie zarybia się tu niemieckiego pstrąga potokowego i tęczowego.

Lago Di Tovel

Lago Di Tovel to wspaniałe jezioro położone w Dolomitach Brenta w Trentino we Włoszech. Znajduje się na wysokości 1178 metrów nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię 0,38 km². Jest uważane za jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Val Di Non. Ten cud natury powstał w wyniku osunięcia się ziemi 1300 lat temu. Jezioro jest osadzone głęboko w zaczarowanym lesie z przepięknymi Dolomitami Brenta w tle, więc możesz sobie tylko wyobrazić, jakie to magiczne. Lago Di Tovel odwiedzamy jesienią, czyli najpiękniejszą porą roku. Szmaragdowe jezioro na tle odcieni pomarańczy i bordo to obraz doskonały.

Szlak turystyczny obejmuje całą długość jeziora Lago di Tovel, dzięki czemu można odkryć wiele różnych kątów piękna i niezwykłych, przenikliwych kolorów. Całkowity spacer trwa około 45 minut. W dolinie znajduje się wiele innych szlaków turystycznych, które rozpoczynają się w Lago Di Tovel. Jeśli więc chcesz pójść o krok dalej, masz do wyboru kilka opcji. Jeśli nie chcesz spacerować, znajdź miejsce na naturalnie ukształtowanej piaszczystej plaży naprzeciwko wejścia.

Lato w Val di Sole – wspinaczka w Dolomitach

Dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano wiele atrakcji, m.in. kompleksowe centrum sportowe z nowoczesną siłownią i salą gier, a także kortami tenisowymi i basenem. Instruktorzy wspinaczki zaoferują zwiedzającym wiele malowniczych tras wspinaczkowych pomiędzy górami i wspaniałymi dolinami. Warto pamiętać, że Dolomity zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wynika to w dużej mierze z niezwykłych skał, z których są zbudowane. Skała dolomitu nie jest czystym wapieniem, ale dolomitem złożonym z magnezu i wapnia. Dla miłośników przyrody nie lada gratką będzie bogata flora i fauna.

Wspaniałe wycieczki rowerowe

Od mostu Mostizzolo do Cogolo Peio ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Noce biegnie wzdłuż doliny. Umożliwia ty samym podziwianie krajobrazów przeplatających się z naturą i małymi miasteczkami. Dla tych, którzy wolą trudniejszą trasę, możliwości są nieograniczone. Można jeździć po polnych drogach, ścieżkach rowerowych, nad jeziora i schroniska. Jeśli chcesz bez wysiłku dotrzeć na duże wysokości, najlepszym rozwiązaniem są rowery elektryczne. Możesz je wypożyczyć w sklepach lub w urzędzie gminy Comunità di Valle w Male.

Poprzedni

Hotele przy stoku w Marilleva (Val di Sole) – noclegi i apartamenty

Hotele w Dimaro (Val di Sole) – oferty noclegów i apartamentów

Następny

Dodaj komentarz