Lecce to włoskie miasto leżące w historycznym regionie Apulia, w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Za sprawą barokowej architektury uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast zlokalizowanych na południe od Rzymu i często nazywane jest przez Włochów „Florencją południa”. Lecce to jednocześnie doskonała baza wypadowa do dalszego zwiedzania bajecznej Apulii. Na wyciągnięcie ręki znajdują się także piaszczyste plaże Adriatyku, oddalone niespełna o 15 minut jazdy samochodem.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kiedy wybrać się do Lecce?
W Lecce panuje klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że latem jest ciepło i sucho, natomiast zimą temperatura jest umiarkowana. Średnia temperatura roczna dla Lecce to 20 st. C. W zależności od naszych planów i preferencji warto przestudiować zmieniającą się pogodę w ciągu roku, aby wybrać idealny dla nas czas na podróż do Lecce.
- Styczeń – marzec: średnia temperatura powietrza wynosi około 15 st. C. Opady atmosferyczne występują przez około 13-15 dni i wynoszą nieco ponad 51 mm w ciągu miesiąca.
- Kwiecień – maj: klimat staje się korzystniejszy. Temperatura sięga średnio 20 st. C. Sucho jest już przez jakieś 20 dni na miesiąc.
- Czerwiec: klimat jest bardzo sprzyjający, na termometrze możemy odnotować około 24 st. C, a opady występują przez jakieś 6 dni w miesiącu.
- Lipiec – sierpień: sucho jest przez 29 dni w miesiącu, a temperatura waha się w granicy 29-30 st. C.
- Wrzesień – listopad: temperatura spada do około 20-22 st. C, opady stają się coraz częstsze (około 10-12 dni w ciągu miesiąca).
- Grudzień: średnio temperatura w ciągu dnia wynosi 12 st. C, a opadów możemy spodziewać się przez co najmniej 12 dni.
Jak dojechać do Lecce?
Najszybszym i jednocześnie najprostszym sposobem, aby dostać się z Polski do Lecce, jest wykupienie lotu do Bari, czyli stolicy regionu Apulia. Możemy skorzystać z tanich linii lotniczych takich jak Ryanair czy Wizzair. Obsługują one loty z niemal wszystkich większych polskich miast. Podróż samolotem z Polski do Bari trwa 2 do 3 godzin, a bilet w dwie strony dla jednej osoby to wydatek mniejszy niż 200 zł. Po wylądowaniu w Bari naszym następnym krokiem w podróży do Lecce będą Trenitalia, czyli włoskie linie kolejowe. Taki przejazd zajmie nam około 2 godziny, a cena na jaką powinniśmy się przygotować, wynosi niewiele ponad 10 euro.

Pociągi kursują średnio co 1-2 godziny, nie jest to więc problem pod kątem organizacyjnym. Planując podróż do Lecce własnym samochodem należy mieć na uwadze, że do miasta nie prowadzi żadna autostrada. Droga SS613 jest bezpłatna i miejscowo jej standard jest porównywalny do dróg ekspresowych. Wyruszając z okolic Warszawy, nasza trasa wyniesie ponad 2000 km.
Parkingi – wszystko, co musisz wiedzieć o parkowaniu we Włoszech
Planując podróż samochodem, warto zapoznać się z oznakowaniem włoskich parkingów, które może zaskoczyć niejednego z nas. Co zatem oznaczają kolory linii
- Białe linie – bezpłatne miejsca parkingowe. Niekiedy posiadają określony limit czasowy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
- Żółte linie – bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych lub samochodów dostawczych. Czasem oznaczają również miejsca zarezerwowane przez mieszkańców.
- Różowe linie – bezpłatne miejsca parkingowe dedykowane wyłącznie kobietom w ciąży oraz kobietom z małymi dziećmi.
- Niebieskie linie – płatne miejsca parkingowe. Podobnie jak w Polsce, za postój płacimy z góry, a uzyskany bilecik zostawiamy w widocznym miejscu za przednią szybą samochodu.
Gdzie spać w Lecce i okolicach?
Najskuteczniejszym sposobem na zaplanowanie noclegu w odpowiednim miejscu jest przestudiowanie naszego planu podróży oraz wyznaczenie miejsc, które chcemy odwiedzić. Jeżeli poruszamy się własnym samochodem, warto wziąć pod uwagę lokalizację parkingów, w przypadku gdy obiekt noclegowy ich nie zapewnia. Nastawiając się na przemieszczanie za pomocą komunikacji miejskiej, najlepiej szukać noclegu w pobliżu linii kolejowych. W regionie Apulia najczęściej spotykaną formą noclegu są masserie, czyli lokalne agroturystyki i gospodarstwa domowe, prowadzone zazwyczaj przez całe rodziny. Śniadanie przyniesione do kuchni wprost z ogródka z pewnością będzie dla nas przyjemnym rozpoczęciem dnia w takim miejscu.
TOP3 luksusowych noclegów w Lecce – ranking Booking.com
Osoby, które podczas swojej podróży do Lecce marzą o odrobinie luksusu, z pewnością także znajdą coś dla siebie. Najlepiej oceniane i najczęściej odwiedzane obiekty według rankingu Booking.com gwarantują jednocześnie świetną lokalizację do dalszego zwiedzania miasta. Każdy z omówionych hoteli znajduje się nie więcej niż 700 m od centrum!
- ReLuxe Private Wellness to apartament o powierzchni 130 m² w skład którego wchodzi prywatna kuchnia wyposażona między innymi w lodówkę i ekspres do kawy. Do dyspozycji gości pozostaje SPA i centrum odnowy biologicznej z krytym basenem, wanną z hydromasażem i sauną. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia rowerów. Najbliższe lotnisko znajduje się niecałe 50 km od obiektu.


- Dimora Charleston SPA Lecce zlokalizowany jest 650 m od placu Piazza Sant’Oronzo. Wszystkie apartamenty wyposażone są w klimatyzację i telewizor z płaskim ekranem. Codziennie rano gościom serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Do dyspozycji pozostaje także kryty basen oraz ogród z tarasem słonecznym, z którego można korzystać przy sprzyjającej pogodzie. Rzymski amfiteatr mieści się niecałe 15 minut drogi spacerem od obiektu.


- Taranta Suite to obiekt, który oferuje między innymi bezpłatne WiFi i prywatny parking. Hotelowi goście codziennie mogą liczyć na śniadanie kontynentalne. Pokoje są wyposażone w prywatną łazienkę, klimatyzację, telewizor i lodówkę. Goście cenią sobie ten obiekt w szczególności za wysoki poziom obsługi hotelowej oraz liczne atrakcje znajdujące się w pobliżu, takie jak Museo Missionario Cinese, Teatro Politeama czy plac Piazza Mazzini.


Włoska kuchnia na talerzu
Planując podróż do Apulii, warto skosztować regionalnych dań i smaków charakterystycznych dla tej części Włoch. Jednym z nich bez wątpienia jest makaron kształtem przypominający niewielkie uszka. Orchiette znajdziemy praktycznie w każdej restauracji. La Puccia to niezwykle popularna w Apulii alternatywa dla klasycznej pizzy. Ciasto jest grubsze i nieco mniej kruche, a samo danie ma formę kanapki z przeróżnymi kombinacjami składników w środku.

Do porannej kawy warto sięgnąć po pasticciotto, czyli babeczki wypełnione czekoladą lub kremem. Są pyszne i sycące. Jednym z klasycznych dań ulicznych w Apulii są panzerotto, czyli trójkątne ciasto drożdżowe z dodatkami w środku. To doskonały dodatek do piwa czy też pomysł na szybką przekąskę podczas spaceru ulicami miasta. Gdzie zatem zjeść? Szczególnie polecaną opcją są bary i restauracje prowadzone z pokolenia na pokolenie, posiadające rodzinną tradycję, takie jak La Prelibatezza G&C czy też Alex Ristorante w Lecce.
Co zwiedzić w Lecce oraz atrakcje dla dzieci?
Historyczne centrum miasta pełne jest zabytków, barokowej architektury, kamienic i pięknych kościołów. Można tutaj spacerować bez konkretnego planu ani mapy. Najlepiej jednak przemieszczać się w okolicach dwóch najważniejszych placów w mieście, skupiających wokół siebie największą liczbę zabytków i atrakcji. Są to Piazza Sant’Oronzo i Piazza del Duomo. Trafimy tutaj między innymi na ruiny rzymskiego amfiteatru, którego historia sięga I wieku naszej ery. Kościół Santa Croce jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i charakteryzuje się piękną, barokową architekturą. Porta Napoli był dawniej początkiem drogi do Neapolu, czemu zawdzięcza swoją nazwę.
Pallazo Guarini to pałac posiadający niezliczoną ilość zdobień, balkonów i fasadę w stylu rokoko. Lecce słynie z zapierającej dech w piersiach barokowej architektury, którą możemy spotkać niemal na każdym kroku. Doskonałą atrakcją dla dzieci będzie zabawa w eXcape Salento (tutejszy escape room). Inne propozycje to odwiedzenie pracowni malarskich i garncarskich, gdzie najmłodsi będą mogli wykazać się swoją kreatywnością. W Lecce znajdziemy także centra gier i zabaw (Level Up) czy też kręgielnie (Bowling Lecce).