Liguria – wakacje nad włoską riwierą, co zwiedzić, plaże, noclegi

, , Tagi , , , , ,

W cieniu Alp i Apenin, dwóch górskich łańcuchów, skrywa się słynna Włoska Riwiera, czyli Liguria. Jest to pas wybrzeża w północno-zachodnich Włoszech, ulokowany nad brzegiem Morza Liguryjskiego. Sam region słynie ze swoich urokliwych wioseczek skrytych w górzystym terenie i bajkowej atmosfery, otaczającej tutejsze tereny. Głównym punktem wycieczek, a także stolicą całego regionu Liguria jest Genua.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć do baśniowej Ligurii, czyli którędy nad Morze Liguryjskie?

Stawiając na swój własny samochód, trzeba mieć zawsze na uwadze długość trasy, którą przyjdzie nam pokonać. Kraków od Genui, stolicy Ligurii, dzieli od 1450 do 1505 km, w zależności od tego, którą trasę wybierzemy. Do celu można dojechać przez Czechy, a następnie Austrię – wybierając najkrótszy wariant drogi (1450 km) – lub skierować się przez Czechy, Austrię i Niemcy, by przez Szwajcarię dotrzeć do celu – najdłuższy wariant (1505 km). Bez względu na to, którą z dostępnych tras wybierzemy, musimy się liczyć z ciągłą jazdą przez około 15-16 godzin, do czego należy doliczyć postoje. Nie brzmi to zbyt kusząco, jednak niewątpliwym plusem wybrania własnego samochód jest bezpośredni dojazd do celu oraz możliwość swobodnej podróży po regionie, czego nie oferują alternatywne sposoby dotarcia do Ligurii.

Samolot jest najszybszą z dostępnych opcji. Mimo tego na podróż trzeba zarezerwować sobie 5 lub 6 godzin, gdyż nie możemy liczyć na bezpośredni lot z Polski do Genui. Przesiadka na lotnisku jest niestety niedogodnością, której nie jesteśmy w stanie uniknąć, jeżeli nie weźmiemy pod uwagę dojazdu na lotnisku w Mediolanie. Dopiero stamtąd możemy liczyć na bezpośredni lot do i z Polski.

Pociąg również nie jest tutaj najciekawszym rozwiązaniem. Proponowany przez kolej czas podróży wynosi od 23 do 26 godzin w zależności od miejsca startowego. Przykładowo, z Krakowa do Genui czeka nas aż 9 przesiadek w trakcie 23-godzinnej podróży. Nie jest to ani szybkie, ani komfortowe rozwiązanie dla podróżnych z dużym bagażem – chyba że ktoś ceni sobie urok podróży pociągiem.

Pogoda na Włoskiej Rivierze – kiedy wybrać się na bajeczne wakacje?

Liguria znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, więc jeżeli poszukujemy słońca to najlepiej na wakacje wybrać się w okresie od czerwca (14-23°C) do września (14-23°C), z czego najcieplejszym miesiącem jest sierpień (17-27°C). W tym okresie możemy również liczyć na małą ilość opadów oraz temperaturę wody w granicach 24-26°C.

Jeśli jednak nie przepadamy za słońcem, możemy wziąć pod uwagę okres wiosenny, czyli marzec, kwiecień i maj. Termometr w tych miesiącach będzie wskazywać od 5°C do 19°C, natomiast temperatura wody wahać się będzie od 14°C (marzec) do 16°C (maj).

Jesień (październik-listopad) na Riwierze Włoskiej polecany jest osobą spragnionym nieco niższych temperatur w granicach 7-18°C. Pomimo chłodniejszej aury, temperatura wody to wciąż około 20-22°C.

Zima (grudzień, styczeń, luty) jest najmniej atrakcyjnym okresem dla podróżujących. Wybierając tę porę roku, trzeba się już liczyć z zabraniem ciepłych ubrań, gdyż temperatura będzie się wahać pomiędzy 2°C, a 9°C. W przypadku wody będzie to odpowiednio od 14°C do 17°C.

Genuia, Portofino, Rapallo, Camogli czy La Spezia, czyli co można ciekawego zobaczyć w regionie Ligurii?

Zwiedzanie Ligurii najlepiej zacząć od stolicy regionu, czyli Genui. To przepiękne miasto posiada długą historię, w którą możecie się zagłębić powoli lub w nieco przyśpieszonym tempie – w zależności od dostępnego czasu. Nieważne ile czasu planujecie spędzić w Ligurii, Genua powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania. Tutejsze kręte, wąskie uliczki oraz typowo włoskie kamienice aż kuszą, żeby zagubić się wśród nich choćby na chwilę. W jaki sposób odnaleźć magię starego miasta? Otóż trzeba udać się na główny plac miejski o nazwie Piazza de Ferrari, pośrodku którego znajdziemy pokaźnych rozmiarów fontannę. To właśnie rynek niejako rozdziela miasto na dwie części: nową i starą.

Genui – zwiedzanie

W stronę nowego miasta odchodzą dwie arterię: Via Dante oraz Via XX Settembre. Zwłaszcza ta druga jest dość popularna, gdyż jest najważniejszą ulicą handlową w całej Genui. Mieszczą się na niej sklepy drogich i znanych na całym świecie marek, co z pewnością przypadnie do gustu fanom zakupów. Warto jednak rozglądać się uważnie. Większość sklepów mieści się w pałacach i bogato zdobionych budynkach. Na podłogach i sufitach znaleźć można między innymi ciekawe mozaiki oraz inne pamiątki z przeszłości miasta.

Miłośników historii z pewnością zachwyci wizyta w pałacu dożów (Palazzo Ducale) przy Piazza de Ferrari, który był oficjalną rezydencją wszystkich genueńskich dożów przez cały okres trwania Republiki Genui. Obecnie jest to symbol miasta oraz jego kulturowe centrum. Z tego też powodu organizowane są tutaj liczne wystawy. Warto wspomnieć, że do Palazzo Ducale niejako przynależy także wieża Torre Grimaldina, która kiedyś pełniła funkcje więzienia. Obiekt można zwiedzać, co z pewnością zainteresuje najmłodszych.

Zaraz koło pałacu znajduje się kościół jezuitów pod nazwą Chiesa del Gesů e dei Santi Ambrogio e Andrea. Jest to istna skarbnica dzieła sztuki, w której można znaleźć między innymi dwie prace samego Rubensa! Z tego powodu warto wziąć informator i urządzić sobie wycieczkę po najważniejszych pracach, wystawionych wewnątrz kościoła.

Liguria – co warto zobaczyć?

Najważniejszym kościołem w Genui jest Cattedrale di San Lorenzo, czyli Katedra św. Wawrzyńca, ulokowana przy placu Piazza San Lorenzo. Wejścia do katedry bronią sporej wielkości lwy. Budowa tego świętego przybytku została zapoczątkowana w 1118 roku. Fundusze na ten cel pozyskano z wypraw krzyżowych, w których udział brała genueńska flota. Ciekawostką są wzniesione przy katedrze wieże. Ich budowę zapoczątkowano w XV wieku, jednak ukończono tylko jedną z nich. Drugą postanowiono uwieńczyć loggią, żeby swoim wyglądem nie odstawała od swojej „siostry”.

Wewnątrz Cattedrale di San Lorenzo znaleźć można wiele interesujących eksponatów, jednak kilka z nich zachwyci nawet najmłodszych zwiedzających. Pierwszym są relikwie św. Wawrzyńca (Reliquie di San Lorenzo), które zostały zamknięte wewnątrz rzeźby przedstawiającej patrona katedry. Jest ona w całości wykonana ze srebra i pochodzi z 1828 roku. Św. Wawrzyniec w jednej ręce trzyma treliaż, w drugiej liść palmy. Drugim interesującym eksponatem jest sam Święty Graal, czyli Święta Miska (Sacro Catino), która pochodzi z I-V w.p.n.e. Owo szmaragdowe naczynie zostało sprowadzone do Genui po zdobyciu miasta Cezarea w 1101 roku. Powszechnie uważa się, że Święta Miska jest mocnym kandydatem do miana Świętego Graala, znanego między innymi z filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

Jeśli dzieci wciąż będą łaknęły wrażeń po zobaczeniu Świętego Graala, to warto im zaproponować wyprawę do największego oceanarium we Włoszech, które znajduje się właśnie w Genui. Z pewnością szybko nie zapomną spotkania z delfinami, pingwinami czy rekinami. Można im także wyruszyć na iście piracką wyprawę, gdyż zaraz koło oceanarium zacumowany jest Galeon Polańskiego. Okręt powstał na potrzeby filmu „Piraci” Romana Polańskiego, a obecnie stoi w genueńskim porcie, przyjmując na swój pokład zwiedzających.

Portofino – Liguria

Poza samą Genuą nie można odmówić sobie odwiedzin w pięknym miasteczku Portofino. Warto tutaj zajrzeć ze względu na port i historyczne centrum miasteczka. Centrum miejscowości wyróżnia się kolorowymi fasadami budynków oraz ulokowaniem w głębokiej zatoce, dzięki czemu ciężko nie zauważyć tego wybuchu barw na tle zieleni okolicznych lasów. Z tego też powodu samo Portofino cieszy się opinią jednego z najbardziej urokliwego zakątka Morza Śródziemnego.

Jeśli mamy chwilę na zwiedzanie w Portofino, to warto wybrać się do Museo del Parco, czyli muzeum, które jest jednocześnie parkiem. Spacerując pośród pięknej roślinności, możemy podziwiać rzeźby współczesnych artystów, np. nosorożca umocowanego na szelkach. Z pewnością będzie to nie lada gratka dla najmłodszych.

Będąc w Portofino, obowiązkowo należy zwiedzić Kościół św. Jerzego (Chiesa di San Giorgio). Ponoć w sanktuarium ukryte są pozbawione głowy szczątki św. Jerzego, które miał przywieźć jeden z powracających z krucjaty rycerzy.

Liguria – zabytki

W Rapallo, prócz podziwiania niezwykle malowniczej zabudowy centrum miasta, można udać się na zwiedzanie XVII-wiecznej Bazyliki Świętego Gerwazego i Protazego. Świątynia znana jest głównie ze swojej kopuły oraz dzwonnicy. Znajduje się tutaj także niewielki, nadbrzeżny zamek pochodzący z 1551 roku, który strzegł miasteczka przed pirackimi napaściami. Obecnie jest to kulturalne serce całego Rapallo, toteż warto właśnie tutaj skierować swoje kroki podczas zwiedzania.

Z kolei romantyczne miasteczko Camogli słynie ze swoich wysokich, kolorowych kamienic. Skąd się wzięły? Otóż wedle opowieści żony z balkonów wypatrywały swoich mężów wracających z połowów. Dlatego też domy są tak wysokie i kolorowe, gdyż jaskrawe barwy pomagały mężczyznom odnaleźć właściwy dom. Do dzisiaj zabudowa Camogli robi wrażenie, razem ze swoim urokliwym portem. Największą atrakcją miasteczka jest pochodzący z XII wieku Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej (Chiesa Santa Maria Assunta). Zbudowano go na niewielkiej skalistej wyspie obok Camogli, ale z czasem został rozbudowany, zyskując tym samym połączenie z lądem.

Miasto La Spezia słynie ze swoich licznych kościołów (np. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół Matki Boskiej Śnieżnej itp.), jednak największą atrakcją jest Castello di San Giorgio, czyli Zamek św. Jerzego. Budowę tej warownej twierdzy rozpoczęto w XIV lub XV wieku. Najmłodszych z pewnością ucieszy możliwość zwiedzania zamku, gdyż wewnątrz niego znajduje się muzeum archeologiczne. Warto też pokazać dzieciom tutejszy arsenał i muzeum technologii morskiej (Arsenale Militare Marittimo di La Spezia).

TOP 5 najlepszych hoteli na Włoskiej Rivierze, od Genui po Portofino!

1. Hotel Palazzo Grillo znajduje się w Genui, zaledwie 300 metrów od słynnego akwarium. Zabytkowy budynek, w którym ulokowany jest hotel, od razu przyciąga wzrok, a to nie koniec atrakcji. Do dyspozycji gości jest między innymi taras widokowy, bezpłatne Wi-Fi, bilard oraz całodobowa recepcja. Klimatyzowane pokoje zostały wyposażone w telewizor i prywatną łazienkę z suszarką do włosów oraz zestaw kosmetyków.

2. Wybierając się do Rapallo, warto wziąć pod uwagę luksusowy pięciogwiazdkowy hotel Excelsior Palace. Z oferowanych przez obiekt tarasów słonecznych roztacza się wspaniały widok na zatokę Portofino, którą można podziwiać z drinkiem w ręce podczas opalania – również część przestronnych pokoi oferuje widok na morze. Wszystkie apartamenty są klimatyzowane, posiadają bezpłatne Wi-Fi i wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, prywatną łazienkę ze szlafrokiem oraz pantoflami. Pięknym widokiem na zatokę Tigullio cieszyć się można także podczas śniadania, podawanego w formie bufetu czy kolacji w restauracji Lord Byron. Druga restauracja hotelowa ulokowana jest na prywatnej plaży, więc romantyczna kolacja przy zachodzącym słońcu nie będzie stanowić problemu. Gdybyśmy jednak zapragnęli udać się do baru, to na terenie kompleksu znajdziemy aż dwa. Hotel oferuje swoim gościom także kryty basen z podgrzewaną wodą, siłownię z widokiem na morze i centrum odnowy biologicznej. Słowem – pełen luksus.

Liguria – najlepsze hotele

3. Również w Portofino ulokowany jest Splendido, A Belmond Hotel – miejsce wzniesione na szczycie wzgórza ponad sławną przystanią. Dzięki umiejscowieniu samego obiektu goście zawsze mogą liczyć na piękny widok na morze lub ogród. Ponadto, pokoje zostały wyposażone w prywatną łazienkę, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz bezpłatne Wi-Fi. Śniadanie podawane jest w formie bufetu. Jednakże jeśli zapragniemy spróbować lokalnej kuchni, hotel dysponuje aż 3 restauracjami, które specjalizują się w takim menu. Dla spragnionych aktywności fizycznej swoje oczekuje odkryty basen i klub fitness z sauną. Zawsze można też rozważyć wizytę w centrum odnowy biologicznej, które również stanowi element Splendido.

4. Hotel Cenobio Dei Dogi znajduje się w miejscowości Camogli i oferuje swoim gościom basen oraz prywatną plażę. Na piękne widoki tutaj można liczyć nie tylko z ręcznika plażowego, ale także zasiadając w restauracji hotelowej La Playa. Serwowane są tutaj śniadania w formie bufetu. Jeśli jednak mamy ochotę zagłębić się nieco w tutejsze menu, to z pewnością odkryjemy tutaj bogactwo kuchni włoskiej oraz świeżych ryb. Na terenie hotelu znajduje się również bar. Klimatyzowane pokoje z dostępem do bezpłatnego Wi-Fi wyposażono w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych i prywatną łazienką z suszarką do włosów oraz zestawem kosmetyków.

5. Przybywając na urlop do miejscowości La Spezia, warto zatrzymać się w hotelu Miramare Apartments&Suites, usytuowanym ponad samą przystanią. Dzięki takiemu umiejscowieniu taras słoneczny zapewnia niesamowite widoki, dostępne także z apartamentów. Poza niezapomnianą panoramą miasta goście mogą również liczyć na klimatyzację w swoich pokojach, a także bezpłatne Wi-Fi, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, kompletnie wyposażoną kuchnie z kuchenką mikrofalową oraz jadalnię. Niektóre z apartamentów dysponują również w pełni umeblowanym prywatnym tarasem. Ponadto, hotel zapewnia swoim gościom także basen z wodą morską i klimatyczny ogród z drzewkami oliwnymi.

Focaccio, spaghetti allo scoglio, a może miodowa pizza? Gdzie zjeść na Włoskiej Rivierze?

Bread Bros Finale Ligure to ciekawa kawiarnia mieszcząca się przy Via Concezione 20, 17024 Finale Ligure. Znajdziecie tutaj nie tylko szeroki wybór świeżych kanapek i deserów, ale także smaczne przystawki np. krewetki na kremie z ciecierzycy. Do tego wybór doskonałych liguryjskich piw rzemieślniczych, które z pewnością zaspokoją ciekawość każdego piwosza.

Jeśli poszukujecie niecodziennych wrażeń, zajrzyjcie do restauracji Barabba przy Via Vecchia 69, 17020 Calice Ligure. Lokal ten specjalizuje się w mieszankach miodowych, dlatego dostać tutaj można między innymi miodową pizzę! Na tym jednak nie koniec. Restauracja słynie także z płaskiego chleba, szerokiego wyboru focaccio oraz deserów, np. lodów w melonie.

Do restauracji La Stalla dei Frati na Via Giovanni Pino 27, 16038 Santa Margherita Ligure warto zajść, chociażby dla samych widoków. Lokal, o którym mowa umiejscowiony jest na wzgórzach Santa Margherita Ligure skąd mamy wspaniały widok na zatokę. Nocą można zasiąść w restauracji z lampką wina, oddając się przyjemnej zadumie oraz chłonąc romantyczną aurę Ligurii. Zwłaszcza, że powitani tutaj zostaniemy szklanką zimnego Prosecco, a do wyboru będziemy mieć szerokie menu kuchni włoskiej.

Spragnionym dań rybnych śmiało można polecić restaurację La Lanterna przy Corso Villaregia 50, 18015 Riva Ligure. Specjalizuje się ona właśnie w świeżych rybach oraz owocach morza. Można tutaj zjeść także brandacujun, spaghetti allo scoglio oraz pyszne desery np. tarta tatin.

W poszukiwaniu luksusu warto zajść do Ristorante Santa Teresa zlokalizowanej na Via di Porta Soprana 55/R, 16123 w Genui. Lokal zabierze Was w niezwykłą podróż po wyżynach kucharskich umiejętności, w towarzystwie obszernej listy win. Spróbować tutaj można między innymi kalmarów z czosnkiem, oliwą i chili. Oraz idealnie ugotowanego makaronu z najlepszym sosem pomidorowym w okolicy.

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Jak mądrze zaplanować zwiedzanie Watykanu

Monte Cassino

Następny

Dodaj komentarz