Lotnisko Malpensa w Mediolanie – jak dojechać do centrum?

Tagi , , , ,

Mediolan – najsłynniejsze i jednocześnie największe miasto Lombardii zamieszkiwane przez ponad milion mieszkańców. Miasto to uznawane jest za stolicę mody, a także designu. Mediolan znany jest również ze swoich zabytków oraz z niesamowitej różnorodności. Jeśli zamierzasz spędzić tam swoje wakacje, to z całą pewnością już rezerwujesz swoje przeloty na lotnisko Mediolan – Malpensa. Jest to jeden z największych portów lotniczych o znaczeniu międzynarodowym. Co więc musisz o tym lotnisku wiedzieć i w jaki sposób możesz się z niego dostać do centrum Mediolanu? Przekonaj się już teraz!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia lotniska

Mediolan – Malpensa to największy, międzynarodowy port lotniczy w Mediolanie, który rocznie obsługuje ponad 24 milionów pasażerów. Znajduje się on w miejscowości Varese, która oddalona jest o około 48 kilometrów od samego Mediolanu. Jest to jeden z dwóch, największych portów lotniczych w całej, słonecznej Italii. Port lotniczy ma wyjątkowo dogodne połączenia z miastem, więc bez problem będziesz się mógł dostać do samego centrum.

Najważniejsze informacje – terminale i parking

Lotnisko Malpensa składa się z dwóch terminali, które jednak są wyjątkowo rozbudowane. Terminal 1 jest terminalem głównym i to właśnie stąd odprawiane są loty tradycyjnych przewoźników. Terminal ma aż trzy piętera. Na pierwszym z nich obsługuje się przyloty, na drugim piętrze odbywa się odprawa bezpieczeństwa, czyli tradycyjne bramki, zaś na trzecim piętrze znajdziesz wszelkie restauracje oraz inne punkty usługowe. Podczas projektowania terminalu 1, jego twórcom przyświecała idea stworzenia niewielkiego miasteczka, w którym wszystko jest „pod ręką”. Możesz więc tam nie tylko dobrze zjeść, zrobić bezcłowe zakupy i przygotować się do lotu, ale także skorzystać z łaźni parowych, kosmetyczki czy usług fryzjera.

airports malpensa civil aviation cargo
lotnisko malpensa Mediolan, licencja: shutterstock/By MARCO SOLBIATI

Terminal 2 to drugi terminal działający na lotnisku, który oddalony jest od pierwszego o mniej więcej jeden kilometr. Pomiędzy terminalami kursują jednak autobusy, więc możesz się między nimi swobodnie przemieszczać. Z tego terminalu są odprawiane linie jak np. Easy- Jet, a także inne loty czarterowe. Niestety, ale musisz mieć świadomość tego, że terminal 2 jest dość ubogi jeśli chodzi o bazę gastronomiczną albo jakiekolwiek punkty usługowe. Lotnisko Malpensa posiada również wiele miejsc parkingowych w różnej odległości od terminali. Możesz zostawić tam samochód zarówno na dłuższy jak i krótszy postój. Jeśli zaś chcesz dojechać do centrum Mediolanu samochodem, wówczas możesz skorzystać z licznych wypożyczalni pojazdów.

Co ciekawe, na lotnisku Malpensa znajduje się parking 1B. Zlokalizowany jest on w północnej części lotniska, najbliżej terminalu. Parking ten przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla pań, by nie musiały one samodzielnie nosić ciężkich walizek. Ceny za parking w okolicy terminali wahają sie od 6 do 10 euro za godzinę postoju.

Jak dostać się z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu?

Jeśli przyleciałeś na lotnisko Mediolan – Malpensa, to będziesz musiał także rozważyć sposób, w jaki dostaniesz się do ścisłego centrum miasta. Okazuje się, że nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Port lotniczy jest połączony z centrum miasta siecią kolejową oraz działa komunikacja miejska. Obiekt ten jest oddalony jedynie 48 kilometrów od centrum Mediolanu. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, wówczas powinieneś dojechać do centrum miasta w około 50 minut. Doprowadzi Cię tam droga oznaczona A4. Jednocześnie o wiele ciekawszym i szybszym rozwiązaniem może być dla Ciebie podróż szybką koleją. Do centrum Mediolanu kursują następujące pociągi:

  • R28;
  • XP2;
  • XP1.

Za pośrednictwem pociągów dostaniesz się do centrum Mediolanu w około 40 minut. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z tradycyjnej komunikacji miejskiej. Regularnie z lotniska Malpensa odjeżdżają dwie, konkurencyjne linie. Mowa tu o Autostradale 143 oraz o Malpensa Shuttle Bus. Cena biletu zależy od danego przewoźnika, jednak najczęściej jest to około 5 euro, z dzieci do 2 roku życia mogą korzystać z przejazdów darmowych. Zwykle przewoźnicy odjeżdżają z lotniska Malpensa co 30 minut, jednak w szczycie sezonu turystycznego odjeżdżają oni z częstotliwością co 20 minut.

Mediolan – dojazd do lotniska

Twój pobyt w Mediolanie dobiega końca? Wówczas możesz zastanawiać się w jaki sposób dojechać z miasta do lotniska Malpensa. Otóż w tym momencie możesz skorzystać dokładnie z tych samych możliwości, które zostały wymienione powyżej. Zarówno linie kolei jak i przewoźnicy autobusiwi kursują na tych trasach w obie strony. Jeśli jednak boisz się opóźnień – które tak czy inaczej mogą się pojawić – wówczas możesz zdecydować się na przejazd taksówką. Kierowca odbiera Cię z wyznaczonego miejsca w Mediolanie, a następnie dowozi Cię pod drzwi odpowiedniego terminalu. Jednocześnie pamiętaj, że taksówka choć może odwieźć Cię na miejsce w wyjątkowo szybkim czasie, to jednak rozwiązanie to jest dość kosztowne.

Holidays in Italy. Rear view of traveler girl holds hat in Milan Cathedral Square, Italy.
Wakacje we Włoszech., licencja: shutterstock/By Zigres

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Mediolanu?

Podróż taksówką często jest rozwiązaniem wyjątkowo komfortowym. Nie musisz się bowiem martwić o przenoszenie bagaży, a także o brak miejsc siedzących, co dość często zdarza się w komunikacji miejskiej. Jednak pamiętaj, że odległość pomiędzy portem lotniczym, a centrum miasta wynosi prawie 50 kilometrów. Wobec tego przejazd taksówką może być dla Ciebie dość drogim rozwiązaniem. Zasadniczo każda korporacja taksówkarska we Włoszech jest odpowiedzialna za ustalenie własnego cennika przejazdów na danej trasie. Zwykle ceny przejazdu z lotniska w Malpensa do samego centrum Mediolanu wahają się w granicach od 85 do nawet i 100 euro. W tym momencie samodzielnie możesz przeliczyć, o ile tańsza będzie dla Ciebie podróż zwykłą komunikacją miejską. Dodatkowo pamiętaj, że taksówki mogą naliczyć Ci dodatkową opłatę np. za wydłużony czas oczekiwania czy postój.

Czytaj także:

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – zwiedzanie

Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale) w Mediolanie – co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Kościół Santa Maria del Giglio w Wenecji – zwiedzanie

Zakupy w Mediolanie – najlepsze sklepy, dzielnice, ceny

Następny

Dodaj komentarz