Lotnisko Marco Polo w Wenecji – jak dojechać do centrum?

Tagi , , , , ,

Lotnisko Marco Polo w Wenecji jest głównym portem lotniczym obsługującym metropolię Wenecką. W ciągu roku lotnisko to obsługuje ponad 11 milionów pasażerów. Znajduje się ono około 12 kilometrów na północ od centrum miasta. Lotnisko to zlokalizowane jest w lądowej części Wenecji – Tessera. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat lotniska Marco Polo.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia lotniska Marco Polo w Wenecji, terminale

Port Lotniczy Wenecja – Marco Polo to międzynarodowe lotnisko oddalone około 15 minut jazdy od głównej autostrady Venezia – Maestre. Lotnisko jest obsługiwane przez ponad 40 linii lotniczych. Oficjalne otwarcie portu lotniczego Marco Polo miało miejsce w roku 1960. Obiekt jest dość niewielki, ale mimo wszystko rocznie startuje z niego ponad 66 tysięcy samolotów. Pasażerowie mają do dyspozycji wyłącznie jeden terminal. Jest on nowoczesny i świetnie oznakowany, więc z poruszaniem się po lotnisku nie powinieneś mieć większego problemu.

Terminal podzielony jest na trzy poziomy. Hala przylotów została usytuowana na parterze. Tam również znajduje się strefa nadawania bagażu rejestrowanego. Z kolei na pierwszym piętrze terminalu zlokalizowana jest hala odlotów wraz ze stanowiskami do oprawy. Na drugim, ostatnim piętrze terminalu lotniskowego zlokalizowane są najważniejsze biura, punkty obsługi pasażerów oraz sala VIP. Na parterze – a po części także na pierwszym piętrze – znajdziesz rozmaite punkty usługowe oraz bazę gastronomiczną. Możesz tam zrobić zakupy, odpocząć przed planowanym lotem lub skorzystać z różnorodnych restauracji i barów.

Jak dojechać do Wenecji z lotniska Marco Polo?

Lotnisko Marco Polo zlokalizowane jest jedynie 12 kilometrów na północ od centrum Wenecji. Będziesz mieć możliwość skorzystania z różnych środków komunikacji i transportu, by dostać się do centrum miasta. Możesz zdecydować się na:

  • podróż autobusem – do centrum Wenecji z lotniska Marco Polo kursuje aż sześć, różnych linii autobusowych. Co więcej, pięć z nich nie wymaga od Ciebie przesiadki;
  • taksówkę – przed samym terminalem lotniska Marco Polo znajduje się rozległy postój taksówek. Pamiętaj jednak, że taki sposób transportu może być dla Ciebie dość kosztowny.
  • tramwaje wodne – jeśli chcesz zagwarantować sobie niesamowite widoki, wówczas z lotniska Marco Polo możesz dojechać do centrum Wenecji także tramwajem wodnym;
  • wypożyczenie samochodu – jeśli chcesz dojechać do centrum Wenecji szybko i komfortowo, wówczas wypożycz samochód. Na lotnisku działa kilka wypożyczalni, które oferują dośc konkurencyjne ceny. Do miasta dojedziesz w około 15 minut drogą SS14.

Wenecja jest świetnie skomunikowana z lotniskiem, a autobusy komunikacji miejskiej odjeżdżają z dość dużą częstotliwością.

Plane travel concept, hand holding passports with plane against Venice cityscape
podróż Wenecja, icencja: shutterstock/By neirfy

Wenecja – dojazd do lotniska Marco Polo

Jeśli chcesz dostać się z centrum Wenecji do lotniska Marco Polo, to najlepiej skorzystać z wyżej wymienionych sposób. Jednocześnie musisz uwzględnić przystanek początkowy – szczególnie jeśli decydujesz się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Autobusy na lotnisko Marco Polo najczęściej odjeżdżają z przystanku Venezia Piazzale Roma lub Liberta’ Santa Chiara. Bedziesz musiał więc do nich dojechać w pierwszej kolejności. Jeśli zaś chodzi o postoje taksówek w centrum Wenecji, to nie będziesz miał większych problemów z ich znalezieniem. Zwykle stoją one przy najbardziej ruchliwych drogach lub na parkingach zlokalizowanych w okolicy ścisłego centrum miasta.

Ile kosztuje taxi z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji?

Wspomnieliśmy, że z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji możesz dostać się taksówką. Jednocześnie musisz mieć na uwadze to, że podróż ta może Cię dość sporo kosztować. Na parkingu przed lotniskiem możesz skorzystać zarówno z tradycyjnych taksówek, jak i taksówek luksusowych. Wówczas oferują Ci one przejazd do miasta w wygodnej i komfortowej limuzynie. Jednocześnie koszt takiej przyjemności często przekracza 100 euro. Jeśli zaś chodzi o koszt zwyklej taksówki, to waha się on w granicach 20 – 25 euro za przejazd. Jednak to taksówkarz ją ustala. Raczej nie będzie ona niższa, zaś wyższa co uzależnione jest od cenników poszczególnych korporacji oraz docelowego miejsca dojazdu w Wenecji.

Autobusy z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji

Około 150 metrów od terminalu na lotnisku Marco Polo znajdziesz przystanek autobusowy. Na tej trasie możesz skorzystać z dwóch przewoźników: ACTV i ATVO. Autobusy te kursują bardzo często i pomogą Ci się dostać do najważniejszych miejsc w Wenecji jak np. Piazzale Roma czy głównego dworca kolejowego. Bilety na przejazd z lotniska do centrum miasta to koszt 2,5 euro. Najczęściej kursujące linie to:

  • autobusy oznaczone numerem 4 i 5 przewoźnika ACTV – z tym przewoźnikiem dojedziesz do Placu Rzymskiego;
  • autobusy oznaczone numerem 15 przewoźnika ACTV – dojedziesz nimi do dzielnicy Marghera;
  • autobusy ATVO Venezia Air Terminal – te autobusy kursują na stacji lotnisko Marco Polo – stacja metra Mestre;
  • autobusy ATVO Navetta Flybus – również dojeżdżają one do stacji metra Mestre.

Pamiętaj, że autobusy ATVO jeżdżą z częstotliwością 20 – 30 minut. Z kolei linie 4, 5 i 15 przewoźnika ACTV odjeżdżają z częstotliwością co 10 – 15 minut.

Tramwaje wodne z lotniska Marco Polo do Wenecji

Pomiędzy lotniskiem Marco Polo a centrum Wenecji kursują również tramwaje wodne. Ich docelowym przystankiem jest Plac Rzymski, jednak tramwaje wodne kursują także pomiędzy innymi obszarami Laguny Weneckiej jak np. wyspa Lido czy terminal portowy zlokalizowany w centrum Wenecji. Za taką przeprawę będziesz musiał zapłacić od 15 do 20 euro. Do Twojej dyspozycji będą trzy linie Alilaguna – niebieska, pomarańczowa lub czerwona. Jest to jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na dostanie się z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji. Dodatkowo taki rejs pozwoli Ci na podziwianie zabytków oraz panoramy całego miasta od strony wody. Bilet możesz zakupić bezpośrednio w kasie na lotnisku.

Czytaj także:

Jak dojechać z lotniska w Wenecji do centrum?

Najlepsze hotele i noclegi w Wenecji w centrum miasta

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wizyta w kościele Madonna del Monte na Elbie, zwiedzanie

Klasztor św. Klary w Neapolu (Monastero di Santa Chiara) – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz