Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio)

Tagi , , , , , , ,

Lotnisko Mediolan – Bergamo jest jednym z najbardziej zatłoczonych w tej części Włoch. Jest to drugi port lotniczy Mediolanu pod względem ruchu pasażerskiego. W tym zakresie wyprzedza go słynne lotnisko Malpensa, które rocznie obsługuje prawie 25 milionów pasażerów. Z lotniska Orio al Serio w prosty sposób możesz dojechać zarówno do Mediolanu, jak i Bergamo. Poznaj lepiej ten obiekt.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio) – najważniejsze informacje

Lotnisko Orio al Serio jest zlokalizowane około 50 kilometrów od samego Mediolanu. Jest to lotnisko międzynarodowe i drugi pod względem ruchu port w stolicy Lombardii. Od 2021 roku lotnisko nosi imię Caravaggia. Lotnisko to jest położone jedynie 5 kilometrów od centrum Bergamo i zajmuje powierzchnię dwóch gmin – Grassobbio i Seriate. Wraz z drugim lotniskiem w Mediolanie, Orio al Serio stanowi kompleks obsługujący prawie 40 milionów pasażerów rocznie. Pamiętaj, że lotnisko składa się z kilku poziomów, na których rozmieszczone są terminale.

Na pierwszym poziomie znajduje się terminal przylotów i to właśnie tam znajdziesz bramki bezpieczeństwa – czyli musisz się tam udać do odprawy. Na tym poziomie również znajduje się strefa nadawania bagażu rejestrowanego. Z kolei drugi poziom lotniska Orio al Serio jest znacznie mniejszy i to właśnie tam zlokalizowany jest terminal odlotów. Znajduje się tam 11 bramek, a także liczne obiekty gastronomiczne i punkty usługowe. Orio al Serio jest jednym z mniejszych lotnisk w Europie, które mimo wszystko obsługuje tak ogromną liczbę pasażerów. Znalezienie odpowiedniej bramki czy terminala nie powinno być dla Ciebie większym problemem.

Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio)- jak dostać się do centrum Mediolanu?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, lotnisko Mediolan – Bergamo znajduje się około 50 kilometrów od Mediolanu. Niemniej jednak dojazd do centrum stolicy Lombardii nie powinien być dla Ciebie problematyczny. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu na lotnisku, wówczas w około 30 minut dojedziesz do centrum Mediolanu. Prowadzi tam autostrada A4. Możesz także skorzystać z Carpooling’u. Jest to usługa polegająca na dzieleniu samochodu z innymi kierowcami. Potrzebujesz do tego aplikacji. Inna opcja to komunikacja miejska. Co około 30 minut z przystanku na lotnisku Mediolan – Bergamo odjeżdża autobus Mediolan – Bergamo Airport. Dojedziesz nim do samego centrum miasta. Taka podróż może jednak trwać godzinę i piętnaście minut. Dodatkowo kursują także autobusy jak np.:

 • Autostradale 141 – ten przewoźnik kursuje z największą częstotliwością;
 • autobus 1 – w tym wypadku musisz się później przesiąść na pociąg RE2;
 • Orioshuttle oraz Flixbus.

Jak dostać się z lotniska Mediolan-Bergamo (Orio al Serio) do centrum Bergamo?

Lotnisko Orio al Serio oddalone jest od Bergamo o jedynie 5 kilometrów. W tym momencie podróż będzie jeszcze łatwiejsza i szybsza. Ponownie możesz skorzystać z usług wypożyczalni pojazdów, która znajduje się na lotnisku. Wówczas drogą Via Zanica dojedziesz do samego centrum Bergamo w około 15 minut. Możesz także skorzystać z usług lokalnego taxi lub komunikacji miejskiej. Do centrum Bergamo z lotniska kursują następujące linie:

 • Orioshuttle – w tym wypadku będziesz musiał przesiąść się w autobus numer 5, który dowiezie Cię już bezpośrednio do centrum miasta;
 • autobus numer 1;

Mediolan – dojazd do lotniska Mediolan-Bergamo (Orio al Serio)

Z centrum Mediolanu możesz bez problemu dostać się na lotnisko Orio al Serio.Z głównego dworca autobusowego w Mediolanie odjeżdża autobus oznaczony jako Autostradale 141 lub Orioshuttle – w tym wypadku również czeka Cię przesiadka. Jednocześnie możesz skorzystać także z przejazdów łączonych, które mimo wszystko mogą być dla Ciebie wygodniejsze oraz szybsze. Możesz np. zdecydować się na szybki pociąg, który dojeżdża w pierwszej kolejności do stacji w Monza. Odjeżdżają tam pociągi numer:

 • R14;
 • S7;
 • S8;
 • S11.

Następnie na dworcu w Monzie możesz przesiąść się w autobus Orioshuttle i dojechać bezpośrednio na miejsce. Nie zapominaj, że na tej trasie możesz także skorzystać z usług taksówek, jednak taka podróż może się okazać dla Ciebie wyjątkowo kosztowna.

Sylwetka lotniska o zachodzie słońca
Sylwetka lotniska o zachodzie słońca, licencja: shutterstock/By DavideAngelini

Ile kosztuje taxi z lotniska Orio al Serio do centrum Mediolanu?

Taksówki zapewniają szybki i komfortowy dojazd do ścisłego centrum Mediolanu. Pod samym lotniskiem znajduje się olbrzymi parking oraz postój taksówek. Musisz jednak wiedzieć, że taka podróż nie będzie należała do najtańszych. Musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 90 – 100 euro.

Autobusy z lotniska w Bergamo do Mediolanu, ceny biletów, transfery

Jeśli zdecydowałeś się na dojazd do Mediolanu komunikacją miejską, wówczas liczysz na to, że uda Ci się nieco więcej zaoszczędzić. Faktycznie, taki transfer z lotniska jest o wiele tańszy, niż w przypadku taksówek. Jak już wiesz, z lotniska Orio al Serio do Mediolanu odjeżdżają następujący przewoźnicy:

 • Orioshuttle;
 • Austostradale;
 • Terravision – jest to najpopularniejszy przewoźnik

Musisz także wiedzieć, że każdy przewoźnik ustala własne ceny. Zaczynając więc od Terravision za bilet w jedną stronę zapłacisz 12 euro. Jeśli jednak zdecydujesz się kupić bilet za pośrednictwem strony internetowej, wówczas zapłacisz za niego już 10 euro. Dzieci do 4 roku życia jadą gratis! Te autobusy kursują przez całą dobę. Podobny cennik obowiązuje w przypadku przewoźnika Orioshuttle z tym wyjątkiem, że za darmo mogą jechać dzieci do 23 miesiąca życia. Dokładnie takie same ceny obowiązują u przewoźnika Autostradale, jednak w tym wypadku nawet najmłodsi musisz zapłacić bilet ulgowy, który wynosi 5 euro.

Czytaj także:

Noclegi i hotele w Mediolanie – lista najlepszych obiektów noclegowych w mieście

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Kościół San Satiro w Mediolanie – zwiedzanie, gdzie się znajduje?

Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz