Lotnisko Rzym Ciampino – jak dojechać do centrum?

Tagi , , , ,

Rzym ma dwa lotniska: Fiumicino i Ciampino. Fiumicino, nazywane oficjalnie Portem lotniczym Leonardo Da Vinci, jest głównym międzynarodowym lotniskiem w Rzymie i jest znacznie bardziej ruchliwe w porównaniu do mniejszego lotniska Ciampino. Lotnisko Ciampino w Rzymie jest zwykle używane tylko przez tanich przewoźników, jednak jego kompaktowy rozmiar ma ogromne zalety. Z artykułu dowiesz się jak się dostać na lotnisko Ciampino, czego się spodziewać oraz jak dojechać do centrum Rzymu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia lotniska Rzym Ciampino – terminale

Lotnisko Ciampino (CIA)- Aeroporto Internazionale „Giovan Battista Pastine” jest mniejszym z dwóch lotnisk obsługujących Rzym. Znajduje się około 12 km na południowy- wschód od centrum Rzymu, dzięki czemu jest stosunkowo blisko centrum miasta. Ciampino to dawne lotnisko wojskowe, które obecnie przyjmuje tanich przewoźników takich jak na przykład Ryanair oraz Wizz Air. Co ciekawe, ten port lotniczy otwarto w 1916 r. i do 1960 roku był on głównym lotniskiem w Rzymie.

Lotnisko Ciampino składa się z 16 bramek, z których większość znajduje się za strefą wolnocłową po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Cztery bramki znajdują się po kontroli paszportowej, która tak naprawdę jest tylko przeszklonym obszarem tego samego głównego budynku terminalu. Będziesz musiał przejść przez kontrolę paszportową, jeśli podróżujesz spoza strefy Schengen. Należy pamiętać, że po przejściu do tego obszaru nie ma żadnych restauracji ani sklepów. Dostępne są jednak automaty z napojami i toalety. Do Portu lotniczego Ciampino możesz dolecieć z polskich miast takich jak: Kraków, Warszawa Modlin, Wrocław oraz Katowice.

Odprawa i bezpieczeństwo

Po przekroczeniu drzwi lotniska Ciampino od razu znajdziesz się w strefie odprawy. Znajduje się tam tylko kilka stanowisk odprawy dla różnych linii lotniczych, z których większość zajmuje Ryanair. Proces odprawy bywa powolny (szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego), więc to właśnie na ten etap musisz przeznaczyć najwięcej czasu. Dobrym pomysłem jest wydrukowanie wcześniej kart pokładowych (w przypadku niektórych linii lotniczych mogą obowiązywać dodatkowe opłaty za osobistą odprawę). Jeśli pochodzisz z kraju spoza UE, prawdopodobnie będziesz musiał poczekać w kolejce do kontroli wizowej, nawet jeśli nie masz żadnego bagażu do pozostawienia. Kolejka ta może zająć około 30 minut. Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku Ciampino trwa średnio mniej niż 5 minut.

Jedzenie i zakupy

Port lotniczy Ciampino jest tak mały, że nie ma tu wielu restauracji i sklepów. Jeden z najwygodniejszych punktów gastronomicznych znajduje się przed kontrolą bezpieczeństwa. Zamiast przechodzić przez bramki bezpieczeństwa, skręć w prawo, a na końcu korytarza znajdziesz małą kawiarnię. Można tu zamówić włoskie pierwsze i drugie danie oraz dodatki. Menu zmienia się codziennie, ale zawsze zawiera makarony, dania mięsne i opcje warzywne. W sprzedaży są także napoje, w tym piwo oraz wino. Tuż przed wejściem do hali gastronomicznej znajduje się również sklep z gazetami i przekąskami, a także mała apteka, w której można kupić rzeczy osobiste oraz leki bez recepty. Naprzeciwko kiosku z gazetami znajduje się sklep wolnocłowy z upominkami. Przechodząc przez strefę wolnocłową, dotrzesz do małego baru kawowego i dużej poczekalni.

Godziny pracy lotniska

Port lotniczy Ciampino jest otwarty od 4:00 do 0:00 (północy). Oznacza to, że lotnisko jest oficjalnie zamykane na kilka godzin po północy i nie można tu spędzić nocy. Jeśli szukasz miejsca do spania w pobliżu, w mieście Ciampino jest wiele niedrogich opcji w stylu B&B.

Jak dojechać do Rzymu z lotniska Ciampino?

Stacja kolejowa Ciampino nie znajduje się bezpośrednio na lotnisku, więc nie ma połączenia kolejowego między lotniskiem a Rzymem. Jeśli chodzi o transport publiczny z Ciampino, zaplanuj podróż autobusem 720 i następnie złap linię metra B. Jeśli wolisz jechać linią metra A, wsiądź do autobusu Atral i jedź do stacji Anagnina. Warto wiedzieć, że bilety autobusowe musisz kupić z wyprzedzeniem.

Lotnisko Rzym Ciampino – jak zaplanować drogę?

Istnieje wiele sposobów, aby dostać się z centrum Rzymu na lotnisko Ciampino. Zdecydowanie najczęściej używanymi opcjami są autobus, wypożyczony samochód lub taksówka.


Dojazd autobusem z dworca Termini w Rzymie na lotnisko Ciampino

Najpopularniejszą i najtańszą opcją dotarcia na lotnisko Ciampino w Rzymie jest podróż autobusem. Jest to sposób łatwy, szybki oraz niezawodny, jeśli zwiedzasz Rzym z ograniczonym budżetem. Istnieje kilka firm autobusowych, które kursują do Ciampino. Wszyscy konkurują ze sobą, więc ceny są mniej więcej takie same. Jeśli nie masz wcześniej kupionego biletu, możesz nie dostać się do wybranego autobusu. Może to stanowić problem, dlatego też kup go z wyprzedzeniem.

Taksówka z centrum Rzymu na lotnisko Ciampino

Jeśli weźmiesz oficjalną, białą taksówkę miejską z Rzymu na lotnisko Ciampino, stała stawka wynosi 30 € w jedną stronę. Cena obejmuje bagaż bez żadnych dodatkowych „opłat” (jednak zanim rozpoczniesz podróż, upewnij się, że nie ma dodatkowych opłat). Możesz także poprosić hotelowego konsjerża o zamówienie takiej taksówki, gdy będziesz opuszczał hotel.

Ile kosztuje taxi z lotniska Ciampino do centrum Rzymu?

Lotnisko Ciampino znajduje się w pobliżu Rzymu. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do lotniska CIA jest wynajęty samochód lub taksówka. Taksówki z Rzymu do Ciampino (lub odwrotnie) mają ustaloną cenę 30 €. Taksówki można rezerwować z wyprzedzeniem lub znaleźć na oficjalnych postojach taksówek. Podróż trwa około 35 minut, w zależności od natężenia ruchu w centrum miasta.

Autobusy z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Jednym z najłatwiejszych i najtańszych sposobów dotarcia do centrum Rzymu jest podróż autobusem. Na linii lotnisko Ciampino – Rzym kursuje kilka linii autobusowych. Włoski operator autobusowy Terravision zapewnia regularne transfery pomiędzy portem lotniczym Ciampino a rzymską stacją Termini za około 5 euro w każdą stronę. W cenę wliczony jest przewóz bagażu oraz Wi-Fi na pokładzie.

Warto również poznać polecane hotele w Rzymie!

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo) – zwiedzanie

Czy Florencja jest bezpieczna? Na co uważać?

Następny

Dodaj komentarz