Lotnisko Rzym Fiumicino – jak dojechać do centrum Rzymu?

Tagi , , , ,

Lotnisko Rzym Fiumicino jest jednym z największych we Włoszech, a jednocześnie jednym z dwóch portów, które obsługują stolicę Italii. Filumicino jest głównym portem lotniczym w kraju i rocznie obsługuje on sporą liczbę pasażerów. Jeśli wybierasz się wiec do Rzymu, to prawdopodobnie trafisz właśnie na to lotnisko. Poznaj zatem najważniejsze informacje!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia lotniska Fiumicino – terminale

Port lotniczy Rzym Fiumicino został otwarty w 1961 roku. Głównym motywem do jego wybudowania było odciążenie – a poniekąd także i zastąpienie – mniejszego lotniska Rzym Ciampino, które funkcjonuje do dziś. Jednocześnie lotnisko Ciampino dedykowano lotom czarterowym oraz krajowym, podczas gdy Fiumiciono obsługuje loty międzynarodowe. W rozwój portu lotniczego zainwestowała firma Alitalia, która doprowadziła do rozbudowy terminali, sieci punktów usługowych, a także w trzecią drogę startową. Kolejne udoskonalenia lotniska miały miejsce w 2007 roku, co doprowadziło do tego, że Fiumicino jest w stanie obsłużyć nawet 30 lądowań lub startów w ciągu jednej godziny. Obecnie lotnisko dysponuje następującymi terminalami:

 • terminal A – jest to terminal do obsługi lotów krajowych;
 • terminal B – on z kolei zajmuje się obsługą lotów międzynarodowych;
 • terminal C – jest to terminal zlokalizowany nieco dalej, który połączony jest szybką koleją z głównymi terminalami lotniska;
 • Cargo City – jest to terminal cargo, który otwarty został otwarty w 2004 roku;
 • terminal 5 – został on uruchomiony w 2008 roku i przeznaczony wyłącznie dla obsługi lotów amerykańskich – głównie EL Al.
View of Rome from the plane window
widok Rzym z samolotu,, licencja: shutterstock/By ambro

Wszystkie terminale na lotnisku Rzym Fiumicino są świetnie zaaranżowane pod względem punktów usługowych. Znajdziesz tam wiele barów, restauracji, sklepów wolnocłowych, sklepów z alkoholami, a także punkty informacyjne i wypożyczalnie pojazdów. Standardowe odprawy bagażowe zwykle znajdują się na pierwszych piętrach. Wszystko na lotnisku jest świetnie oznakowane, a co za tym idzie, nie musisz zbytnio przejmować się jego przytłaczającym rozmiarem.

Jak dojechać do Rzymu z lotniska w Fiumicino?

Główny port lotniczy Rzym – Fiumicino – znane również jako lotnisko Leonardo Da Vinci – zlokalizowany jest około 35 kilometrów od samego centrum Rzymu. Warto wiedzieć, że port lotniczy jest w świetny sposób skomunikowany ze stolicą Włoch. Tuż obok niego znajduje się prężny i nowoczesny dworzec kolejowy. Możesz z niego dostać się nie tylko do centrum Wiecznego Miasta, ale także do innych miejscowości we Włoszech. Oto sprawdzone sposoby na trasę:

 • autobusy – są to autobusy lotniskowe, które zwykle dojeżdżają do głównego dworca Roma Termini lub też do Watykanu;
 • pociągiem regionalnym – to świetna opcja dla Ciebie, jeśli nie za bardzo Ci się spieszy. Pociągiem regionalnym z lotniska w Fiumicino możesz dojechać do następujących dworców w Rzymie: Roma Trastevere, Roma Ostiense oraz Roma Tuscolana;
 • pociągiem ekspresowym – jest to Leonardo Expres, który kursuje dość często i szybko. Pamiętaj, że dojeżdża on jedynie do dworca Roma Termini.
 • taksówką – choć na początku może Ci się wydawać, że rozwiązanie to pociągnie za sobą dość duże koszty, to jednak miej na uwadze to, że w tej taksówce obowiązuje stała cena – uzależniona od miejsca, do którego chcesz dojechać. Dla przykładu, dojazd do samego centrum Rzymu wyniesie Cię około 50 euro.

Jak więc widzisz, dojazd z lotniska w Fiumicino do samego centrum Rzymu nie powinien być dla Ciebie większym problemem!

Rzym – dojazd do lotniska Fiumicino

W przypadku kiedy chcesz dostać się z Rzymu na lotnisko Fiumicino, wówczas Twoja trasa będzie wyglądała dość podobnie. Niemniej jednak musisz mieć na uwadze, że za każdym razem najlepiej będzie, jeśli dostaniesz się na główny dworzec Roma Termini. To właśnie z niego odjeżdża pociąg regionalny i ekspresowy prosto na lotnisko, a także autobusy lotniskowe. Możesz skorzystać także z taksówki, która odbierze Cię z wyznaczonego w mieście punktu. Miej jednak świadomość tego, że rozwiązanie to będzie nieco droższe.

Autobusy z lotniska Rzym Fiumicino do centrum Rzymu

Wspomniane już zostało, że jednym ze sposobów podróżowania z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta jest skorzystanie z autobusu. Przystanek znajduje się przed samym terminalem przylotów, a także przed terminalem odlotów, wiec z ich znalezieniem nie powinieneś mieć problemów. Możesz skorzystać z usług następujących przewoźników:

 • Autobus Terravision – dojeżdża on do dworca Roma Termini. Przystanek przewoźnika znajduje się przy terminalu 3. Jest to jedna z najpopularniejszych firm transportowych w Rzymie. Za bilet w jedną stronę zapłacisz 6 euro, a do miasta dojedziesz w około 55 minut. Autobusy jeżdżą z częstotliwością co 20 minut.
 • Autobus SIT – Bus Shuttle – ten autobus zatrzymuje się przy Via Aurelia, Roma Termini oraz w Watykanie. Również ma swój przystanek przy terminalu 3. Czas przejazdu może wynosić od 40 do nawet 70 minut w zależności od przystanku docelowego. Za bilet zapłacisz około 7 euro.
 • T.A.M Bus – to ostatni przewoźnik na trasie Rzym – Fiumicino. Zatrzymuje się on na dworcu Roma Termini oraz Roma Ostiense. Za bilet zapłacisz 6 euro.

Pamiętaj, że bilety na taki kurs warto zarezerwować nieco wcześniej!

Pociągi z lotniska w Rzymie Fiumicino do centrum Rzymu

Pociągi również są szybkim i wygodnym sposobem na dojechanie z lotniska do centrum miasta. Pociąg Leonardo Expres dowiezie Cię do dworca Roma Termini. Niestety, regionalne pociągi tę stację omijają, aczkolwiek zatrzymują się na innych dworcach w mieście. Stacja kolejowa jest integralną częścią lotniska, więc z pewnością szybko na nią trafisz. Bilety możesz zakupić w kasie biletowej, ale lepiej będzie, jeśli zrobisz to online, bez oczekiwania w długich kolejkach.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Cortona – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Wzgórze San Vigilio w Bergamo – dlaczego warto zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz