Łuk Konstantyna Wielkiego – zwiedzanie i historia

Tagi , , , , ,

Łuk Konstantyna (Arco di Costantino) znajduje się na Piazza del Colosseo, tuż obok najsłynniejszego pomnika Rzymu. Wraz z Arco di Tito oraz Arco di Settimio Severo jest to jeden z trzech zachowanych cesarskich łuków triumfalnych w Wiecznym Mieście. Łuk ten wzniesiono w 315 roku dla upamiętnienia zwycięstwa Konstantyna I Wielkiego w bitwie przy moście Mulwijskim. Jak wyglądała budowa Łuku Konstantyna i jakie ciekawostki się z nim wiążą? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie – historia

Łuk Konstantyna I wzniesiono około 315 r. n.e. Znajduje się on w Rzymie i upamiętnia zwycięstwo cesarza Konstantyna nad rzymskim tyranem Maksencjuszem 28 października 312 r. n.e. w bitwie przy moście Milwijskim. Co ciekawe, jest to największy zachowany do naszych czasów rzymski łuk triumfalny oraz jeden z wielkich zabytków cesarskiego Rzymu. Łuk jest również dziełem propagandy politycznej, przedstawiającym Konstantyna jako idealnego władcy i cesarza rzymskiego, który znany jest z licznych zwycięstw militarnych oraz dobrych rządów.

Łuk ten zbudowano z fragmentów poprzednich budynków i jest on najnowocześniejszym z łuków triumfalnych zbudowanych w starożytnym Rzymie. Ma on 21 metrów wysokości, 25 metrów szerokości i składa się z trzech mniejszych łuków.

Triumphal Arch of Constantine near Colosseum in the city of Rome, Lazio, Italy, Europe. Arch of Titus in Roman Forum. Beautiful travel destination picture. Cityscape, concept tourism, architecture
Łuk Konstantyna Wielkiego Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By Christopher+MoswitzerNapis w górnej części, pierwotnie odlany z brązu, głosi: „Cesarzowi Cezarowi Flawiuszowi Konstantynowi, największemu, piusowi i błogosławionemu Augustowi: ponieważ on, natchniony boskością i wielkością swego umysłu, uwolnił państwo od tyrana i wszystkich jego zwolenników w tym samym czasie, ze swoją armią i tylko siłą oręża, Senat i Lud Rzymu poświęcili ten łuk, ozdobiony triumfami” (w tłumaczeniu na język polski).

Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie – ciekawostki

Łuk Konstantyna to potrójny łuk, który znajduje się pomiędzy Forum Romanum i Koloseum. Warto wiedzieć, że ten potrójny łuk jest podobny pod względem wielkości i konstrukcji do Łuku Septymiusza Sewera położonego w południowej części Forum Romanum. Z pewnością Łuk Konstantyna jest największym z pozostałych łuków triumfalnych znajdujących się w Rzymie.

Osiem kolumn z korynckimi kapitelami na fasadzie spoczywa na cokołach ozdobionych rzeźbami przedstawiającymi jeńców i żołnierzy z epoki konstantyńskiej. Wąski fryz wokół łuku przedstawia sceny z życia Konstantyna, takie jak na przykład: Marsz do Werony, Oblężenie Werony, Bitwa na moście Milwijskim, Wjazd do Rzymu, Oracja cesarska na Forum Romanum i Rozdanie pieniędzy.

Inne płaskorzeźby przedstawiają między innymi: słońce, księżyc, pory roku oraz bogów rzek. Na spolium znajdują się płaskorzeźby pierwotnie poświęcone Trajanowi, Hadrianowi oraz Markowi Aureliuszowi. Na attyce znajduje się również osiem paneli z płaskorzeźbami Marka Aureliusza, przedstawiającymi cesarza na wojnie, zaangażowanego w sceny polowań oraz podczas składania ofiar. Łuk ten miał na celu celebrację władzy cesarskiej i zwycięstwo, co jest typowe dla łuków triumfalnych. Pomimo tego, według różnych znawców dekoracje na łuku świadczą także o przywłaszczeniu przez Konstantyna wcześniejszych osiągnięć innych cesarzy.

Co ciekawe, zdobienia na środkowej i dolnej części wykonano specjalnie dla Łuku Konstantyna, jednak są gorszej jakości. Do czasu budowy łuku Rzym stracił wiele ze swojej potęgi. W rezultacie rzemiosło również uległo pogorszeniu i bardzo popularne stało się plądrowanie istniejących zabytków w celu tworzenia nowych.

Arch of Constantine and coliseum in background at Rome, Italy
Łuk Konstantyna Wielkiego, Włochy, licencja: shutterstock/By caminoel

Gdzie znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego?

Łuk Konstantyna to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu. Dzięki doskonałej lokalizacji jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najczęściej fotografowanych punktów w Rzymie. Ponadto Łuk Konstantyna Wielkiego znajduje się w pobliżu Koloseum (około 150 m) w Rzymie. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także:

  • Wzgórze Palatyńskie (350 m)
  • Forum Romanum (410 m)
  • Bazylika San Pietro in Vincoli – Bazylika św. Piotra w Okowach (500 m)
  • Bazylika San Clemente (600 m)

Najlepiej dojechać tam metrem lub autobusem:

  • Stacja metra: Colosseo, linia B
  • Autobusy nr: 85, 87, 75, 175, 673 oraz 810

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Pomnik można zobaczyć z zewnątrz przez całą dobę. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.

Inne atrakcje w Rzymie:

Zatybrze (Trastevere) – najstarsza i najpiękniejsza część Rzymu

Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Florencji rowerem: Odkryj miasto na dwóch kółkach

Toskańskie wino – gatunki i najlepsze winnice w Toskanii

Następny

Dodaj komentarz