Łuk Konstantyna (Arco di Costantino) znajduje się na Piazza del Colosseo, tuż obok najsłynniejszego pomnika Rzymu. Wraz z Arco di Tito oraz Arco di Settimio Severo jest to jeden z trzech zachowanych cesarskich łuków triumfalnych w Wiecznym Mieście. Łuk ten wzniesiono w 315 roku dla upamiętnienia zwycięstwa Konstantyna I Wielkiego w bitwie przy moście Mulwijskim. Jak wyglądała budowa Łuku Konstantyna i jakie ciekawostki się z nim wiążą? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie – historia
Łuk Konstantyna I wzniesiono około 315 r. n.e. Znajduje się on w Rzymie i upamiętnia zwycięstwo cesarza Konstantyna nad rzymskim tyranem Maksencjuszem 28 października 312 r. n.e. w bitwie przy moście Milwijskim. Co ciekawe, jest to największy zachowany do naszych czasów rzymski łuk triumfalny oraz jeden z wielkich zabytków cesarskiego Rzymu. Łuk jest również dziełem propagandy politycznej, przedstawiającym Konstantyna jako idealnego władcy i cesarza rzymskiego, który znany jest z licznych zwycięstw militarnych oraz dobrych rządów.
Łuk ten zbudowano z fragmentów poprzednich budynków i jest on najnowocześniejszym z łuków triumfalnych zbudowanych w starożytnym Rzymie. Ma on 21 metrów wysokości, 25 metrów szerokości i składa się z trzech mniejszych łuków.
Napis w górnej części, pierwotnie odlany z brązu, głosi: „Cesarzowi Cezarowi Flawiuszowi Konstantynowi, największemu, piusowi i błogosławionemu Augustowi: ponieważ on, natchniony boskością i wielkością swego umysłu, uwolnił państwo od tyrana i wszystkich jego zwolenników w tym samym czasie, ze swoją armią i tylko siłą oręża, Senat i Lud Rzymu poświęcili ten łuk, ozdobiony triumfami” (w tłumaczeniu na język polski).
Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie – ciekawostki
Łuk Konstantyna to potrójny łuk, który znajduje się pomiędzy Forum Romanum i Koloseum. Warto wiedzieć, że ten potrójny łuk jest podobny pod względem wielkości i konstrukcji do Łuku Septymiusza Sewera położonego w południowej części Forum Romanum. Z pewnością Łuk Konstantyna jest największym z pozostałych łuków triumfalnych znajdujących się w Rzymie.
Osiem kolumn z korynckimi kapitelami na fasadzie spoczywa na cokołach ozdobionych rzeźbami przedstawiającymi jeńców i żołnierzy z epoki konstantyńskiej. Wąski fryz wokół łuku przedstawia sceny z życia Konstantyna, takie jak na przykład: Marsz do Werony, Oblężenie Werony, Bitwa na moście Milwijskim, Wjazd do Rzymu, Oracja cesarska na Forum Romanum i Rozdanie pieniędzy.
Inne płaskorzeźby przedstawiają między innymi: słońce, księżyc, pory roku oraz bogów rzek. Na spolium znajdują się płaskorzeźby pierwotnie poświęcone Trajanowi, Hadrianowi oraz Markowi Aureliuszowi. Na attyce znajduje się również osiem paneli z płaskorzeźbami Marka Aureliusza, przedstawiającymi cesarza na wojnie, zaangażowanego w sceny polowań oraz podczas składania ofiar. Łuk ten miał na celu celebrację władzy cesarskiej i zwycięstwo, co jest typowe dla łuków triumfalnych. Pomimo tego, według różnych znawców dekoracje na łuku świadczą także o przywłaszczeniu przez Konstantyna wcześniejszych osiągnięć innych cesarzy.
Co ciekawe, zdobienia na środkowej i dolnej części wykonano specjalnie dla Łuku Konstantyna, jednak są gorszej jakości. Do czasu budowy łuku Rzym stracił wiele ze swojej potęgi. W rezultacie rzemiosło również uległo pogorszeniu i bardzo popularne stało się plądrowanie istniejących zabytków w celu tworzenia nowych.
Gdzie znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego?
Łuk Konstantyna to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu. Dzięki doskonałej lokalizacji jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najczęściej fotografowanych punktów w Rzymie. Ponadto Łuk Konstantyna Wielkiego znajduje się w pobliżu Koloseum (około 150 m) w Rzymie. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także:
- Wzgórze Palatyńskie (350 m)
- Forum Romanum (410 m)
- Bazylika San Pietro in Vincoli – Bazylika św. Piotra w Okowach (500 m)
- Bazylika San Clemente (600 m)
Najlepiej dojechać tam metrem lub autobusem:
- Stacja metra: Colosseo, linia B
- Autobusy nr: 85, 87, 75, 175, 673 oraz 810
Godziny otwarcia i bilety wstępu
Pomnik można zobaczyć z zewnątrz przez całą dobę. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.
Inne atrakcje w Rzymie:
Zatybrze (Trastevere) – najstarsza i najpiękniejsza część Rzymu
Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia
Autor: Magda Łydka