Manarola – przewodnik. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , ,

Lista miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić, jest bardzo długa. Pomimo tego, każdy kto kiedykolwiek wpisał w wyszukiwarkę hasło „Włochy – co warto zobaczyć”, prawdopodobnie wśród podpowiedzi natknął się na nazwę Cinque Terre. Cinque Terre to fragment riwiery liguryjskiej wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Przez długi czas dostęp do miasteczek, które składają się na Cinque Terre był utrudniony. Zmieniło się to, kiedy w pobliżu wybudowano linię kolejową łączącą te miasteczka z portowym miastem La Spezia. Właśnie dlatego w celu zwiedzania tych terenów najlepiej wykupić specjalną kartę Cinque Terre Card Treno. Cinque Terre po polsku oznacza Pięć Ziem. Jednym z kluczowych punktów jest tytułowa miejscowość Manarola.

Manarola położona jest na wysokiej skale siedemdziesiąt metrów nad poziomem morza, pomiędzy Riomaggiore i Corniglią. Jest to urocze miasteczko z barwnymi, ciasno rozmieszczonymi domkami, placem i restauracjami. Mieszka tu jedynie trzysta pięćdziesiąt osób. Manarola jest najstarszą osadą Cinque Terre. 

Jak dojechać do Manaroli

Pociąg

Aby dostać się do Manaroli, najlepiej kupić Cinque Terre Card Treno. Ta karta pozwala na nielimitowane przejazdy na terenie Cinque Terre. Korzystając z niej mamy dostęp do wszystkich ścieżek łączących miasteczka. Możemy wykorzystać ją do podróży busami, którymi dojedziemy do zabytków znajdujących się wyżej w górach, do wstępu do muzeum Sciacchetra i Historycznego Muzeum w Riomaggiore, do zwiedzenia olejarni w Groppo, wejdziemy z nią do Virtual Aquarium w Monterosso i skorzystamy z wypożyczalni rowerów na północy Parku Cinque Terre. Kartę można nabyć w punktach informacji turystycznej, które znajdują się w każdym z miasteczek. Następnie trzeba ją skasować w specjalnych kasownikach zamontowanych przy wejściu na peron. 

Łódź do Manaroli

Pomiędzy miastami Cinque Terre, La Spezią i Porto Venere kursują łodzie. Nie ma ich jedynie w Corniglii.

Manarola samochodem

Jeśli chodzi o samą Manarolę, to nie jest to rozwiązanie polecane ze względu na niezwykle wąskie drogi. Istnieje jednak możliwość przyjechania autem, które następnie można zaparkować na jednym z osiemdziesięciu miejsc parkingowych przy wjeździe do miasta. Taki parking kosztuje trzy euro za godzinę, ale aby zarezerwować miejsce, najlepiej wybrać się tu wczesnym rankiem. W przeciwnym razie może to być dużym wyzwaniem, szczególnie w tłoczne miesiące letnie.

W Manaroli znajduje się również nieduży parking żwirowy wyposażony w bieżącą wodę, oświetlenie i toalety. Inna opcja to przyjazd autem do La Spezii i dalej poruszanie się pieszo. Pod dworcem kolejowym La Spezia Centrale znajduje się parking podziemny, który kosztuje jeden euro za godzinę lub czternaście euro za cały dzień. W Riomaggiore jest około dwudziestu miejsc parkingowych przy drodze. Czterdzieści miejsc znajduje się w Corniglii, przy ulicy w pobliżu stacji kolejowej oraz przy drodze wyjazdowej w stronę Vernazzy. Turyści muszą pamiętać, że centra miasteczek są zamknięte dla ruchu. 

Co warto zobaczyć w Manarola

Kościół San Lorenzo

Kościół św. Wawrzyńca, czyli po włosku Chiesa di San Lorenzo mieści się na placu, na wzgórzu, przy ulicy Via Antonio Discovolo. Został wybudowany w XIV wieku i charakteryzuje się rozetą, która składa się z dwunastu kolumn. Za wieżą znajduje się widok na miasteczko. Po prawej stronie są winnice pokrywające wzgórze.

Punkt widokowy w Manarola

Punkt widokowy znajduje się na cyplu po prawej stronie od portu i jest stanowiony przez niewielki ogród, który wydaje się być idealnym, usytuowanym wysoko miejscem do podziwiania zachodu słońca, na co turyści często się decydują. Można dostać się tu pieszo idąc z portu kamienną ścieżką Via di Corniglia. Via di Corniglia łączy Manarolę i Corniglię. Taki spacer oferuje niezapomniane widoki na klify.

Można również wybrać drogę dłuższą i iść od Kościoła San Lorenzo, startując dokładnie przy restauracji Burasca, wejść na szlak wzdłuż winnic (idziemy ulicą Via Antonio Discovolo aż do Via Antonio Discovolo 140) i pójść nim do punktu widokowego. Tu również naszej wędrówce będą towarzyszyły wspaniałe widoki na morze, miasteczko oraz klify. Patrząc na budynki, warto zwrócić uwagę na ten w kształcie półokręgu. W XVI wieku był to uzbrojony w armaty bastion obronny. Przy punkcie widokowym znajduje się restauracja Nessun Dorma. Można zjeść w niej lub przekąsić coś, odpoczywając na jednej z wydrążonych w skale ławek. 

Via Antonio Discovolo

Atrakcją będzie spacer wzdłuż ulicy Via Antonio Discovolo. Znajduje się przy niej odrestaurowany młyn. Właśnie z nim prawdopodobnie jest związana nazwa miasteczka Manarola i pochodzi od określenia „wielkie koło” czyli z łaciny magna roea.

Zimowe atrakcje w Manaroli – Presepe

Presepe to znaczy Szopka Bożonarodzeniowa. Można ją podziwiać od grudnia do końca stycznia. Tworzą ją sami mieszkańcy, którzy odtwarzają scenę narodzin Chrystusa przy pomocy ozdób: rzeźb i girland. 

Restauracje – Gdzie zjeść w Manaroli

Nessun Dorma 

Jako że jest to restauracja usytuowana w popularnym punkcie widokowym, jest tu dużo gości. Odwiedzając to miejsce, należy mieć na uwadze, że wszystkie miejsca znajdują się na zewnątrz, nie da się tu dokonać rezerwacji i płacić można jedynie gotówką.

Trattoria Dal Billy

Restauracja mieści się w wysokiej części Manaroli, ma taras na świeżym powietrzu, z którego rozciąga się piękny widok na morze, wzgórze i miasto.

Artistide

Owoce morza, pasta, gnocchi. Artistide to pyszna kuchnia, w tym desery i domowe wino oraz dobra obsługa. 

Il Discovolo

Tutaj można kupić jedzenie na wynos i podziwiać wspaniały widok na Manarolę z pobliskiej ławki. Jedzenie ma dobrą opinię.

Plaże w Manaroli

Manarola nie posiada plaży. Dlatego osoby chcące się poopalać, mogą zrobić to, kładąc się na skałach w części portowej. Mogą stąd też bezpośrednio wejść do wody Morza Liguryjskiego. Główna plaża w Cinque Terre znajduje się w Monterosso, tylko tam jest piasek i leżaki oraz bary, które są otwarte do późnych godzin nocnych. Inne piaszczyste plaże znajdują się dopiero na północ od Cinque Terre, kilka minut pociągiem stąd, w Levanto i Bonassoli. 

Gdzie znaleźć nocleg w Manaroli

Oferta noclegowa jest dosyć bogata. Spośród propozycji z widokiem na morze wyróżnić można na przykład:

La Linea D’Acqua – pensjonat, który ma standard hotelowy, pełne wyposażenie i jest prowadzony przez lokalną gospodynię Deborę. Sklepy i restauracje znajdują się kilka kroków od pensjonatu.

Libeccio Panoramic Sea View – tu również okna wychodzą na morze, a pokoje są w pełni wyposażone. Miejsce jest oddalone siedemdziesiąt kilometrów od lotniska w Pizie (do której z Polski istnieją tanie loty z Lotniska w Modlinie).

– L’ Attico GIALLO ORO di Giulia – Manarola – znajduje się dwieście pięćdziesiąt metrów od centrum miasteczka. Jest to mieszkanie, które posiada dwie sypialnie i również jest bardzo wysoko oceniane przez gości.

Poprzedni

Wynajem samochodu w Lamezia Terme

Spoleto – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz