Mantua – co warto zobaczyć, jak dojechać, gdzie się zatrzymać?

Tagi , , , ,

W ciągu roku nie tylko sezon wakacyjny sprzyja różnego rodzaju wycieczkom. Jeśli znudziły nam się polskie miasta, warto zastanowić się nad wyjazdem za granicę. Często przyniesie nam to wiele radości, a wcale nie musimy wybierać się do Ameryki, aby niezapomniane doznania zostały z nami na zawsze. Weźmy dziś pod lupę włoskie miasto Mantua. Jest to miasto leżące na północy Italii, które poszczycić może się niebywałą historią. W mieście tym nie tylko odbywały się różne bitwy, powstawały Legiony Polskie posiłkujące Lombardię, ale również zostały znalezione tam szkielety pochodzące aż z neolitu. Dziś Mantua znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a jak wiadomo, na tę listę nie wpisuje się przypadkowych miast. Wybierzmy się zatem na wycieczkę po Mantui, mieście które jest otoczone przez trzy piękne jeziora.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Początek wycieczki, czyli jaki transport wybrać i jak dojechać?

Dwudziesty pierwszy wiek zapewnia nam wiele różnorakich rozwiązań i tak również jest w przypadku transportu. Jak zatem dojechać do Mantui? Jeśli zdecydujemy się na samolot, transport odbędzie się bezpośrednio do naszego celu. Samoloty do tego miasta wylatują zarówno z Warszawy, jak i z Poznania, Katowic, Gdańska, Wrocławia czy też Krakowa. Jest to zaledwie kilka miast, które w swojej ofercie mają lot do Mantui. Wybór danego miasta zależy głównie od odległości do danej lokalizacji oraz budżetu, ponieważ przykładowo loty z Warszawy są nawet kilka razy tańsze niż loty z Katowic.

Jeśli nie chcemy decydować się na lot samolotem, wybór będziemy mieli dosyć ograniczony. W przypadku transportu busem również dotrzemy bezpośrednio na miejsce, ale liczyć będziemy musieli się z dużo dłuższym czasem podróży. Za tym niestety ciągnie się dłuższy odpoczynek po podróży, a więc również stracony czas, który wykorzystać można byłoby na zwiedzanie, czy też inne aktywności. Często busy mają przewagę nad samolotami, ponieważ w przypadku pomniejszych firm, odbierają one podróżnych z konkretnego miejsca, czyli np. spod domu lub umówionej lokalizacji. Jeśli nie chcemy jednak zostawiać swojego transportu osobom trzecim, a mamy taką możliwość, to zdecydować możemy się na podróż samochodem. Pamiętajmy jednak, że są to setki, a nawet tysiące kilometrów w jedną stronę. Zatem zmęczenie podczas takiej podróży może być na tyle duże, że konieczny będzie odpoczynek, co z kolei wydłuży czas podróży. Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji, ale najlepszą opcją jest zatem podróż samolotem.

Dotarliśmy na miejsce i co dalej? Gdzie będziemy spać?

Po dotarciu na miejsce przychodzi najwyższa pora na chwilę odpoczynku. W tym celu najczęściej udajemy się do zarezerwowanego wcześniej hotelu. Mantua oferuje szeroki wybór hoteli, które znajdują się w różnych częściach miasta. Oczywiście nikt z nas nie zdecyduje się na zarezerwowanie przypadkowego hotelu, a przeanalizuje dokładnie każde miejsce pod względem swoich oczekiwań. Przeanalizujmy zatem TOP 3 najlepsze hotele w Mantui.

CA’MATHILDE

W praktycznie samym centrum miasta znajduje się przepiękny apartament z aż trzema sypialniami CA’MATHILDE. Obiekt ten ma imponującą powierzchnię 220m2 i oferuje wiele różnorakich udogodnień. Nie musimy przykładowo martwić się o parking, jeśli przyjechaliśmy własnym samochodem, czy też zdecydowaliśmy się na wypożyczenie pojazdu we Włoszech. W okresie wakacyjnym bardzo przydatna okazać może się oferowana klimatyzacja, a bezpłatne Wi-Fi na pewno ucieszy każdego. W końcu w dzisiejszych czasach nawet na wakacjach bardzo ważny jest kontakt z mediami społecznościowymi. Niezapomniane wrażenia zapewnia również przepiękny widok na panoramę miasta, a za różnymi dopłatami skorzystać możemy z oferty wycieczek rowerowych, czy też pola golfowego.

Residenza La Torre

Drugim również wartym uwagi obiektem jest Residenza La Torre, który również oferuje przepiękne apartamenty w wysokim standardzie. Również klimatyzowany obiekt znajduje się w ścisłym centrum Mantui i posiada zachwycający widok na panoramę miasta. Ciekawym rozwiązaniem mogą wydawać się zamontowane w oknach moskitiery, które chronić będą zarówno przed komarami, jak i innymi zakłócającymi spokój owadami. Dodatkowym plusem zdecydowanie jest znajdujący się przy obiekcie parking oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Hotel dei Gonzaga, con RISTORANTE

Ostatnią równie interesującą pozycją jest Hotel dei Gonzaga, con RISTORANTE. Również i ten hotel znajduje się w samym centrum miasta, na samym rogu zabytkowego Rynku Głównego. W obiekcie mamy do wyboru różne pokoje, których rodzaj zależy głównie od tego, czy chcemy mieć widok na miasto, czy też wolimy się nim obejść. Hotel oferuje nam wiele udogodnień, jak standardowy już parking. Gdyby z kolei zabrakło miejsc parkingowych, liczyć możemy również na dodatkowo płatny parking przy ulicy. W tym hotelu spotkamy również restaurację oraz windę, którą bez problemu dojedziemy na wyższe piętra. Jako jedyny z wymienionych hotel jest przyjazny dla zwierząt, a codzienne sprzątanie nie przewiduje dodatkowych opłat.

Mantua co warto zwiedzić i zobaczyć?

Nie ulega wątpliwości, że Włochy to pod względem atrakcji turystycznych kraj pięknych kościołów oraz różnorakich bazylik i pałaców.  Nie inaczej jest w przypadku Mantui, ponieważ na zwiedzaniu w tym mieście można spędzić naprawdę długie godziny, a w wielu przypadkach nawet dni.

Najpiękniejszy zabytek Mantui

Najpopularniejszym wydaje się Pałac Książęcy, a właściwie kompleks pałacowy, w skład którego wchodzi kilkanaście niezwykle pięknych i bogato zdobionych budynków. Obiekt ten jest szczególnie warty uwagi dla osób, które szczególnie umiłowały sobie gotyckie czy renesansowe malunki. Drobną wadą okazać może się to, że zakupiony bilet uprawnia do zwiedzania tylko przez jeden dzień. Oglądania natomiast jest naprawdę bardzo dużo, ponieważ w ramach biletu wstępu odwiedzić możemy również Muzeum Archeologiczne oraz Camera degli Sposi, czyli pokój z przepięknymi, iluzjonistycznymi freskami. Pałac Książęcy to zdecydowanie najlepsza i najbardziej popularna atrakcja, bez której wycieczka do Mantui pozbawiona będzie cudownego klimatu.

Drugim przystankiem na mapie zabytków jest Palazzo Te, czyli pałac, który w przeszłości służył jako miejsce odbywania się przyjęć oraz wyniosłych balów. Budowla stanowi szczególną gratkę dla miłośników mitologii rzymskiej, ponieważ wnętrze pałacu pokryte jest malunkami, które do ów mitologii nawiązują. Dodatkowo bardzo interesującym jest fakt, jak pałac został zbudowany, ponieważ jest to budowla parterowa z naprawdę ogromnym dziedzińcem. W Palazzo Te znajduje się również apartament z przejściem do pięknego ogrodu oraz grota, która niegdyś służyła do kąpieli.

Odchodząc od pałaców w Mantui warto również zobaczyć Piazza delle Erbe. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów wybudowany w średniowieczu plac do dzisiaj tętni życiem, a słynie głównie z tego, że znajduje się na nim jeden z najstarszych kościołów w Mantui. Innym placem, który również jest wart uwagi jeśli interesuje nas spokojniejszy wypoczynek, jest Piazza Virgiliana (Plac Virgiliana). Jest to bardzo duży skwer, który został zaprojektowany na wzór francuskich ogrodów. Zjawiskowa fontanna i kwiatowe rabaty nadają temu miejscu specjalnego klimatu. Dodatkową ciekawostką jest to, że skwer zaprojektowany został dla rzymskiego poety Wergiliusza, którego też pomnik znajduje się w centralnym punkcie placu.

Mantua – atrakcje dla dzieci

Prawdziwą gratką nie tylko dla dorosłych, ale również dla starszych dzieci okazać się może Galleria Storica Nazionale dei Vigili del Fuoco, czyli Narodowa Galeria Historyczna Straży Pożarnej. Poświęcona historii straży pożarnej we Włoszech ma w swojej ofercie piękne zabytkowe pojazdy, począwszy od końskich wozów aż do całkowicie wyposażonych samochodów i śmigłowców. Wstęp do galerii jest wolny, a na wystawie zobaczyć możemy również pompy, węże, mundury, kaski oraz inny sprzęt, wykorzystywany w pożarnictwie.

Cała Italia przesiąknięta jest pięknymi zabytkami i możemy rozpisywać się o nich na długie strony. Uważam, że odpoczywając od zamków i bazylik warto również zobaczyć Teatro Scientifico del Bibiena, czyli Teatr Naukowy Bibiena. Wybudowany na polecenie właścicieli Mantui teatr posiada bardzo bogato urządzone wnętrze. Rokokowy przepych w teatrze zobaczyć możemy w ramach wystaw prezentowanych przez Muzeum w Mantui.

Mantuagdzie i co warto zjeść?

Jak wiemy, nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, a aby mieć do niego siłę musimy się odpowiednio posilić. Niewątpliwie kuchnia włoska różni się od polskiej, ale nie oznacza to tego, że Polacy we Włoszech będą głodować. W większości hoteli spotkać możemy się z oferowanym śniadaniem lub też kuchnią, w której sami możemy coś ugotować. Aby jednak nie tracić na to czasu, warto zapoznać się z lokalnymi restauracjami. Praktycznie każda restauracja w swojej ofercie posiada pizzę, ale tak naprawdę lokalna kuchnia zadowoli każde podniebienie.

Wysokimi opiniami szczyci się znajdująca się w centrum miasta restauracja Osteria Da Giannino. Neapolitańska restauracja zachowująca tradycje jest również przyjazna dla wegetarian, a w swojej ofercie ma naprawdę szeroki wybór makaronów, omletów i owoców morza. W tym ostatnim typie dań specjalizuje się jednak restauracja Osteria Regale. W tej restauracji spotkać możemy się również z daniami bardzo podobnymi do kuchni polskiej, ponieważ posmakować możemy tutaj zupy łudząco przypominającej nasz barszcz z uszkami. Innych dań kuchni europejskiej skosztować możemy w restauracjach takich jak Lo Scalco Grasso czy Alla Buca della Gabbia. Praktycznie w każdej restauracji i w każdym barze znajdziemy szeroki wybór win, którymi Włosi się szczycą. Dodatkowo na ulicach Mantui spotkać możemy pomniejsze lokale z pizzą sprzedawaną na kawałki, zapiekankami, lodami lub innymi mniejszymi daniami.

Czy dzieci będą miały gdzie się bawić?

Urlop i wakacje z dziećmi w dzisiejszych czasach jest bardzo popularną opcją. Jeśli nasze pociechy są bardzo ruchliwe i nie lubią siedzieć w miejscu, to i dla nich Mantua ma przygotowany wiele zabaw. Giostre Mantova to położony bardzo blisko samego miasta park rozrywki. Spotkać możemy tutaj standardowe atrakcje typowe dla wesołego miasteczka, a Giostre Mantova szczególnie polecane jest młodszym dzieciom z uwagi na większość dmuchanych atrakcji. Około 40 km od Mantui znajduje się Gardaland, czyli położony w prowincji Werona park rozrywki. Gardaland posiada nie tylko różnego rodzaju kolejki, ale również atrakcje wodne. Dodatkowym atutem są przepiękne widoki, ponieważ park położony jest nad jeziorem Garda.

Mantua czy pogoda będzie nam sprzyjać?

W okresie wakacyjnym pogoda na pewno będzie nas rozpieszczać. Włochy to dosyć ciepły kraj i takiej też pogody możemy spodziewać się od maja do sierpnia czy nawet września. Temperatury w tych miesiącach zbliżone są do polskiego lata i wahają się od 24 do 32 stopni. Przez cały marzec i kwiecień, ale również październik i listopad spodziewać możemy się ochłodzenia, ale nie będzie ono drastyczne. W pozostałych typowo zimowych miesiącach również temperatura dosyć rzadko jest ujemna. To, na co jednak powinniśmy się nastawić to dosyć częste opady deszczu. Biorą się one z tego, że klimat Mantui przez sąsiedztwo aż trzech jezior jest bardzo wilgotny.

Wycieczki po mantua

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Kampanii (Neapol i okolice)

Narty w Livigno – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz