Mediolan, stolica Lombardii, ulokowany jest na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Jest to miasto o bogatej historii, które zasłynęło jako stolica mody i finansów – mnogość atrakcji sprawi, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym dojechać do stolicy mody i sportu? Krótki poradnik dla osób wybierających się do Mediolanu

Wybierając własny samochód, musimy się liczyć z trasą liczącą od 1328 do 1384 km, jeżeli jako punkt startowy wyznaczymy Kraków. Oczywiście niewątpliwym plusem takiego wyboru jest brak przesiadek oraz możliwość zwiedzania znajdujących się po drodze atrakcji. Sam przejazd zajmie od 13 do 14 godzin, co będzie niewątpliwym wyzwaniem zarówno dla kierowcy, jak i potencjalnych pasażerów. Tak długą trasę warto rozłożyć na dwa dni lub prowadzić auto na zmianę.

Samolot wydaje się znacznie szybszą opcją, gdyż podróż zajmie nam zaledwie 4 godziny i 30 minut z jedną przesiadką. W efekcie samolot okazuje się tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście istnieje także trzecia opcja, czyli pociąg. Z Krakowa do Medalionu podróż zajmie nam od 20 do 22 godzin, z 4, 6 lub 7 przesiadkami, w zależności od tego, jaki rodzaj pociągu wybierzemy. Wybranie Warszawy jako miejsca startowego nie będzie mieć znaczącego wpływu na podróż – może ją jedynie przedłużyć do 23 godzin. W efekcie pociąg plasuje się jako najgorsza z powyższych opcji.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do centrum?

Gdy wylądujemy na lotnisku Mediolan-Bergamo (BGY), będziemy znajdować się około 50 km od Mediolanu, 7 km od centrum Bergamo i 5 km od dworca kolejowego. Perspektywa długiego spaceru może nie być wymarzonym początkiem włoskich wakacji. Na szczęście nie musimy maszerować do Mediolanu, gdyż do wyboru mamy autobus w dwóch wariantach.

Pierwsze połączenie to bezpośredni autobus firmy Terravision z lotniska do stacji Milano Centrale. Poza przerwą od północy do 4:00 rano, linia ta kursuje bez przerwy. Czas jazdy to około 60 minut, natomiast cena biletu wynosi 6 euro w jedną stronę, 9 euro w obie strony. Warto jednak kupić sobie bilet wcześniej przez Internet, co oszczędzi nam stania w długich kolejkach. Do dyspozycji mamy także autobus firmy OrioShuttle. Cena i czas jazdy są właściwie takie same, więc zawsze znajdzie się dla nas miejsce.

Można również skorzystać z autobusu lotniskowego, który zabierze nas na dworzec w Bergamo. Tutaj już bez większych trudności znajdziemy pociąg do Mediolanu. Przeciętny koszt biletu kolejowego wynosi 5,50 euro. Czas podróży to około 50 minut.

Komunikacja miejska, ceny biletów, jak się poruszać po Mediolanie?

Po Mediolanie można się poruszać metrem, tramwajem, autobusem lub trolejbusem. Dużym plusem jest tutaj fakt, że miasto jest dobrze skomunikowane, więc bez problemu dostaniemy się do wybranego przez siebie punktu.

W przypadku metra mamy do dyspozycji cztery linie (piąta linia jest dopiero w budowie), które dają nam łącznie 133 stacji. Dla łatwiejszej orientacji linię metra zostały dokładnie oznaczone w następujący sposób:

  • M1 – linia czerwona
  • M2 – linia zielona
  • M3 – linia żółta
  • M5 – linia fioletowa
  • M4 – linia niebieska, która zostanie oddana do użytku dopiero w 2022 roku

Warto przed wyjazdem ściągnąć sobie schemat linii metra i trzymać go w plecaku, czy torebce. To z pewnością ułatwi nam przemieszczanie się po Mediolanie.

Miasto dysponuje również mocno rozbudowaną siecią tramwajową: siedemnaście miejskich linii i jedna międzymiastowa pomoże nam dotrzeć do każdego zakątka stolicy Lombardii. Podczas zwiedzania warto znaleźć chwilę czasu i wsiąść np. do linii numer 1. Jest ona obsługiwana przez specjalny historyczny tramwaj, którego wygląd nie zmienił się od 100 lat. Taką atrakcją łatwo poznać po żółtym kolorze oznaczeń – w ten sposób można odróżnić specjalne historyczne linie tramwajowe.

Mediolan – komunikacja miejska

W Mediolanie możemy korzystać także z sieci autobusów i czterech linii trolejbusowych (90, 91, 92, 93). Jest to ciekawa alternatywa dla tramwaju, zwłaszcza że linia 90 i 91 kursują przez całą dobę.

Jak wygląda cena biletów? Cena uzależniona jest od stref, po których się przemieszczamy. W sumie obszar metropolitalny z Mediolanem włącznie podzielony jest na 9 stref, natomiast w samym mieście funkcjonują 3 strefy. Dla nas najważniejszą informacją jest, że w samym Mediolanie jako minimalne obowiązują bilety trzystrefowe, czyli nie możemy kupić np. biletu na dwie strefy. Cena takiego podstawowego biletu wynosi 2 euro i jest on ważny przez 90 minut i uprawnia do przejazdu dowolnym środkiem komunikacji miejskiej, czyli metrem, autobusem, trolejbusem i tramwajem.

Jeśli planujemy zostać w Mediolanie kilka dni, to warto wziąć pod uwagę zakup karnetu obejmującego 10 biletów pojedynczych (18 euro), biletu 24-godzinnego (7 euro) lub biletu 3-dniowego (12 euro). Z czego ten ostatni jest najkorzystniejszy pod względem ceny.

Bilety można kupić w kioskach oznaczonych literą T, automatach biletowych i punktach informacyjnych na stacjach metra. Trzeba pamiętać, że wewnątrz pojazdów nie ma możliwości zakupienia biletów. Dzieci poniżej 14 roku życia podróżują za darmo całą komunikacją miejską.

Kiedy najlepiej jechać do Mediolanu? Lipiec? Sierpień, a może kwiecień?

Pod względem umiarkowanej temperatury, najlepszymi miesiącami na wyjazd do Mediolanu są kwiecień (15-19°C), wrzesień (21-25°C) i październik (16-19°C). Z czego kwiecień jest uznawany za miesiąc z dużą ilością opadów deszczu, tak samo, jak maj (19-23°C), czerwiec (24-27°C), lipiec (28-29°C), sierpień (25-29°C) i listopad (10-12°C). Najzimniejszymi miesiącami są grudzień (5-8°C), styczeń (4-7°C) i luty (6-9°C). Dlatego wybierając się zimową porą do Mediolanu lepiej pamiętać o dodatkowym swetrze.

Podsumowując, idealnym miesiącem na wakacje w Mediolanie jest wrzesień. Możemy spodziewać się małej ilości opadów i umiarkowanie wysokich temperatur. Równie dobrym miesiącem jest kwiecień, kiedy deszcz nie jest jeszcze tak dokuczliwy, jak np. w lipcu.

Mediolan – najważniejsze zabytki, które musisz zobaczyć będąc w stolicy mody i finansów

Jedną z największych atrakcji Mediolanu jest Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny, na którym mieście się słynna katedra (Duomo di Milano) – jedna z największych tego typu budowli na świecie.

Już od pierwszego wejrzenia robi ona piorunujące wrażenie. Bogato zdobiona fasada to zaledwie początek! Wnętrze katedry jest wręcz olśniewające. Łatwo przy nim zapomnieć o możliwości wejścia na dach – można na niego wjechać windą lub wejść schodami. Z dachu roztacza się wspaniały widok na miasto, co jest idealną okazją do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Jeśli po wizycie wciąż odczuwamy niedosyt, możemy udać się do muzeum katedralnego mieszczącego się w budynku Palazzo Reale, czyli w Pałacu Królewskim. Można tam zobaczyć między innymi kolekcję rzeźb i zapoznać się z historią katedry.

Przy Placu Katedralnym znajduje się również Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II). Jest to najstarsze centrum handlowe we Włoszech, które z pewnością zaskoczy Was wyglądem, gdyż zamiast typowej galerii handlowej zobaczycie prawdziwy pałac. Wewnątrz znajdują się imponujące dekoracje ścienne oraz sufitowe, a więc warto się uważnie rozglądać nie tylko po sklepowych witrynach.

Pomimo zabytkowego charakteru Galeria Wiktora Emanuela II jest przestrzenią typowo handlową, jednak warto tutaj zajrzeć i poddać się lokalnej tradycji, która mówi, że każdy odwiedzający to miejsce powinien stanąć na wizerunku byczego przyrodzenia i obrócić się wokół własnej osi, co ma zapewnić przychylność. Dlaczego akurat na przyrodzeniu byka? Ponieważ jest to element herbu Turynu, miasta, które przez wieki rywalizowało z Mediolanem.

Niedaleko katedry znajduje się także Pinakoteka Ambrozjańska (Pinacoteca Ambrosiana). Jest to jedno z najważniejszych włoskich muzeów. Dlaczego? Otóż największym skarbem Pinakoteki jest Kodeks Atlantycki, czyli największy zachowany zbiór odręcznych notatek Leonarda Da Vinci. Geniusz tego renesansowego twórcy zachwyci nawet najmłodszą widownię.

Mediolan – zabytki

Miłośnicy historii powinni udać się na plac Piazza Mercanti, czyli Plac Kupców. Od momentu zbudowania (1228 rok) do XVIII wieku był on sercem miasta. Obecnie można tutaj podziwiać ślady tamtych czasów, np. gotycką Loggie degli Osii z 1316 roku. To z jej balkonu sędziowie ogłaszali mieszkańcom swoje wyroki w prowadzonych sprawach.

Podczas zwiedzania nie można zapomnieć o symbolu Mediolanu, czyli Zamku Sfrozów (Castello Sforzesco). Kompleks w aktualnej formie pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Obecnie mieści się tutaj kilka muzeów, między innymi Muzeum Sztuki Antycznej, Pinakoteka, Muzeum Instrumentów, wystawa broni i nie tylko – młodzi odkrywcy na pewno nie będą zawiedzeni.

Ze względu na rozmiar zamku dobrze jest przeznaczyć na zwiedzanie minimum 3 godziny, aby dzieci mogły zajrzeć w każdy kąt. Największą atrakcją Castello Sforzesco jest niedokończona rzeźba Michała Anioła: Rondanini Pieta to ostatnie dzieło, nad którym pracował słynny mistrz.

Warto również zajrzeć do Parku Sempione, który rozciąga się na zachód od Zamku Sfrozów. Prócz przyjemności ze spaceru w pięknym otoczeniu, sprawisz tą wycieczką dużo radości dzieciom, gdyż na tym terenie znajduje się małe akwarium, żelazna wieża widokowa Torre Branca – dodatkową atrakcją jest Muzeum La Triennale di Milano, czyli muzeum współczesnego designu. Ponadto, na środku placu Piazza Sempione, który jest częścią parku, znajduje się łuk triumfalny Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju. Jego budowę zlecił Napoleon Bonaparte, aczkolwiek pierwotnie miał być to Łuk Zwycięstwa.

Najważniejsze zabytki – Mediolan

Obowiązkowym zabytkiem, który trzeba zobaczyć w Mediolanie, jest kościół Santa Maria delle Grazie, a dokładniej jego refektarz. To tutaj znajduje się słynne malowidło ścienne „Ostatnia Wieczerza” pędzla Leonarda da Vinci. Warto również zajrzeć do samego kościoła, który znajduje się na liście UNESCO.

Gdyby najmłodsi zwiedzający wciąż odczuwali niedosyt atrakcji, można ich zabrać do Villa Reale, czyli parku w stylu angielskim, który dedykowany dzieciom. Znajduje się tutaj dużo małych wodospadów, zagajników i wysepek. Ponadto w Mediolanie znajduje się największe planetarium we Włoszech, czyli Civico Planetario Ulrico Hoepli.

Z pewnością taka kosmiczna wyprawa przyciągnie uwagę każdego dziecka. Jeśli jednak głód atrakcji wciąż będzie niezaspokojony to MUBA, czyli Muzeum Dzieci powinno stanąć na wysokości zadania. To oryginalny projekt słynący z interaktywnych wystaw dla całych rodzin. Zwiedzanie z przewodnikiem to około 75-minutowy spacer pełen atrakcji. W MUBO liczy się przede wszystkim nauka poprzez zabawę i doświadczenie, dlatego promowane jest tutaj myślenie twórcze oraz wychodzenie poza utarte schematy.

Zwiedzanie stadionu A.C. Milan w Mediolanie, praktyczne informacje

Dojazd do sławnego stadionu San Siro jest dość prosty. Linia metra M1 jest tutaj najlepszym z możliwych wyborów. Wysiadamy wtedy na stacji Piazzale Lotto, spacerem przechodzimy ulicą Viale Caprilli i jesteśmy już przy stadionie. Można również skorzystać z linii autobusowej nr 49 jadącej w kierunku San Cristoforo. Wysiadamy wtedy na przystanku przy Axum Stadio Meazza.

Sam stadion jest dostępny do zwiedzania od poniedziałku do piątku od 9:30 do 18:00. Wyjątkiem są oczywiście dni meczowe, więc trzeba wcześniej sprawdzić harmonogram stadionu. Mecze rozgrywają tutaj dwa kluby: A.C. Milan oraz Inter Mediolan.

Ceny biletów wstępu na stadion San Siro w Mediolanie Bilet na stadion kosztuje 18 euro, dzieci do lat 14 obejmuje opłata 12 euro, natomiast maluchy poniżej 6 roku mogą wejść za darmo. Mając bilet w ręce, można rozpocząć zwiedzanie i tu czeka nas największe wyzwanie.

W pierwszej kolejności należy udać się na zwiedzanie samego stadionu, co oznacza podążanie za znanymi z lotnisk taśmami. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż jeśli odruchowo pójdziemy do czarnego baraku, w którym mieści się muzeum, to nie będziemy mieć możliwości powrotu na stadion.

Podążając za taśmami, będziemy mogli zwiedzić przez strefę mieszaną (tutaj zawodnicy udzielają wywiadów), salę konferencyjną, szatnie obu drużyn i tunel prowadzący na boisko oraz trybuny. Dopiero po obejrzeniu całego stadionu powinniśmy się skierować do muzeum. Znajdziemy w nim historyczne pamiątki np. buty, puchary czy koszulki. Muzeum jest nieduże i może się wydawać skromne, jednak dla najmłodszych będzie to nie lada atrakcja – wszak historia tego miejsca jest wciąż żywa!

Jak dojechać z Mediolanu nad jezioro Como?

Jezioro Como jest uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w całych Włoszech. Znajduje się w północno-zachodniej Lombardii, zaledwie 40 km od Mediolanu. Warto zatem poświęcić jeden dzień i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę nad jezioro Como.

W tym celu należy wybrać się na stację kolejową Milano Cadorna. To właśnie stamtąd odjeżdżają pociągi regionalne do Como. W ciągu dnia możemy liczyć na dziesięć takich połączeń, czyli mniej więcej jedno na godzinę. Bilet w cenie 5 euro w jedną stronę można nabyć w kasie lub w automacie z biletami. Trzeba tutaj pamiętać, że same bilety kasuje się na peronach, przed wejściem do wagonu. Najlepiej jest wysiąść na ostatniej stacji pod nazwą Como Lago Nord, skąd do samego jeziora jest już niedaleko.

TOP 5 najlepszych hoteli w Mediolanie – gdzie spać?

43 Station Hotel ulokowany jest w centrum Mediolanu, zaledwie 100 metrów od głównego dworca kolejowego. Jest to z pewnością duże udogodnienie dla osób chcących zwiedzać nie tylko sam Mediolan, ale również i okolice miasta. Ponadto możemy liczyć na nowoczesne pokoje z prywatną łazienką, wyposażoną w zestaw kosmetyków, telewizor i bezpłatne Wi-Fi. Do dyspozycji gości pozostaje również czynna całą dobę recepcja. Można tutaj nie tylko się zameldować, ale również wypożyczyć samochód czy rower.

Przy stacji metra San Siro Stadio ulokowany jest B&B Hotel Milano San Siro, oferujący swoim gościom nowoczesne klimatyzowane pokoje z telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatnymi łazienkami, wyposażonymi w suszarki do włosów. Cały obiekt znajduje się 15 minut jazdy od centrum wystawowego Rho. W recepcji hotelu można rezerwować wycieczki po mieście z przewodnikiem.

Dla miłośników sztuki nowoczesnej, jak i dla alergików Golden Milano Hotel jest doskonałym wyborem na spędzenie kilku dni. Obiekt ten jest ulokowany niecałe 2 km od Galerii Sztuki Nowoczesnej. Hotel oferuje klimatyzowane pokoje z telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych, biurkiem, szafą, lodówką, czajnikiem i prywatną łazienką, wyposażoną w zestaw kosmetyków oraz suszarkę do włosów.

Widok na panoramę miasta jest urokliwym, a zarazem zupełnie darmowym dodatkiem. Ponadto, istnieje możliwość zakwaterowania w specjalnych pokojach przeznaczonych dla alergików. Recepcja czynna jest naturalnie przez całą dobę. Golden Milano Hotel zapewnia swoim gościom również dostęp do bezpłatnego Wi-Fi, przechowalni bagażu oraz transfer na lotnisko Mediolan-Linate za dodatkową opłatą. Śniadanie jest podawane w formie bufetu, jeśli jednak zapragniemy późnej przekąski, czy drinka, to zawsze możemy skorzystać z hotelowego baru.

Mediolan – hotele

Fani mody z pewnością docenią lokalizację NYX Hotel Milan. Obiekt znajduje się 1,5 km od mediolańskiej dzielnicy mody. Dzięki takiemu umiejscowieniu łatwo możemy wyprawić się do miejsca, gdzie żaden nowy trend nie przejdzie bez echa.

Dodatkowo goście mają do swojej dyspozycji klimatyzowane pokoje z telewizorem i prywatną łazienką, wyposażoną w zestaw kosmetyków. Na dziedzińcu znajduje się ogród, w którym można się odprężyć i na chwilę zapomnieć o gwarze wielkiego miasta. Natomiast do kulinarnych przygód zachęca hotelowa restauracja Clash oraz bar. Goście mają również dostęp do bezpłatnego Wi-Fi i centrum biznesowego znajdującego się na terenie NYX Hotel Milan.

Kolejny na liście jest Hilton Garden Inn Milan North, położony zaledwie 2 minuty od stacji metra Villa San Giovanni, z której można szybko dojechać do mediolańskiej katedry lub centrów wystawowych Fiera Rho Exhibition Centre i Fiera Milano Exhibition Centre.

Z tego powodu obiekt ten stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania serca Mediolanu. Hotel oferuje swoim gościom bezpłatny parking i Wi-Fi, a także dostęp do centrum fitness oraz restauracji. Klimatyzowane pokoje z minibarkiem przypadną każdemu do gustu. Zwłaszcza że zostały wyposażone w telewizor i prywatną łazienkę z suszarką do włosów.

Rozsmakować się w gwiazdkach Michelina, czyli gdzie zjeść w Mediolanie

VUN Andrea Aprea to renomowana restauracja mistrza Andrei Aprei z dwoma gwiazdkami Michelina, która zapewni Wam niesamowite doznania kulinarne. Pozwólcie sobie na chwilę luksusu podczas niezwykłej podróży przez włoską kuchnię i dajcie zaskoczyć się wyważonymi smakami oraz nietuzinkową prezentacją dań. W restauracji VUN Andrea Aprea nawet sałatka Caprese jest prawdziwą królową wieczoru. Spróbować tutaj można także risotto grzybowego, przepiórki z kalafiorem, a to wszystko w towarzystwie włoskiej kawy lub wysokiej jakości trunków.

Miłośnikom piłki nożnej z pewnością przypadnie do gustu restauracja Botinero. Należy ona do słynnego piłkarza Javiera Zanettiego. Widać to w całym lokalu, utrzymanym w sportowym klimacie. Można tutaj oglądać między innymi kolekcję butów należących do słynnych piłkarzy. Sama restauracja oferuje w swoim menu włoską kuchnię z deserami takimi jak np. krem mascarpone.

Restauracja Pasta d’Autore zapewni Wam niezapomnianą wycieczkę kulinarną przez świat włoskich makaronów. Serwowane są tutaj przede wszystkim pasty domowej roboty, a także autorskie przepisy. Spodziewać się można także pysznego ravioli oraz tiramisu.

Jeżeli jednak najdzie Was ochota na typową włoską pizze to zajrzyjcie do pizzerii Piz. Słynie ona z wegetariańskiego menu i niesamowitego klimatu – na powitanie trzeba się liczyć z kieliszkiem prosseco lub amaretto!

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Genua – miasto, które warto zobaczyć spędzając wakacje we Włoszech. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Treviso – w cieniu Wenecji. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz