Wielka sztuka podziwiana na żywo budzi ogromne emocje i robi niezapomniane wrażenie. Oszałamiające dzieła najsłynniejszych malarzy – Michała Anioła, Salvadora Dali, Leonardo da Vinci, Rafaela Santi i Caravaggia można oglądać we włoskich muzeach i galeriach. Sprawdź, gdzie dokładnie!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Michał Anioł w Watykanie – arcydzieła, które zachwycają
Michał Anioł (właściwie Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni) to jeden z najsłynniejszych renesansowych twórców. Jego rzeźby oraz dzieła malarskie są uważane za nowatorskie i przełomowe dla historii sztuki. Znaną na całym świecie „Pietę” wyrzeźbił mając zaledwie nieco ponad 20 lat. Arcydzieło mistrza można podziwiać w Watykanie. Rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą w objęciach ciało zdjętego z krzyża Jezusa, można podziwiać w Bazylice Świętego Piotra. Dokładnie w kaplicy Piety (dawniej znanej jako Kaplica Krucyfiksu).
Marmurowa postać Matki Bożej to nie jedyne dzieło Michała Anioła, które można zobaczyć podczas pobytu w Watykanie. Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej zdobią tam słynne, monumentalne freski autorstwa Buonarrotiego. Przedstawiają one szereg biblijnych wydarzeń z Księgi Rodzaju, oto one:
- „Oddzielenie światła od ciemności”,
- „Stworzenie gwiazd”,
- „Oddzielenie ziemi od wód”,
- „Stworzenie Adama”,
- „Stworzenie Ewy”,
- „Grzech pierworodny i wypędzenie z Raju”,
- „Ofiara Noego”,
- „Potop”,
- „Pijany Noe”.
W świątyni można podziwiać też słynny fresk na ścianie ołtarzowej – „Sąd Ostateczny”, którego namalowanie na zlecenie samego papieża zajęło artyście aż pięć lat. Inne freski ścienne przedstawiają wydarzenia z życia Mojżesza, a także Jezusa.
Leonardo da Vinci w Mediolanie – spotkanie z geniuszem renesansu
Leonardo da Vinci to obok Michała Anioła najsłynniejszy artysta renesansu, a także słynny uczony. Zajmował się miedzy innymi malarstwem, rzeźbą, architekturą, pisaniem i filozofią, będąc przy tym wynalazcą, inżynierem, matematykiem, anatomem i geologiem. Ten wszechstronny twórca był bardzo mocno związany z Mediolanem, do którego przeprowadził się, by pracować na dworze Sforzów. To właśnie w Castello Sfozresco można zobaczyć ostatnie, nieukończone dzieło malarza – przedstawiające Madonnę z dzieckiem oraz świętymi.
W jednym z pomieszczeń Zamku – Sala delle Asse można zobaczyć efektowny fresk autorstwa Leonarda da Vinci. Przedstawia on motywy roślinne – splecione gałęzie oraz kwitnące drzewa.
Jednak dla wielu sympatyków sztuki, którzy odwiedzają Mediolan, najważniejszym punktem podczas wycieczki śladami najsłynniejszego człowieka renesansu jest Bazylika Santa Maria delle Grazie – kościół, w którym znajduje się monumentalna, znana na całym świecie „Ostatnia Wieczerza” – przedstawiająca wydarzenia tuż przed biblijną zdradą Judasza, kiedy Jezus spożywał posiłek wraz z apostołami.
Rafaelo i jego dziedzictwo w Urbino
Rafael (właściwie Raffaello Santi lub Raffaello Sanzio) to kolejny, wielki renesansowy twórca. Urbino to miasto jego narodzin i dorastania, a dziś także ważny punkt na mapie sztuki. W Palazzo Ducale, a dokładniej w jego części Galleria Nazionale delle Marche, która stanowi jeden z najwspanialszych we Włoszech, ale i na świecie zbiorów sztuki renesansowej, można zobaczyć takie dzieła Rafaela jak „La Muta” (znana też jako „Portret młodej kobiety”), „Santa Caterina”, „Santa Regina” oraz „Ukrzyżowanie”.
Salvador Dalí w Rzymie – surrealistyczna podróż
Po podróży w głąb renesansowej twórczości, czas na przeskok w czasie wprost do epoki surrealizmu. Ten hiszpański malarz to jeden z najbardziej charakterystycznych twórców XX wieku. Jego oniryczne, utrzymywane w sennej, nierealnej, płynnej konwencji dzieła są znane i uwielbiane na całym świecie, a część dorobku tego niesamowitego wizjonera można było podziwiać w Rzymie. W rzymskim kościele San Marcello al Corso, w ramach programu kulturalnego otwarto w maju 2024 wystawę „Chrystus Dalego w Rzymie”. Jej najważniejszym elementem był słynny obraz olejny „Chrystus św. Jana od Krzyża” (znany również jako „Chrystus z Port lligat”) z lat 50 ubiegłego wieku. Ekspozycja została użyczona przez Art Gallery and Museum w Glasgow i była dostępna dla zwiedzających w Rzymie do 23 czerwca ubiegłego roku.
Caravaggio w Neapolu – mroczna strona baroku
Po surrealnej, pełnej kolorów i nieoczywistych kształtów wyprawie do Rzymu, czas wrócić do dawniejszych, znacznie bardziej mrocznych i niepokojących czasów baroku, kiedy swoje triumfy święcił Caravaggio (właściwie Michelangelo Merisi da Caravaggio). Jego obrazy z charakterystycznym kontrastem światła i cienia, ostrymi krawędziami i psychologicznym przekazem, powstawały między innymi w Neapolu, gdzie po dziś dzień można oglądać kilka słynnych prac artysty.
Narodowe Muzeum Capodimonte, usytuowane w przepięknym pałacu królewskim, posiada w swoich zbiorach jeden z trzech obecnych w Neapolu obrazów wielkiego barokowego maestro. „Biczowanie” to realistyczne przedstawienie ostatnich chwil Chrystusa przed ukrzyżowaniem.
W kompleksie pomnikowym Pio Monte della Misericordia można zobaczyć obraz „Siedem dzieł miłosierdzia”. Dzieło pokazuje sceny rodzajowe ukazujące róże postawy miłosierdzia w jednej kompozycji.
Ostatnim neapolitańskim dziełem Caravaggia jest „Męczeństwo Świętej Urszuli”. To także ostatni obraz namalowany wielkiego barokowego malarza, który wystawiany jest w Palazzo Zevallos.