Montalbano Elicona – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi

Tagi , , , , , ,

Montalbano-Elicona to średniowieczne miasto, którego wąskie, kręte uliczki wiją się łagodnie pod górę do zamku, który dominuje nad miastem. Miejscowość znajduje się w pobliżu północno wschodniego wybrzeża Sycylii, na południe od Tindari. Co warto zobaczyć w Montalbano-Elicona? Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie? Gdzie zarezerwować nocleg? Na wszystkie te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Montalbano Elicona – co warto zobaczyć?

Castello di Montalbano

Montalbano-Elicona to średniowieczne miasto, którego wąskie, kręte uliczki prowadzą do zamku, który znajduje się nad miastem. Obecny zamek zbudowano na początku XIV wieku na polecenie Fryderyka II Szwabskiego. Podobno często przebywał on w tym zamku, aby leczyć podagrę! Zamek powstał na miejscu pierwotnej rzymskiej fortecy.

Zamek otoczony jest murami obronnymi, z których wiele wciąż zachowało się w nienaruszonym stanie. W Castello di Montalbano warto zwrócić uwagę na wystawę średniowiecznej broni oraz strojów.

Basilica di Santa Maria Assunta e San Nicolò Vescovo

Początki katedry sięgają IX-X wieku. Wewnątrz można zobaczyć marmurowy posąg San Nicolò z płaskorzeźbą przedstawiającą życie świętego, które jest dziełem rzeźbiarza Giacomo Gaginiego. Warto zwrócić uwagę także na drewniany krzyż z 1400 roku i obraz „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Guido Reni. Chociaż oryginalny budynek Duomo pochodzi z IX-X wieku to na przestrzeni wieków katedra przeszła różne modyfikacje, zarówno strukturalne, jak i architektoniczne.

Inne zabytkowe kościoły

W tym zabytkowym mieście z wąskimi uliczkami warto zobaczyć także inne interesujące budynki. Znajduje się tu także kilka godnych uwagi kościołów. Jednym z nich jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Basilica di Maria Assunta in Cielo) z dziełami sztuki Gaginiego. Innym jest kościół Świętej Katarzyny, w którym również znajduje się posąg ze szkoły artystycznej Gagini.

Argimusco

Po zwiedzeniu miasta warto wybrać się na krótki spacer na płaskowyż Argimusco, aby zobaczyć megalityczne kamienie Argimusco, które nazywane są „Sycylijskim Stonehenge”. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Być może są one naturalną formacją skalną, a być może rzadkim systemem megalitycznym. Płaskowyż Argimusco to magiczne, tajemnicze miejsce w pobliżu Montalbano w pobliżu Bosco di Malabotta. Grupa dużych skał z piaskowca, o dziwnych kształtach, stoi w tym miejscu, ponad tysiąc metrów nad poziomem morza. Niektóre wierzenia wiążą to miejsce ze słynnym Stonehenge i starożytnymi działaniami rytualnymi związanymi z astronomią. Inni jednak twierdzą, że pochodzenie tych megalitów jest całkowicie naturalne: erozja wietrzna i inne zjawiska atmosferyczne stworzyły te ciekawe formy. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, warto wybrać się tu na spacer. Dodatkowo płaskowyż Argimusco oferuje malownicze widoki na Etnę.

Muzeum Belfiore

W Muzeum Belfiore eksponowanych jest ponad dwieście czarno-białych fotografii, które prezentują ponad sto lat historii kraju oraz całej Sycylii.

Montalbano Elicona pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

W Montalbano Elicona lata są stosunkowo ciepłe oraz suche, natomiast zimy długie i wietrzne. W ciągu roku temperatura zazwyczaj waha się od 4°C do 26°C oraz rzadko jest niższa niż 1°C lub wyższa niż 29°C.

Montalbano Elicona gdzie zjeść?

  • Pizzeria Villa Sula (Strada Comunale per Serro, Montalbano Elicona)
  • Il Girasole (C.so Principe Umberto, 55/57, Montalbano Elicona )
  • La Scarbonata (Via rocca dell’elmo, Montalbano Elicona )

Gdzie zaparkować w Montalbano Elicona?

W Montalbano Elicona jest kilka miejsc, gdzie można zaparkować samochód. Polecamy parking – Parcheggio Bus Montalbano Elicona (Via Giardino, 20), który znajduje się w pobliżu wejścia do zamku.

TOP 3 hotele i noclegi w Montalbano Elicona w przystępnej cenie

Domus Aurea

Domus Aurea w Montalbano Elicona oferuje klimatyzowane apartamenty z WiFi i balkonem, telewizorem oraz łazienką z prysznicem.

Dolmen House

Dolmen House oferuje pokoje z łazienką w przystępnych cenach i z dostępem do bezprzewodowego Internetu. Goście mają do swojej dyspozycji zestaw kosmetyków, suszarkę do włosów oraz telewizor.

B&b Villa Argimusco

B&b Villa Argimusco to pensjonat, który oferuje zakwaterowanie z telewizorem, WiFi oraz łazienką. Do dyspozycji Gości jest także lodówka i czajnik. Ponadto w B&b Villa Argimusco codziennie rano serwowane jest typowe włoskie śniadanie w formie bufetu.

Sprawdź także wpis o miasteczku Milazzo, które jest wyjątkowym miejscem!

Autor: Magda Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Civita di Bagnoregio – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Bordighera – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz