Monte Cassino

, Tagi , , ,

Wzgórze Monte Cassino ulokowane jest w dolinie rzeki Liri, pomiędzy Rzymem i Neapolem, we włoskich Apeninach Środkowych. U stóp wzgórza, liczącego sobie 519 m n.p.m. wysokości, znajduje się miasto Cassino, natomiast wierzchołek zajmuje słynne opactwo benedyktyńskie. Monte Cassino zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków ze względu na działania w tym rejonie II Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa w okresie II wojny światowej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaki klasztor powstał na górze Monte Cassino?

Na szczycie Monte Cassino znajduje się opactwo benedyktyńskie, czyli klasztor Montecassino. Większość turystów przybywa w te rejony, żeby zobaczyć miejsce jednej z ważniejszych bitew II wojny światowej. Dla Polaków szczególnie ważny jest Polski Cmentarz Wojskowy, znajdujący się niemal w cieniu opactwa. Jednak sam klasztor jest równie interesujący, zważywszy już na sam fakt, że właśnie w nim w VI wieku św. Benedykt spisał reguły zakonne obowiązujące benedyktynów.

Historia klasztoru Montecassino sięga czasów rzymskich. Archeolodzy dowiedli, że w tym miejscu najprawdopodobniej znajdowały się świątynie ku czci rzymskich bogów: Wenery, Jowisza oraz Febusa. Wszystko zmieniło się, gdy około 529 roku przybył Benedykt z Nursji i zamienił dotychczasowe miejsca kultu w chrześcijański klasztor. Spisując reguły zakonne, Benedykt powołał do życia zakon, który wziął nazwę od imienia swego założyciela. W klasztorze mieszkała również siostra św. Benedykta, św. Scholastyka, założycielka zakonu Benedyktynek.

Ze względu na strategiczne ulokowanie wzgórza, klasztor Montecassino często ulegał oblężeniom i szturmom, np. w 584 został zajęty przez germańskie plemię Longobardów. Benedyktyni wrócili na te tereny dopiero w 718 roku i szybko uczynili z klasztoru ośrodek wiary oraz średniowiecznej wiedzy.

Trzęsienie ziemi z 1349 poważnie uszkodziło opactwo, jednakże klasztor ponownie podniósł się z ruiny i wkroczył w nowy okres rozkwitu, trwający od XVI do końca XVIII wieku. Blisko trzy stulecia rozwoju zakończyła napaść wojsk napoleońskich. Podczas II wojny światowej klasztor został zniszczony w trakcie alianckiego bombardowania w lutym 1944 roku. Nalotu dokonało łącznie 256 samolotów, zrzucając na klasztor bomby o łącznej masie 576 ton. Warto wspomnieć, że już w 1944 decyzja o bombardowaniu wzbudziła wiele kontrowersji, gdyż sam klasztor uznawano za wysokiej klasy zabytek historyczny.

Bitwa pod Monte Cassino

Jak już zostało wspomniane, wzgórze Monte Cassino miało doskonałą lokalizację strategiczną. Jego zajęcie stało się ważnym celem operacyjnym dla przebiegu kampanii włoskiej w 1944 roku, stając się warunkiem koniecznym dla przełamania niemieckiej linii obrony. Wzgórze stanowiło ważny punkt oporu, który nie blokował aliantom drogę na Rzym.

Pierwsze próby zdobycia wzgórza podjęte przez Amerykanów zakończyły się porażką, co zadecydowało o wydaniu zgody na bombardowanie klasztoru. Kolejne próby podjęli Brytyjczycy, Nowozelandczycy, następnie oddziały hinduskie. Czwarte natarcie powierzono II Korpusowi Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa w ramach operacji Honker.

Pierwsze natarcie rozpoczęło się 12 maja o 1:00 w nocy. Brytyjskie dowództwo nie wyraziło na wykonanie wcześniejszego zwiadu, przez co polscy żołnierze po omacku przemierzali teren upstrzony zasiekami, minami i drutem kolczastym. Atak zakończył się porażką, jednak udało się związać w walce znaczne siły niemieckie, co pozwoliło odnieść kilka taktycznych zwycięstw oddziałom brytyjskim oraz francuskim.

16 maja powtórzono atak, który, pomimo niemieckich kontrataków, zakończył się sukcesem. 17 maja broniący ruin Niemcy skapitulowali, a żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na murach polską flagę oraz sztandar swojego pułku, biorąc do niewoli 16 niemieckich spadochroniarzy. Kilka godzin później, na rozkaz generała Andersa, wywieszono również brytyjską flagę. 18 maja, w samo południe, odegrano hejnał mariacki w ruinach klasztoru.

Zwiedzanie Monte Cassino – zbiór niezbędnych informacji

Klasztor Montecassino jest miejscem, które na pewno warto zwiedzić. W obrębie swoich murów posiada kilka interesujących dziedzińców z figurami św. Benedyktyna i św. Scholastyki. Szerokie marmurowe schody zaprowadzą nas do perełki architektonicznej klasztoru, czyli Katedry di Santa Maria Assunta e San Benedetto abate. Wnętrze wręcz zachwyca detalami, złotymi ornamentami oraz licznymi freskami. Gdy już nacieszymy nasze oczy otaczającymi nas dziełami sztuki, warto poświęcić kilka chwil i zejść do podziemi klasztoru. Znajdują się tam interesujące mozaiki oraz płaskorzeźby, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko miłośnikom historii.

Klasztor Montecassino można zwiedzać bezpłatnie. W okresie letnim klasztor czynny jest w dni powszednie od 9:00 do 12:30 i od 15:30 do 18:00. W niedziele oraz święta wejście ogranicza się do samej bazyliki. Godziny otwarcia wyglądają wtedy następująco: od 9:00 do 12:30 i od 15:30 do 17:15. Natomiast od listopada do końca marca (okres zimowy) klasztor jest otwarty dla zwiedzających jedynie w niedzielę, w takich samych godzinach jak podczas świąt.

Polski Cmentarz Wojskowy jest czynny codziennie od 9:00 do 12:30 oraz od 14:00 do 19:00 – wstęp jest bezpłatny. Na cmentarz wiedzie prosta, ponad 300-metrowa aleja, która kończy się u wejścia, strzeżonego przez dwa kamienne orły. W centralnej części cmentarza znajduje się 12-metrowy krzyż Virtuti Militari umieszczony na posadzce, a także grób generała Władysława Andersa. Wyżej ulokowane są nagrobki poległych żołnierzy oraz ołtarz. Ponad całym cmentarzem góruje żywopłot uformowany w kształt krzyża z płaskorzeźbą, przedstawiająca polskiego orła.

Jak dojechać z Rzymu do Monte Cassino?

Trasa z Rzymu do Monte Cassino, w zależności od wybranego wariantu, będzie wynosić od 144 do 160 km. W praktyce jest to około 2 godzin jazdy własnym lub wynajętym samochodem. Na miejscu można skorzystać z parkingu przy klasztorze Montecassino w cenie 3 euro.

Drugą alternatywą dostania się do Monte Cassino z Rzymu jest pociąg. Ze stacji głównej w kierunku CASSINO-NAPOLI odjeżdża codziennie 25 pociągów. Czas podróży to około 2 godzin, a cena biletu w jedną stronę zaczyna się od 8-9 euro.

Ze stacji kolejowej Cassino pod klasztor dostać się można autobusem miejskim. Odjeżdżają one z placu św. Benedykta. Cena bilety to około 1 euro, przy czym płaci się bezpośrednio kierowcy. Niestety autobusy nie kursują zbyt często, dlatego dobrze jest zaplanować sobie wycieczkę z odpowiednim wyprzedzeniem – w stronę klasztoru autobus odjeżdża o 9:55, 12:30 i 15:20. Wsiadając, warto zająć miejsce przy oknie, żeby podziwiać niesamowite widoki oraz panoramę rzeki Liri. Jeśli jednak cierpimy na lęk wysokości, to czeka nas małe wyzwanie, gdyż autobus będzie podążać stromą serpentyną w stronę opactwa.

Najlepsze hotele blisko Monte Cassino

Hotel La Pace znajduje się zaledwie 200 metrów od centrum miasta Cassino. Swoim gościom oferuje klimatyzowane pokoje z prywatnymi łazienkami i bezpłatnym dostępem do Wi-Fi. Śniadanie jest serwowane w stylu włoskim w formie bufetu. W pobliżu hotelu znajduje się wiele restauracji, które zaoferują niejedno kulinarne zaskoczenie. Dodatkowym plusem Hotelu La Pace jest bliskość przystanka autobusowego (50 metrów), z którego odjeżdżają autobusy miejskie do klasztoru Montecassino.

Jeśli jednak preferujemy hotel położony na obrzeżach miasta, to Grand Hotel Pavone będzie doskonałym wyborem. Ulokowany 2 km od centrum Cassino, swoim gościom zapewnia klimatyzowane pokoje z lodówką i prywatną łazienką. Niektóre z apartamentów wyposażone są w wannę z hydromasażem. Na terenie całego budynku dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Śniadanie serwowane jest w formie bufetu. Jeśli jednak nabierzemy większej ochoty na włoskie specjały, to hotelowa restauracja jest w pełni przygotowana, żeby zaspokoić każdy apetyt. Hotel oferuje również bezpłatny parking.

W poszukiwaniu luksusu warto zajrzeć do Edra Palace Hotel & Ristorante, nowoczesnego hotelu usytuowanego na obrzeżach Cassino. Dla swoich gości hotel przygotował klimatyzowane pokoje z bezpłatnym Wi-Fi, prywatną łazienką i telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych. Odkryty basen z hydromasażem z pewnością pomoże zapomnieć o trudach zwiedzania, natomiast bezpłatne centrum fitness zachwyci każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Śniadanie serwowane jest w formie bufetu. Gdybyśmy jednak poszukiwani typowo włoskich smaków, to restauracja hotelowa jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, oferując również szeroki wybór dań oraz win. Na życzenie gości dostępne są też wersje bezglutenowe wybranych potraw. Hotel Edra Palace Hotel & Ristorante znajduje się 4 km od dworca kolejowego Cassino, dlatego goście mogą liczyć na bezpłatny parking na terenie obiektu.

Filmy o Monte Cassino

Pierwszy film poświęcony w całości losom Polaków w bitwie o Monte Cassino powstał już w 1946 roku, czyli zaledwie półtora roku po opisywanych wydarzeniach. „Wielką drogę” wyreżyserował na emigracji Michał Waszyński według scenariusza Konrada Toma. Sam film został wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego, przy współudziale Włochów. Fabuła koncentruje się na przedstawieniu losów Polaków wysiedlonych na Sybir i Kołymę, którzy potem dostają się do armii generała Andersa. Przy produkcji filmu wykorzystano materiały dokumentalne z 1939 roku oraz oryginalne zdjęcia z bitwy pod Monte Cassino. W okresie PRL omawiana produkcja była całkowicie zakazana i dopiero niedawno została „odkryta ponownie” dla polskiej kinematografii.

Kolejny film o tej tematyce jest pochodzący z roku 1994 film dokumentalny „Bitwa o Monte Cassino 1944„. Produkcja wyreżyserowana przez Zbigniewa Wawera koncentruje się na przedstawieniu genezy, przebiegu i następstw bitwy o Monte Cassino. Innym dokumentem o tej tematyce jest dokument Tadeusza Kondrackiego i Zbigniewa Wawera „Bitwa o Monte Cassino” z 2004 roku.

Niezwykle interesującym filmem, który porusza tematykę bitwy o Monte Cassino jest amerykański film wojenny z 1945 roku pod tytułem „Żołnierze” – oryginalny tytuł „Story of G.I. Joe” – który opowiada o walczących we Włoszech żołnierzach z USA. Produkcja powstała na podstawie materiałów zebranych przez nagrodzonego nagrodą Pulitzera korespondenta wojennego Erniego Pyle’a.

Najlepsze hotele w Lacjum i Rzymie

Poprzedni

Liguria – wakacje nad włoską riwierą, co zwiedzić, plaże, noclegi

Najlepsze plaże półwyspu Gargano

Następny

Dodaj komentarz