Most Akademii – najpiękniejsze miejsce na zdjęcie z Wenecji

Tagi , , , , , ,

Wenecja to jedno z tych miast Słonecznej Italii, które rozsiane jest na wyspach. Połączone są one ze sobą siecią kanałów, a rolę komunikacji miejskiej spełniają autobusy wodne. Ważnym elementem urbanistycznego krajobrazu Wenecji są także mosty. To właśnie dzięki nim można szybko i sprawnie docierać w poszczególne części miasta. Najważniejszym z nich wydaje się być Most Akademii, który skrywa w sobie fenomenalną historią. Gdzie się więc on znajduje i co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Most Akademii?

Most Akademii w Wenecji jest jednym z tych miejsc, którego absolutnie nie możesz pominąć podczas zwiedzania miasta. Jest on zlokalizowany w południowo – wschodniej części Wenecji i łączy ze sobą dwie, historyczne dzielnice. Mówiąc dokładniej, słynny Most Akademii znajduje się pomiędzy dzielnicą San Marco a Dorsoduro. Co ciekawe, możesz dotrzeć tam w bardzo prosty sposób. W pierwszej kolejności możesz wybrać się na spacer dzielnicą Dorsoduro, a most znajdziesz przy ulicy Rio Terria Foscarni. Z drugiej strony możesz również przespacerować się dzielnicą San Marco. Wówczas Most Akademii znajdziesz przy ulicy Campo S. Vidal. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być także skorzystanie z wodnego autobusu. Tuż obok mostu znajduje się przystanek Academia.

View of Grand Canal and Basilica Santa Maria della Salute in Venice
Widok na Canal Grande i Bazylikę Santa Maria della Salute w Wenecji, licencja: shutterstock/By

Most Akademii – historia i ciekawostki

Ponte dell’Accademia – jest mostem wykonanym z drewna oraz żelaza. Zgodnie ze źródłami, został on wybudowany w roku 1933. Ponadto jest jednym z czterech mostów, które zostały wzniesione na Canal Grande w mieście. Jest on jednym z głównych symboli Wenecji, a turyści masowo wybierają się tam, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jak wskazują statystyki, rocznie przez ten most przechodzi ponad 8 milionów osób. Most jest pamiątką po ostatnim okresie, w którym Wenecja znajdowała się pod Austriackim panowaniem. Za sprawą architekta Alfreda Neville’a powstał pierwotny projekt, który zakładał budowę mostu żeliwnego na jednej, poziomej belce drewnianej o długości 50 metrów. W efekcie pierwotny Most Akademii został oddany do użytku w roku 1854. Niestety, konstrukcja okazała się do niestabilna i mało odporna, więc w następnych latach zastąpiono ją prototypem mostu kamiennego.

Kanał Grande z Bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji, Włochy
Kanał Grande z Bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By canadastock

Jednak w ciągu 37 dni od momentu, w którym zadecydowano o rozebraniu mostu, słynny architekt Euguenii Mozzi zdecydował się wznieść most drewniany, który był mocno prowizoryczny. Ku zdziwieniu wielu osób ta dość prymitywna konstrukcja okazała się być wyjątkowo solidna. Dlatego też most Mozzi’ego przetrwał. W kolejnych latach jednak konstrukcja ponownie słabła. W tym momencie, zamiast budowy całkowicie nowego mostu, zdecydowano o przeprowadzeniu remontów. Miały one miejsce w latach 1948 oraz 1986. Ostatni, gruntowny remont Mostu Akademii miał miejsce w roku 2009. Podczas tego remontu zdecydowano się na całkowite usunięcie zniszczonych, drewnianych elementów – podobnie postąpiono z elementami metalowymi. Obecnie Most Akademii jest jednym z symboli Wenecji, a także jednym z najpiękniejszych punktów na wykonanie pamiątkowego zdjęcia z wizyty w mieście.

Zdjęcia z mostu Akademii w Wenecji

Most Akademii w Wenecji jest uwielbiany przez turystów. Nie chodzi tu jedynie o jego wydźwięk historyczny, ale o samą lokalizację. To właśnie po obu stronach mostu znajdują się dwie, najpiękniejsze i najbardziej historyczne dzielnice miasta. Dodatkowo jego konstrukcja w formie łuku pozwala na uchwycenie w obiektywie niesamowitego krajobrazu oraz kanału – Canal Grande. Obecnie most ma długość 48 metrów i praktycznie każdego dnia jest fotografowany niezliczoną ilość razy. Takie fotografie odnajdziesz bez większych problemów w mediach społecznościowych i popularnych aplikacjach do udostępniania zdjęć. Most Akademii jest także częstym miejscem organizowania sesji ślubnych, więc niech nie dziwi Cię widok par pozujących do zdjęcia. Na Moście Akademii możesz uchwycić w obiektywie nieopisane piękno całego miasta i tym samym zyskać niepowtarzalną pamiątkę z wyjazdu do Wenecji.

Czytaj także:

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Zwiedzanie Palazzo Pisani w Wenecji

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji, ciekawostki

Następny

Dodaj komentarz