Wenecja to miasto, które słynie ze swojej sieci kanałów, autobusów wodnych, a także mostów łączących dzielnice miasta rozsiane na wyspach. Oprócz słynnego Mostu Akademii koniecznie musisz odwiedzić także Most i targ Rialto. Są to naczelne symbole Wenecji, które powinieneś poznać podczas wizyty. Poznajmy je nieco bliżej!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Most Rialto?
Most Rialto jest tak naprawdę jednym z bardziej charakterystycznych mostów w Wenecji. Ma on bowiem zabudowę, która sprawia, że przechodząc przez niego, możesz poczuć się jak w prawdziwym tunelu. Łączy on brzegi dwóch dzielnic – Riva del Vin i Riva del Ferro. Znajduje się on nad Canale Grande. Możesz się do niego dostać nie tylko piechotą, ale także i autobusem wodnym. Zatrzymuje się on naprzeciwko mostu.

Most Rialto – historia i ciekawostki
Most Rialto jest najstarszym mostem w Wenecji. Co ciekawe, do czasu wybudowania Mostu Akademii, był to jedyny most w całym mieście. Zastąpił on prowizoryczny most ułożony na barkach. Został on wybudowany w 1588 roku. Okazuje się jednak, że istniał on jednak dużo wcześniej. Ówcześni projektanci chętnie umacniali jego konstrukcje i dostawiali drewniane pale. Jednak za każdym razem most ten ulegał poważnym uszkodzeniom. Most – w pierwotnej, drewnianej wersji – kilka razy ulegał zawaleniu się. Ostatecznie wygrał projekt architekta di Ponte, który zakładał wybudowanie mostu kamiennego, ze sklepieniem, zadaszeniem i uliczką. W ten właśnie sposób powstał ten popularny Most, który mimo wielokrotnych rekonstrukcji, przetrwał aż do dziś
Most Rialto – symbol Wenecji
Most Rialto to najbardziej majestatyczna i masywna budowla w całej Wenecji. Co ciekawe, jest to także jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w całym mieście. Ma on aż 48 metrów długości i około 22 metrów szerokości. Dodatkowo trzybiegowe schody, które prowadzą do mostu, obudowane są sklepikami z pamiątkami i sklepami złotniczymi. Nic więc dziwnego, że most ten stał się jednym z najpiękniejszych i najwyraźniejszych symboli całego miasta.

Mercato di Rialto – czyli najsłynniejszy targ rybny w Wenecji
Tuż po zejściu z Mostu możesz udać się na zakupy na Mercato di Rialto. Jest to jeden z najsłynniejszych targów rybnych w Wenecji. Obecnie sprzedawane są na nim także świeże warzywa oraz owoce. Targ rybny otwierany jest od wtorku do soboty w godzinach od 7:30 do godziny 12:00, zaś targ owocowo- warzywny czynny jest od poniedziałku do soboty również w tych samych godzinach. Często mówi się, że Mercato di Rialto jest tętniącym życiem sercem Wenecji. Każdego dnia roi się tam od miejscowych i turystów, a kolorowe stragany kuszą świeżymi produktami spożywczymi. Obiekt ten jest wpisany na listę UNESCO.
Gdzie warto zjeść w pobliżu targu Rialto?
W okolicy targu znajdziesz także wiele kawiarenek i restauracji, w których możesz nie tylko dobrze zjeść, ale także uraczyć się lampką wytrawnego Prosecco. Koniecznie udaj się do restauracji Ponte Vecie. Jest to klasyczny lokal z tradycyjną, włoską kuchnią. Z jego okien rozpościera się widok nie tylko na Mercato di Rialto ale także na jeden z kanałów weneckich. Możesz się udać także do Al mercá, Fondamenta riva Olio. Lokal ten znajduje się w pobliżu targu i mostu. Również specjalizuje się on w tradycyjnej, włoskiej kuchni.

Zwiedzanie getta żydowskiego – bilety
Zwiedzanie Rialto – nie tylko mostu i targu, ale także całej dzielnicy Wenecji jest niesamowitym doświadczeniem. Oczywiście, nie musisz kupować biletów wstępu. Jednak możesz skorzystać ze zorganizowanych wycieczek. Zarezerwujesz je za pośrednictwem strony: www.tiqets.com. Taka wycieczka pozwoli Ci nie tylko zwiedzić obszar dzielnicy Rialto, ale także zwiedzić getto weneckie, które jest najstarszym gettem na świecie. Dodatkowo w towarzystwie przewodnika będziesz mógł lepiej poznać historię dzielnicy. Taka przyjemność będzie Cię kosztować około 115 złotych. Cała wycieczka trwa 1,5 godziny.
Czytaj także:
Zielona Wenecja, czyli Ogrody Królewskie w Wenecji – zwiedzanie
Pałac Dożów (Palazzo Ducale) w Wenecji – zwiedzanie, historia, bilety
Autor: Daria Gajewska