Most Vecchio – symbol Florencji i niezwykłe dzieło sztuki inżynieryjnej

Tagi , , , , , , ,

Florencja to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na ziemi. Kojarzona z miastem zakochanych, doskonałym jedzeniem oraz piękną, niespotykaną nigdzie indziej architekturą. Nic więc dziwnego, że co roku do Florencji napływają miliony turystów z wielu, różnorodnych miejsc na świecie. Jedną z najbardziej ciekawych atrakcji, które z całą pewnością nie można przegapić, jest most Ponte Vecchio. W czym tkwi jego unikatowość? Dlaczego jest to miejsce, które warto zobaczyć? Przyjrzyjmy się mu z bliska

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ponte Vecchio i jego krótka charakterystyka 

Most Ponte Vecchio rozpościera się nad rzeką Arno w najwęższej jej części. Jest jednym z najbardziej reprezentatywnych mostów we Florencji, który uważany jest za jedne z najważniejszych symboli miasta. Jego inna nazwa to Stary Most bądź Most Złotników. Nazwa wywodzi się między innymi od niezliczonej ilości zakładów rzemieślniczych, w których powstaje niezliczona ilość najwyższej klasy biżuterii. Most został wybudowany w XIV wieku, z kamienia. Taddeo Gaddi jest jego projektantem. Z różnych źródeł historycznych można wyczytać, że wcześniej na jego miejscu znajdowały się trzy inne, mniejsze mosty, które zostały zniszczone w wyniku powodzi. 

W 1345 roku powstał most Ponte Vecchio w kształcie, który znamy i możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Okazało się, że most jest niebywale udaną, trwałą konstrukcją, która przetrwała liczne powodzie i ulewy. Jedną z największych prób wytrzymałościowych dla mostu była powódź z 1966 roku. Na szczególną uwagę zasługuje także korytarz Vasariego, któremu popularność przyniosła przede wszystkim powieść Dana Browna – Inferno. Korytarz łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. To właśnie w nim rządzili Medyceusze.

Sam Adolf Hitler zachwycał się jego widokiem. Dlatego podczas wojny kazał oszczędzić Ponte Vecchio, mimo że naziści wysadzili wszystkie inne mosty we Florencji. To jednak jedno z największych kłamstw. Naziści już nawet rozlokowali na moście miny. Tymczasem staruszek Burgasso, pomocnik złotnika, którego naziści mieli za głupca, pozwalając mu przechadzać się po moście, zorientował się, co się stało i rozbroił miny. Dzięki temu słynny most Vecchio przetrwał po dziś dzień.  W 1901 roku na moście dobudowany został pomnik Benvenuta Celliniego, w jego najwyższym punkcie. 

Konstrukcja i architektura Mostu Vecchio

Most składa się z trzech przęseł o rozpiętości: 28, 30 i 27 metrów. Każde z nich jest podparte mocnymi filarami, dwie podpory mostu umieszczone są w samym środku rzeki. Wystające sklepiki na moście i inne budynki podparte są na kroksztynach. W 1565 roku wykonano nadbudowę w formie korytarza, w którym znajduje się nieliczona ilość kramów. 

Na szczególną uwagę zasługują także kolorowe domki znajdujące się na po dwóch stronach mostu, które tworzą niezwykle unikalny, przyjazny klimat dla całego miejsca. Nic więc dziwnego, że most jest jedynym z najczęściej fotografowanych miejsc na całym świecie. Słynny, niezapomniany korytarz Vasariego, zdobiony jest zaś łukową arkadą. Całe miejsce otacza magiczna aura, a spacer po moście należy do jednych z najprzyjemniejszych momentów całej podróży. 

Most Vecchio dziś

W dzisiejszych czasach most Vecchio stał się miejscem, na którym powstały liczne urocze i klimatyczne sklepiki o różnym profilu działalności. Na mości w dawanych czasach mogliśmy zakupić najwyżej jakości wyroby rzemieślnicze, garbarskie czy rybne. Co więcej, handel na moście kwitł już od dawnych czasów Medyceuszy, jednak dziś wiele miejsc zostało zmodernizowanych, dostosowując się do najnowszych standardów i wymagań. W związku z tym na moście odnaleźć można dziś przede wszystkim sklepy jubilerskie i zakłady rzemieślnicze złotników. Co więcej, słynny korytarz Vasariego kryje w sobie doskonały, wyjątkowy punkt widokowy, na którym możemy zrobić wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcia.

Najstarszy kamienny most z Europie to obowiązkowy punkt do zwiedzania podczas wizyty we Florencji. Ciesz się pięknem Florencji i odwiedź Ponte Vecchio.

Zapoznaj się również z najpiękniejszymi ogrodami we Florencji!

Autor: Magdalena Krzykawska

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Jakie są najlepsze miejsca do nurkowania na Elbie?

Co kupić i przywieźć z Florencji?

Następny

Dodaj komentarz