Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji, ciekawostki

Tagi , , , , , ,

Wenecja to miasto rozsiane na kilkunastu wyspach i wysepkach. Nic wiec dziwnego, że oprócz wodnych autobusów, powstała tam również sieć mostów, która pozwala mieszkańcom i turystom sprawnie się przemieszczać. Praktycznie każdy most wenecki posiada ciekawą historię i związaną z nim legendę. Oczywiście mostów w Wenecji jest wiele, jednak jeden z nich powinien przykuć Twoją uwagę. Mowa o słynnym Moście Westchnień. Poznajmy go zatem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Most Westchnień w Wenecji – zarys historyczny, ciekawostki

Most Westchnień w Wenecji z pewnością jest świetnie znany zakochanym. Znajduje się on w wyjątkowo ciekawej lokalizacji i posiada niemniej interesującą historię. Most Westchnień został zaprojektowany przez Antonio Contino, a jego budowa została zakończona w roku 1614. Możesz podziwiać go z innych mostów weneckich – Ponte della Paglia oraz Ponte della Canonica. Wyróżnia się też ciekawą lokalizacją. Otóż łączy on dwa budynki. Rozciąga się od wschodniej ściany Pałacu Dożów i ciągnie się do budynku dawnego więzienia. Co ciekawe, most ten został zaprojektowany w stylu barokowym, a do jego budowy wykorzystano słynny, biały kamień z Istrii. Ponadto most ten w całości jest zabudowany i zadaszony. W jego wnętrzu są jedynie dwa korytarze przedzielone solidną ścianą. Most Westchnień posiada konstrukcję w formie łuku. Zawieszony jest on nad weneckim kanałem Rio del Palazzo.

Venezia - Gondoliers with their gondola going under the bridge of sighs (Ponte dei sospiri), Venice, Italy
Wenecja – gondolierzy z gondolą jadącą pod mostem westchnień (Ponte dei sospiri), Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Alfio Finocchiaro

Ponadto warto wiedzieć, że most jest z zewnątrz bogato zdobiony, a największą uwagę przykuwa płaskorzeźba z herbem Doży oraz postacią Sprawiedliwości. Ciekawostką jest fakt, że nazwa mostu pochodzi od dość smutnej historii. Okazuje się, że nawiązuje ona do westchnień więźniów, którzy w drodze na salę sądową mogli po raz ostatni spojrzeć na Wenecję. Zabytek ten rekonstruowano w latach 2007 – 2011. Co ciekawe, działania te zostały wymuszone niefortunnym zdarzeniem. Fragment ściany mostu oderwał się od korpusu, a następnie ranił on niemieckiego turystę. Rekonsturkcja mostu była wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Pozyskanie sponsorów skończyło się tym, że obecnie na moście znajduje się kontrowersyjna reklama, która zasłania go w całości.

Gdzie znajduje się Most Westchnień w Wenecji?

Most Westchnień w Wenecji znajduje się w dzielnicy San Marco. Jest to krótki most łączący Pałac Dożów z budynkiem dawnego więzienia. Teoretycznie, nie możesz się do niego dostać, a jedyną możliwością jego zobaczenia jest wycieczka gondolą. Most Westchnień znajduje się nad wyjątkowo wąskim kanałem, a dzięki temu stał się jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście.

Instagramowe zdjęcia pod Mostem Westchnień w Wenecji

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, Most Westchnień możesz podziwiać jedynie podczas wycieczki gondolą. Jednak jest to na tyle popularny zabytek w Wenecji, że zdjęcia pod nim dosłownie zalewają Instagram. Szczególnie popularne są one wśród par, które spędzają romantycznie czas i liczą na to, że przepłynięcie pod Mostem Westchnień zapewni im długie i szczęśliwe życie. Jednak niecodziennie masz szanse odwiedzić most, który łączy ze sobą dwa budynki. Most ten jest świetnym przykładem barkowej architketury, a jeśli dysponujesz odrobiną kreatywności, wówczas możesz wykorzystać różne perspektywy i wykonać niesamowite ujęcie. Z pewnością takie zdjęcie skutecznie przyciągnie uwagę do Twojego profilu na Instagramie!

Ponte dei sospiri in Venice
Ponte dei sospiri w Wenecji, licencja: shutterstock/By

Wycieczki gondolą pod Mostem Westchnień w Wenecji

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Wenecji są wycieczki gondolą. Okazuje się, że niektóre z nich w programie zakładają przepłynięcie tuż pod Mostem Westchnień. Tak naprawdę, jest to dla Ciebie jedyna szansa na to, by zobaczyć tę niezwykłą konstrukcję, a także wykonać niesamowite, pamiątkowe zdjęcia. Wycieczki gondolą odbywają się praktycznie przez cały czas, a gondolierzy w portach czekają na turystów. Istnieje również możliwość wynajęcia prywatnej gondoli. Jednak musisz liczyć się z tym, że będzie to koszt około 500 – 600 złotych

Venice Canal and gondola
Kanał Wenecki i gondola, licencja: shutterstock/By

Czytaj także:

Scala Contarini del Bovolo – kręcone schody renesansu, bilety

Most Akademii – najpiękniejsze miejsce na zdjęcie z Wenecji

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Most Akademii – najpiękniejsze miejsce na zdjęcie z Wenecji

Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz