Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Tagi , , , , , ,

Wenecja to miasto rozsiane na wielu wyspach. Połączone są one ze sobą siecią kanałów, mostów, a rolę komunikacji miejskiej przejęło vaporetto, czyli autobusy i tramwaje wodne. Oczywiście największą popularnością cieszy się zabytkowe Stare Miasto i najgęściej zaludnione obszary Wenecji. Jednak na uwagę zasługuje również niewielka wyspa Murano, na której mieszka obecnie około 5 tysięcy osób. Poznajmy więc dokładniej Murano!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się wyspa Murano?

Wyspa Murano z pewnością nie jest tak dobrze znana turystom. Jest ona niewielka i dość słabo zaludniona. Znajduje się ona około 10 minut drogi tramwajem wodnym od ścisłego centrum Wenecji. Można nawet powiedzieć, że wyspa Murano usytuowana jest na północny wschód od miasta. Mimo nieco większej odległości od ścisłego centrum miasta wyspa Murano ma dość dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Co więcej, znajduje się na niej również wiele zabytków, a także słynne Muzeum Szkła.

Cityscape of Murano islands with Church of Santa Maria e San Donato and bell tower brick building, bridge across water canal with motor boats, Veneto Region, Northern Italy. Murano postcard.
pejzaż miejski wysp Murano z kościołem Santa Maria e San Donato i dzwonnicą z cegły, most nad kanałem wodnym z łodziami motorowymi, region Veneto, północne Włochy.., licencja: shutterstock/By Aliaksandr Antanovich

Jak dostać się na wyspę Murano z Wenecji?

Na samej wyspie znajdują się aż cztery przystanki dla tramwajów wodnych, więc możesz dojechać dokładnie w to miejsce, na którym najbardziej Ci zależy. Tramwaje wodne odpływają z przystanków F.te Nove, F.te Nove „A” oraz F.te Nove „C”. Wszystkie są zlokalizowane blisko siebie na wybrzeżu dzielnicy San Marco. Rejsy do Murano odbywają się także z innej, weneckiej wyspy – Le Vignole. Wówczas tramwaje wodne wypływają z portu Chiesa Di Santa Maria Assunta e Santa Eurosia alle Vignole. Taka podróż analogicznie jest nieco dłuższa, jednak dostarczy Ci niezapomnianych widoków.

Ile trwa rejs tramwajem wodnym do Murano?

Rejs tramwajem wodnym na wyspę nie jest zbyt długi. Jeśli zdecydujesz się na wypłynięcie z portu F.te Nove w dzielnicy San Marco, wówczas cała podróż nie zajmie Ci więcej niż 10 – 15 minut. Z kolei, jeśli wybierzesz rejs tramwajem wodnym z wyspy Le Vignole, wówczas podróż przeciągnie się do 20 – 25 minut.

View of canal in Murano Island, Veneto, Italy.
Widok na kanał na wyspie Murano, Veneto, Włochy, licencja: shutterstock/By Corina Daniela Obertas

Muzeum Szkła – historia, ciekawostki

Na wyspie Murano czeka na Ciebie wiele atrakcji. Jedną z nich jest z całą pewnością Muzeum Szkła. Sama wyspa Murano – podobnie jak i cała Wenecja – może pochwalić się wieloletnią tradycją w zakresie produkcji szkła i wyrobów szklanych. W Muzeum Szkła Murano czeka na Ciebie niesamowita ekspozycja, która bezpośrednio odnosi się do tego tworzywa, a także do technologii jego obrabiania oraz samej produkcji. Jednocześnie muzeum to gromadziło jedynie te eksponaty szklane, które pochodzą z wyspy Murano. Jest to miejsce długiej i wyjątkowo barwnej historii.

Co ciekawe, muzeum to jest jedynym muzeum, które w całości zostało poświęcone historii szkła. Założono je w roku 1861 roku. Sam budynek początkowo nawiązywał do gotyckiego stylu w architekturze. Budynek przechodził przez wiele zmian. Ostatecznie władzę nad nim przejęła administracja Wenecji. Dzięki temu założono Muzeum Szkła. Kolekcja artefaktów uznawana jest za jedną z najbardziej kompletnych na całym świecie. Niektóre wyroby szklane pochodzą z XX wieku i należą do słynnej firmy szklarskiej Barovier & Toso.

Muzeum Szkła w Murano – bilety, godziny otwarcia

Muzeum Szkła na wyspie Murano działa przez siedem dni w tygodniu. Możesz się więc wybrać do niego od poniedziałku do piątku. Co więcej, muzeum jest otwarte o względnie stałych godzinach. Od niedzieli do czwartku możesz je odwiedzić od godziny 10:00 do godziny 18:00. Z kolei w piątek oraz sobotę muzeum działa od godziny 10:00 do godziny 20:00. Będziesz musiał również zakupić bilet wstępu. Możesz zrobić to za pośrednictwem strony internetowej www.tiqets.com. Zwykły bilet będzie Cię kosztował około 60 złotych. Z kolei, jeśli zależy Ci na tym, by wejść od wnętrza muzeum bez kolejki, wówczas za taki bilet będziesz musiał zapłacić około 75 złotych.

Murano islands with bridge across water canal, boats and motor boats, colorful traditional buildings, Venetian Lagoon, Province of Venice, Veneto Region, Northern Italy. Murano postcard cityscape.
Wyspy Murano z mostem nad kanałem wodnym, łodziami i łodziami motorowymi, licencja: shutterstock/By Aliaksandr Antanovich

Czytaj także:

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) w Wenecji – zwiedzanie, historia, bilety

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie – zwiedzanie

Zielona Wenecja, czyli Ogrody Królewskie w Wenecji – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz