Museo Cappella SanSevero w Neapolu, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Neapol – jedna z większych metropolii w Słonecznej Italii, która położona jest u stóp wciąż aktywnego wulkanu Wezuwiusz. Miasto to jednak słynie z niezwykle bogatej historii, wyjątkowej kultury oraz niezliczonej ilości zabytków, które tam na Ciebie czekają. Jeśli zamierzasz spędzić urlop w Neapolu, to koniecznie musisz odwiedzić Museo Cappella SanSevero. Co musisz o tym muzeum wiedzieć i jak możesz się do niego dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Museo Cappella SanSevero – historia, ciekawostki

Museo Capella SanSevero to tak naprawdę muzeum zlokalizowane we wnętrzu Kaplicy Najświętszej Marii Panny. Została ona wybudowana w XVI wieku, a za panowania księcia Sansevero została ona dodatkowo rozbudowana. Jednocześnie z powstaniem kaplicy związane są dwie, interesujące historie. Jedna z nich głosi, że z uwagi na wstawiennictwo Maryi pielgrzymi tłumnie zmierzali do Neapolu jako miejsca, w którym mogą oni jej podziękować za wysłuchane prośby. Właśnie dlatego postanowiono wybudować kaplicę, która będzie jej w całości poświęcona.

Druga wersja wydarzeń wydaje się być nieco bardziej dramatyczna. Związana jest ona ze zdradą i morderstwem popełnionym przez hrabiego Carlo Gesualdo. Zgodnie z historią miał on zabić nie tylko swoją żonę, ale także jej kochanka – Fabrizio Carafę. Po jego śmierci, matka miała wybudować kaplicę, by prosić o przebaczenie za grzechy syna. Jednocześnie kaplica – Capella SanSevero – wzbudzała od dawna zainteresowanie nie tylko badaczy, ale także i turystów. Okazuje się, że do dziś nie wyjaśniono okoliczności powstania niektórych rzeźb, które obecnie znajdują się w muzeum, a legendy o nich do dziś krążą pomiędzy mieszkańcami Neapoli.

Museo Cappella SanSevero – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Museo Capella SanSevero znajduje się praktycznie w samym centrum Neapolu, w pobliżu wybrzeża. Znajduje się ona w dzielnicy Porto. Bez większych problemów możesz dojechać tam samochodem, taksówką lub komunikacją miejską. W tym przypadku skorzystaj ze stacji metra Duomo, która znajduje się około 30 metrów od Museo Cappella SanSevero. Jeśli zdecydujesz się na spacer do słynnej kaplicy, wówczas kieruj się na północ od placu Piazza Portanova. 

Museo Cappella SanSevero – zwiedzanie

Zwiedzanie Museo Cappella San Severo może być dla Ciebie jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń. Jego wnętrze wypełnione jest oryginalnymi rzeźbami. Jedną z najpopularniejszych jest Chrystus spowity całunem, autorstwa Giuseppe Sanmartino. Ta rzeźba zajmuje honorowe miejsce na środku muzeum. Rzeźba ta zachwyci Cię swoim realizmem. Całun, który okrywa ciało Chrystusa, wygląda naturalnie, co sprawia, że bardzo ciężko jest dać wiarę, że wykonano go z marmuru.

Zwróć także uwagę na to, co znajduje się po bokach kaplicy. Są to dwie, potężne figury przedstawiające mężczyznę, próbującego zrzucić z siebie sieć, a także i kobietę okrytą przezroczystym materiałem – podobnym do tego, który okrywa ciało Chrystusa. Następnie skieruj swoje kroki do dolnej sali, do której doprowadzą Cię drewniane schodki. Znajdziesz tam autentycznie wyglądające szkielety – kobiety i mężczyzny. Mają one perfekcyjnie odwzorowany układ żył oraz tętnic.

Szkielety te wykonał Giuseppe Salerno, a także wielokrotnie poddawano je badaniom naukowym. Sposób powstania tych modeli nie jest do końca znany. Jedna z teorii zakłada, że są to realne ciała służących ówczesnego księcia, w których żyły wstrzyknięto substancję metalizującą. Jednocześnie badania przeprowadzone przez lekarzy wykluczyły tę teorię, zakładając, że układ tętnic został precyzyjnie wykonany z tworzywa sztucznego.

Museo Cappella SanSevero – godziny otwarcia, bilety

Museo Cappella San Severo jest czynne dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu – oprócz wtorku. Możesz je odwiedzić w godzinach od 9:00 do 18:30. Potrzebny Ci będzie także bilet wstępu, który możesz kupić bezpośrednio na miejscu lub na stronie internetowej. Jego koszt wynosi 8 euro – dla osoby dorosłej. W przypadku, kiedy kupujesz bilet online, musisz liczyć się z dodatkową opłatą rezerwacyjną w wysokości 2 euro.

Zapoznaj się również ze wpisem o Kościele San Lorenzo Maggiore w Neapolu!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Nowoczesne Muzeum Leonardo Da Vinci Experience w Rzymie

Bazylika Santa Maria in Cosmedin – zwiedzanie i historia

Następny

Dodaj komentarz