Museo Diocesano w Neapolu – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Redaktor: Julia (Korektor: Julia) Tagi , , , , ,

Neapol to jedno z najbardziej turystycznych miast we Włoszech. To właśnie tam znajduje się najciekawsza architektura, sztuka, a także legendarny wulkan Wezuwiusz. Paradoksalnie, to właśnie on przyciąga najwięcej podróżnych. Jednocześnie, po przyjeździe do miasta powinieneś zdecydować się także na wizytę w jednym, z najbardziej interesujących muzeów – Museo Diocesano w Neapolu. Co musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Museo Diocesano w Neapolu – historia, ciekawostki

Museo Diocesano to nic innego jak Muzeum Diecezjalne, które w swoich zbiorach posiada obrazy, relikwie, odlewy z brązu. Tak naprawdę, muzeum to nie może pochwalić się dość obszerną historią. Powstało ono po to, by przechować dzieła sztuki i inne eksponaty, które zdeponowane były uprzednio w Pałacu Arcybiskupa. Muzeum to zostało otwarte dokładnie w 2007 roku z inicjatywy kardynała-biskupa Crescenzio Sepe. Postanowił on otworzyć pokoje znajdujące się tuż za prezbiterium w świątyni Santa Donna Regina Nuova. Zaaranżował też pomieszczenia zlokalizowane za kaplicami, po bokach bazyliki.

Każdy z pokoi w Museo Diocesano jest odzwierciedleniem innej tematyki. Jedne z nich nawiązują jedynie do malarstwa szkoły neapolitańskiej, podczas gdy inne skupiają się na artefaktach typowo religijnych. Co ciekawe, każdy z pokoi w Muzeum Diecezjalnym otrzymał swoją nazwę jak np. Siedem Sakramentów, Męczeństwo, Życie Księży czy Siedem Nieszczęść. Oczywiście jako podróżny możesz także zwiedzić budynek Santa Maria Donnaregina Vecchia, który poniekąd jest z Museo Diocesano połączony. Miej jednak na uwadze to, że nie posiada on żadnych zbiorów dzieł sztuki.

Museo Diocesano – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Museo Diocesano znajduje się dość blisko centrum Neapolu, a dokładniej w dzielnicy Borgo Sant’ Antonio Abate. Możesz dostać się tam na wiele, różnych sposobów. Jeśli zdecydujesz się na spacer, wówczas poruszaj się w kierunku północnym od plaży w dzielnicy Mercato. Możesz także skorzystać z taksówek lub wypożyczonego samochodu. Kursuje tam również komunikacja miejska. Najbliższym przystankiem jest Floria-Metropolitana, gdzie zatrzymują się chociażby linie 142, 182 i 184. Znajduje się on jedyne 250 metrów od muzeum. Możesz także skorzystać z czerwonej linii metra, która zatrzymuje się na pobliskim Piazza Cavour.

Museo Diocesano – zwiedzanie

Zwiedzanie Museo Diocesano najlepiej zacząć od dolnej części budynku. Znajdziesz tam pasaż prowadzący do antycznej zakrystii, a także liczne retro-zdobienia. Pierwszy poziom tak naprawdę nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale jeśli cenisz sobie antyczną sztukę, to sama zakrystia powinna zrobić na Tobie ogromne wrażenie. Następnie udaj się na kolejny poziom, gdzie będziesz mógł podziwiać czasowe wystawy różnorodnych dzieł sztuki. To właśnie na tym piętrze znajdują się wspomniane już sale tematyczne, więc będziesz mógł wejść do każdej z nich i podziwiać zgromadzone eksponaty. Co więcej, znajdziesz tu także wystawy stałe jak np. Rzeźby z Drewna, Praca Charytatywna które również powinieneś odwiedzić.

Sprawdź także wpis o zwiedzaniu Katakumbów w Neapolu!

Autor: Daria Gajewska

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Neapolitańskie tradycje – festiwale i wydarzenia, które warto zobaczyć

Zwiedzanie Palatynu – wzgórza cesarzy Rzymu – jak planować?

Następny

Dodaj komentarz