Museo San Domenico Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Redaktor: Julia (Korektor: Julia) Tagi , , , ,

Neapol jest jednym z tych miast, które przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. To historyczna i tętniąca życiem metropolia we Włoszech, która znajduje się u stóp wciąż aktywnego Wezuwiusza. Neapol zachwyca pod wieloma względami, aczkolwiek największe zainteresowanie wzbudzają muzea i obiekty architektoniczne. Jeśli Ty również wybierasz się na wakacje do Neapolu to koniecznie odwiedź Museo San Domenico Maggiore. Co musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Museo San Domenico Maggiore w Neapolu – historia, ciekawostki

Museo San Domenico Maggiore w Neapolu nazywane jest po prostu Muzeum Doma. Nazwa ta odnosi się do całego, zabytkowego kompleksu religijnego. Zgodnie ze źródłami, fundamenty kościoła św. Dominika powstały już w 1283 roku. Jednak prace budowlane rozpoczęły się dopiero w 1324 roku. Projekt zakładał wybudowanie potężnej, gotyckiej świątyni. W momencie ukończenia budowy, cały kompleks został oddany Zakonowi Dominikanów. Jako turysta musisz wiedzieć, że obiekt, który możesz dziś podziwiać w Neapolu, nie jest pierwotną konstrukcją. Museo San Domenico Maggiore było wielokrotnie przebudowywane i poddawane renowacjom. W swojej historii kompleks ten służył nawet jako gmach Uniwersytetu Neapolitańskiego. Jednak obecnie jest to najważniejsze miejsce kultu religijnego w całym mieście. Cały obiekt składa się z części sakralnej – Bazyliki, a także części muzealnej, która jest niezwykle interesująca.

Museo San Domenico Maggiore – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Museo San Domenico Maggiore znajduje się w pobliżu centrum Neapolu. Możesz dostać się tam zarówno piechotą – wówczas poruszaj się w kierunku północnym od miejskiej plaży w Neapolu, ale także samochodem, taksówką czy komunikacją miejską. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z transportu publicznego, to wybierz 1 linię metra, która zatrzymuje się na stacji Dante. Jest ona oddalona do Museo San Domenico Maggiore o 200 metrów.

Museo San Domenico Maggiore – zwiedzanie

Cześć muzealna całego kompleksu San Domenico Maggiore jest jedną z najciekawszych do zwiedzenia. Obejmuje ona barokową zakrystię, a także antyczne, drewniane zdobienia, które znajdują się na ścianach. Nie możesz przejść obojętnie obok fenomenalnych fresków, które zdobią sklepienie kaplicy. Zwróć także uwagę na płaskorzeźbę Marii Magdaleny, która pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku. Po minięciu wejścia możesz wejść do kolejnych sal muzealnych. Głównie eksponaty skupiają się wokół obiektów liturgicznych.

Najciekawszą wydaje się być Sala Szat Sakralnych, w której możesz podziwiać szaty i niektóre przedmioty osobiste, które dawniej należały do głównych członków neapolitańskiej rodziny królewskiej. Oczywiście nie możesz pominąć pozostałych sal, które dostępne są w muzealnej części całego kompleksu. W nich również zgromadzone są różnorodne skarby liturgiczne i sakralne. Będziesz mógł w nich także podziwiać ręcznie tkane gobeliny, a także słynne dzieło Leonarda da Vinci – obraz pt. „Zbawcy Świata”. Museo San Domenico Maggiore zabierze Cię w efektowną podróż do przeszłości.

Sprawdź także nasz wpis o tym, jak wygląda zwiedzanie katakumb w Neapolu!

Autor: Daria Gajewska

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Muzeum Kaplica Sansevero (Museo Cappella Sansevero), zwiedzanie

Kopuła Bazyliki św Piotra: wejść, bilety, ceny, porady

Następny

Dodaj komentarz