Rzym, znane także jako miasto na siedmiu wzgórzach, może pochwalić się wyjątkowo inspirującym dorobkiem historycznym i kulturalnym. Znajdziesz tam nie tylko pozostałości po starożytnych cywilizacjach, ale także ruiny pierwszych świątyń czy innych budowli. Oczywiście nie zabraknie Ci również muzeów, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Jednym z najciekawszych wydaje się kompleks – Muzea Kapitolińskie. Poznajmy je.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Muzea Kapitolińskie w Rzymie – historia i ciekawostki
Muzea Kapitolińskie w Rzymie to jedna z największych atrakcji miasta. Tak naprawdę, jest to cały kompleks/grupa muzeów archeologicznych i muzeów sztuki, które – jak sama nazwa wskazuje – znajdują się przy Kapitolu. Nie da się znaleźć dokładnych informacji odnośnie do tego, kiedy dokładnie cały kompleks muzealny został otwarty. Jednocześnie najważniejszą kwestią wydaje się być to, co muzea posiadają w swoich zbiorach. Zakłada się, że pierwsza kolekcja trafiła do Muzeów Kapitolińskich już w 1471 roku za sprawą Sykstusa IV. Miał on przekazać miastu całą kolekcję, która ówcześnie zgromadzona była w Pałacu Laterańskim.

Jednocześnie w miarę upływającego czasu, a także prac archeologicznych zakrojonych na coraz szerszą skalę, pozwoliły na stały rozwój kolekcji eksponatów. Z wykopalisk pochodzi chociażby wyjątkowo rozbudowana kolekcja antycznych rzeźb. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Muzeów Kapitolińskich, wówczas koniecznie zwróć uwagę na następujące eksponaty:
- Amor i Psyche – to rzeźba grecka, nawiązująca do postaci mitologicznych. Jej powstanie datuje się na III wiek przed naszą erą.
- Faun – to dość popularna rzeźba grecka i motyw w literaturze. Niestety, oryginał nie zachował się do naszych czasów, a w Muzeach Kapitolińskich możesz podziwiać jedynie jej kopię.
- Dwa centaury – ta rzeźba, oryginalnie, pochodziło z Willi Hadriana. Aczkolwiek podobnie jak poprzednia, nie zachowała się ona do naszych czasów. W muzeach możesz jednak podziwiać jej wierną kopię.
- Wenus Kapitolińska – to nic innego jak marmurowy posąg bogini Afrodyty. Oryginalna rzeźba powstała w VI wieku przed naszą erą. W Muzeach Kapitolińskich możesz obecnie podziwiać jej replikę.
- pozostałości po monumentalnym posągu Konstantyna – pozostałości te trafiły do Muzeów Kapitolińskich za sprawą prac wykopaliskowych, które dawniej prowadzone były w okolicy dawnej bazyliki Maksencjusza.
- Umierający Gal – to pomnik, który powstał w około 228 roku przed naszą erą.
Oczywiście wyżej wymienione eksponaty należą do najważniejszych. Aczkolwiek w Muzeach Kapitolińskich będziesz mógł dodatkowo znaleźć różnorodne dzieła sztuki i inne odlewy z brązu, które świadczą o doskonałości dawnej, rzymskiej cywilizacji.
Gdzie znajdują się Muzea Kapitolińskie w Rzymie?
Muzea Kapitolińskie w Rzymie znajdują się niedaleko centrum miasta, na północny-zachód od Koloseum. Możesz się więc tam bez problemu dostać spacerem lub taksówką. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest Teatro Marcelo, który znajduje się dosłownie naprzeciwko grupy muzeów. Zatrzymują się tam linie 44 oraz 716.
Muzea Kapitolińskie w Rzymie – bilety, godziny otwarcia
Muzea Kapitolińskie w Rzymie są otwarte dla podróżnych przez siedem dni w tygodniu. Możesz je odwiedzić w godzinach od 9:00 do 19:30. Pamiętaj, że obowiązuje Cię bilet wstępu, który możesz zakupić zarówno na miejscu – w kasie biletowej, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Standardowy bilet kosztuje około 18 euro, aczkolwiek możesz zdecydować się na skorzystanie z opcji, która pozwala Ci ominąć kolejkę i zwiedzić także inne zabytki w najbliższej okolicy. Łączone bilety kosztują od 32 do 50 euro, w zależności od tego, którą opcję wybrałeś. Sprawdź dostępne rozwiązania na stronie internetowej, na której również możesz dokonać rezerwacji biletu. Często łączone wejściówki dają Ci znacznie więcej możliwości, a w finalnym rozrachunku wychodzą znacznie taniej. Powinieneś mieć to na uwadze.
Czytaj także:
Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia
Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi – zwiedzanie, historia
Autor: Daria Gajewska