Muzea Kapitolińskie w Rzymie – zwiedzanie obiektu

Tagi , , , , , ,

Rzym, znane także jako miasto na siedmiu wzgórzach, może pochwalić się wyjątkowo inspirującym dorobkiem historycznym i kulturalnym. Znajdziesz tam nie tylko pozostałości po starożytnych cywilizacjach, ale także ruiny pierwszych świątyń czy innych budowli. Oczywiście nie zabraknie Ci również muzeów, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Jednym z najciekawszych wydaje się kompleks – Muzea Kapitolińskie. Poznajmy je.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzea Kapitolińskie w Rzymie – historia i ciekawostki

Muzea Kapitolińskie w Rzymie to jedna z największych atrakcji miasta. Tak naprawdę, jest to cały kompleks/grupa muzeów archeologicznych i muzeów sztuki, które – jak sama nazwa wskazuje – znajdują się przy Kapitolu. Nie da się znaleźć dokładnych informacji odnośnie do tego, kiedy dokładnie cały kompleks muzealny został otwarty. Jednocześnie najważniejszą kwestią wydaje się być to, co muzea posiadają w swoich zbiorach. Zakłada się, że pierwsza kolekcja trafiła do Muzeów Kapitolińskich już w 1471 roku za sprawą Sykstusa IV. Miał on przekazać miastu całą kolekcję, która ówcześnie zgromadzona była w Pałacu Laterańskim.

Emperor Constantine, Musei Capitoli, Rome, Italy.  These parts once formed a giant marble sculpture of Emperor Constantine.
ECesarz Konstantyn, Muzea Kapitolińskie, Rzym, Włochy. Części te tworzyły kiedyś gigantyczną marmurową rzeźbę cesarza Konstantyna.,., licencja: shutterstock/By Dave+Carroll


Jednocześnie w miarę upływającego czasu, a także prac archeologicznych zakrojonych na coraz szerszą skalę, pozwoliły na stały rozwój kolekcji eksponatów. Z wykopalisk pochodzi chociażby wyjątkowo rozbudowana kolekcja antycznych rzeźb. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Muzeów Kapitolińskich, wówczas koniecznie zwróć uwagę na następujące eksponaty:

  • Amor i Psyche – to rzeźba grecka, nawiązująca do postaci mitologicznych. Jej powstanie datuje się na III wiek przed naszą erą.
  • Faun – to dość popularna rzeźba grecka i motyw w literaturze. Niestety, oryginał nie zachował się do naszych czasów, a w Muzeach Kapitolińskich możesz podziwiać jedynie jej kopię.
  • Dwa centaury – ta rzeźba, oryginalnie, pochodziło z Willi Hadriana. Aczkolwiek podobnie jak poprzednia, nie zachowała się ona do naszych czasów. W muzeach możesz jednak podziwiać jej wierną kopię.
  • Wenus Kapitolińska – to nic innego jak marmurowy posąg bogini Afrodyty. Oryginalna rzeźba powstała w VI wieku przed naszą erą. W Muzeach Kapitolińskich możesz obecnie podziwiać jej replikę.
  • pozostałości po monumentalnym posągu Konstantyna – pozostałości te trafiły do Muzeów Kapitolińskich za sprawą prac wykopaliskowych, które dawniej prowadzone były w okolicy dawnej bazyliki Maksencjusza.
  • Umierający Gal – to pomnik, który powstał w około 228 roku przed naszą erą.

Oczywiście wyżej wymienione eksponaty należą do najważniejszych. Aczkolwiek w Muzeach Kapitolińskich będziesz mógł dodatkowo znaleźć różnorodne dzieła sztuki i inne odlewy z brązu, które świadczą o doskonałości dawnej, rzymskiej cywilizacji.

Gdzie znajdują się Muzea Kapitolińskie w Rzymie?

Muzea Kapitolińskie w Rzymie znajdują się niedaleko centrum miasta, na północny-zachód od Koloseum. Możesz się więc tam bez problemu dostać spacerem lub taksówką. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest Teatro Marcelo, który znajduje się dosłownie naprzeciwko grupy muzeów. Zatrzymują się tam linie 44 oraz 716.

Muzea Kapitolińskie w Rzymie – bilety, godziny otwarcia

Muzea Kapitolińskie w Rzymie są otwarte dla podróżnych przez siedem dni w tygodniu. Możesz je odwiedzić w godzinach od 9:00 do 19:30. Pamiętaj, że obowiązuje Cię bilet wstępu, który możesz zakupić zarówno na miejscu – w kasie biletowej, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Standardowy bilet kosztuje około 18 euro, aczkolwiek możesz zdecydować się na skorzystanie z opcji, która pozwala Ci ominąć kolejkę i zwiedzić także inne zabytki w najbliższej okolicy. Łączone bilety kosztują od 32 do 50 euro, w zależności od tego, którą opcję wybrałeś. Sprawdź dostępne rozwiązania na stronie internetowej, na której również możesz dokonać rezerwacji biletu. Często łączone wejściówki dają Ci znacznie więcej możliwości, a w finalnym rozrachunku wychodzą znacznie taniej. Powinieneś mieć to na uwadze.

Czytaj także:

Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia

Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi – zwiedzanie, historia

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Północne wybrzeże Elby – co warto zobaczyć?

Bazylika San Lorenzo, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz