Muzeum Bargello – zwiedzanie, bilety, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Muzeum Bargello jest jedną z największych atrakcji włoskiej Florencji, nie tylko dla miłośników sztuki. W stworzonym w połowie XIX wieku Museo Nazionale del Bargello można podziwiać kolekcje dzieł sztuki wybitnych włoskich artystów i wiele innych, cennych eksponatów. Jaka jest historia najstarszego włoskiego muzeum i co można w nim zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie się znajduje Muzeum Bargello?

Muzeum Narodowe Bargello mieści się we wnętrzach średniowiecznego pałacu Palazzo del Podestà. To najstarsza siedziba rządu Florencji i jednocześnie jeden z najstarszych budynków w mieście. Przez miejscowych budowla nazywana jest Palazzo del Popolo, czyli Pałac Ludu. Pałac w stylu gotyckim ozdobiony marmurem z Carrary został zaprojektowany przez architekta Lapo Tedesco. Wzniesiono go w 1255 roku oraz rozbudowano pod koniec XIV wieku o górne piętro loggii i zewnętrzne schody. Museo Nazionale del Bargello założono dekretem królewskim 22 czerwca 1865 roku. Stało się tym samym pierwszym włoskim muzeum narodowym, które funkcjonuje do dziś. 

Okazały gmach muzeum mieści się w samym sercu miasta, przy ulicy Via del Proconsolo 4. Budynek nazywany dawniej Palazzo Bargello, czyli Pałac Kapitana Ludu, stoi nieopodal słynnego placu Piazza della Repubblica oraz zabytkowej katedry Santa Maria del Fiore.

Muzeum Bargello – fascynująca podróż przez dzieje włoskiej sztuki

W pałacowych wnętrzach dawniej mieścił się urząd rady sądowniczej oraz siedziba naczelnika administracji i wojska. Nieco później były tam koszary i więzienie. Dziś za surowymi murami kamiennej fasady Palazzo Bargello, w pałacowych komnatach przesiąkniętych historią, znajduje się kolekcja cennych dzieł sztuki największych włoskich artystów. Są to dzieła między innymi Michała Anioła, Andrea del Verrocchio, Donatella czy Berniniego. Wśród eksponatów można podziwiać także prace Ammannatiego, Celliniego, Giambologny oraz Sansovino, który stworzył rzeźbę Bachusa, aby konkurować z tą autorstwa Michała Anioła.

Wśród eksponatów znalazło się wiele wybitnych dzieł, takich jak słynny „Dawid” stworzony przez Donatella. Jest tam także „Bachus” i „Brutus” spod ręki Michała Anioła, oraz wiele innych. Dzieła zgromadzone przez lata w Muzeum Bargello pochodzą od Medyceuszy, a także z klasztorów i prywatnych kolekcjonerów. Spora część zbiorów pochodzi z darowizny dokonanej w 1888 roku przez Louisa Carranda – antykwariusza z Lyonu. Zapisał muzeum całą swoją kolekcję obejmującą ponad 2,5 tysiąca obrazów oraz cennych dzieł sztuki dekoracyjnej.

Zwiedzanie Muzeum Bargello – wrażenia dla miłośników sztuki

Muzeum zyskało sławę przede wszystkim za sprawą bogatego zbioru gotyckich i renesansowych rzeźb pochodzących z okresu od XIV do XVII wieku. Jednak w pałacowych komnatach kryje się znacznie więcej skarbów. Zbiory podzielono tematycznie i każde pomieszczenie poświęcono innemu artyście lub kolekcji. Wewnątrz można znaleźć np. salę rzeźb średniowiecznych, sale poświęcone twórczości poszczególnych artystów, sale z kolekcjami dzieł sztuki islamskiej i eksponatami europejskiej sztuki użytkowej. Są tam nawet pomieszczenia poświęcone wyrobom z kości słoniowej, ceramice, tkaninom i gobelinom oraz monetom i broni z okresu od średniowiecza do XVII wieku.

Podczas odwiedzin w muzeum można zwiedzić trzy piętra zabytkowego pałacu. Na parterze można podziwiać urzekającą panoramę dziedzińca pałacu oraz odwiedzić wypełnione rzeźbami sale Michała Anioła, Celliniego, Giambologny i Bartolomea Ammannatiego. Kontynuując zwiedzanie na pierwszym piętrze, przechodzi się przez imponującą salę poświęconą twórczości Donatello (Sala di Donatello). Prezentowane są tam najsłynniejsze dzieła florenckiego artysty, a także wspaniała ceramika autorstwa Luca della Robbia. Na uwagę zasługują również płaskorzeźby z brązu wykonane przez Ghibertiego i Brunelleschiego. Były stworzone w ramach konkursu na dekorację drzwi do florenckiego baptysterium na Piazza del Duomo. Oba projekty wystawiono obok siebie, więc każdy może zdecydować, która prezentuje się lepiej. 

Kolejne komnaty to Sala Kości Słoniowej (Sala degli Avori), Sala XIV Wieku (Sala del Trecento) oraz Sala Ceramiki Włoskiej (Sala delle Maioliche Italiane). W kolejnych pomieszczeniach prezentuje się ekspozycje dzieł sztuki islamskiej pochodzące z darowizny Carrandów. Jest też kaplica, którą ozdobiono najstarszym znanym portretem Dantego Alighieri. Wizyta na ostatnim piętrze pałacu umożliwia zobaczenie cennych dzieł Andrei i Giovanniego della Robbia. Warto zobaczyć też eksponaty prezentowane w Sali Bronzów (Sala dei Bronzetti), Sali Verrochio (Sala di Verrocchio), Sali Medali (Sala del Medagliere) oraz Sali Broni i Zbroi (Sala dell’Armeria). W tej ostatniej umieszczono broń i zbroje pochodzące z dawnej Zbrojowni Medyceuszy.

Muzeum Bargello – ceny biletów i godziny otwarcia

Muzeum Bargello we Florencji jest czynne przez 6 dni w tygodniu, także w weekendy. Można je odwiedzać w środy, czwartki i niedziele w godzinach 08:15-13:50 oraz w poniedziałki, piątki i soboty w godzinach 08:15-19:50. We wtorki muzeum jest nieczynne dla odwiedzających.

Zwiedzanie kosztuje około 10 euro, a bilety wstępu są dostępne zarówno stacjonarnie w kasie muzeum jak i online. Bilety warto zarezerwować z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek lub braku wejściówek. Fasada pałacu, w którym mieści się Muzeum Bargello łudząco przypomina Palazzo Vecchio. To kolejna imponująca budowla, którą warto odwiedzić podczas pobytu we Florencji.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Spacerem po Spaccanapoli – czyli co zobaczyć w centrum Neapolu

Jezioro Iseo – poznaj atrakcje turystyczne w okolicy

Następny

Dodaj komentarz