Muzeum Cywilizacji Rzymskiej – wszystkie najważniejsze informacje

Tagi , , , , ,

Historia i kultura starożytnego Rzymu fascynuje nie tylko miłośników cywilizacji, ale także i każdego turystę, który decyduje się odwiedzić Wieczne Miasto. Nie da się ukryć, że wszelkie obrządki, prymitywne narzędzia czy ruiny antycznych świątyń stanowią jedną z ciekawszych podróży w czasie. Jeśli wybierasz się do Rzymu na wakacje lub długi weekend i również jesteś zainteresowany starożytną cywilizacją, wówczas koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Cywilizacji Rzymskiej. Jaka jest jego historia i gdzie dokładnie się ono znajduje? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej – historia i ciekawostki

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej – jak sama nazwa wskazuje – jest zbiorem poświęconym dokonaniom, artefaktom i innym kolekcjom, ściśle związanym z kulturą antycznego Rzymu. Co ciekawe, jest to jedno z największych tego typu muzeów na całym świecie! W porównaniu do innych muzeów, jakie znajdują się w Rzymie, to wydaje się dość „młodym”. Otwarto je w 1955 roku. Głównym celem miała być ochrona i eksponowanie dorobku kultury starożytnej, rzymskiej cywilizacji. Jednocześnie już od wejścia do tego budynku będziesz zaskoczony jego rozmiarami i przestronnością.

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej jest podzielone aż na 59 sekcji, z których każda odnosi się do innego aspektu związanego ze starożytną kulturą. Sekcje te zajmują – łącznie – powierzchnię aż 13 tysięcy metrów kwadratowych, a całkowita długość ścian muzeum oscyluje w granicach 3 kilometrów. Wszystko to sprawia, że monumentalne rozmiary tego budynku pozwoliły sklasyfikować go jako największy na świecie.

Ruins of the forum in Rome, Italy
Ruiny forum w Rzymie, Włochy, licencja: shutterstock/By swisshippo

W środku znajdziesz wiele, niezwykle interesujących eksponatów. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na interesujące reprodukcje rzeźb. Niestety, większość oryginałów uległa zniszczeniu, a te, które przetrwały znajdują się w specjalnych zbiorach muzeum. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na trzon całej kolekcji, który jest całkowicie oryginalny. Zachowane dzieła sztuki i rzeźby pochodzą z wystawy archeologicznej, która organizowana była w 1911 roku. Miała ona wówczas upamiętnić piętnastą rocznicę zjednoczenia Italii. Jest to stała ekspozycja, dzięki której możesz dokonać pełnego przeglądu historii całego, starożytnego Rzymu. Wizyta w tym muzeum będzie więc dla Ciebie jednym z ciekawszych doświadczeń, na które koniecznie musisz się zdecydować!

Gdzie znajduje się Muzeum Cywilizacji Rzymskiej?

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej znajduje się przy Piazza Giovanni Agnelli w południowej części miasta. Niestety, muzeum znajduje się nieco dalej od centrum, więc najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej lub taksówek, jeśli chcesz się tam sprawnie dostać. Najbliższym przystankiem jest Larentina/Mendoza. Znajduje się on jedynie 200 metrów od Muzeum Cywilizacji Rzymskiej. Zatrzymuje się tam autobus numer 671, który kursuje również do ścisłego centrum Rzymu. Jeśli zaś podróżujesz własnym samochodem, to bez problemu znajdziesz parking przy samym muzeum.

Zwiedzanie Muzeum Cywilizacji Rzymskiej – bilety, godziny otwarcia

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej dostosowuje swoje godziny otwarcia w zależności od sezonu turystycznego. Od lipca do września działa od wtorku do piątku w godzinach do 16:00 do godziny 22:00. Z kolei w niedziele i soboty będzie czynne od 15:00 do 22:00. W pozostałych miesiącach muzeum otwierane jest sporadycznie, więc będziesz musiał zweryfikować informacje jego oficjalnej stronie. Ponadto wejście do Muzeum jest całkowicie darmowe. Nie musisz więc martwić się koniecznością zakupienia biletu wstępu. Jednocześnie obowiązuje Cię wcześniejsze dokonanie rezerwacji. Możesz to zrobić zarówno telefonicznie lub za pośrednictwem formularza, który dostępny jest na oficjalnej stronie muzeum. Rezerwacji możesz dokonać w każdy dzień tygodnia – również w poniedziałek, kiedy to muzeum jest nieczynne. Telefoniczna rezerwacja jest możliwa od godziny 9:00 do godziny 21:00. Takiej wizyty w muzeum na długo nie będziesz mógł zapomnieć!

Czytaj również:

Campo de’ Fiori w Rzymie, zwiedzanie i historia

Zwiedzanie Koloseum – wszystko co należy wiedzieć!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Baptysterium we Florencji, zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Najlepsze miejsca w Toskanii dla rodzin z dziećmi

Następny

Dodaj komentarz