Muzeum Kaplica Sansevero (Museo Cappella Sansevero), zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Neapol słynie ze swoich licznych obiektów sakralnych. Miasto to obfituje w różnorodne kościoły i kaplice, które są interesujące nie tylko z uwagi na kult religijny, ale także z uwagi na swoje wnętrze i architekturę. Jeśli zamierzasz wybrać się na zwiedzanie miasta, to koniecznie udaj się do Muzeum Kaplica Sansevero. Co musisz o niej wiedzieć i jak możesz się do niej dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sansevero – historia, ciekawostki

Sama Kaplica Sansevero powstała za sprawą siódmego księcia Sanservero. Teoretycznie, on rozbudował już istniejący obiekt. Powstanie samej, pierwotnej kaplicy ma związek z inicjatywą wiernych, którzy zanosili w tym miejscu prośby do Najświętszej Marii Panny. Druga teoria powstania kaplicy jest nieco bardziej brutalna. Miała ona zostać wybudowaną przez matkę, której syn został zamordowany w wyniku zdrady. Co ciekawe, miała ona wznieść kaplicę po to, by prosić o przebaczenie za grzechy swojego potomka. Kaplica Sansevero od niepamiętnych czasów wzbudzała zainteresowanie badaczy i archeologów. Niemniej jednak coraz częściej przyciągała ona turystów, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się zlokalizowane w niej obecnie muzeum. 

Kaplica Sansevero – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Muzeum Kaplica Sansevero znajduje się dość blisko ścisłego centrum Neapolu. Możesz dostać się tam bez większych problemów piechotą, spacerując z Palazzo Venezia Napoli w kierunku wschodnim. Z drugiej strony możesz także skorzystać z taksówek, samochodu lub komunikacji miejskiej. Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny, wówczas skorzystaj z 1 linii metra i wysiądź na stacji Dante. Znajduje się ona jedynie 200 metrów od Kaplicy Sansevero.

Muzeum Kaplica Sansevero – zwiedzanie

Muzeum Kaplica Sansevero jest zlokalizowane w kaplicy pogrzebowej. Jednocześnie największą atrakcją i dumą tego muzeum jest pokaźna kolekcja rzeź, z którą koniecznie musisz się zapoznać. Najpopularniejszą z nich jest rzeźba pt. „Chrystus spowity całunem”. Twórcą jest Giuseppe Sanmartino. Rzeźba ta znajduje się dokładnie na środku muzeum i wzbudza ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą całunu, który sprawia wrażenie lekkiego i delikatnego. W pierwszej chwili możesz nie uwierzyć w to, że jest on z marmuru. Zakładano nawet, że całun stworzono ze sztucznych substancji, aczkolwiek badania naukowe obaliły tę teorię.

Po bokach muzeum znajdziesz także figurki czterech cnót. Najważniejsze są jednak dwie z nich: Disinganno i Pudicizia. Zostały one bowiem zadedykowane najbliższym księcia Raimondo. Z głównej sali skieruj się w dolną strefę muzeum, gdzie możesz podziwiać wyjątkowo precyzyjnie odwzorowane układy anatomiczne. W dolnej sali znajdziesz szkielety – mężczyzny i kobiety – które mają zachowany pełny układ tętnic i żył. Co ciekawe, legendy wskazują na to, że ciała te należały do służby rodziny królewskiej, a w ich żyły została wstrzyknięta metalizująca substancja. Jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że te anatomiczne detale zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Wizyty w Museum Kaplica Sansevero z pewnością nie będziesz mógł zapomnieć!

Sprawdź też jak wygląda zwiedzanie Museo San Domenico Maggiore?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Basilica Reale w Neapolu – zwiedzanie

Museo San Domenico Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz