Muzeum Narodowe w Rzymie – najważniejsze informacje

Tagi , , , ,

Rzym, czyli Wieczne Miasto to wyjątkowa metropolia Słonecznej Italii. Znajdziesz tu niezwykle ciekawe zabytki, możesz podziwiać sztukę, dawne budowle I wiele więcej. Liczba muzeów w tym mieście jest niesamowita. A jednym z ciekawszych miejsc dla miłośników sztuki jest Muzeum Narodowe w Rzymie. Warto dowiedzieć się o nim coś więcej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Narodowe w Rzymie (Museo Nazionale Romano) – historia i ciekawostki

Muzeum Narodowe w Rzymie to ogólna nazwa, która funkcjonuje w odniesieniu do grupy obiektów, jakie powstały około 1889 roku. Głównym zamysłem utworzenia Muzeum Narodowego w Rzymie było zjednoczenie kolekcji i dorobku kulturalnego antyków i innych eksponatów, które pochodziły z okresu pomiędzy V i III wiekiem przed naszą erą. Muzeum Narodowe w Rzymie zostało zainaugurowane i otwarte dla zwiedzających w roku 1890. Co ciekawe, główny budynek początkowo zajmował miejsce niewielkiego krużganku, który wzniesiony został zgodnie z projektem słynnego Michała Anioła. Oczywiście w późniejszych latach dokonywano wielokrotnej przebudowy budynku, a sam Palazzo Altemps wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli.

Garden of the National Museum of Rome (Diocletian baths), Colossal Krater fountain
Ogród Muzeum Narodowego w Rzymie (łaźnie Dioklecjana), fontanna Colossal Krater, licencja: shutterstock/By onyshchenko

Przełomowym momentem okazał się jednak rok 1982. To właśnie wtedy rząd Włoch zdecydował się odkupić budynki od Watykanu i rozpoczął ich restaurację. Od tego momentu Muzeum Narodowe w Rzymie stało się prawdziwym symbolem miasta, który przyciąga wielu turystów każdego dnia. Znajduje się tam wiele wystaw, które będziesz mógł podziwiać. Są one podzielone zarówno na stałe, jak i czasowe, więc będziesz musiał ten aspekt dokładnie sprawdzić, zanim udasz się z wizytą do muzeum. Niemniej jednak do najważniejszych eksponatów można zaliczyć:

  • Tron Ludovisi;
  • wielki sarkofag Ludovisi;
  • rzeźba pod tytułem: „Gal popełniający samobójstwo”;
  • rzeźba grecka Atena Partenos.

Oprócz wyżej wymienionych eksponatów znajdziesz także wiele innych, tematycznych zbiorów.

Gdzie znajduje się Muzeum Narodowe w Rzymie?

Muzeum Narodowe w Rzymie znajduje się w ścisłym centrum miasta, blisko dworca Roma Termini. Możesz dostać się tam na wiele sposobów. Jeśli zdecydujesz się na spacer, wówczas kieruj się w kierunku zachodnim od Fontanna di Trevi. Jeśli zaś zdecydujesz się na podróż samochodem lub taksówką, to parking znajduje się dosłownie naprzeciwko muzeum. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem Termini – wraz ze stacją metra o tej samej nazwie. Zatrzymuje się tam czerwona linia podziemnej kolei, a także autobusy linii 16, 75 i 105, a także tramwaje – 5 i 14.

Wystawy Muzeum Narodowym w Rzymie

Jedną z najważniejszych wystaw w Muzeum Narodowym w Rzymie jest wystawa poświęcona ludom Latyńskim. Zajmuje ona całe piętro budynku i znajdziesz tam artefakty cywilizacji, która istniała jeszcze przed założeniem Rzymu. Istotna wydaje się także wystawa poświęcona kolekcji epigraficznej. Rozciąga się ona aż na trzech poziomach muzeum i obejmuje kolekcję ponad 900 eksponatów. Zbiory podzielone są tematycznie i chronologicznie, co ułatwia ich zwiedzanie.

Muzeum Narodowe w Rzymie – bilety, godziny otwarcia

Muzeum Narodowe w Rzymie otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Na zwiedzanie możesz wybrać się od godziny 9:30 do godziny 19:00. Pamiętaj jednak, że ostatnie wejście jest możliwe na 30 minut przed zamknięcie Muzeum Narodowego w Rzymie. Musisz zakupić także bilet wstępu. Możesz nabyć go zarówno w kasie biletowej przed wejściem do muzeum, ale także za pośrednictwem autoryzowanej strony internetowej. Bilet kosztuje 16 euro – normalny lub 14 – euro ulgowy. Upoważnia Cię on do wejścia do każdego z budynków, jakie znajdują się w kompleksie i podziwiania wszystkich pięter oraz sal.

Czytaj także:

Muzeum Figur Woskowych w Rzymie – zwiedzanie, bilety

Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej w Rzymie – zaplanuj wizytę

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Najlepsze spa w Toskanii – rekomendowane hotele

Città Alta (Górne Miasto) w Bergamo – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz