Najlepsze trasy rowerowe nad Jeziorem Maggiore

Tagi , , ,

Miejsce, które chcemy przybliżyć w tym tekście, to absolutnie unikatowe połączenie dwóch żywiołów. Włoskiego, naturalnego piękna z alpejskim majestatem i doniosłością szwajcarskich panoram. Nic zresztą w tym dziwnego, bo gdy tylko spojrzymy na mapę dostrzeżemy, że obszar ten współdzielą właśnie te dwa państwa. Efekty tej międzynarodowej współpracy są wysoce zadowalające.

Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) zyskuje coraz większą popularność wśród turystów z Polski i trudno się temu dziwić. Po latach doceniania kilku popularnych jezior w północnych Włoszech (na czele z Gardą i Como) warto jest odkryć inne, równie piękne kierunki wakacyjnych podróży. Świetnym adresem jest wspomniane jezioro znajdujące się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Mediolanu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lago Maggiore – co warto zobaczyć? Co robić?

Maggiore to piękne jezioro polodowcowe, którego otoczenie kształtują cudowne, ikoniczne góry Starego Kontynentu – Alpy. Głęboki błękit tutejszej wody wspaniale kontrastuje z wyniosłymi szczytami, których znaczna część jest ośnieżona. Już sama ta charakterystyka powinna być wystarczającą zachętą, by zdecydować się na wizytę w tym zakątku Europy.

Pomimo położenia w północnej części półwyspu Apenińskiego, na pograniczu szwajcarskim – a więc na obszarach, które kojarzymy zwykle z bardziej chłodnymi warunkami pogodowymi – teren, na którym znajduje się jezioro Maggiore, zalicza się jeszcze do klimatu śródziemnomorskiego. Dzięki temu nad brzegiem akwenu możemy podziwiać bujny rozkwit zróżnicowanej roślinności, co tylko potęguje znakomity klimat tego miejsca.

Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w tym rejonie jest chociażby rejs statkiem. Z jego perspektywy z jeszcze większą mocą ukaże się nam cudowność jeziora i jego okolic. Mamy wówczas szansę zatracić się w fantastycznej atmosferze kształtowanej subtelnym szumem wody i zachwycającymi panoramami widokowymi roztaczającymi się wokół akwenu.

Ta okolica ma również do zaoferowania coś dla fanów zupełnego relaksu i tak zwanego chillowania. Upragniony spokój znajdziemy na licznych plażach rozsianych po wybrzeżu jeziora. Zdecydowanie są one miejscem, które warto zobaczyć i wypróbować podczas pobytu nad Lago Maggiore.

Lago Maggiore – wyspa Isola Bella

Maggiore jest też znane za sprawą licznych wysp kształtujących jego unikatowy charakter. Najważniejsze są Wyspy Boromejskie tworzące urokliwy archipelag złożony z pięciu wysp. Są one niewielkich rozmiarów, ale zdecydowanie warto jest odwiedzić je w trakcie pobytu nad Maggiore. Dostęp do wysp gwarantują odbywające się regularnie rejsy wycieczkowe.

Szczególnie atrakcyjna jest wyspa Isola Bella, w przypadku której już sama nazwa mówi wszystko (tłum. piękna wyspa). Zdobi ją piękny pałac wzniesiony w stylu barokowym, który jest pozostałością po szlacheckim rodzie, jaki był przed wiekami w posiadaniu tego miejsca. Co istotne, sama nazwa nie miała pierwotnie oznaczać „bella” w rozumieniu czegoś pięknego, ale była odniesieniem do hrabiowskiej żony imieniem Izabela, której dedykowany był tutejszy pałac. Zbieżność nazw jednak spowodowała, że dziś nie sposób nie opisywać tej wyspy jako „bella”.

Dodatkową atrakcją – poza pałacem – są przepiękne egzotyczne ogrody, których mieszkańcami są między innymi pawie. Wszystkie te elementy razem tworzą wspaniały i unikatowy klimat, który wyróżnia wyspę Isola Bella na jeziorze Maggiore.     

Locarno – szwajcarskie miasto nad jeziorem Maggiore

Dla osób chcących zaznać czegoś więcej poza kontaktem z samą naturą, istotną informacją będzie fakt, że nad jeziorem Maggiore – po stronie szwajcarskiej – znajduje się ważny ośrodek miejski. Mowa o Locarno, a więc jednym z najważniejszych miast Szwajcarii, który stanowi popularną miejscowość wypoczynkową.   

Locarno to również ważne miejsce z punktu widzenia historycznego (odznaczone między innymi w losach dwudziestolecia międzywojennego słynnymi traktatami z 1925 roku), co powinno dodatkowo zachęcić do odwiedzenia tego miejsca. Przede wszystkim to pięknie położone miasto jest jednak punktem wypadowym – zarówno do wypraw górskich po okolicznych pasmach, jak i wycieczek rowerowych oraz wszelkich innych form lokomocji.

Trasy rowerowe nad jeziorem Maggiore

Okolice jeziora Maggiore są znakomitą propozycją również dla fanów dwóch kółek – zarówno tych czysto amatorskich, jak i rowerzystów bardziej zaawansowanych. Na wstępie zaznaczyć należy, że o wiele bardziej przyjazna dla cyklistów jest szwajcarska część jeziora, tak więc na niej powinni się skupić miłośnicy rowerów, który pragną w ten sposób przemierzać wybrzeże jeziora.

Nie oznacza to jednak rzecz jasna, że włoska część nie ma do zaoferowania kompletnie nic dla użytkowników dwóch kółek. Tu również znajdziemy interesujące trasy, które możemy z powodzeniem przemierzać. Tym samym interesującą propozycją trasy rowerowej nad Maggiore może być po prostu przejechanie tego jeziora na około.

Zaletą trasy rowerowej dookoła jeziora Maggiore jest dobry stan infrastruktury (choć nie zawsze dedykowanej wyłącznie rowerom, często trzeba poruszać się po zwykłych drogach – w tym po tunelach), ale również płaskość – nie czekają tu na nas strome podjazdy, czy ostre, niebezpieczne zjazdy.     

Locarno rajem dla rowerzystów

Szczególnie interesujące dla cyklistów może być wspominane już Locarno, które jest bardzo dobrze rozwinięte pod kątem infrastruktury rowerowej. Napotkamy tu wiele ścieżek rowerowych i tras powstałych z myślą o tej formie lokomocji. To zatem prawdopodobnie najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasto nad jeziorem Maggiore i każdy, kto chce zwiedzać te rejony z perspektywy dwóch kółek, powinien koniecznie je odwiedzić.

Dobrym pomysłem jest po prostu – po zakwaterowaniu w Locarno – wyjechać na trasę nad brzegiem jeziora, a następnie… ruszyć tam, gdzie koła nas poniosą. Nie kalkulować, nie szykować się tylko spontanicznie odwiedzić różne miejsca w tym urokliwym mieście, jak i zobaczyć jego najbliższe okolice. To może być naprawdę fascynująca i nieoczywista szwajcarska przygoda.  

Ciekawym pomysłem na dłuższą i dużo bardziej ambitną trasę jest przejazd wzdłuż zachodniej strony jeziora – konkretnie pomiędzy Locarno, a piękną miejscowością znajdującą się już po stronie włoskiej – Verbania. W jedną stronę jest tu do pokonania aż czterdzieści kilometrów malowniczej trasy wzdłuż wybrzeża. Jej pokonanie powinno zająć co najmniej dwie godziny.

Po przybyciu na miejsce możemy przenocować i kolejnego dnia wyruszyć w dalszą drogę w tym samym, południowym kierunku. Do przejechania pozostaje wówczas jeszcze trzydzieści kilometrów aż do włoskiego zwieńczenia jeziora Maggiore. Aby tego dokonać, musimy przejechać na wschodnią część nabrzeża, w czym pomoże nam przeprawa promowa łącząca miejscowości: Intra i Laveno

Poprzedni

Merano – narty, atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Rowerem przez Cortina d’Ampezzo – trasy, porady

Następny

Dodaj komentarz