Najlepszy przewodnik po Neapolu, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , ,

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” – to powiedzenie sugeruje turystom, że jest to miejsce zdecydowanie nietuzinkowe i wyjątkowe na mapie Włoch. I rzeczywiście tak jest! Neapol to trzecie co do wielkości miasto Włoch, które rocznie odwiedza prawie 2,5 mln turystów. Jak zaplanować wyjazd do tego wyjątkowego miasta i co koniecznie w Neapolu trzeba zobaczyć? Oto najważniejsze wskazówki dla przyjezdnych!

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Neapol – miasto mafii, czy turystyczny raj?

Neapol znajduje się w południowych Włoszech, nad Zatoką Neapolitańską i jest jednocześnie stolicą regionu Kampania. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich miast. Usytuowany jest pomiędzy jednym z najsłynniejszych wulkanów na świecie, czyli Wezuwiuszem i Polami Flegrejskimi. Znajduje się tam ponad 20 wulkanicznych stożków i kraterów. Przez wiele lat Neapol był pomijany przez biura podróży oraz samych pilotów wycieczkowych. Głównie za sprawą złej sławy, jaką pokryło się miasto przez ostatnie dziesięciolecia. Obecność mafii, duża przestępczość na ulicach miasta, a także ogólna atmosfera grozy skutecznie odciągała turystów od głębszej eksploracji Neapolu. Tymczasem obecnie to miasto jest jednym z ważniejszych punktów turystycznych i usługowych południowych Włoch. Oferuje mnóstwo atrakcji, zabytkowych budowli oraz kultowych miejsc, które po prostu koniecznie trzeba zobaczyć!

Holidays on Amalfi Coast. Back view of beautiful fashion girl enjoying view of Atrani village on Amalfi Coast. Summer vacation in Italy.
Zwiedzanie Neapolu, Włochy, licencja: shutterstock/By Zigres

Neapol najbardziej rozpoznawalny jest przez charakterystyczny krajobraz. Ogromna powierzchnia gęstej zabudowy w towarzystwie wulkanu Wezuwiusza w niedalekiej odległości z pewnością jest unikatowym widokiem. I właśnie paradoksalnie obecność i działalność mafii sprawiła, że miasto Neapol zyskało międzynarodową rozpoznawalność. Tłumy turystów chętnie przybywają w jego progi, by poczuć niesamowity klimat i skorzystać z włoskiej gościnności. Niemniej jednak należy pamiętać, że działalność mafii włoskiej jest wciąż obecna w Neapolu. Mimo starań policji wciąż dochodzi do różnych incydentów. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i unikać niektórych miejsc, szczególnie niektórych dzielnic.

Zwiedzanie Neapolu – transport i komunikacja w Neapolu

Neapol jest miastem dobrze skomunikowanym pod względem komunikacji miejskiej. Prócz powszechnie dostępnych autobusów najpopularniejszym środkiem transportu jest metro. Choć niezbyt rozbudowane, bo posiadające jedynie dwie trasy, stanowi bardzo wygodny środek transportu. Dostępne są dwie linie – miejskie i podmiejskie, tą drugą możemy dotrzeć m.in. do prowincji Pouzzoli, gdzie znajduje się bardzo chętnie odwiedzany Wulkan Solfatara. Metro w Neapolu jest zalecane szczególnie dla osób, którym zależy na optymalizacji czasu dojazdu do różnych punktów miasta, biorąc pod uwagę fakt, że Neapol ma ogromną powierzchnię.

Jeżeli chodzi natomiast o autobusy miejskie, nie obowiązuje tam żaden dokładny rozkład jazdy. Trzeba liczyć się z opóźnieniami i bardzo luźnym podejściem Włochów do punktualności. Płynna jazda w Neapolu jest praktycznie niemożliwa z uwagi na duże korki na drogach. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, jeżeli zamierzamy przemieszczać się autobusami po mieście. Bilety kosztują w granicach 1-2 euro. Warto też wiedzieć, że na terenie miasta i jego najbliższej okolicy kursuje specjalna kolejka podmiejska o nazwie Circiumvesuviana. Posiada 5 głównych linii, m.in. przejeżdżająca bardzo popularną trasą Napoli – Sorrento, czy Napoli – Poggiomarino. Obowiązują tu takie same bilety miejskie, co na autobusy. Jest to wygodna i nieco bardziej punktualna alternatywa transportu dla turystów.

Zabytki w Neapolu – co koniecznie warto zwiedzić?

Wulkan Wezuwiusz

Neapol obfituje w zabytkowe budowle, świątynie oraz muzea, na zwiedzanie których najlepiej przeznaczyć co najmniej kilka dni. Jest to właściwie konieczność, ponieważ liczba miejsc wartych odwiedzenia jest na tyle duża, że trudno jest zwiedzić je wszystkie w ciągu jednego dnia. Miejscem zdecydowanie kultowym i najbardziej rozpoznawalnym w Zatoce Neapolitańskiej jest oczywiście wulkan Wezuwiusz, który wznosi się na wysokość 1281 metrów. Średnica jego krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość to 230 metrów. Można wejść na jego szczyt i podziwiać niesamowite widoki, mimo że wulkan wciąż pozostaje aktywny, co rejestruje obserwatorium wulkaniczne – Osservatorio Vesuviano. Od wejścia do szczytu krateru prowadzi nieutwardzona ścieżka oraz fragment drewnianych schodów, a dojście na górę zajmie nam kilkanaście minut.

Stare Miasto w Neapolu

April 09, 2022 - Naples, Italy. The old ancient district of Naples - Quartieri Spagnoli. Slums, old European street, life without embellishment, the reverse side of luxury. Maradona
Starówka w Neapolu, Włochy, licencja: shutterstock/By Dudaeva

Jednak równie dużą uwagę podczas wizyty w Neapolu warto zwrócić na ogromne dziedzictwo kulturowe i zabytkowe miasta. Neapol może pochwalić się największą w Europie historyczną częścią miasta, ma ona 1700 ha i została umieszczona na liście UNESCO. Pierwszą propozycją zwiedzania jest Muzeum Cappella Sansevero. Możemy w nim podziwiać liczne unikatowe dzieła sztuki rokokowej najwybitniejszych włoskich artystów XVIII wieku. Freski, posągi, obrazy czy ogólny przepych robią naprawdę ogromne wrażenie. Najbardziej unikatową rzeźbą jest „Chrystus spowity całunem” autorstwa Giuseppe Sanmartino.

Zwiedzanie Neapolu

Nie można też przejść obojętnie obok Katedry w Neapolu z krwią świętego Januarego (Duomo di Napoli) pochodzącej z XIV wieku. Znajdują się w niej relikwie św. Januarego, jednego z 52 patronów Neapolu. Dla mieszkańców relikwie mają ogromne znaczenie. Wierzy się, że jego krew 19 września każdego roku zmienia się w stan płynny, co zwiastuje powodzenie lub nieszczęście dla miasta. Neapol znany jest również z niesamowitych i bajkowych zamków, w przeszłości pełniących funkcje obronne. Jednym z najlepiej zachowanych jest Pałac Królewski w Neapolu (Palazzo Reale di Napoli) znajdujący się przy Placu Plebiscytu. Obejrzeć możemy wystawne komnaty, kaplice i apartamenty wyposażone w unikatowe meble, obrazy i rzeźby.

Nie można również nie wspomnieć o rozbudowanych podziemiach Neapolu, które po prostu trzeba odwiedzić będąc w tym mieście. Gallerii Borbonica, czyli sekretny Tunel Burbonów miał łączyć Pałac Królewski z placem Wiktorii, a jego budowę rozpoczęto w 1853 roku. Znajdują się tam również schrony przeciwlotnicze i szpital wojskowy oraz skład skonfiskowanych pojazdów. W trakcie zwiedzania natkniemy się także na wzruszający wątek polski. Na zwiedzanie Neapolu trzeba poświęcić co najmniej kilka dni, by móc zobaczyć chociaż część niezwykłego dziedzictwa miasta – lepiej załóżmy wygodne buty!

Kultowe mafijne punkty na mapie Neapolu – poczuj się jak w filmie!

Neapol niezmiennie kojarzy się z mafijnymi porachunkami. Nie są to niestety tylko wymysły na rzecz kinematografii, a smutna rzeczywistość lokalnych mieszkańców. Niemniej jednak to właśnie w Neapolu były kręcone liczne kultowe filmy, m.in. „Jedz, módl się, kochaj”, „ Człowiek w ogniu”, czy „Utalentowany Pan Ripley” z Matt’em Damonem w roli głównej, który doskonale oddaje klimat Neapolu – sceny kręcone były m.in. w neapolitańskim teatrze San Carlo, jak również w zabytkowej dzielnicy miasta. Nie można również nie wspomnieć o kinowym hicie „Pompeje” z 2014 r., który przedstawia historię wybuchu Wezuwiusza w 79 r. p.n.e. skutkującym zagładą całego miasta. Wiele scen nakręcono w samych Pompejach i w okolicach Neapolu. Wizyta w Neapolu będzie nie lada gratką dla miłośników włoskiego kina, ale nie tylko. Wiele kultowych filmów, m.in. amerykańskich kręconych było właśnie w tym mieście. Wprawne oko pozwoli wychwycić, w jakich miejscach Neapolu były nakręcone konkretne sceny. Jest to dodatkowa zachęta, by odwiedzić to miasto!

Najlepsze restauracje w Neapolu – gdzie zjemy najlepsze włoskie dania?

Najlepsza pizzeria w Neapolu, Włochy, fot. shutterstock.com

Najlepsza pizzeria w Neapolu, Włochy, fot. shutterstock.com

Jeżeli szukamy miejsca na świecie, gdzie można zjeść najprawdziwszą pizzę opartą na lokalnej recepturze, to właśnie Neapol jest tym punktem na mapie świata. Będąc w tym mieście, nie warto szukać wykwintnych restauracji z wysokimi cenami. Najlepsze, neapolitańskie jedzenie znajdziemy w niepozornych, niewielkich punktach, w których jedzą również lokalni mieszkańcy. Nie są to miejsca zbyt urokliwe i estetyczne, jednak oferują niesamowite, proste dania na bazie świeżych, aromatycznych składników.

Gino e Toto Sorbillo

Jedną z najbardziej polecanych pizzerii w Neapolu jest Gino e Toto Sorbillo zlokalizowana przy Via de Tribunali 32, która zdecydowanie skradła serce nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również i turystów. By zjeść tu pizzę, trzeba przygotować się na długą kolejkę, właśnie z powodu ogromnej popularności pizzerii. Menu jest zaskakująco krótkie, ale zawiera najlepsze warianty pizzy oraz schłodzonych napojów. Restauracja czynna jest do bardzo późnych godzin nocnych, więc możemy wybrać się tam o dowolnej porze.

Ntretella – Pizzeria con Friggitoria

Kolejną propozycją na kulinarnej mapie Neapolu jest Ntretella – Pizzeria con Friggitoria, znajdująca się przy Vico Maddalenelle degli Spagnoli 19. Miejsce zdecydowanie klimatyczne, zlokalizowane w wąskiej uliczce na uboczu. Atmosfera, jaka panuje w tym miejscu, jest zdecydowanie godna polecenia. Szczególnie że restauracja prowadzona jest przez rodzinę z tradycjami, a dodatkowo bardzo chętnie przesiadują tam lokalni mieszkańcy – nie ma lepszej wizytówki restauracji! W tym miejscu zjemy doskonałe owoce morza, ale głównie pizzę z różnymi dodatkami, np. karczochem czy oliwkami.

Ostatnim miejscem godnym polecenia jest Passione Di Sofi, zlokalizowane przy Via Toledo 206, najpopularniejszym deptaku w mieście. Tutaj z kolei możemy spróbować włoskich specjałów cukierniczych, a wybór jest naprawdę spory! To również w tym miejscu mamy ogromny wybór małych knajpek, restauracji, kawiarni czy stoisk, gdzie wybór neapolitańskich przysmaków jest naprawdę duży. Miejsce godne polecenia! Warto też zaglądać do małych kawiarenek czy restauracji schowanych w wąskich uliczkach podczas zwiedzania. Mamy praktycznie gwarancję, że zjemy tam coś pysznego!

Plaże w Neapolu – gdzie warto wypoczywać?

Zatoka Neapolitańska uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Włoszech. Majestatyczny szczyt Wezuwiusza w tle, gorące słońce i lazurowy kolor wody to doskonałe połączenie do wypoczynku. Pierwszą propozycją jest Plaża La Gaiola, która idealnie nadaje się do aktywnego wypoczynku, np. pływania kajakiem, nurkowania czy pływania. Tutaj znajduje się również podwodny park archeologiczny z rzymskimi ruinami, które można zobaczyć z bliska, nurkując z przewodnikiem. Sama plaża jest dość niewielkich rozmiarów, ale jest za to bezpłatna i dość mało uczęszczana – turyści najchętniej spędzają aktywnie czas w tym miejscu, zamiast leniwie się opalać.

Plaża „Scoglione” von Marechiaro

Kolejną propozycją pięknej, neapolitańskiej plaży jest skalista Plaża „Scoglione” von Marechiaro, bardzo znane miejsce zarówno pod względem turystycznym, jak i lokalnym. O wiele większa powierzchnia plaży umożliwia komfortowy wypoczynek, nawet mimo braku piasku. To również idealne miejsce dla osób, które lubią nurkować – pod wodą można podziwiać podwodne posągi, ale także groty. Jeżeli chodzi natomiast o typowy wypoczynek na plaży, warto zabrać ze sobą własne leżaki czy parasol, bo takie akcesoria na terenie plaży są odpłatne.

Ostatnią już plażą, na którą warto się udać podczas wizyty w Neapolu, jest Kąpielisko Elena, które już o wiele lepiej nadaje się do leniwego wygrzewania się w słońcu z uwagi na piaszczystą powierzchnię powulkaniczną. Prócz tego organizowane są tam również różne atrakcje dla rodzin z dziećmi, można zjeść w jednej z kilku restauracji, czy zakupić pamiątki na straganach przy plaży. Jest to zdecydowanie dobry wybór dla rodzin z dziećmi, bo woda przy plaży jest dość płytka, co sprzyja zabawom wodnym. Jedynym minusem jest konieczność wykupienia wstępu za kilka euro, jednak opłaca się to z uwagi na doskonałe warunki wypoczynku.

Noclegi w Neapolu – najlepsze luksusowe hotele

Baza noclegowa w Neapolu jest naprawdę rozbudowana – od najtańszych opcji zakwaterowania na obrzeżach miasta, aż po luksusowe ośrodki w centrum Zatoki Neapolitańskiej. Jeżeli zależy nam na maksymalnym komforcie, to taki zapewnią nam właśnie najlepsze hotele w Neapolu, cieszące się niezmiennie ogromną popularnością.

Grand Hotel Vesuvio

Pierwszą propozycją jest pięciogwiazdkowy obiekt zlokalizowany tuż nad brzegiem morza. Leży naprzeciwko zamku Castel dell’Ovo w zabytkowej dzielnicy Santa Lucia, a z jego okien można podziwiać niepowtarzalny widok na Wezuwiusza, pobliską wyspę Capri oraz całą Zatokę Neapolitańską. Do dyspozycji gości pozostaje odkryty basen, centrum SPA i sala fitness, a także centrum odnowy biologicznej. Pokoje są przestronne i nowocześnie urządzone, znajdują się w nich prywatne łazienki, balkony, klimatyzacja oraz zestaw ręczników i kosmetyków. Na 9 piętrze budynku znajduje się restauracja, w której serwowane są posiłki dla gości i skąd można podziwiać przepiękny widok na całą zatokę. Miejsce niebanalne i zdecydowanie luksusowe!

The Britannique Hotel Naples, Curio Collection By Hilton

Kolejną propozycją jest The Britannique Hotel Naples, Curio Collection By Hilton, oferujący wysokiej jakości obsługę i doskonałe warunki pobytu. Zapewnia gościom m.in. nowoczesne wyposażenie pokoi z minibarem, prywatną łazienką oraz Wi-Fi. Dodatkowym udogodnieniem jest dobra lokalizacja, ponieważ z hotelu w zaledwie 10 minut dojdziemy do Via dei Mille, czyli jednej z ważniejszych ulic zakupowych Neapolu, a także do stacji metra, skąd dojedziemy w dalsze części miasta. Na terenie obiektu znajduje się również sala fitness, bezpłatny parking dla gości, a także restauracja z lokalnymi przysmakami.

Romeo Hotel

Ostatnią już propozycją noclegową dla odwiedzających Neapol jest niezwykle klimatyczny Romeo Hotel z przepięknym widokiem na Wezuwiusza. Jest on dogodnie usytuowany naprzeciwko portu, z którego wypływają promy na wyspy Capri i Ischia, co ułatwia zwiedzanie okolicy. Hotel wyróżnia się nowoczesną aranżacją pokoi z jednoczesną funkcjonalnością, a także designerskimi meblami i skórzanymi dodatkami, które dodają ekstrawagancji. W budynku znajduje się również unikatowa, wyróżniona gwiazdką przewodnika Michelin restauracja Il Comandante na 10. piętrze. Oferuje ona wykwintną kuchnię włoską i panoramiczne widoki na Zatokę Neapolitańską. Miejsce zdecydowanie nietuzinkowe i wyjątkowe pod każdym względem!

Optymalny plan zwiedzania Neapolu w trzy dni – jak zaplanować?

Przez wzgląd na ogromne rozmiary Neapolu, zwiedzanie nie może być przypadkowe i spontaniczne. Szczególnie jeżeli zależy nam na zobaczeniu jak największej ilości zabytkowych miejsc. Przed wyjazdem warto zatem stworzyć plan zwiedzania – jaki będzie najlepszy? Po rozgoszczeniu się w pokoju hotelowym najlepiej jest rozpocząć zwiedzanie od centrum miasta. Znajduje się tam historyczna część miasta o powierzchni blisko 1700 ha. To właśnie tam jest największe skupisko zabytkowych katedr, kościołów, muzeów i innych, wartych odwiedzenia miejsc. Sama ta część może pochłonąć około dwóch dni zwiedzania i jest zdecydowanie najcenniejszą częścią miasta pod względem turystycznym.

By zaoszczędzić czas na dojazd, warto przemieszczać się możliwie jak najczęściej metrem, by uniknąć korków. Jeżeli nasza wycieczka w Neapolu trwa co najmniej 3 dni, to właśnie te dwa dni warto poświęcić na zwiedzanie miasta i największych zabytków, a ostatni dzień pobytu przeznaczyć na wejście na Wezuwiusza. Wstęp kosztuje około 10 euro, a wejście na jego szczyt zajmuje około 30 minut. Dobrze jest również zorientować się w przewidywanej pogodzie, by nie trafić na pochmurny dzień. Jedno jest pewne – Neapol warto odwiedzić i postarać się, by zobaczyć w nim jak najwięcej!

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Procida – jednodniowa wycieczka, jak zorganizować?

Herkulanum – zwiedzanie, bilety, dojazd z Neapolu

Następny

Dodaj komentarz