Najpiękniejsze miasteczka nad Jeziorem Como – oto TOP10!

Tagi , , , , , , ,

Jezioro Como jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych zbiorników wodnych we Włoszech. Słynne Lago di Como znajduje się w Alpach i jest trzecim co do wielkości jeziorem w Słonecznej Italii. Z lotu ptaka można odnieść wrażenie, że kształt jeziora układa się w odwróconą literę „Y”. Co ciekawe, brzegi jeziora Coma, a także jedyna wyspa, jaka się na nim znajduje, były zamieszkane już w starożytności! Jeśli więc wybierasz się na swoje wymarzone wakacje właśnie w tę okolice, to poznaj Najpiękniejsze miasteczka nad Jeziorem Como!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Bellagio

Bellagio to miasteczko, które często nazywane jest perłą jeziora Como. Choć zamieszkuje je jedynie 3 tysiące mieszkańców, jest ono uznane za najbardziej turystyczną miejscowość całego regionu Lago di Como. Co ciekawe, swoją sławę miasteczko zyskało z uwagi na wyjątkową lokalizację. Znajduje się ono na malowniczym cyplu, który w majestatyczny sposób wchodzi w sam środek jeziora Como. W Bellagio poczujesz się jak w całkowicie innym świecie. Warto też wiedzieć, że w miasteczku najważniejszą rolę odgrywają luksusowe i prestiżowe hotele, bary, a nawet i kasyna. W centrum zaś znajdziesz historyczne wille i zabudowania mieszkańców. Nie będzie brakować Ci także sklepów, butików oraz licznych lokali gastronomicznych.

Bellagio borgo on Lake Como, Italy. Romantic scenery of coast and lakefront, the town is famous for popular luxury resort, stores, narrow streets and alleys.
Wioska Bellagio nad jeziorem Como we Włoszech. Romantyczna sceneria wybrzeża i jeziora, miasto słynie z popularnych luksusowych kurortów, sklepów, wąskich uliczek i zaułków ., licencja: shutterstock/By arkanto

2. Varenna

Varenna to miejscowość nad jeziorem Como, o której mogłeś już słyszeć. Bardzo często figuruje ona w zestawieniach i rankingach dotyczących najpiękniejszych miejsc w rejonie Lago di Como. Ciężko nazwać Varennę miastem – zamieszkuje ją około 770 osób. Jednak malownicza architektura, a także wyjątkowy klimat sprawiły, że nie brakuje tam turystów. Varenna leży przy granicy ze Szwajcarią. Miejsce to zaskoczy Cię przede wszystkim kolorowymi zabudowaniami, a także urokliwym kościółkiem, który znajduje się praktycznie w samym centrum. Nie znajdziesz tu co prawda zbyt wielu restauracji lub obiektów noclegowych. Niemniej jednak warto, byś odwiedził tę miejscowość chociażby na jeden dzień. Wrażenia z takiej podróży z pewnością będą niezapomniane.

3. Menaggio

Menaggio to niewielkie miasteczko nad jeziorem Como, które jednak zachwyca turystów swoim urokiem. Na co dzień zamieszkuje je nieco ponad 3,5 tysiąca mieszkańców. Miasteczko na przestrzeni lat stało się wyjątkowo popularnym ośrodkiem turystycznym. To, co najbardziej przyciąga wzrok to starówka zlokalizowana tuż nad samym brzegiem jeziora. Wyróżnia się ona wyjątkową barwnością i uroczymi zabudowaniami. Menaggio ma także promenadę, w okolicy której toczy się nocne życie. W Menaggio możesz także zapoznać się z urokliwą architekturą sakralną oraz skorzystać z wyjątkowo bogatej oferty gastronomicznej.

Como Lake and town of Menaggio waterfront aerial view, Lombardy region of Italy
Widok z lotu ptaka na jezioro Como i miasto Menaggio, region Lombardia we Włoszech, licencja: shutterstock/By xbrchx

4. Tremezzo

Termezzo to miasteczko zlokalizowane nad jeziorem Como, o którym wielu turystów mogło nawet nie usłyszeć. Do roku 2014 istniała nawet gmina o tej samej nazwie, jednak została ona zlikwidowana. Niemniej jednak Termezzo to również jedna z tych miejscowości w rejonie Lago di Como, której nie powinieneś pominąć. Na co dzień, miasteczko zamieszkiwane jest przez 1,3 tysiące mieszkańców. Poniekąd znajduje się ono na przeciwległym brzegu do Bellagio. Najważniejszym zabytkiem w Termezzo jest urokliwy zamek wznoszący się na samotnym szczycie. Zwróć także uwagę na wybetonowaną promenadę, którą możesz wybrać się na spacer wzdłuż wybrzeża oraz podziwiać spektakularne, alpejskie krajobrazy.

5. Lenno

Lenno to kolejna niewielka, aczkolwiek wyjątkowo urokliwa miejscowość, która zlokalizowana jest nad brzegiem jeziora Como. Na co dzień miasteczko zamieszkiwane jest przez nieco ponad tysiąc mieszkańców. Co ciekawe, znajduje się tam muzeum miejskie – Villa del Balbianello, które zgromadziło wyjątkowo ciekawą kolekcję eksponatów. Będąc w Lenno, zwróć także uwagę na dość charakterystyczną marinę. Nie ma przy niej wielu barów, aczkolwiek zawsze okolica ta wypełnia się turystami. To właśnie z tego punktu w mieście, możesz podziwiać najpiękniejsze widoki – szczyty i stoki Alp, majestatycznie zanurzające się w jeziorze Como.

Town of Lenno on Como lake aerial view, Lombardy region of Italy
Miasto Lenno nad jeziorem Como widok z lotu ptaka, region Lombardia we Włoszech, licencja: shutterstock/By xbrchx

6. Argegno

Argegno to miasteczko, które znajduje się w dość specyficznym miejscu, z dala od innych gmin. Na co dzień mieszka tu około 650 osób. W Argegno możesz podziwiać malownicze zabudowania, a samo centrum miasta zbudowane jest pod dwóch stronach zatoki wcinającej się w ląd. Całość ta tworzy niesamowitą scenerię, której z pewnością nie będziesz mógł zapomnieć przez dłuższy czas. W pobliżu Argegno znajduje się także rezerwat przyrody Sentiero delle Esperoni, który również możesz odwiedzić.

7. Cernobbio

Cernobbio to miasteczko znajdujące się w prowincji Como, tuż nad brzegiem jeziora od tej samej nazwie. Zamieszkiwane jest ono przez 6,5 tysiąca mieszkańców i jest wyjątkowo popularnym kierunkiem turystycznym. Miasto słynie przede wszystkim z historycznych willi, które zdobią starówkę. Musisz koniecznie zobaczyć Villa d’Este (obecnie działa tam hotel), Villa Erba (obecnie jest to centrum wystawiennicze) czy Villa Bernasconi (mieści się w niej muzeum miejskie) – są one symbolem Cernobbio. W mieście możesz także liczyć na dostęp do szeroko rozbudowanej bazy gastronomicznej i noclegowej. Co więcej, Cernobbio słynie także z kilku niewielkich plaż, więc w sezonie letnim możesz skorzystać tam z orzeźwiających kąpieli.

8. Griante

Grainte to niewielka wioska w regionie Lago di Como, która znajduje się po przeciwnej stronie Bellagio. Wioskę zamieszkuje nieco ponad 600 osób i w prosty sposób możesz się do niej dostać, podróżując w kierunku południowym z Menaggio. Największą atrakcją Griante jest malowniczy i kolorowy ogród botaniczny – Villa Carlotta. Poza tym koniecznie przyjrzyj się kolorowym domkom oraz udaj się na malutki plac miejski, gdzie toczy się główne życie wioski. Zwróć uwagę na malownicze krajobrazy, gdyż Griante położone jest z jednej strony nad brzegiem jeziora Como, a z drugiej strony na alpejskich stokach. Nie będziesz mógł także narzekać na brak restauracji czy barów – Griante na przestrzeni lat stało się wyjątkowo turystyczną miejscowością.

Griante-Tremezzo, Lake Como Italy
Griante-Tremezzo, Najpiękniejsze miasteczka nad Jeziorem Como, Włochy licencja: shutterstock/By MAT-Italia

9. Nesso

Nesso to kolejne miasteczko nad jeziorem Como, które powinieneś odwiedzić. Często jest ono określane jako „miasteczko dla ludzi szukających spokoju”. Okazuje się, że stwierdzenie to znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. W Nesso mieszka jedynie 1,3 tysiące mieszkańców, którzy nie pozwolili na to, by skomercjalizować tę miejscowość. W Nesso możesz poczuć prawdziwy, włoski klimat i po prostu się zrelaksować. Możesz odnieść wrażenie, że domki mieszkańców praktycznie osadzone zostały na wodzie, a dodatkowo ich fasady porośnięte są zielonymi roślinami. Nesso poniekąd jest miasteczkiem zbudowanym w całości na stoku. Przygotuj się więc na to, że będziesz musiał troszkę pospacerować. Zwróć także uwagę na malowniczy most miejski, który łączy obie strony niewielkiej miejscowości. Musisz wiedzieć, że w Nesso nie znajdziesz zbyt wielu lokali i obiektów gastronomicznych. Życie tam toczy się swoim tempem, a Ty możesz po prostu wsiąknąć w ten magiczny klimat.

10. Torno

Torno to również jedna z tych miejscowości nad jeziorem Como, która koniecznie musisz odwiedzić. Miasteczko na co dzień zamieszkiwane jest przez około 1,4 tysiące mieszkańców. Znajduje się ono w całości na cyplu wchodzącym malowniczo wchodzącym w wody jeziora Como. Miejscowość ta słynie głównie z niewielkiego portu rybackiego, który stał się jej centralnym punktem. Udaj się także na niewielką starówkę, która znajduje się na wzniesieniu. Z najwyższego punktu w Torno możesz podziwiać wręcz fenomenalną panoramę jeziora Como, a także znajdującą się naprzeciwko wioski Moltrasio. Znajdziesz tu także kilka restauracji i kawiarni, więc będziesz miał szansę na nieco bliższe zapoznanie się z włoską kuchnią i regionalnym winem.

Torno is a comune in the Province of Como in the Italian region Lombardy, Italy
Torno, Włochy, jezioro Como, licencja: shutterstock/By siempreverde22

Czytaj także:

Najlepsze miejsca do kąpieli nad Jeziorem Como

Jak dojechać z Bergamo nad Jezioro Como?

Gdzie jeść nad Jeziorem Como – najlepsze miejsca

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Mondello Paese – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi

Gdzie jeść nad Jeziorem Iseo – najlepsze miejsca!

Następny

Dodaj komentarz