Najpiękniejsze miejsca na luksusowe wakacje w górach we Włoszech

Tagi , , , , ,

Włochy są wyjątkowym krajem na skalę światową i łatwo to zauważyć, rozpatrując zróżnicowane dziedziny. Jest to państwo, które jest spadkobiercą kultury starożytnych Rzymian, a niektóre budowle czy nawet drogi przetrwały do dziś. Krajem, który posiada najwięcej obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są właśnie Włochy. Ponadto obszar położony na półwyspie Apenińskim ma dostęp do pięciu mórz oraz pięknych gór, takich jak Alpy czy Apeniny. Wszystko uzupełnia być może najlepsza kuchnia świata oraz wyjątkowa mentalność tego narodu. W ramach tego artykułu przedstawimy najpiękniejsze miejsca na luksusowe wakacje we włoskich górach. Które miejscowości zasługują na szczególną uwagę?

W artykule przedstawimy najlepsze miejsca do spędzenia luksusowego pobytu we włoskich górach. Określone zostaną elementy, które wyróżniają dane miejscowości. Przedstawione zostaną wyjątkowe miejsca, które wybijają się nawet powyżej poziomu tak pięknego kraju, jakim są Włochy. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z praktycznymi informacjami na temat m.in. lokalizacji danej miejscowości, możliwości dojazdu, najbliższych portów lotniczych, trasami narciarskimi, a także pozostałymi atrakcjami. Przedstawimy 5 miejscowości, które zasługują na szczególną uwagę – nawet w tak pięknym kraju jak Włochy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Cortina d’Ampezzo – „Królowa włoskich Dolomitów” i miejsce zimowych igrzysk olimpijskich

W pierwszej kolejności wymieńmy Cortina d’Ampezzo i wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć z tego miejsca, żeby wiedzieć, dlaczego to ono otwiera tę listę. W 1956 roku w miejscowości odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie i to najlepiej wskazuje na bogatą kulturę sportów narciarskich w tym miejscu. Właśnie z tego powodu Cortina d’Ampezzo tak mocno przyciąga uwagę turystów. Miejscowość nazywana jest „Królową włoskich Dolomitów”.

Jak dostać się do Cortina d’Ampezzo?

Przedstawmy praktyczne informacje o wyjeździe do „Królowej włoskich Dolomitów”. Miejscowość zlokalizowana jest w Wenecji Euganejskiej, czyli regionie z takimi perełkami jak Wenecja, Padwa czy Werona. W praktyce miejscowość leży ponad 150 km na północ od miasta znanego z licznych kanałów i gondoli.

Najbliższe lotnisko w pobliżu Cortina d’Ampezzo

To właśnie w Wenecji znajduje się również lotnisko, które należy do tych w najbliższej odległości. Jeszcze bliżej znajduje się port lotniczy w Treviso. Alternatywami są również włoskie Bolzano i Werona oraz austriacki Innsbruck.

Stoki narciarskie w Cortina d’Ampezzo, ceny, bilety, skipassy

W Cortina d’Ampezzo znajdują się 3 niezależne tereny narciarskie, a największy z nich zlokalizowany jest w pobliżu szczytu Tofana di Mezzo. Jednocześnie jeden skipass może być wykorzystywany na wszystkich trzech terenach. Cortina d’Ampezzo przeznaczone jest dla wymagających narciarzy, którzy chcą przeżyć luksusowy wyjazd. Jednodniowy skipass w przypadku dorosłego kosztuje 48 €, podczas gdy dla dziecka będzie to 34 €. Pamiętajmy, że stoki leżą prawie na wysokości 3000 m n.p.m, a jednocześnie całość jest wyposażona w wyśmienitą bazę turystyczną.

Luksusowy hotel w Cortina d’Ampezzo oraz pozostałe atrakcje

Najbardziej polecanym hotelem w okolicy jest Una Perla a Cortina z przestronnymi i luksusowymi wnętrzami. Będąc w Cortina d’Ampezzo, nie można nie zobaczyć turkusowego jeziora Lago di Sorapiss. Ponadto koniecznością jest podziwianie na żywo masywu Cinque Torri oraz wodospadu Cascate di Fanes.

Madonna di Campiglio, czyli wieloletnia tradycja narciarska i alpejski Puchar Świata

Kolejnym wyjątkowym miejscem na luksusowe wakacje we włoskich górach jest Madonna di Campiglio. To kolejna miejscowość z bogatą tradycją narciarską. Leży zaledwie 60 km na północ od jeziora Garda, które w wielu rankingach uwzględniane jest jako jedno z najpiękniejszych w Europie.

Luksusowe wakacje we włoskich górach – jak dostać się do Madonna di Campiglio?

Madonna di Campiglio znajduje się 215 km na północny wschód od Mediolanu (nie w linii prostej, ale jest to odległość samochodem) oraz 265 km na północny zachód od Wenecji. Samochodem musimy pokonać 1365 km z Warszawy lub 1160 km z Krakowa. Sama trasa może przebiegać m.in. przez Wiedeń, więc warto po drodze zrobić postój na podziwianie majestatycznej stolicy Austrii.

Najbliższe lotnisko w pobliżu Madonna di Campiglio

Najbliżej zlokalizowanym lotniskiem jest Bolzano. Jest to stosunkowa niewielka odległość ponad 100 km, co w praktyce oznacza około 100 minut trasy samochodem. Na dalszych miejscach pod względem najmniejszej odległości od lotniska znajduje się Werona, Bergamo oraz Mediolan. Każde z tych rozwiązań jest jednak wyraźnie gorsze od wcześniej wspomnianego Bolzano.

Stoki narciarskie w Madonna di Campiglio, ceny, bilety, skipassy

Już wcześniej wspomnieliśmy, że Madonna di Campiglio jest ośrodkiem sportów zimowych z wieloletnią tradycją. Licząc również okoliczne miejscowości, jest to łącznie 120 km tras narciarskich. Najsłynniejszą z nich jest Canalone Miramont, gdzie rozgrywany jest również alpejski Puchar Świata. W przypadku osoby dorosłej jednodniowy skipass kosztuje 49 €.

Luksusowy hotel w Madonna di Campiglio oraz pozostałe atrakcje

Wybierając tę miejscowość jako cel swojej podróży, szkoda nie skorzystać ze stosunkowo niewielkiej odległości do jeziora Garda. Koniecznie trzeba również odwiedzić Trydent. Turyści obowiązkowo na swojej liście celów powinni również umieścić Lago Ritorto oraz Val Nambrone. W obu przypadkach mamy do czynienia z ośrodkami wodnymi o wyjątkowej urodzie i roztaczającej aurze. Pod kątem noclegu i w ramach luksusowych wakacji można rozpatrywać Luminosso appartamento centrale. Nie jest to co prawda hotel położony w samym sercu miejscowości, ale luksus jest w tym przypadku pierwszym skojarzeniem, które dokładnie opisuje to miejsce.

Selva di Val Gardena – urokliwa miejscowość pod imponującym masywem górskim

Niniejszy artykuł nie byłby pełny, gdyby nie znalazło się w nim miejsce na tak wyjątkową miejscowość, jaką jest Selva di Val Gardena. Imponujący masyw górski zrobi wrażenie nawet na najbardziej wybrednych i trudno znaleźć malkontentów, którzy nie ulegliby czarowi tej włoskiej miejscowości. Selva di Val Gardena położona jest w prowincji Bolzano. Znajduje się zresztą zaledwie 47 km na wschód i jest to odległość drogowa. Przedstawmy praktyczne informacje, które ułatwią planowanie luksusowego wyjazdu do tego miejsca.

Jak dostać się do Selva di Val Gardena

47 km na wschód od Bolzano to jednocześnie mniej niż 200 km od Wenecji oraz zaledwie 125 km od austriackiego znanego wszystkim fanom skoków narciarskich Innsbrucka. Podróż samochodem z Warszawy najkrótszą trasą wynosi mniej niż 1200 km, a jej długość jest szacowana na niewiele ponad 13 i pół godziny. Miejscowość jest jeszcze lepiej położona dla osób, które pracują w okolicach Wiednia, Innsbrucka czy Monachium.

Najbliższe lotnisko w pobliżu Selva di Val Gardena

Alternatywą jest wybór samolotu. Gdzie znajdują się najbliżej zlokalizowane lotniska? Łatwo się domyślić, że najłatwiej do Selva di Val Gardena będzie dostać się z portu lotniczego w Bolzano. Na kolejnych miejscach należy uplasować wcześniej wspomniany Innsbruck oraz Weronę.

Stoki narciarskie w Selva di Val Gardena, ceny, bilety, skipassy

Jak Selva di Val Gardena wypada pod kątem narciarskim? Okazuje się, że świetna jest sama Selva, ale niewiele odstają od niej pobliskie Santa Christina oraz Alpe di Siusi. W przypadku samej Selvy ważnym aspektem jest połączenie świetnych i nowoczesnych tras z malowniczą wioską, w której znajdują się drewniane chaty. W miejscowości narciarski system płacowy oparty jest o jednostki. 600 jednostek (ang. units) to koszt 50 €. Ile zjazdów możemy za to zrealizować, można bez problemu sprawdzić na oficjalnej stronie tamtejszych stoków.

Luksusowy hotel w Selva di Val Gardena oraz pozostałe atrakcje

Warto dodać, że Selva di Val Gardena jest miejscem, w którym luksusowy pobyt można spędzić o dowolnej porze roku. Wynika to przede wszystkim z tego, jak imponująca jest okoliczna natura. Nie zmienia to jednak faktu, że dłuższy pobyt można świetnie połączyć z jednodniowymi wyjazdami do Bolzano, Innsbrucka, a nawet Wenecji. W obrębie samej miejscowości najważniejszą atrakcją jest sam masyw Val Gardena. Spośród luksusowych miejsc noclegowych w pierwszej kolejności warto rozważyć Beautiful Chalet Carezza. Obiekt z bezpośrednim dojazdem do obiektów narciarskich, a jednocześnie wyróżniający się wyjątkowym klimatem świetnie wkomponowanym do charakteru całej miejscowości.

Luksusowe wakacje we włoskich górach – Courmayeur, czyli trasy narciarskie u podnóża Mont Blanc

Masyw Mont Blanc jest znany każdej osobie, która interesuje się górami. Ponad 4808 m n.p.m. to przecież najwyższy szczyt w Europie. To kolejny zaszczyt, który przypadł w udziale akurat Włochom. Jednocześnie u stóp masywu znajduje się wyjątkowa miejscowość, która musiała znaleźć się w tym artykule. Jest to Courmayeur, czyli miejsca, skąd roztaczają się widoki, które zostaną do końca życia z turystami, którzy spędzą w tej miejscowości choćby kilka chwil.

Jak dostać się do Courmayeur?

Courmayeur leży u stóp masywu Mont Blanc, co jednocześnie oznacza położenie przy granicy aż trzech państw tzn. Włoch, Francji i Szwajcarii. Spośród wymienionych propozycji to właśnie ta znajduje się najbardziej na zachód. Mediolan zlokalizowany jest 220 km na wschód. Szwajcarskie Berno położone jest 190 km na północny wschód, a francuski Lyon 240 km na zachód. Miastem, które należy jednak najmocniej kojarzyć z Courmayeur, powinna być miejscowość słynnej katedry, Fiata oraz piłkarskiego Juventusu, czyli Turyn. Miasto zlokalizowane jest mniej niż 150 km na południowy wschód. Odległość z Warszawy wynosi 1680 km, podczas gdy z Krakowa będzie to 1505 km.

Najbliższe lotnisko w pobliżu Courmayeur

Skuteczną alternatywą dla samochodu oczywiście jest skorzystanie z podróży samolotem. Lotnisko w Turynie wcale nie jest najbliżej zlokalizowanym w stosunku do Courmayeur. Z racji odległości skuteczniejszym rozwiązaniem jest Genewa. W obu przypadkach mowa o portach lotniczych, które same znajdują się w miastach, które są warte zwiedzenia, więc warto uwzględnić to w swoim planach.

Stoki narciarskie w Courmayeur, ceny, bilety, skipassy

Ceny w prestiżowym ośrodku narciarskim, do których bez wątpienia możemy zaliczyć Courmayeur, nie są wyższe niż w przypadku wielu innych włoskich uznanych tras. W ramach jednodniowego biletu dla dorosłego będzie to 47 €. Oszczędności można uzyskać, wybierając karnet sześciodniowy za 239 €. Warto zaznaczyć, że ceny dla dzieci są stosunkowo niskie, ponieważ w ramach jednodniowego karnetu koszty wynoszą zaledwie 15 €. Czy warto wydawać te kwoty? Wydają się one wręcz niskie w stosunku do tego, co trasy narciarskie w Courmayeur mają do zaoferowania. Zaleca się wykorzystanie tras od października do kwietnia. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie. Ponadto obiekty są przystosowane do fanów różnych sportów zimowych. Od zjazdów narciarskich, przez snowboardowe, aż do biegaczy narciarskich.

Luksusowy hotel w Courmayeur oraz pozostałe atrakcje

Wspaniałym elementem, który wyróżnia obiekty noclegowe w Courmayeur jest wpisywanie się w ramy klimatyczne. Oznacza to, że hotele odznaczają się różnymi poziomami standardu, ale zazwyczaj zbudowane są w ramach podobnej specyfiki. W ramach luksusowego wyjazdu na szczególną uwagę zasługuje Euroski B&B, ponieważ jest to miejsce powstałe właśnie z myślą o najbardziej wymagających narciarzach.

Co zwiedzić w Courmayeur, jeśli chcielibyśmy zobaczyć więcej niż wspaniałe trasy narciarskie? Oczywiście najważniejszym obiektem jest imponujący masyw Mont Blanc. Miejscowość ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Do tej kategorii można zaliczyć choćby słynny botaniczny ogród alpejski Saussurea czy piękne turkusowe wody Lago Combal. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje bliskość miejscowości szwajcarskich oraz francuskich. Z pewnością trudno będzie podejmować decyzje odnośnie tego, czy wybrać się na wyjazd do Turynu, Berna, Lyonu czy Lozanny.

Livigno – włoska mekka polskich narciarzy

Livigno jest miejscowością, która znana jest wielu narciarzom z Polski. W tej sytuacji również mamy do czynienia z długimi trasami, wieloma wyciągami oraz wysokością nad poziomem morza, której nie możemy porównywać z tymi, które występują w Polsce. Oprócz tego jest to miejscowość, która wyróżnia się pięknem natury oraz panującym klimatem. Ponadto imponująca jest długość tras narciarskich oraz samo położenie w Lombardii, czyli regionie ze stolicą w Mediolanie.

Luksusowe wakacje we włoskich górach – jak dostać się do Livigno?

Miejscowość zlokalizowana jest mniej niż 140 km na zachód od Bolzano. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że bliżej znajduje się stolica Lichtensteinu, czyli Vaduz z imponującym zamkiem królewskim oraz uroczym deptaku pełnym nowoczesnych rzeźb. Trasa z Warszawy do Livigno wynosi 1350 lub 1400 km w ramach najkorzystniejszych tras. Z Krakowa jest to mniej niż 1150 km, co jest możliwe do pokonania w mniej niż 12 godzin.

Najbliższe lotnisko w pobliżu Livigno

Najbliższym lotniskiem od Livigno jest to zlokalizowane w Weronie. Odległości nie są jednak znacznie większe, jeśli uwzględnimy trasę z Mediolanu lub nawet Zurychu. W każdym z wymienionych przypadków będzie to mniej niż 160 km. Na szczególną uwagę zasługuje również port lotniczy w Bergamo, ponieważ stosunkowo często udostępnia niskie ceny na loty z Polski. Luksusowo może w tym przypadku oznaczać również tanio.

Stoki narciarskie w Livigno, ceny, bilety, skipassy

W Livigno występują dwa skipassy. Pierwszy obejmuje 115 km tras, a drugi 225 km. To kolejne miejsce, które dostosowane jest do umiejętności zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Ponadto w miejscowości można skutecznie realizować różnego rodzaju sporty zimowe. W Livigno najczęściej polecane jest korzystanie z karnetu sześciodniowego. W przypadku osoby dorosłej jest to koszt 163 €, podczas gdy dla juniora będzie to tylko 82 €. Cena pośrednia (125 €) obowiązuje dla seniorów. W zamian uzyskujemy dostęp do wielu tras, które są imponujące nawet jak na międzynarodowe standardy.

Luksusowy hotel w Livigno oraz pozostałe atrakcje

Miejscowość w Lombardii jest przygotowana na napływ turystów i tym samym oferuje różne możliwości noclegowe. W ofercie można znaleźć skromne motele, jak i luksusowe hotele, które sprawdzą się w przypadku najbardziej wymagających. Do tej drugiej grupy z pewnością można zaliczyć Villa La Rugiada Livigno. Bliskość wyciągu narciarskiego jest w tym przypadku połączona z wysokim standardem i dużymi dostępnymi powierzchniami. Livigno to miejscowość, która przede wszystkim przyciąga narciarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że muzeum tego miejsca stanowi obiekt, który pozwoli lepiej zrozumieć kulturę niewielkich włoskich miejscowości górskich. Z pewnością nie można nie zobaczyć imponujących wodospadów Cascata della Val Nera.

Luksusowe wakacje we włoskich górach – podsumowanie

Włochy są krajem wyjątkowym pod wieloma względami. Obecność gór nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. W państwie położonym na Półwyspie Apenińskim występuje wiele pięknych miejscowości o długich i ciekawych trasach narciarskich. Pozwalają one na spędzenie luksusowego wyjazdu wakacyjnego. Po dokładnej selekcji w ramach tego artykułu zdecydowano się na umieszczenie na liście Cortina d’Ampezzo, Madonna di Campiglio, Selva di Val Gardena, Courmayeur oraz Livigno. Każde z tych miejsc wyróżnia się poziomem tras narciarskich oraz okolicznym pięknem. To ostatnie realizowane jest przede wszystkim przez obecność masywów górskich.

Jednocześnie jednak trafienie na tę listę wymagało przedstawienia atrakcji dla turystów, którzy przyjadą o dowolnej porze roku. Forma poradnika ma ułatwić czytelnikowi zrozumienie tego, jak dostać się do danej miejscowości. Jaka jest orientacyjna odległość samochodem oraz w pobliżu jakich miast zlokalizowana jest miejscowość? Gdzie znajdują się najbliższe lotniska? Ile kosztuje możliwość korzystania z tras narciarskich? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będą znacznie łatwiejsze po przeczytaniu artykułu. Pozostaje życzyć udanych wakacji oraz wielu satysfakcjonujących zjazdów narciarskich.

Poprzedni

Ranking najpiękniejszych plaż w Kalabrii

Lista najpiękniejszych plaż w Wenecji Euganejskiej (Veneto)

Następny

Dodaj komentarz