Najpiękniejsze plaże Sardynii — które warto zobaczyć?

Tagi , , , , , ,

Sardynia jest drugą ze względu na wielkość powierzchni skalistą wyspą na Morzu Śródziemnym. Razem z pobliskimi wyspami tworzy jeden z regionów administracyjnych Włoch. Region ten jest podzielony na pięć prowincji: miasto metropolitalne Cagliari oraz prowincje Nuoro, Oristano, Sassari oraz Sud Sardegna. Jednym z ważniejszych miast w regionie jest Alghero, w którego okolicach rozciągają się jedne z najpiękniejszych plaż w tej części Włoch. Do najpiękniejszych miejsc w okolicy Alghero zalicza się Spiaggia di Maria Pia, Spiaggia Torre del Porticciolo, Spiaggia delle Bombarde oraz plaża Mugon. Poznaj piękne plaże Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaże Sardynii w okolicach Alghero — Spiaggia di Maria Pia

Spiaggia di Maria Pia należy do najpiękniejszych plaż nie tylko na Sardynii. Jest uważana za jedno z bardziej interesujących miejsc w całych Włoszech. Leży w północnej części Alghero. Charakteryzuje się dużą przejrzystością. Plaża i morze wydają się być bardzo czyste. W wodzie nie ma glonów oraz alg, co często pojawia się na sardyńskich plażach. Można tu plażować z najmłodszymi ze względu na łagodne zejście do wody. Okolica jest bezpieczna i przyjazna dla rodzin z dziećmi, a kultura plażowania jest na wysokim poziomie. Wydmy są porośnięte sosnami piniowymi, dzięki czemu turyści mogą schronić się w cieniu w trakcie upałów. Dodatkową korzyścią jest to, że wstęp na plażę jest darmowy. W okolicy znajduje się wiele obiektów gastronomicznych oraz park wodny i kluby rozrywkowe otwarte do późna lub nawet całą noc.

Plaże w okolicach Alghero — Spiaggia Torre del Porticciolo

Spiaggia Torre del Pirticciolo to mała plaża, w której okolicach można zobaczyć wieżę obronną z XVI wieku. Jest to szalenie urokliwe miejsce, które daje przestrzeń od zgiełku miasta i tłumów. Ze względu na dalszą odległość od Alghero nie ma tu tylu turystów, co na Spiaggia di Maria Pia, dzięki czemu można zrelaksować się, podziwiając cudowne widoki.

Plaże Sardynii — Spiaggia delle Bombarde

W okolicach Alghero znajduje się także Spiaggia delle Bombarde. Jest to plaża położona po zachodniej stronie Spiaggia di Maria Pia. Plaża zalicza się do piaszczystych, a niedaleko niej znajduje się park przyrody Porto Conte. Najlepiej odwiedzać ją poza sezonem, bo w trakcie pojawia się tu wielu turystów. Ewentualnie na tę plażę Sardynii można wybrać się w godzinach porannych lub wieczornych.

Może Cię zainteresować: TOP 10 plaż na Sardynii

Plaże w okolicach Alghero — plaża Mugoni

Kolejną plażą na Sardynii, którą warto odwiedzić, jest plaża Mugoni. Ma ona 2 kilometry długości, dzięki czemu rzadko można poczuć na niej tłok. Każdy znajdzie swoje miejsce. Plaża charakteryzuje się piaszczystym podłożem. Wokół niej rośnie las piniowy, dzięki czemu jest tu możliwość schronienia się w cieniu, a także podziwiania pięknych widoków. Plaża jest idealna dla ludzi, którzy chcą się zrelaksować i poczuć spokój.

Najpiękniejsze plaże Sardynii w okolicach Cagliari — Poetto

Kolejnym regionem Sardynii, do którego warto się wybrać, jeżeli chce się podziwiać widoki i zrelaksować są plaże w okolicach Cagliari Do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących należą: Poetto, Calamosca, plaże Villasimius oraz plaża Chia. Jednym z najbardziej interesujących i słynących z cudownych widoków miejsc w okolicy Cagliari jest Poetto. Jest to plaża usytuowana na południowym-wschodzie, kierując się z centrum Cagliari. Liczy sobie 13 kilometrów przestrzeni.

Poetto charakteryzuje się drobnym, białym piaskiem, co razem z jej wielkością sprawia, że jest jednym z miejsc wartych odwiedzenia w trakcie przygody z Sardynią. Dodatkowo w okolicy plaży znajduje się duża ilość lokali gastronomicznych i usługowych. Można tu także wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Pomimo oddalenia od centrum Cagliari dojazd jest bardzo łatwy. Można skorzystać z autobusu miejskiego. Kolejnym plusem wycieczki na plażę Poetto jest możliwość zadbania o swoje zdrowie. Mikroklimat tej części Sardynii łagodzi różne dolegliwości, dzięki czemu wyprawa na tę plażę to 2w1: cudowne widoki plus ulga dla zdrowia.

Najpiękniejsze plaże w okolicach Cagliari — Calamosca

Calamosca to niewielka plaża w okolicach Cagliari. Leży na południowy-zachód od Poetto. Można się na nią wybrać dla odzyskania spokoju i zrelaksowania się. Dzięki małej ilości lokali usługowych i niewielkim rozmiarom jest to plaża idealna dla osób, które chcą spokojnie poleżeć na słońcu lub poprzechadzać się bez zbędnego tłumu. W okolicy znajduje się latarnia morska. Na plażę można dostać się autobusem miejskim.

Najpiękniejsze plaże w okolicach Cagliari — Villiasimius

Villasimius jest niedużą miejscowością. Leży na cyplu. Mieści się na południu Sardynii prawie czterdzieści kilometrów od Cagliari. Villasiumius charakteryzuje się kilkoma plażami, które warto zwiedzić. Należą do nich Spiaggia di Punta, Molentis, Spiaggia di Capo Carbonara oraz Spiaggia di Porto Giunco. Ta ostatnia cieszy się dużym zainteresowaniem. Charakteryzuje się przestrzennością, nawierzchnią piaskową. Jest dobra dla rodzin z dziećmi z powodu łagodnego zejścia do morza. Woda na tej plaży ma odcień lazurowy. Jest to plaża typowo pod turystów. Można tu wypożyczyć leżaki pod parasolami albo pójść do baru. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ze względu na typowo turystyczną infrastrukturę jest tu zazwyczaj tłoczno.

Najpiękniejsze plaże Sardynii w okolicach Cagliari — Chia

Plaża Chia znajduje się około czterdzieści kilometrów od Cagliari podobnie jak Vallasimius, ale w kierunku południowo-zachodnim. Chia to kilka niewielkich plaż, które znajdują się w niewielkim odstępie od siebie. Warto odwiedzić każdą z nich. Jednak jeżeli nie jest to możliwe, jedną z najbardziej polecanych jest Spiaggia di Chia Sa Colonia. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Charakteryzuje się piaszczystym podłożem, które jest dobre do zabaw w piasku. Można zejść na plażę łagodnym zboczem. W pobliżu znajdują się góry. Na plaże Chia można się dostać autobusem miejskim. Czas spędzony na w tym miejscu można umilić sobie przejażdżką łodzią. W regionie Chia jest możliwość snorkelingu oraz innych form nurkowania. Można także nurkować w jaskiniach.

Co jeszcze warto zwiedzić będąc na Sardynii?

Plaże w okolicach Alghero i Cagliarii to nie jedyne miejsca, które warto odwiedzić w trakcie zwiedzania Sardynii. Jest mnóstwo plaż poza tym rejonem, które także warto zobaczyć. Na szczycie listy znajdują się na pewno kolejne miejsca, które charakteryzują się cudownymi widokami. Należą do nich: plaża La Pelosa w Stintino, plaża Rosa w Budelii, plaża Berchida w Siniscola, plaża Cala Goloritze w Baunei, plaża Capo Comino w Siniscola, plaża Cla Domestica w Buggerru, plaża Porto Pino w Sant’Anna Arresi, plaża S’Archittu, czy plaża Cala Luna w Baunei.

Czym charakteryzuje się plaża La Pelosa?

La Pelosa to plaża położona w Stintino. Charakteryzuje się lazurową wodą o odcieniach od błękitu po szmaragdowy. Można z niej podziwiać widok na wieżę Torre della Pelosa, a także na wyspy położone w pobliżu, do których należy m.in. Asinara. Plaża ma jedynie 200 metrów długości. W większości jest piaszczysta. Jest to miejsce szalenie popularne, dlatego zazwyczaj jest na niej tłoczno. Obowiązuje jednak limit 1500 osób w ciągu dnia. Plaża jest także płatna. Można kupić bilet na wybrany dzień. Miejsce to jest położone około 50 kilometrów od Alghero. Na plażę można przyjechać autobusem miejskim.

Malownicze plaże Sardynii – różowa plaża Rosa na wyspie Budelli

Plaża Rosa położona na południowym wschodzie wyspy Budelli jest określana jako jedna z najwspanialszych plaż występujących na Sardynii. Niestety jest to też jedno z najbardziej niedostępnych miejsc. Należy ona do archipelagu La Maddalena. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest różowy kolor. Z powodu wywożenia przez lata różowego piasku z plaży przez turystów obecnie można ją podziwiać jedynie z określonej odległości. Nie można przebywać na plaży, kąpać się, ani kotwiczyć na niej jachtów oraz łodzi. Oficjalnie zamknięto ją w 1998 roku. Od tego czasu zaczyna powoli odzyskiwać dawny blask.

Plaża jest częścią jednej z wysp o nazwie Budelli Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena, który jest położony w północnej części Sardynii. Na wyspie mieszka tylko strażnik, którym od 1989 jest Mauro Morandi. Różowy kolor plaży jest spowodowany obecnością łąk podwodnych, które stworzyła morska trawa Posidonia oceanica, różowa otwornica Miniacina miniacea, czerwony mszywioł Miriapora truncata oraz działalność prądów morskich i falowania. Aby dopłynąć w okolice plaży można wziąć udział w rejsie po archipelagu La Maddalena, które odbywają się dla przykładu z miejscowości Palau.

Plaża Berchida — plaża z krowami w tle

Plaża Berchida jest jedną z najpiękniejszych plaż Sardynii. Jest to plaża dobra dla ludzi, którzy lubią spokój i relaks, gdyż nie jest to zatłoczone miejsce. Leży na północnym-wschodzie wyspy, posiada drobny i biały piasek. Morze jest krystalicznie czyste. Chronią ją zarośla jałowca i maki śródziemnomorskie, a do tego występuje na niej las piniowy. Jest to plaża, która znajduje się niedaleko kolejnego włoskiego miasta o nazwie Siniscola. Rankiem można podziwiać na niej bajeczne wschody słońca. O tej porze roku na plaży jest otwarty bar, można także wypożyczyć sprzęt wodny. Berchida jest znana także z tego, że można na niej spotkać krowy, które pasą się w okolicy i przychodzą na plażę w celu relaksu. Zazwyczaj nie pojawiają się, gdy na plaży są ludzie, ale niektórym szczęśliwcom zdarza się je spotkać. 

Cala Goloritze — plaża o krystalicznej wodzie i złotym piasku

Kolejną wspaniałą plażą, którą warto odwiedzić, będąc we Włoszech, jest plaża Cala Goloritze. Mieści się ona we wschodniej Sardynii, a konkretnie w pobliżu Bauei. Jest to plaża o długości 200 metrów. Plaża Cala Goloritzè jest położona na terenie Parku Narodowego Gennargentu. Znajduje się w zatoce otoczonej przez jasne skały. Posiada krystaliczną wodę. Charakteryzuje się złotym piaskiem, a widoki zapierają dech w piersiach. Plaża jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu nurkować. Podziwianie podwodnego świata, który kryje piękne kolorowe zwierzęta i formy skalne, sprawi wiele radości miłośnikom nurkowania. Na dnie znajdują się okrągłe kamyczki i piasek. Plaża jest polecana także amatorom wspinaczek.

Plaże Sardynii – Capo Comino — plaża, na której można spotkać flamingi

Następna plaża godna polecenia w trakcie wyprawy na Sardynię to Capo Comino. Leży ona w prowincji Nuoro na wschodzie Sardynii. Ma 3000 metrów. Jest jedną z większych plaż w Sardynii. Można na niej nurkować oraz uprawiać windsurfing. Nadaje się dla rodzin z dziećmi. Capo Camino jest jedną z najlepszych plaż na Sardynii. Leży w okolicy miasta S’Ena e Sa Chitt. Charakteryzuje się jasnym i drobnym piaskiem. Pod wodą znajdują się drobne kamyczki, a woda ma jasny odcień. Północna część plaży charakteryzuje się dużym stawem. Dzięki temu turyści, którzy trafią na wyspę, mogą spotkać różne rodzaje ptaków, wśród których wyróżniają się różowe flamingi oraz czaple. Amatorzy nurkowania odnajdą na tej plaży swój raj. Jest to także dobre miejsce dla fanów windsurfingu.

Cala Domestica — malownicza plaża Sardynii

Plaża Cala Domestica znajduej się w pobliżu miasta Buggerru. Leży w prowincji Carbonia-Iglesias na południowym-zachodzie Sardynii. Ma 60 metrów długości oraz 260 metrów szerokości. Należy do najbardziej malowniczych plaż południowo-zachodniej Sardynii. Plaża leży na terenie głębokiej zatoki w otoczeniu wapiennych klifów oraz śródziemnomorskiej roślinności. Posiada czystą, przezroczystą, turkusową wodę , która pozwala na podziwianie interesujących formacji skalnych znajdujących się na wybrzeżu. Na jej terenie znajduje się także drobny złoty piasek. Jest idealna dla pasjonatów wędkowania oraz nurkowania.

Można także przejść się po wzgórzach w okolicy, a także podziwiać kolorowe rybki pływające w zatoce. Po lewej stronie wybrzeża znajduje się cypel, z którego można oglądać zatokę. Widać z niej wieżę hiszpańską z XVIII wieku. Z wieży można obejrzeć wapienne, białe klify, które otaczają plażę, a także malownicze wzniesienia w głębi lądu. Teren plaży jest dawnym terenem wydobywczym. Niektóre budynki przetrwały na tym terenie do dzisiaj.

Porto Pino – plaża o białym i szarym piasku

Plaża Porto Pino to jedna z dłuższych plaż w Sardynii. Jest podzielona na dwie części ze względu na kolor piasku. Można tu podziwiać część szarą i białą. Przy białej części wznoszą się wydmy, które mają około 30 metrów długości. Jest to miejsce, w którym wybrzeże jest płytkie i można łagodnie zejść, dlatego jest to plaża idealna dla rodzin z dziećmi. Dzieci mogą bez problemu korzystać ze wszystkich jej uroków, gdyż woda jest płytka. Na plaży jest dostęp do wypożyczalni sprzętu, barów i restauracji. W pobliżu wydm znajdują się rozlewiska, na których można podziwiać okoliczne ptaki, w tym flamingi. Są one przyzwyczajone do obecności człowieka, więc nie ma problemu ze zrobieniem im zdjęcia.

Plaża S’Archittu – plaża z białym piaskiem i mostem łukowym w tle

Plaża S’Archittu ma 300 metrów długości. Charakteryzuje się drobnym białym piaskiem. Gdzieniegdzie jest on ozdobiony głazami, a także przechodzi w skaliste dno. Plaża znajduje się niedaleko naturalnego mostu łukowego. Dzięki temu można na niej w spokoju odpocząć. Morze posiada płytkie dno. Amatorzy nurkowania z pewnością pokochają to miejsce. Jest to także miejsce dobre dla amatorów fotografii. Przy zachodzie słońca można uchwycić naturalny łuk, a w nocy migotanie latarni morskiej. Okolica plaży charakteryzuje się wapiennymi klifami. W pobliżu znajduje się także kilka małych zatoczek. Na plaży są dostępne bary i restauracje. Można na nią dojechać z miejscowości Oristano. W lecie na plaży jest wielu turystów, więc dla ceniących spokój najlepiej jest udać się w to miejsce w godzinach porannych lub wieczornych. Można też zwiedzić tę część Sardynii poza sezonem. 

Piękne plaże Sardynii – Cala Luna, czyli plaża w kształcie półksiężyca

Cala Luna, czyli Księżycowa Plaża jest położona w pobliżu miasta Dorgali w prowincji Nuoro. Nazwa pochodzi od jej półksiężycowego kształtu. Jest uważana za symbol wschodniej Sardynii. Jest to plaża posiadająca 500 metrów długości, uznawana za jeden z cudów Zatoki Orosei. Posiada piaszczystą plażę i leży u stóp wysokiego klifu. Charakteryzuje się złotym piaskiem, a woda jest w kolorze jasnoniebieskim. Amatorzy nurkowania znajdą tu swój własny raj, gdyż plaża jest uważana za jedno z najlepszych miejsc, jeśli chodzi o nurkowanie. W wodzie znajduje się bardzo dużo gatunków zwierząt wodnych.

W trakcie upałów można schłodzić się w okolicznych jaskiniach. Jest to plaża korzystna dla rodzin z dziećmi z powodu płytkich wód w pobliżu wybrzeża. Droga lądowa na plażę wiedzie przez teren Parku Narodowego Gennargentu. Można także dopłynąć na nią łodzią z pobliskich miejscowości. W pobliżu plaży znajduje się rezerwat Altopiano del Golgo. Jest on idealny do pieszych wędrówek, a amatorzy wspinaczki będą nim zachwyceni. Na terenie rezerwatu znajduje się kościół zbudowany w okolicach XVII I XVIII wieku.

Sardynia – cud natury

Sardynia to druga względem wielkości wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Charakteryzuje się skalistymi wybrzeżami, wieloma cyplami, a także zatokami, które nadają jej uroku. Jest otoczona mniejszymi wyspami znajdującymi się w pobliżu wybrzeża. Sardynia jest jednym z piękniejszych i bardziej interesujących miejsc na mapie Włoch, dlatego każdy choć raz powinien wpisać ją na swoją mapę podróży.

Poprzedni

Syrakuzy – o czym musisz wiedzieć przed podróżą?

Sorrento — miasto cytryn, świetne miejsce wypadowe na Amalfi, Capri

Następny

Dodaj komentarz