Najsłynniejsze budowle Florencji, które musisz zobaczyć

Tagi , , , , , , ,

Sporo się zaczęło dziać w kulturze na przełomie XV i XVI wieku. Ożywczy prąd umysłowy znany humanizmem idący w parze z renesansem myśli starożytnej, zaczął mocno emanować na kraje europejskie, a Włochy stały się głównym motorem napędowym tych przemian. Florencja pod władaniem Medyceuszów zmieniała się w ośrodek mecenatu artystycznego, który szeroko wpływał na środowisko malarzy i architektów. Zwłaszcza renesansowa architektura znalazła w tym mieście wielu piewców i twórców, trafiając na wyjątkowo podatny grunt. Dzisiaj, kilka wieków później, ta stolica Toskanii jest nadal miejscem, do którego tłumnie przybywają turyści, chcący obcować z wyjątkowymi przykładami historycznego budownictwa epoki odrodzenia. Poniżej przedstawiamy najsłynniejsze budowle Florencji, które koniecznie trzeba zobaczyć. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Florencja – kolebka architektury renesansowej 

Nieprzypadkowo to właśnie Florencja stała się głównym ośrodkiem promieniowania nowych niuansów architektonicznych na resztę Włoch i całą Europę. To właśnie tutaj działał w pierwszej połowie XV wieku jeden z największych artystów quattrocenta, Filippo Brunelleschi. Architektura w jego wydaniu łączyła się ściśle z urbanistyką, a więc planowaniem przestrzennym miasta (wzory starożytne), a cechami charakterystycznymi stawały się poszukiwanie nowych form i rozwiązań odznaczających się spokojnym pięknem i lekkością oraz czerpanie z wzorów antycznych.   

Inny Florentczyk z tego okresu, humanista Leo Batiista Alberti, umiejętnie łączył praktykę architekta z teorią, publikując swoją znaną rozprawę pod tytułem „Ksiąg dziesięć o sztuce budowania”. Działalność obu mistrzów, przy wspomnianym już mecenacie artystycznym rodu Medyceuszów, stworzyła podstawy do prężnego rozwoju budownictwa sakralnego i publicznego w mieście. Nie wolno przy tym zapominać, że Florencja była znanym ośrodkiem miejskim już wcześniej, w czasach średniowiecznych. Niektórzy historycy nie wahają się nawet nadawać jej znamiennej nazwy „Aten średniowiecza”. Tyle historii…  

Pałace i katedry Florencji

Powyższy wstęp historyczny był niezbędny, dla umiejscowienia pięknej architektury miasta w kontekście kulturowym, ale i turystycznym. Zwiedzając Florencję, pierwsze co się rzuca w oczy, to wyniosłe pałace i katedry. Przyjrzyjmy się kilku z nich. 

Do najsłynniejszych budowli miasta należy z pewnością Katedra Najświętszej Marii Panny Kwietnej, zwana przez okolicznych mieszkańców Duomo. Wzniesiona na planie wcześniejszej świątyni z IV wieku jest najbardziej znanym dziełem ojca architektury renesansowej, wspomnianego Filippo Brunelleschi. To zdecydowanie fascynujący zabytek, wyróżniający się oszałamiającą kopułą wieńczącą całe to założenie architektoniczne. Budynek widać doskonale z każdego punktu w mieście, nie sposób nie trafić! Uderza obecnie nieco gotyckie wykończenie, a jest ono wynikiem przebudowy katedry w XIX wieku. Inna budowlą podobnego przeznaczenia i kolejnym dziełem Brunelleschi jest Bazylika San Lorenzo.  

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o historycznym Baptysterium, znajdującym się na przeciwko katedry. Ta ośmioboczna budowla religijna jest chyba najstarszym, istniejącym budynkiem we Florencji, gdyż datuje się na wiek XI. Niesamowite wrażenie robią trzy brązowe drzwi z płaskorzeźbami, które Michał Anioł określił kiedyś jako „bramy Raju”.

Natomiast wśród miejscowych pałaców wyróżnia się Palazzo Pitti, wspaniała budowla znajdująca się na południe od rzeki Arno, na niewielkim wzgórzu ze strategicznym widokiem na historyczne centrum miasta. Większość założenia została ukończona już w XV wieku, ale uległa znacznej rozbudowie, gdy pałac stał się własnością rodziny Medyceuszów – wówczas budowla nabrała wyraźnego rysu renesansowego. Warto tutaj dodać, iż w środku mieści się obecnie muzeum z licznymi renesansowymi obrazami i rzeźbami. To atrakcja turystyczna, której po prostu nie wolno pominąć zwiedzając miasto.

Odwiedzić też trzeba renesansowe Palazzo Vecchio, czyli ratusz Florencji i jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. To jeszcze średniowieczny projekt, który zszedł ze sztalugi włoskiego architekta z XIII wieku Arnolfo di Cambio. Budynek na planie kwadratu, typowy dla miejskich założeń obronnych tamtej epoki. W środku też muzeum z ciekawymi eksponatami. Uwaga! Tuż przed budynkiem znajduje się kopia „Dawida” Michała Anioła, prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych rzeźb, jakie kiedykolwiek powstały.

Place i mosty we Florencji 

Wspomnijmy tutaj jeszcze o Piazza della Signoria, czyli zdecydowanie najsłynniejszym placu miejskim we Florencji i jej historycznym sercu. Założenie ma kształt dużej litery L i znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Katedry Najświętszej Marii Panny Kwietnej. Datuje się na XII wiek, a w czasach renesansu stał się ten plac miejscem spotkań artystów i filozofów. Swoja drogą, to właśnie stąd warto zaczynać zwiedzanie zabytków Florencji – z tego punktu promieniście rozchodzą się najważniejsze ścieżki miasta.  

Jednym z najważniejszych symboli budowlanych miasta jest też most Ponte Vecchio. Za czasów Medyceuszów powstały tutaj zakłady jubilerskie, stąd nazwa „most złotników”. Zaiste, bardzo malownicze miejsce, to tam chętnie odpoczywają mieszkańcy podczas wolnych dni. Turyści z kolei znajdą w bezpośrednim sąsiedztwie sklepy i butiki z pamiątkami, zatem i tutaj warto się znaleźć. Specjalny korytarz łączył niegdyś most ze wspomnianym wyżej pałacem Pittich.

Oczywiście to tylko kilka propozycji dla turystów, jeżeli chodzi o słynne budowle Florencji. Świątyń i pałacyków jest więcej, a samo przemierzanie uliczek miasta to prawdziwa podróż w czasie…  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Zwiedzanie Pałac Pittich we Florencji, godziny otwarcia, bilety

Spacerem po Spaccanapoli – czyli co zobaczyć w centrum Neapolu

Następny

1 komentarz do wpisu “Najsłynniejsze budowle Florencji, które musisz zobaczyć”

Dodaj komentarz