Najważniejsze budynki na Canal Grande w Wenecji

Tagi , , , , ,

Canal Grande w Wenecji jest jednym z głównych szlaków komunikacyjnych w mieście. Dzieli on poszczególne dzielnice Wenecji i kształtuje się w literę „S”. Kanał ciągnie się od weneckiej laguny i słynnej stacji Santa Lucia, aż do dzielnicy San Marco oraz Rialto. Co więcej, rejs gondolą po tym kanale pozwoli Ci poznać najważniejsze zabytki miasta, które są wokół niego zgromadzone. Wobec tego, jakie budynki będziesz mógł podziwiać przy Canal Grande? Poznajmy je!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika Santa Maria della Salute

Bazylika Najświętszej Marii Panny Zdrowia jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Wenecji. Pomysł jej wzniesienia zrodził się w 1630 roku. Wierzono bowiem, że kościół będzie w stanie zakończyć trwającą w mieście epidemię dżumy. Bazylika Santa Maria della Salute jest przykładem architektury barokowej.

Czytaj także: Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji – zwiedzanie

Palazzo Salviati

Palazzo Salviati znajduje się w dzielnicy Dorsoduro tuż nad Canale Grande. Niewielki pałacyk pełnił funkcję rodzinnego sklepiku. W ciągu kolejnych lat budynek przechodził przez wiele renowacji, by utrzymać go w możliwie najlepszym stanie. Obecnie wyróżnia się on przede wszystkim fasadą, na której umieszczone są kolorowe mozaiki.

Venetian palace Palazzo Salviati, view from the Grand Canal.
Wenecki pałac Palazzo Salviati, widok z Canal Grande, licencja: shutterstock/By AlexAnton

Ca’ Dario

Pałac Ca’Dario jest uważany za pałac „który zabija”. Jest to – prawdopodobnie – jedno z najbardziej przerażających miejsc zlokalizowanych w okolicy Canal Grande. Ma on ponad 500 letnią historię i jako budynek, wyjątkowo często wystawiany jest do sprzedaży. Mówi się, że pałac Ca’ Dario jest przeklęty. Zgodnie z legendą, każdy, kto w nim mieszkał, zmarł w dość brutalny sposób. Ostatnim mieszkańcem był w 2002 roku John Entwistle, który zmarł na atak serca. Dziś pałac Ca’Dario jest niezamieszkany i ponownie wystawiony na sprzedaż.

Palazzo Da Mula Morosini i Palazzo Barbarigo

Te dwa budynki pałacowe również znajdują się przy Canal Grande. Palazzo Da Mula Morosini jest obecnie prywatną rezydencją. Budynek posiada gotycką fasadę i jest jednym z ważniejszych zabytków w mieście. Palazzo Barbarigo należy z kolei do rosyjskiego miliardera. Został on wzniesiony w XVI wieku. Wyróżnia się on fasadą z mozaiką wykonaną ze szkła z wysypy Murano.

Palazzo Cavalli-Franchetti

To kolejny pałac przy Canal Grande, który reprezentuje sobą neogotycki styl architektoniczny. Tuż obok niego możesz podziwiać słynny Most Akademii. Od 1999 roku w pałacu tym swoją siedzibę mają Istituto Veneto di Scienze oraz Lettere ed Arti. We wnętrzu budynku często organizowane są imprezy i wydarzenia kulturalne.

Palazzo Cavalli-Franchetti in venice
Palazzo Cavalli-Franchetti w Wenecji, licencja: shutterstock/By

Palazzo Loredan dell’Ambasciatore i Palazzo Moro

Pałac Loredan dell’Ambasciatore to gotycki budynek, który również znajduje się przy Canal Grande. Dawniej budynek pełnił funkcję domu dla najważniejszych ambasadorów królestwa włoskiego. Obecnie pałac w całości należy do rodziny Gaggia. Z kolei Palazzo Moro znajduje się tuż obok niego. Również reprezentuje gotycki styl architektoniczny. Obecnie pałac jest własnością prywatną, a w jego wnętrzu znajdują się mieszkania do wynajęcia.

Ca’ Rezzonico

Ca’ Rezzonico jest kolejnym budynkiem pałacowym w Wenecji, który zlokalizowany jest przy Canal Grande. Jego budowa rozpoczęła się w 1649 roku. Ukończono go dopiero w roku 1756. Reprezentuje on sobą barokowy styl architektoniczny. Od roku 1936 roku w budynku mieści się Muzeum Sztuki Weneckiej. Ca’ Rezzonico wyróżnia się monumentalną, trzykondygnacyjną fasadą, a także dodatkowymi kolumnami, na których wspierane są piętra budynku. W pałacu tym dość często dobywają się także imprezy charytatywne.

The beautiful Venice, one day in February, with a beautiful sky
Piękna Wenecja, pewnego dnia w lutym, z pięknym niebem, licencja: shutterstock/By Corrado Baratta

Palazzo Giustinian i Ca’ Foscari

Palazzo Giustinian znajduje się w weneckiej dzielnicy Dorsoduro, tuż nad Canale Grande. Monumentalna budowla jest najlepszym przykładem architektury późnego, weneckiego gotyku. Pałac ten był ostatnią rezydencją księżnej Ludwiki Artois. Ca’ Foscari znajduje się tuż obok Palazzo Giustinian i również reprezentuje gotycki styl architektoniczny. Obecnie w tym budynku mieści się jeden z najlepszych uniwersytetów we Włoszech.

Palazzo Balbi

Palazzo Balbi mieści się na prawo od Ca’ Foscari. Obecnie budynek ten jest siedzibą Prezydenta regionu Veneto. Pałac został wzniesiony w roku 1582. Zaprojektował go Alessandro Vittoria. Sam budynek posiada dwie kondygnacje oraz wyróżnia się bogato zdobioną fasadą. Był on wielokrotnie poddawany renowacjom, jednak za każdym razem udało się zachować jego pierwotny wydźwięk. W 1971 roku Palazzo Balbi stał się własnością administracji regionu Veneto.

Morning landscape with Medieval palazzos (palaces) on Grand Canal in Venice
Poranny krajobraz ze średniowiecznymi palazzos (pałace) na Canal Grande w Wenecji, licencja: shutterstock/By Kert

Palazzo Pisani Moretta i Palazzo Barbarigo della Terrazza

Palazzo Pisani Moretta to kolejny pałac położony przy Canal Grande. Zgodnie ze źródłami powstał w XV wieku na zlecenie rodziny Bembo. Szybko jednak stał się własnością rodziny Pisani. Pałac ten wyróżnia się barokowym wystrojem wnętrz, a także bogato zdobioną fasadą z zewnątrz. Z kolei Palazzo Barbarigo della Terrazza jest przykładem weneckiego renesansu w architekturze. Został on wzniesiony w latach 1566 – 1570. Symbolem Palazzo Barbarigo dellla Terrazza jest majestatyczny taras widokowy, z którego rozpościera się panoramiczny widok na miasto.

Czytaj także: Zwiedzanie Palazzo Pisani w Wenecji

Targ Rybny Rialto

Targ Rybny Rialto to jedno z tych miejsc, którego nie można pominąć podczas wizyty w Wenecji. Znajduje się on tuż przy Canal Grande i słynnego Mostu Rialto. Jest to miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zarówno miejscowi, jak i turyści mogą się tu zaopatrzyć w świeże ryby, a w innej części zorganizowane są także targowiska owocowo – warzywne. Targ Rybny Rialto jest największym i najstarszym tego typu targiem w całej Wenecji.

Czytaj także: Most Rialto i targ Rialto – symbole Wenecji, zwiedzanie

Ca’ d’Oro – Palazzo Santa Sofia

Ca’ d’ Oro to słynna, wenecka galeria sztuki, która również usytułowana jest przy Canal Grande. Jest to 5 minut spacerem do słynnego Mostu Rialto. Ca’ d’ Oro popularnie nazywane jest także Palazzo Santa Sofia. To jeden z najstarszych budynków w mieście. Budowla jest świetnym przykładem weneckiego gotyku w architekturze. Przyjmuje się, że jego budowę rozpoczęto w 1428 roku. Dwa lata później prace budowlane zostały zakończone. Palazzo Sant Sofia wyróżnia się surową fasadą oraz szeregiem szpiczastych zakończeń na dachu.

Facade of Palazzo Santa Sofia, aka Ca D'Oro (in english Golden House), along the Grand Canal in Cannaregio district of Venice, Italy
Fasada Palazzo Santa Sofia, znana również jako Ca D’Oro (w języku angielskim Golden House), wzdłuż Canal Grande w dzielnicy Cannaregio w Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By Marco Rubino

Ca’ Pesaro

Ca’ Pesaro w Wenecji to kolejna galeria sztuki, która zlokalizowana jest przy Canal Grande. Zlokalizowana jest ona w pałacu, który reprezentuje barokowy styl architektoniczny. Zgodnie ze źródłami budowa pałacu Ca’ Pesaro rozpoczęła się w XVI wieku. Niemniej jednak śmierć głównego fundatora sprawiła, że prace budowlane zostały całkowicie wstrzymane. Ostatecznie budowę pałacu Ca’ Pesaro zakończono w roku 1710. Budynek ma jasną, a do tego bogato zdobioną fasadę. W jego wnętrzu znajdują się tematyczne sale, które pozwalają na zapoznanie się z najlepszymi dziełami weneckich twórców.

Ca’ Vendramin Calergi

Ca’ Vendramin Calergi to kolejny pałac, który zlokalizowany jest tuż przy Canal Grande. Budynek ten wyróżnia się wyjątkowo ciekawą architekturą. Fasada ozdobiona jest licznymi portalami i tarasami. Dawniej Ca’ Verdamin Calergi był domem dla wielu, słynnych kompozytorów. Zmarł tutaj np. Ryszard Wagner. Budynek zaprojektowano i wybudowano w XV wieku. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum niemieckiego kompozytora – Wagnera, a także jedno z najlepszych kasyn w Wenecji. We wspomnianym muzeum co jakiś czas odbywają się także koncerty.

Fondaco dei Turchi

Fondaco dei Turchi to budynek pałacowy w dzielnicy Santa Corce. Powstał w XIII wieku na zlecenie rodziny Pesaro. Następnie wydzierżawiono go tureckim kupcom. W 1923 roku w budynku powstało Muzeum Przyrodnicze. Styl architektoniczny Fondaco dei Turchi nawiązuje do weneckiego gotyku.

Fondaco dei Turchi is a palace in Venice, located on the Grand Canal in Venice, Italia
Fondaco dei Turchi to pałac w Wenecji, położony nad Canal Grande w Wenecji we Włoszech, licencja: shutterstock/By smpoly

Dworzec kolejowy Santa Lucia

Dworzec kolejowy Santa Lucia jest jednym z głównych dworców w Wenecji. To stacja końcowa i ostatni obiekt zlokalizowany przy Canal Grande. Stacja kolejowa Santa Lucia została po raz pierwszy otwarta w 1861 roku. Ze stacji tej można się szybko dostać do historycznej części Wenecji, a także do innych miast w okolicy. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012 roku.

Czytaj także:

Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Volterra – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Darmowe muzea we Florencji – które warto zobaczyć, w które dni?

Następny

Dodaj komentarz