Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie -zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , ,

Rzym to miasto, które słynie z tysiąca atrakcji. Możesz znaleźć tam ślady starożytnych kultur, fenomenalne budowle sakralne, a także szereg innych obiektów architektonicznych, które z pewnością Cię zachwycą. Jednocześnie Rzym to także miasto wielu muzeów, które mogą pochwalić się szeregiem, nietuzinkowych eksponatów i wystaw. Jednym z bardziej interesujących wydaje się Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie. Zaplanujemy więc zwiedzanie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie – historia i ciekawostki

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie jest ściśle powiązane z dawną, etruską cywilizacją, która wcześniej zamieszkiwała tereny Włoch. Muzeum to obecnie mieście się w renesansowej rezydencji – Villa Giulia. Powstało w 1889 roku, a sama willa była ufundowana przez papieża Juliusza II w latach 1550-1555. Muzeum skupione wokół etruskiej cywilizacji było pomysłem archeologa i polityka – Felice Barnabei. Głównym celem, jaki mu przyświecał podczas tworzenia muzeum, było zjednoczenie i zgromadzenie zabytków i artefaktów, które powiązane były z cywilizacjami zamieszkującymi tereny obecnych Włoch jeszcze przed cywilizacją Rzymską. Co ciekawe, do tych cywilizacji należeli nie tylko Etruskowie, ale także Falijczycy i Grecy. Jednocześnie w zbiorach, największą kolekcję stanowią eksponaty, które pochodzą z regionu Etrui oraz Umbrii. Etruia to starożytna kraina w północnych Włoszech – obecnie ona nie istnieje, z kolei Umbria jest działającym do dziś regionem administracyjnym.

Villa Giulia outdoor etruscan Style in Rome Italy
Villa Giulia styl etruski, Rzym,, licencja: shutterstock/By Izanbar

Choć muzeum to otwarto w XIX wieku, to jego sale zapełniły się artefaktami z kolebki danych cywilizacji dopiero w wieku XX. Warto podkreślić, że część ze zbiorów została przeniesiona do sąsiedniego budynku – Villi Poniatowski, dawnej rezydencji króla Stanisława Poniatowskiego. W zbiorach Narodowego Muzeum Etruskiego możesz znaleźć chociażby sarkofagi małżonków, które pochodzą z VI wieku przed naszą erą, a także Centaur z Vulci – starożytną rzeźbę związaną z etruską cywilizacją. Oprócz tego, podczas zwiedzania muzeum, koniecznie zwróć uwagę na Cista Ficoroni – wykonaną w całości z brązu oraz na Apolla z Wiejów, kolejną, starożytną rzeźbę.

Gdzie znajduje się Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie?

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie znajduje się blisko rzeki Tybr oraz centrum miasta. Możesz dostać się tam w wyjątkowo prosty sposób spacerem, taksówką, a także i komunikacją miejską. Jeśli chcesz dotrzeć pieszo, wówczas kieruj się na północ od słynnej Villi Borghese. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z komunikacji miejskiej, wówczas wysiądź na przystanku Museo Etrusco Villa Giulia. Zatrzymują się tam zarówno tramwaje, jak i autobusy linii 2,19 i 19BUS.

Rome, Villa Giulia and the Etruscan museum
Rzym Villa Giulia, Muzeum Etruskie, licencja: shutterstock/By Corinto+Marianelli

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie, bilety, godziny otwarcia

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie jest jedną z najciekawszych atrakcji Wiecznego Miasta. Jest ono otwarte dla turystów przez sześć dni w tygodniu, czyli od wtorku do niedzieli. W tych dniach możesz je odwiedzić pomiędzy godziną 9:00 a godziną 20:00. Pamiętaj jednak, że obowiązuje bilet wstępu. Upoważnia Cię on nie tylko do zwiedzenia obu budynków, w których znajdują się etruskie eksponaty, ale także do wypoczynku w malowniczych ogrodach, którymi otoczone są wille. Za bilet wstępu zapłacisz 18 euro. Możesz kupić wejściówkę na miejscu, w kasie biletowej lub online. Wówczas musisz doliczyć dodatkowe 2 euro opłaty rezerwacyjnej. Jednocześnie ciekawym rozwiązaniem są np. bilety wstępu bez kolejki z dodatkowym audioprzewodnikiem.

Warto też wiedzieć, że niektóre bilety są łączone i oprócz Narodowego Muzeum Etruskiego możesz także odwiedzić słynną operę La Traviata. Sprawdź więc dokładnie dostępne możliwości, a następnie wybierz tę opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Interesują Cię inne obiekty muzealne? Sprawdź także:

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej – wszystkie najważniejsze informacje

Galleria Doria Pamphilj – zwiedzanie, bilety

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Katedra w Neapolu, zwiedzanie, co warto wiedzieć, bilety

Najlepsze kawiarnie w Neapolu – adresy konkretnych miejsc

Następny

Dodaj komentarz