W pewnym sensie odcięte od świata Livigno leży na wysokości 1816 m n.p.m. w Alpach Retyckich, w prowincji Sondrio, w regionie Lombardii. Livigno to jeden z trzech najbardziej popularnych zimowych ośrodków we Włoszech. Ośrodek Livigno posiada 115 km tras zjazdowych z 32 wyciągami, a także 40 km tras biegowych. W okolicy ośrodka narciarskiego znajduje się bogate zaplecze noclegowe liczące ponad 100 hoteli i pensjonatów. Dzięki mocno rozwiniętej infrastrukturze gastronomicznej oraz rozrywkowej Livigno stało się miejscem, które jest mekką zimowych sportów. Panuje tu idealna pogoda na narty, bo oprócz długo utrzymującego się śniegu można liczyć na 220 słonecznych dni w roku!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Narty w Livigno – jak zaplanować wyjazd – wyciągi i stoki narciarskie.
Stoki podzielone są na dwie oddzielne części z ośrodkami narciarskimi: Carosello 3000 (strona zachodnia) i Mottolino (strona wschodnia). Ośrodek wLivigno oferuje łącznie aż około 115 km tras oraz 33 wyciągi narciarskie dostępne dla turystów. Dominują tu trasy dla średniozaawansowanych narciarzy, ale znajdziemy również kilka dla początkujących oraz wyjątkowo doświadczonych osób.
Ośrodek Carosello różni się nieco od Mottolino. Dominują tu niezbyt długie trasy, przeważnie czerwone, szerokie i mocno nasłonecznione, które świetnie nadają się do jazdy carvingowej. Teren narciarski rozciąga się poprzez niemal całą miejscowość, a stoki kończą się przy ulicach, co jest bardzo wygodną opcją.
Ośrodek Mottolino zaś położony jest bardziej na uboczu miejscowości, gdzie najczęściej turyści dojeżdżają skibusem. Mottolino posiada trudniejsze i dłuższe trasy, możliwa tu jest jazda po odsłoniętych zboczach, a niższe partie stoku położone są w lesie. Wysokość, z jakiej można zjeżdżać to 2500 m n.p.m., 500 m więcej niż w Carosello. Dla szukających wrażeń w ośrodku w Livigno czeka m.in. trasa „Giorgio Rocca” oraz pozostałych 11 czerwonych tras.
Najlepsze noclegi w Livigno lub okolicach
Ośrodek Livigno zachęca wyjątkowo rozbudowaną bazą noclegową. Położenie właściwie każdego z ośrodków jest bardzo dobre, alpejski klimat panujący w obiektach przyciąga turystów, a krajobraz zza hotelowych okien zapiera każdemu dech w piersiach.
TOP 3 najbardziej luksusowych hoteli z booking.pl
Hotel Alpina 3*
Najbardziej popularnym ośrodkiem noclegowym w Livigno jest Hotel Alpina, którego tradycja sięga dalekich czasów, a urok miejsca jest naprawdę wyjątkowy. Posiada on klimatyczną restaurację oraz prywatną piwniczkę w wieloma gatunkami win. Położenie hotelu bezpośrednio przy stoku oraz wielu restauracji zachęca do korzystania właśnie z niego.
Restauracja w Hotel Alpina, fot. booking.com Pokój w Hotel Alpina, fot. booking.com Pokój w Hotel Alpina, fot. booking.com
Alexander Charme Hotel 4*
Obiekt oferuje swoim gościom m.in. bezpłatne centrum fitness, a także naturalny kryty basen. Znajdziemy w nim również saunę, łaźnię turecką, strefę relaksu oraz prysznic wrażeń i grotę solną. Hotel znajduje się zaledwie kilkaset metrów od wyciągów narciarskich.
Hall w Alexander Charme Hotel, fot. booking.com Restauracja w Alexander Charme Hotel, fot. booking.com Pokój w Alexander Charme Hotel, fot. booking.com
Hotel Intermonti 4*
To świetny hotel położony tylko 100 m od wyciągów narciarskich Mottolino. Urządzone w stylu alpejskim pokoje mieszczą się w różnych budynkach połączonych wspólnymi korytarzami. W hotelu znajduje się także sklep wolnocłowy, pokój gier, stół bilardowy. Dodatkową zaletą jest możliwość bezpośredniego dojechania z wyciągów do hotelu na nartach w sezonie zimowym. W sąsiednim budynku mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
Pokój w Hotel Intermonti, fot. booking.com Restauracja w Hotel Intermonti, fot. booking.com Taras w Hotel Intermonti, fot. booking.com
Atrakcje dla dzieci w ośrodku wczasowym Livigno we Włoszech
Istnieje wiele tras dostosowanych także dla najmłodszych narciarzy. Na stoku znajduje się specjalna strefa wyznaczona dla dzieci. To obszar otwarty do jazdy na sankach, które dostępne są w tym miejscu za darmo. Dodatkowo hotele zapewniają wiele udogodnień dla dzieci w postaci specjalnego menu lub zapewnieniu dziennej opieki. Oferty hoteli kuszą także promocjami w postaci darmowych pobytów dla dzieci podczas promocyjnych tygodni nazywanych Family Week. W Livigno działa Livin Ice Park w całości wykonany ze śniegu, który zachęca śniegowymi zjazdami i przejściami.
Przy górnej stacji Carosello 3000 można także odwiedzić zoo. Znajdziemy też tutaj mini snow parki z infrastrukturą dla początkujących, która pozwala również dzieciom na bezpieczne skoki. Rodzice, którzy chcą sami spędzić czas na nartach, mogą wysłać dzieci do specjalnych przedszkoli, gdzie rozrywkę najmłodszym zapewnią wykwalifikowane opiekunki. Kinder Club Lupingo gwarantuje świetną zabawę dla dzieci, także na śniegu.
Atrakcje do zwiedzania w Livigno we Włoszech
Ze względu na to, że jeszcze w XX wieku Livigno było niewielkim miasteczkiem, na próżno szukać tu zabytków. Jednak urok posiada górska zabudowa, która przyciąga spojrzenia. Oto kilka przykładów wartych zobaczenia ciekawych miejsc:
Kościół pw. Narodzenia NMP (Chiesa di Santa Maria Nascente)
Powstał on jako filia parafii w Bormio, jednak po jakimś czasie stał się oddzielną parafią. We wnętrzu można podziwiać barokowy ołtarz czy rzeźbioną ambonę. Po lewej stronie znajduje się obraz pt. „Chrystus na krzyżu i dusze czyśćcowe” namalowany przez włoskiego religijnego malarza Pozniano Loverini.
Kościół Matki Bożej z Caravaggio (Chiesa Beata Vergine Del Caravaggio)
Znajduje się na skrzyżowaniu dróg, jego wezwanie związane jest z objawieniami maryjnymi w Caravaggio koło Mediolanu.
Kościół świętego Rocha (Chiesa di San Rocco)
Kościółek został ufundowany przez mieszczan w celu zatrzymania szalejącej w XVI wieku zarazy. Kilkukrotnie przebudowywany, dobudowano mu także dzwonnicę.
Zabytkowe domy „baita” oraz stodoły „toila”
Tradycyjna zabudowa pięknie dopełnia wygląd miasteczka. Drewniane domostwa tutejszych górali, jakie zachowały się do dzisiejszych czasów, obecnie kryją w środku apartamenty dla turystów. Przykładem jest Hotel Alpina, w którym drewniana boazeria we wnętrzu nadaje historycznego klimatu. Najstarszy hotel w Livigno pochodzi z 1912 roku i obecnie działa w nim lokalne muzeum historyczne Mus! Muzeum Livigno i Trepalle (Via Domenion 51).
Oprócz budynków do obejrzenia warto także sprawdzić wydarzenia, jakie odbywają się co roku w Livigno:
grudzień
- Art In Ice – sztuka rzeźbienia w lodzie
- La Sgambeda – masowy bieg narciarzy biegowych
- wyścigi samochodów na lodzie
marzec
- freestylowe zawody snowboardzistów w Snowparku Mottolino
kwiecień
- ogólnoświatowy zjazd entuzjastów Telemarku
Gdzie można smacznie zjeść w ośrodku Livigno we Włoszech?
Alpejskie dania serwowane na terenie miejscowości Livigno kuszą turystów w każdym zakątku ośrodka. To apetyczne dania kuchni włoskiej połączonej z kuchnią szwajcarską i austriacką. Drinkiem, jaki warto zamówić, będąc na nartach w Livigno, jest bombardino, czyli podawany na ciepło napój z whisky, ajerkoniakiem, czasami brandy lub rumem, kawą oraz bitą śmietaną. Warto zajrzeć do restauracji, tj: Ristorante Bellavista (Via Saroch, 425, 23030 Livigno) oraz Ristorante Cervo (Via Sant’Antoni, 74, 23030 Livigno), gdzie skosztować można standardowo pizzę, dania alpejskie, kilka rodzajów włoskich past oraz pożywne zupy.
Ceny karnetów na narty w Livigno
Najczęściej wybieraną przez narciarzy wczasujących w Livigno opcją karnetów są karnety kilkudniowe. Bilety można nabyć zarówno internetowo, jak i na miejscu. Narty w Livigno zimą to obowiązkowy element wyprawy, główny cel przyjazdu turystów. Niski sezon trwa od początku sezonu narciarskiego do 25 grudnia oraz w okresie od 7 stycznia, oraz od 18 marca do końca sezonu, zaś sezon normalny od 29 stycznia do 18 marca.
Ceny karnetów na narty w Livigno przedstawiamy poniżej:
Bilet 10 dni: 172 euro dziecko, 344 euro osoba dorosła
Bilet 7 dni: 208,5 euro dziecko, 417 euro osoba dorosła
5 dni: 122,5 euro dziecko, 245 euro osoba dorosła
Bilet 2 dni: 50,5 euro dziecko, 101 euro osoba dorosła
Bilet 1 dzień: 26 euro dziecko, 52 euro osoba dorosła
Lato w Livigno – czy warto? Szlaki turystyczne na terenie doliny
Jak powszechnie wiadomo, ośrodek Livigno jest to świetny pomysł na ferie zimowe, ale nie tylko. Latem rejon ten kusi szlakami turystycznymi, dzięki malowniczo położonej wiosce alpejskiej, która zachęca piękną zieloną trawą i górską zabudową. To idealne miejsce dla wielbicieli górskich wycieczek. Livigno gwarantuje wyznaczone trasy do trekkingu, a także typowo rowerowe szlaki. Latem można skorzystać z basenu z saunami, pola golfowego, a także górskiego jeziora, po którym można popływać rowerkiem wodnym lub kajakiem. Główna ulica miasta cały rok kusi sklepami, w których nie płacimy podatku VAT, barami, restauracjami oraz trattoriami.
Producenci lokalnych wędlin, serów, alkoholi są cały rok przygotowani na tłumy głodnych turystów. Miłośnicy rowerów górskich znajdą świetne trasy w Mottolino Bike Park, gdzie mogą jeździć zarówno początkujący, jak i ci, którzy szukają wielkiej adrenaliny. Lasy i ścieżki Narodowego Parku Stelvio mieszczącego się w tym rejonie, zachęcają do spacerów. Przez dolinę ciągnie się także przez około 15-to kilometrowe jezioro, które jest idealnym miejscem dla wędkarzy sportowych. Lato w Livigno z pewnością pozytywnie zaskoczy niejednego turystę.
Wskazówki dojazdu do ośrodka wczasowego Livigno we Włoszech
Jak dojechać do Livigno?
Do ośrodka narciarskiego w Livigno można dojechać z Polski, kierując się przez Czechy do Austrii lub przez Niemcy do Austrii, w zależności od tego, w której części Polski mieszkamy. Przejeżdżając przez Czechy i Austrię pamiętajmy o winietach drogowych obowiązujących na tamtych drogach. Będąc w Austrii, kierujemy się na Innsbruck, a dalej jedziemy autostradą A12 w kierunku Szwajcarii, na którą należy zjechać w kierunku miejscowości Landeck. Następnie czeka nas przejazd drogą 27 przez tunel do miejscowości Prutz, z której kierujemy się w kierunku granicy. W Szwajcarii mijamy miejscowość Scuol, Zernez, odbijamy w kierunku drogi 28, a to ona właśnie prowadzi do znanego tunelu Munt la Schera, opisanego poniżej.
Drugą opcją jest także podróż samolotem, gdzie najwygodniej jest lądować na lotniska w Mediolanie, Bergamo oraz Zurychu. Na lotniskach dostępne są wypożyczalnie samochodów lub transport autobusowy, a także kolejowy.
Jak dojechać z Bergamo do Livigno?
Bergamo i Livigno dzieli 186 km drogi, która jest łatwa do pokonania. Najlepszym środkiem transportu z Bergamo do Livigno będzie samochód. Można podróżować przez Bormio lub Sankt Moritz, z tym że trasa przez Sankt Moritz będzie nieznacznie krótsza.
Jak dojechać z Mediolanu do Livigno?
Z Mediolanu do Livigno przejedziemy przez Statale 36 del Lago di Como i dello Spluga. To trasa wynosząca około 216 km.
Jak jest otwarty tunel w Livigno?
Tunel Munt La Schera znajdujący się na drodze do Livigno jest bardzo uczęszczany w sezonie zimowym, ponieważ to jedna z trzech dróg prowadzących do ośrodka Livigno. Zazwyczaj zimą otwarta i przejezdna pozostaje tylko droga z tunelem, dlatego warto tak zaplanować podróż, aby uniknąć długiego czekania na przejazd. Przyczyną korków jest jeden pas ruchu w tunelu Munt La Schera. Co ciekawe, to bardzo wąski tunel o wymiarach: wysokość maksymalnie ok. 3,60 m, szerokość 2,55 m, długość 3394 m. Jest on jednym z najdroższych tuneli w Europie ze względu na to, że znajduje się pod górą Munt La Schera.
Został on wybudowany na potrzeby przewiezienia odpowiedniego sprzętu budowlanego do budowy sztucznego jeziora Lago Del Gallo oraz zapory Punt dal Gall. Od tamtej pory miasteczko dzięki tunelowi sporo zyskało, bo zaczęli przyjeżdżać tu pierwsi turyści i dzięki temu rozwinęło się na wielką skalę pod względem turystycznym. Przed budową tunelu mieszkańcy musieli radzić sobie sami przez około 9 miesięcy w roku. Na ten czas gromadzili więc zapasy jedzenia i leków oraz opału.
Opłaty za tunel Munt La Schera
Za przejazd przez tunel obowiązują opłaty, których wysokość można obniżyć wykupując wcześniej bilet przez internet na stronie: https://www.livigno.eu/en/tunnel-munt-la-schera-landing (płatność kartą). Najdroższa cena biletu za przejazd obowiązuje w soboty. Ze względu na to, że jest to tunel łączący włoski ośrodek Livigno ze Szwajcarią, czeka nas także kontrola graniczna na miejscu, a więc oprócz biletu pamiętajmy o posiadaniu dowodu osobistego lub paszportu. Mamy też dobrą informację, całe Livigno jest uznane jako strefa wolnocłowa „Duty Free”, dzięki czemu możemy spodziewać się tam niższych cen. To zasługa Napoleona, który w 1805 roku chcąc sprawić, aby mieszkańcy nie wyjeżdżali z miejscowości, ustanowił strefę bezcłową. Pośród „rzeczy do zapamiętania podczas podróży do Livigno” znajdują się także obowiązkowe łańcuchy śniegowe (tylko samochody z napędem 4×4 są zwolnione z tego obowiązku).
Tunel jest otwarty w ściśle określonych godzinach w sobotę w okresie zimowym, w pozostałe dni całodobowo odbywa się ruch wahadłowy.
Poniżej przedstawione zostały godziny otwarcia tunelu w soboty:
06:00 – 09:00 ruch otwarty tylko dla wyjeżdżających z Livigno
09:00 – 10:00 tunel zamknięty
10:00 – 18:00 ruch otwarty tylko dla wjeżdżających do Livigno
18:00 – 06:00 ruch wahadłowy
Warto więc zaplanować dokładnie swój przejazd przez tunel, gdyż można pechowo trafić i czekać na jego pokonanie nawet ponad pół dnia.
Jak ominąć tunel do Livigno?
Zimą pominięcie tunelu jest niestety niemożliwe. Omijanie tunelu Munt La Schera wchodzi w grę tylko w sezonie letnim, a dokładniej podczas wakacji. Wtedy zostaje otwarta droga prowadząca przez górską przełęcz Passo del Foscagno, podczas przemierzania której można podziwiać piękne widoki. Dojazd możliwy jest także od szwajcarskiej strony, a mianowicie od miejscowości Poschiavo. Droga prowadzi także przez malowniczą przełęcz, tym razem o nazwie Forcola di Livigno. Tylko te dwie drogi w sezonie letnim są w stanie doprowadzić turystów do ośrodka w Livigno oprócz dojazdu przez tunel.
Jaka odległość dzieli Livigno od Zurich?
Między Zurychem a Livigno jest około 206 km, przy czym jest kilka tras, więc możliwa jest niewielka różnica w zależności od tego, którą wybierzemy.
Gdzie zaparkować na wczasach w Livigno we Włoszech
Hotele często zapewniają darmowe parkingi na terenie Livigno dla swoich klientów. Dolna stacja każdego wyciągu w parku Mottolino posiada w większości sporej wielkości darmowe parkingi, na których bez problemu można pozostawić samochód. Zatem osoby korzystające z ośrodka zaparkują bez większych problemów. Często poruszanie się po miasteczku nie odbywa się za pomocą samochodu, co jest w wielu przypadkach nawet wygodniejsze.
Kiedy rozpoczyna się sezon w Livigno?
Tak naprawdę sezon wczasowy w Livigno trwa cały rok. Od późnej jesieni do majówki Livigno staje się mekką dla narciarzy, szczególnie tych, którzy chcą poimprezować, ze względu na świetnie rozwiniętą w tym rejonie bazę restauracji i klubów. Śnieg w tej okolicy utrzymuje się nawet przez 9 miesięcy w roku. Od początku grudnia do pierwszych dni kwietnia można odwiedzać Livigno bez obawy, że będzie mało śniegu. Dobre warunki do jazdy na nartach trwają tu przez większą część roku.