Narty w Bormio – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Tagi , , , ,

Bormio to jedna z najpiękniejszych górskich wiosek we Włoszech. Jak mówią mieszkańcy, została zbudowana z kamienia i wody. Odwiedzający mają sporą niespodziankę, widząc zachwycające krajobrazy i luksusowe kurorty. Miasto cieszy się uznaniem przez cały rok – to doskonałe miejsce, by spędzić zimowe wakacje na stokach lub letni urlop podziwiając piękno natury. Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić Bormio.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Bormio? Wycieczka przez Włochy w dwóch odsłonach

W Bormio i jego okolicach nie ma żadnego lotniska. Ale patrząc na położenie, można się tego spodziewać, prawda? Podróż samolotem nadal jest możliwa, choć z pewnością będzie wymagała nieco większego poświęcenia (warto!). Najwygodniej wybrać lot do Mediolanu – z większości polskich portów lotniczych dostaniemy się tam bez większego trudu. Sprawdźmy opcje bez przesiadek:

 • Warszawa (ok. 2 h lotu) – od 318 zł w obie strony
 • Kraków (ok. 2 h lotu) – od 150 zł w obie strony
 • Katowice (ok. 2 h lotu) – od 170 zł w obie strony
 • Poznań (ok. 2 h lotu) – od 290 zł w obie strony
 • Gdańsk (ok. 2 h lotu) – od 360 zł w obie strony
 • Wrocław (ok. 1,5 h lotu) – od 240 zł w obie strony

A teraz loty z jedną przesiadką:

 • Szczecin (ok. 12 h lotu) – od 820 zł w obie strony
 • Rzeszów (ok. 12 h lotu) – od 610 zł w obie strony
 • Lublin (ok. 10 h lotu) – od 610 zł w obie strony
 • Bydgoszcz (ok. 13 h lotu) – od 620 zł w obie strony

W Mediolanie trzeba udać się na dworzec i złapać pociąg do Tirano, gdzie dostaniemy się w ok. 2,5 h (koszt to ok. 20€ od osoby). Nie powinno być to trudne, bo pociągi kursują co 2 godziny. W Tirano przesiadamy się na autobus, który zabierze nas (nareszcie!) do Bormio. Ostatnia część podróży potrwa ok. 60 minut (i kosztuje ok. 10€). 

Atrakcje przejazdem – samochodem do Bormio

W tym konkretnym przypadku samochód jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Bormio znajduje się w północnej części Włoch, a to oznacza, że trasa nie jest przesadnie długa i w podróży spędzimy – mniej więcej – 15 godzin. Po opuszczeniu granicy kraju odwiedzimy – kolejno – Czechy (Brno), Austrię (Salzburg, Innsbruck), Niemcy (Rosenheim) i Szwajcarię (Biosfera val Müstair). Dystans można spokojnie pokonać w jeden dzień, chyba, że zaplanujemy jakieś nadprogramowe atrakcje po drodze… bo czemu by nie?

A co z parkingiem? 

W Bormio oraz w pobliżu większych atrakcji bez trudu znajdziemy parkingi, ale warto mieć na uwadze, że większość z nich jest płatna. Ceny wahają się od 1€ do 3€ w zależności od lokalizacji i standardu. Najrozsądniej będzie rozejrzeć się za hotelem, który oferuje bezpłatny parking dla gości. A o tym za chwilę. 

Co zwiedzić? Największe atrakcje Bormio i okolic

W mieście i jego okolicach znajdziemy kilka ciekawych zabytków. Miłośnicy architektury lub historii mogą odwiedzić pobliskie kościoły Chiesa Parrochiale dei Santi Gervasio e Protasio, Chiesa del Sassello, Chiesa di San Vitale czy Chiesa di San Spirito. Znajdziemy też kilka ciekawych przykładów fortyfikacji wojskowych, jak wieża Torre della Bajona o delle Ore lub zamek Forte Militare Venini di Oga i cywilnych (Palazzo Pretorio).

Ale nie ma się co oszukiwać, chyba nikt nie odwiedza Bormio, by oglądać tylko zabytki, prawda? To świetnie,  bo miasto ma do zaoferowania wiele więcej. Zacznijmy więc od najważniejszego…albo przynajmniej jednego z najważniejszych.

Parco Nazionale dello Stelvio. Włoski skarb w Bormio

Parco Nazionale dello Stelvio to największy i jeden z najstarszych parków narodowych we Włoszech. Najważniejszą grupą górską obszaru jest alpejska Ortles-Cevedale. Na terenie parku znajduje się wiele malowniczych dolin, strumieni i lodowców. W niższych partiach dominują lasy iglaste. Park oferuje wiele różnorodnych tras narciarskich i pieszych szlaków – szacuje się, że to nawet 1600 km.  

Termy w Bormio – co musisz wiedzieć?

Bormio znane jest z nowoczesnych stoków narciarskich, ale to też słynne uzdrowisko. Około 4 km od historycznego centrum miasta znajduje się mała miejscowość Bagni di Bormio, gdzie zbiegają się różne źródła termalne z góry Reit. Aby z nich skorzystać, można udać się do jednego z ośrodków SPA w Bagni di Bormio. Sprawdźmy dostępne opcje.

QC Terme Bagni Vecchi

QC Terme Bagni Vecchi proponuje 6 różnych ścieżek termalnych, od tradycyjnych łaźni wyrytych w skale (np. wspaniała jaskinia San Martino), po tzw. łaźnie cesarskie z kamiennymi basenami. Do dyspozycji gości oddano także panoramiczny basen z widokiem na miasto i okolice. To teraz trochę o cenach:

 • wstęp na cały dzień:
  • 58€ od poniedziałku do czwartku
  • 64€ od piątku do niedzieli i w święta
 • wstęp na 5 godzin:
  • 46€ od poniedziałku do czwartku
  • 52€ od piątku do niedzieli i w święta

W cenie biletu można skorzystać z 30 różnych usług. Wstęp na teren obiektu mają tylko osoby powyżej 14 roku życia.

QC Terme Bagni Nuovi

QC Terme Bagni Nuovi zaprojektowano i stworzono w 1830 roku. Obiekt podzielony jest na 4 osobne sektory – dwa w środku i dwa na zewnątrz. Można odwiedzić piękne ogrody Wenus z 10 łaźniami termalnymi, baseny sensoryczne czy podgrzewane jacuzzi. Warto skorzystać także z Baita di Lucina – oryginalnej sauny z XIX wieku. Jak kształtują się ceny?

 • wstęp na cały dzień:
  • 58€ od poniedziałku do czwartku
  • 64€ od piątku do niedzieli i w święta
 • wstęp na 5 godzin:
  • 46€ od poniedziałku do czwartku
  • 52€ od piątku do niedzieli i w święta

Z usług mogą skorzystać osoby, które ukończyły 14 rok życia. 

Bormio Terme

Tradycyjne łaźnie Bormio Terme to nowoczesne centrum SPA (ale zdecydowanie nie jest tak eleganckie jak powyższe opcje). Prócz kąpieli termalnych można skorzystać także z innych zabiegów, np. kąpieli błotnych,  masaży czy fizjoterapii. Największa zaleta? W ofercie Bormio Terme znajdziemy baseny przystosowane do potrzeb najmłodszych oraz zjeżdżalnie wodne – dla wszystkich. A ceny?

 • wstęp na cały dzień:
  • od 21€ – dla wszystkich powyżej 16 roku życia
  • od 15€ – dla dzieci w wieku 6-16 lat
 • wstęp na 2,5 godziny:
  • od 15€ – dla wszystkich powyżej 16 roku życia
  • od 11€ – dla dzieci w wieku 6-16 lat
 • bilety rodzinne:
  • od 42€ – 2 osoby dorosłe + 1 dziecko
  • od 50€ – 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
  • oraz od 60€ – 2 osoby dorosłe + 3 dzieci

Warto pamiętać, że dzieci nie mają dostępu do sauny, łaźni i termarium. 

Który obiekt w Bormio wybrać?

Jeśli podróżujemy z dziećmi (lub naprawdę lubimy pływać) warto zdecydować się na Bormio Terme. Dla miłośników wygody, relaksu i spokoju lepiej sprawdzi się Bagni Nuovi lub Bagni Vecchi (przy czym druga propozycja jest najczęściej mocno zatłoczona).

O czym pamiętać?

Z pewnością trzeba zabrać strój kąpielowy i czepek, a także szampon i/lub żel pod prysznic. Szlafroki i ręczniki udostępniane są na miejscu – w Terme Bagni Nuovi i Terme Bagni Vecchi za darmo, w Bormio Terme za symboliczną opłatą (odpowiednio 3€ i 1,50€). 

Przełęcz Passo dello Stelvio w Bormio – wakacje na łonie natury

Passo dello Stelvio to piękny obszar, który jest celem podróży narciarzy i turystów, tych pieszych i rowerowych. Ze szczytu przełęczy odchodzą różne szlaki turystyczne. Ale zdaje się, że największą atrakcją jest nie cel, a sama podróż. Dlaczego? To najwyższa przełęcz Alp Wschodnich z piękną trasą, którą można przejechać samochodem. Jej walory estetyczne były wielokrotnie wspominane – choćby w popularnym programie „Top Gear”, gdzie zyskała nawet miano najlepszej drogi do jazdy samochodem na świecie. Czy faktycznie? Warto sprawdzić. 

Jak dojechać z Bormio do Passo dello Stelvio?

Z centrum Bormio kierujemy się na północ – w stronę SS38/SS dello Stelvio/Strada del Passo dello Stelvio i cały czas trzymamy się tej trasy – przez 21 km. Droga jest typowo górska – wąska i kręta (miniemy dokładnie 48 numerowanych zakrętów), ale widoki zapierają dech. Cały przejazd nie powinien zająć więcej niż 30 minut, może trochę dużej, warto zachować ostrożność.  Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, to odcinek można również pokonać…taksówką, a koszt to ok. 35€. W sezonie wakacyjnym (lipiec i sierpień) kursuje również autobus (Perego). Warto pamiętać, że droga jest zamykana na okres zimowy- od listopada do maja.  

Przełęcz Passo di Gavia – Bormio z lotu ptaka

Przełęcz Passo di Gavia położona jest na wysokości 2618 m n.p.m. między Valcamonica a Valtellina. To teren o ogromnej wartości przyrodniczej – znajdziemy tam jedyny we Włoszech pas arktycznej tundry z najlepszymi przykładami endemicznych gatunków roślin (niskie trawy, mchy i porosty). A wokół monumentalne, zachwycające masywy, wzgórza i szczyty. Czy natura to jednak największa atrakcja? Podobnie jak w przypadku Passo dla Stelvio musi rywalizować z krajobrazową trasą. 

Trasa Bormio – Passo di Gavia – praktyczne wskazówki

Aby dostać się do Passo di Gavia, należy kierować się na wschód – drogą SP29 (ok. 26 km) – od początku do końca…i to właściwie tyle. Przejazd z pewnością dostarczy emocji, droga jest kręta i bardzo wąska. Warto zachować ostrożność i czujność. Koniecznie trzeba pamiętać, by włączyć światła w samochodzie. Podróż najlepiej rozpocząć wcześnie rano, około południa trasa robi się dosyć zatłoczona (ale czy można narzekać na postój w takim miejscu?). Jeśli zamierzamy spędzić trochę czasu w Passo di Gavia, należy pamiętać o odpowiedniej odzieży i rękawiczkach – nawet latem. Co jeszcze? Droga jest okresowo zamykana – od wczesnej jesieni do późnej wiosny – zależnie od warunków pogodowych. 

Atrakcje Bormio dla dzieci…i dorosłych 

Chociaż mogłoby się wydawać, że w górskiej wiosce nie ma wielu atrakcji dla dzieci, jest zupełnie inaczej. Świetną rozrywką będzie z pewnością wizyta (i zabawa) w Terme di Bormio. Ale to oczywiście tylko jedna z atrakcji. Co jeszcze może zainteresować dzieci?

Giardino Botanico Alpino „Rezia” to piękny ogród botaniczny, który obejmuje dużą część, bo ok 2500 gatunków niezwykłej flory Parku Narodowego Stelvio. Obszar podzielony jest na 4 sekcje:

 • najpopularniejsza roślinność Parku Narodowego Stelvio
 • gatunki z obszarów pozaeuropejskich, arktycznych i antarktycznych
 • kolekcja gatunków bardzo rzadkich
 • arboretum, czyli mini centrum badawcze

Obiekt czynny jest od początku czerwca do końca października, wstęp jest bezpłatny.

Museo Mineralogico e Naturalistico di Bormio to miejsce, gdzie można obejrzeć najpiękniejsze minerały naturalnie występujące w pobliskich górach i dolinach, a także eksponaty pozaalpejskie z całego świata. Kolekcja obejmuje 14 000 egzemplarzy. Dodatkowo można odwiedzić również sekcję poświęconą rekonstrukcji środowiska alpejskiego z typową fauną i florą obszaru.

Ceny biletów:

 • 3€ dla wszystkich powyżej 14 roku życia
 • 2,50€ dla dzieci poniżej 14 roku życia

Narty w Bormio – jak zaplanować wyjazd? Wyciągi i stoki narciarskie – najważniejsze informacje

Bormio to miejsce stworzone dla entuzjastów sportów zimowych – profesjonalistów i amatorów, dorosłych i dzieci, słowem – wszystkich. Łączna długość wszystkich tras wynosi ok. 50 kilometrów i osiąga nawet 3000 m wysokości.

Do dyspozycji odwiedzających jest 15 nowoczesnych wyciągów (2 kolejki linowe, 5 wyciągów krzesełkowych, 4 wyciągi „orczykowe” i 4 wyciągi typu „ruchomy chodnik”) oraz 31 stoków o różnym stopniu trudności (7 dla początkujących, 23 dla średnio zaawansowanych oraz 1 dla profesjonalistów). Dla ułatwienia można pobrać mapkę, która dokładnie pokazuje wszystkie punkty. Aby zaplanować wycieczkę, należy zawsze sprawdzić pogodę (a także inne warunki atmosferyczne, opady śniegu i zagrożenie lawinowe). Najlepiej skorzystać ze strony internetowej Bormio Ski, gdzie przy okazji wyświetlają się także informacje o wyciągach (jeśli np. któryś z nich jest nieczynny). 

I jeszcze jedno udogodnienie – dedykowana aplikacja MyPassSki, gdzie wygodnie, szybko i bez kolejek dokonamy płatności na stokach. Dodatkowo, bilety zakupione w aplikacji są elastyczne – czyli płacimy za czas, który faktycznie spędziliśmy na stoku. W przypadku tradycyjnych kilkugodzinnych biletów przedpłaconych koszt obejmuje wszystkie godziny, nawet te, podczas których nie korzystamy ze stoku. 

Lato w Bormio – czy warto? Najpiękniejsze szlaki turystyczne

Chociaż może się wydawać, że Bormio to kurort zimowy, to wygląda wspaniałe także latem. I szczerze mówiąc, to właśnie wtedy możemy skorzystać z największej ilości atrakcji. Przyjrzyjmy się dokładniej najlepszym szlakom trekkingowym, które warto odwiedzić latem.

Lago di Cancano

Jezioro Cancano to świetny kierunek dla rodzin z dziećmi. Trasa jest naprawdę łatwa – nie ma stromych podejść, teren jest w większości płaski. Na początek najlepiej podjechać do Torri di Fraele, zostawić samochód na parkingu i stamtąd ruszyć pieszo. Jeśli przejdziemy kawałek dalej mijając jezioro Cancano, trafimy na kolejny piękny akwen Lago di San Giacomo. Długość trasy to ok. 9 km. Różnica wysokości wynosi zaledwie 227 metrów.

Val Zebrù

Val Zebrù to piękna, zielona dolina otoczona przez naturę. Wycieczkę warto rozpocząć w pobliskim Niblogo. Kierując się ścieżką numer 29, dotrzemy do schroniska Campo (wysokość 2000 m n.p.m.), następnie Baita del Pestore (2166 m n.p.m.) a na końcu do punktu docelowego – schroniska Rifugio Quinto Alpini Bertarelli (2877 m n.p.m.). Długość trasy to około 5 kilometrów. Różnica wysokości to w tym przypadku 1000 metrów. 

Val Viola 

Trasa Val Viola ma początek w małej wiosce Arniga, gdzie możemy zostawić samochód. Wchodząc na szlak kierujemy się do schroniska Rifugio Federico in Dosdè (2133 m n.p.m.), a następnie Rifugio Viola (2314 m n.p.m.), skąd można podziwiać wspaniały widok na pobliskie szczyty Corno di Dosdè i Cima Viola. Długość trasy to ok. 12 kilometrów, a różnica wysokości wynosi 1130 metrów. 

Fuzja włoskich smaków- co (i gdzie) zjeść w Bormio? 

Kuchnia Bormio jest naprawdę zaskakująca. Wyróżnia ją przede wszystkim niezwykłe połączenie górskich przysmaków i tradycyjnych potraw śródziemnomorskich. Czy to ma sens? Degustacja wydaje się nieunikniona…

Ristorante Hotel Genzianella

Restauracja znajduje się przy Via Zandilla. Dostaniemy tu tradycyjne dania kuchni regionalnej i „alpejskie” przysmaki. W menu królują makarony, sery i doskonałe wino. W każdej potrawie można wyczuć składniki najwyższej jakości. A sposób podania? Mistrzostwo. Lokal jest elegancki, utrzymany w górskim klimacie. 

Ristorante Veccio Combo 

Veccio Combo mieści się przy Piazza Santuario w zabytkowym centrum miasta i oferuje potrawy kuchni Lombardii. Można śmiało powiedzieć, że to typowa włoska restauracja – dania są duże i smaczne, a personel przyjacielski i gościnny. Warto wspomnieć o doskonałej prezentacji i wysokiej jakości wszystkich potraw – od przystawek po desery. Restauracja jest mała, ale bardzo przytulna.

Ristorante Gavioli

Restauracja zlokalizowana jest przy Via Alberti. W menu znajdują się tradycyjne dania regionu, doskonałe lokalne sery, mięsa i desery. Prócz wspaniałych potraw warto docenić także starannie dobraną kartę win z regionu Valtellinese. Lokal cechują proste, ale niezwykle eleganckie wnętrza.

Gdzie spać? Najlepszy hotel w Bormio

Chociaż Bormio jest naprawdę małe, znajdziemy tam kilka luksusowych hoteli, na które z pewnością warto zwrócić uwagę, planując urlop. A najlepsze to…

Miramonti Park Hotel

Obiekt znajduje się (praktycznie) w historycznym centrum Bormio, usytuowany jest na terenie dużego ogrodu. Miramonti oferuje dostęp do SPA i centrum odnowy biologicznej o naprawdę szerokim zakresie usług i zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększających. Goście mogą skorzystać z centrum fitness, basenu, sali telewizyjnej lub restauracji. Hotel dysponuje także bezpłatnym parkingiem oraz darmowym transferem do ośrodka narciarskiego Bormio. Pokoje urządzone są niezwykle przytulnie, dominuje jasne, surowe drewno i delikatne ozdoby.

Hotel Baita Dei Pini

Ośrodek znajduje się w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Położony jest u podnóża lodowca Ortles-Cevedale. Dla gości przygotowano wiele udogodnień, wśród których warto wymienić SPA i centrum odnowy biologicznej z sauną, jacuzzi i bogatą ofertą masaży. Można skorzystać z pięknego ogrodu lub dużego tarasu. Hotelowa restauracja serwuje najlepsze potrawy kuchni międzynarodowej i włoskiej. Na miejscu dostępny jest także parking oraz przechowalnia rowerów.  Pokoje urządzone są w stylu alpejskim, jest dużo drewna i ręcznie tworzonych dodatków.

QC Terme Grand Hotel Bagni Nuovi

Obiekt mieści się w pięknym secesyjnym budynku, na terenie ośrodka narciarskiego. Hotel słynie ze swojego zaplecza odnowy biologicznej, które obejmuje 30 różnych zabiegów, w tym słynne kąpiele w źródłach termalnych Bormio. Do dyspozycji gości pozostaje także nowoczesne centrum fitness, sala zabaw dla dzieci, restauracja, bar, duży ogród i taras słoneczny. Pokoje urządzone są elegancko, nie brakuje klasycznych barw i ciekawych rozwiązań.

Wydaje się, że Bormio w świadomości większości turystów jest trochę niedoceniane. Wielu uważa, że to zimowy, narciarski kurort, który nie oferuje żadnych atrakcji w lecie. A przecież to coś więcej niż góry, to świetnie miejsce na wycieczki – te rowerowe i te piesze, zwiedzanie i poznawanie unikatowej alpejskiej natury. Latem czy zimą? Bormio zachwyci (choć trochę inaczej) o każdej porze roku. Bez wątpienia.

Wycieczki po bormio

Poprzedni

Wakacje nad jeziorem Garda – najmniej turystyczne miejsca

Trydent – najlepsze hotele i noclegi na wakacje

Następny

Dodaj komentarz